Oko na rodaka: Pożegnanie króla strzelców?

Robert Lewandowski

Golem z Wolfsburgiem Robert Lewandowski przypieczętował zdobycie kolejnej korony króla strzelców Bundesligi. Wiele wskazuje na to, że było to również pożegnanie z Bundesligą. W barażach o prawo gry w danej w lidze w najbliższym czasie zagrają natomiast Kamil Glik, Filip Jagiełło, Marcel Lotka oraz Bartosz Pikul.

Na 35. golach zatrzymał się licznik Roberta Lewandowskiego w zakończonym sezonie Bundesligi. W zremisowanym 2:2 meczu ostatniej kolejki z Wolfsburgiem kapitan reprezentacji Polski strzelił jednego gola i przypieczętował tym samym zdobycie siódmej korony króla strzelców Bundesligi. Przewaga Lewandowskiego nad kolejnymi rywalami jest kolosalna – drugi w klasyfikacji Patrick Schick traci do Polaka 11 goli. Dwa trafienia mniej od Czecha zanotował trzeci w klasyfikacji Erling Håland. Po tym sezonie Lewandowski ma na koncie łącznie 312 bramek strzelonych na boiskach Bundesligi – 238 dla Bayernu i 74 w barwach Borussii Dortmund. Wiele wskazuje, że gol strzelony w Wolfsburgu był ostatnim dla Lewandowskiego w niemieckiej ekstraklasie. Przed meczem dyrektor sportowy Bayernu Hasan Salihamidzić oświadczył, że “Lewy” chce odejść z klubu. W mediach najwięcej mówi się obecnie o transferze Polaka do Barcelony.

Ten sezon jest ogromnym rozczarowaniem dla Herthy Berlin, w którą w ostatnim czasie zainwestowano spore pieniądze. Na początku sezonu skupialiśmy się na występach Krzysztofa Piątka w barwach tego klubu. Po jego wypożyczeniu do Fiorentiny nasza uwaga skupiła się na Marcela Lotkę. 20-letni bramkarz pod koniec lutego wskoczył do bramki Berlińczyków i do końca sezonu nie oddał miejsca w składzie. Można spodziewać się, że przed Lotką jeszcze dwa dodatkowe mecze w sezonie 2021/22. Po porażce 1:2 z Borussią Dortmund oraz wygranej VfB Stuttgart z 1.FC Köln Hertha zakończyła sezon na 16. pozycji i powalczy o utrzymanie w barażach. Co ciekawe, decydujący gol dla Stuttgartu padł już w doliczonym czasie gry. Baraże są zaplanowane na 19 i 23 maja. Hertha zmierzy się w nim z trzecią drużyną 2. Bundesligi. Na swojego rywala poczekają jednak do jutra, gdy zakończy się sezon na zapleczu. Na ten moment najbliżej tego są Hamburger SV oraz Darmstadt.

Kamil Glik i Filip Jagiełło wciąż pozostają w grze o awans do Serie A. Drużyny Polaków wygrały swoje spotkania w ramach I rundy baraży i w kolejnej rundzie czekają ich dwumecze z wyżej notowanymi drużynami. W piątkowy wieczór Benevento Glika wygrało 1:0 z Ascoli, a w sobotnie popołudnie Brescia po dogrywce uporała się z Perugią. W II rundzie Benevento zmierzy się w dwumeczu z trzecią w sezonie zasadniczym Pisą, natomiast Brescię czeka pojedynek z czwartą na koniec zmagań ligowych Monzą. Tak więc wciąż realny jest bezpośredni pojedynek o ostatnią przepustkę do gry w Serie A w sezonie 2021/22.

Po zaledwie rocznej przerwie Slezský FC Opawa będzie mógł powalczyć o powrót do czeskiej ekstraklasy. Co prawda drużyna Bartosza Pikula przegrała 1:3 w meczu ostatniej kolejki z Vlasim, to dzięki porażce SK Líšeň z FK Viktoria Žižkov zakończyła sezon na trzeciej pozycji w tabeli. Przed zespołem Polaka teraz dwumecz z 14. drużyną czeskiej ekstraklasy – FK Jablonec. Jest to klub, który jeszcze jesienią występował w fazie grupowej Ligi Konferencji Europy.

Maj zapowiada się na bardzo udany miesiąc dla Michała Przybylskiego. W wyjazdowym starciu z EB/Streymur 24-latek strzelił dwa gole dla B36 Tórshavn, który ostatecznie wygrał aż 5:1 i umocnił się na najniższym stopniu podium ekstraklasy Wysp Owczych. Tym razem Przybylski zagrał cały mecz.

