Oko na rodaka: Popis Mierzejewskiego. Kurminowski i Przybyłko się nie zatrzymują

Ze względu na przerwę reprezentacyjną najnowsze wydanie naszego cyklu jest nieco okrojone. Nie oznacza to jednak, że mogliśmy się nudzić. Fantastycznym rajdem zakończonym golem popisał się Adrian Mierzejewski. Kolejne trafienia zaliczyli Dawid Kurminowski i Kacper Przybyłko, a w drugiej lidze rumuńskiej debiut zaliczył Rafał Zaborowski.

Adrian Mierzejewski ponad rok czekał na gola strzelonego w chińskiej ekstraklasie. Dzisiejszy popis byłego reprezentanta Polski pokazał jednak, że było warto. W 22. minucie 33-letni pomocnik popisał się fantastycznym rajdem – Polak przejął piłkę na środku boiska, ograł trzech rywali i sprytnym strzałem pokonał bramkarza Tianjin TEDA. Jego Chongqing SWM ostatecznie wygrało ten mecz 2:1, lecz w końcówce rywale nie wykorzystali rzutu karnego. Dla Mierzejewskiego był to pierwszy gol w tym sezonie chińskiej ekstraklasy, a po dziewięciu rozegranych meczach jego zespół ma na koncie dziewięć punktów i zajmuje szóste miejsce w tabeli grupy B (chińska ekstraklasa została podzielona na dwie grupy po osiem drużyn w każdej).

20 bramek w 39 spotkaniach. Taki jest bilans Kacpra Przybyłki w rozgrywkach amerykańskiej Major League Soccer. Były młodzieżowy reprezentant Polski tym razem trafił do siatki w 68. minucie wygranego 3:0 meczu z New York Red Bulls. Ładne, prostopadłe podanie posłała Alejandro Bedoya, a Andrew Wooten dograł do dobrze ustawionego w polu karnym Przybyłki. Urodzony w niemieckim Bielefeld 27-letni napastnik ładnym strzałem dał swojej drużynie dwubramkowe prowadzenie. To trafienie było jego piątym w tym sezonie MLS. Jego Philadelphia Union zajmuje drugie miejsce w tabeli konferencji wschodniej.

Grający w słowackim MŠK Žilina Dawid Kurminowski nic nie stracił ze swojej strzeleckiej formy. Tydzień temu polski napastnik strzelił dwie bramki i zaliczył dwie asysty, a w sobotnim meczu drugoligowych rezerw dołożył kolejne trafienie. Kurminowski zagrał w rezerwach ze względu na przerwę reprezentacyjną i wolny weekend w słowackiej ekstraklasie. 21-latek w 9. minucie pokonał bramkarza Dukli Bańska Bystrzyca z rzutu karnego. Ostatecznie po szalonym meczu Žilina przegrała 3:6, a do przerwy przegrywali 3:4. Drugi z Polaków występujących w Žilinie znalazł się poza kadrą meczową na to spotkanie. Jakub Kiwior przebywa obecnie na zgrupowaniu młodzieżowej reprezentacji Polski.

Rafał Zaborowski powrócił do Rumunii. Po nieudanym okresie w słowackim Partizánie Bardejov zakończonym jednym występem w lidze (było to spowodowane przede wszyskim zawieszeniem rozgrywek z powodu pandemii koronawirusa) Zaborowski w sierpniu przeszedł do Pandurii Târgu Jiu, zespołu występującego w drugiej lidze rumuńskiej. Kilka dni po sfinalizowaniu transferu okazało się, że jego zespół nie uzyskał licencji na grę w tej lidze, jednak po złożeniu odwołania decyzja została zmieniona. Nie był to jednak koniec problemów Pandurii – ich mecz pierwszej kolejki z Metaloglobusem Bukareszt został odwołany z powodu stwierdzonych zakażeń koronawirusem wśród zawodników. Tydzień później Pandurii zagrało swój mecz, a Zaborowski zadebiutował w nowym zespole. 26-letni pomocnik wyszedł w pierwszym składzie i został zmieniony w 80. minucie meczu. Jego zespół na inaugurację rozgrywek przegrał 1:2 z Rapidem Bukareszt.

Podsumowanie występów polskich zawodników (4-6 września)

Anglia

Bartosz Białkowski (Millwall FC – Championship) – 90 minut w wygranym 3:1 meczu I rundy Pucharu Ligi z czwartoligowym Crawley Town FC.

Krystian Bielik (Derby County FC – Championship) – poza kadrą meczową na wygrany po rzutach karnych mecz I rundy Pucharu Ligi z czwartoligowym Barrow AFC.

Przemysław Płacheta (Norwich City FC – Championship) – poza kadrą meczową na przegrany 1:3 mecz I rundy Pucharu Ligi z Luton Town. Płacheta przebywa obecnie na zgrupowaniu młodzieżowej reprezentacji Polski.

Arabia Saudyjska

Michał Janota (Al-Fateh SC – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z Al-Taawoun.

Chiny

Adrian Mierzejewski (Chongqing SWM – Ekstraklasa) – strzelił gola i dostał żółtą kartkę w wygranym 2:1 ligowym meczu z Tianjin TEDA. Zagrał cały mecz.

Islandia

Robert Błąkała (Vestri Ísafjörður – druga liga) – 90 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z Thrótturem Reykjavík.

Japonia

Jakub Słowik (Vegalta Sendai – J-League) – 90 minut w przegranym 1:4 ligowym meczu z Gambą Osaka.

Rumunia

Kamil Wiktorski (Dunărea Călărași – druga liga) – wystąpił w wygranym 3:0 ligowym meczu z ACS Fotbal Comuna Recea.

Rafał Zaborowski (Pandurii Târgu Jiu – druga liga) – 80 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z Rapidem Bukareszt. Był to jego debiut w nowym klubie.

Słowacja

Paweł Jarzębak (Partizán Bardejov – druga liga) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu ze Slavojem Trebišov.

Jakub Kiwior (rezerwy MŠK Žilina – druga liga) – poza kadrą meczową na przegrany 3:6 ligowy mecz z Duklą Bańska Bystrzyca. Kiwior przebywa obecnie na zgrupowaniu młodzieżowej reprezentacji Polski.

Dawid Kurminowski (rezerwy MŠK Žilina – druga liga) – strzelił gola w przegranym 3:6 ligowym meczu z Duklą Bańska Bystrzyca. Zagrał cały mecz.

Daniel Skiba (FK Železiarne Podbrezová – druga liga) – poza kadrą meczową na wygrany 4:3 ligowy mecz z MFK Skalica.

Piotr Strączek (MFK Skalica – druga liga) – 85 minut w przegranym 3:4 ligowym meczu z FK Železiarne Podbrezová.

Mateusz Zachara (FK Železiarne Podbrezová – druga liga) – poza kadrą meczową na wygrany 4:3 ligowy mecz z MFK Skalica.

Stany Zjednoczone

Adam Buksa (New England Revolution – MLS) – 77 minut w wygranym 2:1 ligowym meczu z Chicago Fire.

Przemysław Frankowski (Chicago Fire – MLS) – 89 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z New England Revolution.

Jarosław Niezgoda (Portland Timbers – MLS) – 70 minut w wygranym 2:1 ligowym meczu z Seattle Sounders.

Kacper Przybyłko (Philadelphia Union – MLS) – strzelił gola w wygranym 3:0 ligowym meczu z New York Red Bulls. Zagrał cały mecz.

Przemysław Tytoń (FC Cincinnati – MLS) – 90 minut w przegranym 0:3 ligowym meczu z Columbus Crew.