Anglia

Kacper Łopata (Sheffield United FC – Championship) – poza kadrą meczową na przegrany 1:2 pierwszy mecz 1/2 finału baraży o awans do Premier League z Nottingham Forest.

Cypr

Kacper Chorążka (AS Omónia Nikozja – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na wygrany 5:2 ligowy mecz z PAEE.

Jakub Łabojko (AEK Larnaka – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na wygrany 2:0 ligowy mecz z Páfos.

Patryk Procek (PAEE Kerýnias – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na przegrany 2:5 ligowy mecz z Omónią.

Czechy

Kacper Zych (MFK Karviná – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego drużyna przegrała w lidze 0:4 z Bohemians Praga.

Bartosz Pikul (Slezský FC Opawa – druga liga) – 55 minut w przegranym 1:3 ligowym meczu z Vlašim. Jego drużyna zagra w barażach o awans do ekstraklasy.

Finlandia

Rafał Wolsztyński (Seinäjoen JK – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z VPS.

Francja

Marcin Bułka (OGC Nice-Côte d’Azur – Ligue 1) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 1:3 z Lille.

Karol Fila (RC Strasbourg – Ligue 1) – wszedł na boisko w doliczonym czasie wygranego 1:0 ligowego meczu z Clermont Foot.

Przemysław Frankowski (RC Lens – Ligue 1) – 83 minuty i żółta kartka w wygranym 3:1 ligowym meczu z Troyes.

Radosław Majecki (AS Monaco FC – Ligue 1) – poza kadrą meczową na wygrany 4:2 ligowy mecz z Stade Brestois.

Arkadiusz Milik (Olympique Marseille – Ligue 1) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 0:2 z Stade Rennais.

Grecja

Michał Karbownik (Olympiakós SFP Pireus – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z PAOK-iem.

Grzegorz Krychowiak (AEK Ateny – Ekstraklasa) – 90 minut i żółta kartka w przegranym 2:3 ligowym meczu z Árisem Saloniki.

Damian Szymański (AEK Ateny – Ekstraklasa) – 90 minut i żółta kartka w przegranym 2:3 ligowym meczu z Árisem Saloniki.

Hiszpania

Mateusz Kania (Real Balompédica Linense – Primera División RFEF) – poza kadrą meczową na wygrany 5:2 ligowy mecz z Linares Deportivo.

Islandia

Chris Jastrzembski (UMF Selfoss – druga liga) – 90 minut i żółta kartka w wygranym 2:1 ligowym meczu z Gróttą.

Japonia

Jakub Słowik (FC Tokyo – J-League) – 90 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z Jubilo Iwata.

Jakub Świerczok (Nagoya Grampus – J League) – poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z Cerezo Osaka. Polski napastnik jest zdyskwalifikowany po uzyskaniu pozytywnego wyniku testu antydopingowego.

Kazachstan

Paweł Baranowski (FK Atyrau – Ekstraklasa) – 90 minut w zremisowanym 3:3 ligowym meczu z Qyzyljar SK Petropavlovsk.

Jacek Góralski (Kajrat Ałmaty – Ekstraklasa) – 90 minut i żółta kartka w przegranym 0:6 ligowym meczu z Astaną.

Piotr Grzelczak (FK Atyrau – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował w lidze 3:3 z Qyzyljar SK Petropavlovsk.

Niemcy

Bartosz Białek (VfL Wolfsburg – Bundesliga) – wszedł na boisko w 83. minucie zremisowanego 2:2 ligowego meczu z Bayernem.

Rafał Gikiewicz (FC Augsburg – Bundesliga) – 90 minut w wygranym 2:1 ligowym meczu z Greuther Fürth.

Robert Gumny (FC Augsburg – Bundesliga) – zszedł w przerwie wygranego 2:1 ligowego meczu z Greuther Fürth.

Daniel Krasucki (RB Leipzig – Bundesliga) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Arminią Bielefeld.

Robert Lewandowski (FC Bayern München – Bundesliga) – strzelił gola w zremisowanym 2:2 ligowym meczu z Wolfsburgiem. Zagrał cały mecz.

Marcel Lotka (Hertha BSC Berlin – Bundesliga) – 90 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z Borussią Dortmund. Jego zespół zagra w barażach o utrzymanie w lidze.

David Blacha (SV Meppen 1912 – 3. Liga) – cały mecz na ławce. Jego drużyna wygrała w lidze 4:3 z Viktorią Berlin.

Martin Kobylański (Eintracht Braunschweig – 3. Liga) – wszedł na boisko w 74. minucie przegranego 0:1 ligowego meczu z Viktorią Köln. Kobylański po sezonie odejdzie z klubu.

David Kopacz (FC Würzburger Kickers – 3. Liga) – 71 minut w przegranym 0:7 ligowym meczu z FSV Zwickau.

Adrian Małachowski (1.FC Magdeburg – 3. Liga) – wszedł na boisko w 71. minucie wygranego 5:1 ligowego meczu z VfL Osnabrück. Polak po sezonie odejdzie z klubu.

Sebastian Mrowca (SV Wehen Wiesbaden – 3. Liga) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Hallescher FC.

Marcus Piossek (SV Meppen 1912 – 3. Liga) – poza kadrą meczową na wygrany 4:3 ligowy mecz z Viktorią Berlin.

Patrick Schikowski (SC Verl 1924 – 3. Liga) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z MSV Duisburg.

Rosja

Maciej Rybus (Lokomotiw Moskwa – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego drużyna zremisowała w lidze 3:3 z Dynamem Moskwa.

Sebastian Szymański (Dinamo Moskwa – Ekstraklasa) – 90 minut w zremisowanym 3:3 ligowym meczu z Lokomotiwem Moskwa.

Słowacja

Miłosz Kozak (FC Spartak Trnava – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 2:1 ligowym meczu z MŠK Žilina.

Wojciech Kobylarczyk (MŠK Námestovo – druga liga) – wszedł na boisko w 67. minucie przegranego 0:1 ligowego meczu z FC Rohožník.

Piotr Strączek (FK Slavoj Trebišov – druga liga) – cały mecz na ławce. Jego drużyna przegrała w lidze 0:2 z MŠK Púchov.

Szkocja

Dominik Naglik (Dundee United FC – Premiership) – poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z Ross County.

Mateusz Żukowski (Rangers FC – Premiership) – poza kadrą meczową na wygrany 3:1 ligowy mecz z Heart of Midlothian.

Turcja

Adam Stachowiak (Denizlispor Kulübü – druga liga) – poza kadrą meczową na bezbramkowo zremisowany ligowy mecz z Ümraniyesporem.

Jakub Szumski (BB Erzurumspor Kulübü – druga liga) – poza kadrą meczową na zremisowany 2:2 ligowy mecz z Ankara Keçiörengücü.

Włochy

Paweł Dawidowicz (Hellas Verona FC – Serie A) – wszedł na boisko w 86. minucie przegranego 0:1 ligowego meczu z Torino.

Paweł Jaroszyński (US Salernitana 1919 – Serie A) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Empoli.

Iwo Kaczmarski (Empoli FC – Serie A) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Salernitaną.

Jakub Kiwior (Spezia Calcio – Serie A) – 90 minut i żółta kartka w wygranym 3:2 ligowym meczu z Udinese.

Karol Linetty (Torino FC – Serie A) – cały mecz na ławce. Jego drużyna wygrała w lidze 1:0 z Hellasem Verona.

Mateusz Praszelik (Hellas Verona FC – Serie A) – cały mecz na ławce. Jego drużyna przegrała w lidze 0:1 z Torino.

Arkadiusz Reca (Spezia Calcio – Serie A) – zszedł z boiska w 31. minucie wygranego 3:2 ligowego meczu z Udinese.

Nicola Zalewski (AS Roma – Serie A) – wszedł na boisko w przerwie zremisowanego 1:1 ligowego meczu z Venezią.

Szymon Żurkowski (Empoli FC – Serie A) – 73 minuty w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Salernitaną.

Kamil Glik (Benevento Calcio – Serie B) – 90 minut w wygranym 1:0 meczu I rundy baraży o awans do Serie A z Ascoli.

Filip Jagiełło (Brescia Calcio – Serie B) – wszedł na boisko w 59. minucie wygranego 3:2 po dogrywce meczu I rundy baraży o awans do Serie A z Perugią.

Wyspy Owcze

Łukasz Cieślewicz (B68 Toftir – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na przegrany 0:6 ligowy mecz z Víkingurem Gøta.

Michał Przybylski (B36 Tórshavn – Ekstraklasa) – dwa gole w wygranym 5:1 ligowym meczu z EB/Streymur. Zagrał cały mecz.

Dawid Nowicki (B71 Sandoy – druga liga) – poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z rezerwami KÍ.