Oko na rodaka: Początek przygody Roberta Lewandowskiego w Barcelonie

Lewandowski

fcbarcelona.com

Na ten dzień kibice czekali bardzo długo. Swój debiut w barwach Barcelony zanotował Robert Lewandowski. Kapitan reprezentacji Polski premiery nie okrasił jednak golem. W pozostałych spotkaniach kolejne ligowe występy zanotowali reprezentanci Polski. Bohaterem Augsburga został Rafał Gikiewicz, a na boiskach włoskiej Serie A zadebiutował Marcin Listkowski.

Wydarzeniem dnia był oczywiście debiut Roberta Lewandowskiego w barwach FC Barcelona. Kapitan reprezentacji Polski rozpoczął spotkanie w wyjściowym składzie, a bramkarza Rayo Vallecano pokonał już w 12. minucie posyłając efektowną podcinkę. Sędzia jednak tego trafienia nie uznał z powodu pozycji spalonej. Po raz kolejny Polak był bliski trafienia w 82. minucie, jednak jego uderzenie z dystansu było nieznacznie niecelne. Ostatecznie dośc nieoczkiewanie spotkanie to zakończyło się bezbramkowym remisem. Katalończycy skończyli to spotkanie w osłabieniu po tym jak czerwoną kartką ukarany został Sergio Busquets. Lewandowski, który zagrał cały mecz, na premierowe trafienie w La Liga będzie musiał poczekać co najmniej do następnej kolejki i potyczki z Realem Sociedad.

Trzech reprezentantów Polski w sobotnie popołudnie wystąpiło na boiskach angielskiej Premier League. Praktycznie cały mecz w barwach Aston Villa FC zagrał Matty Cash. Prawy obrońca gospodarzy w końcówce musiał opuścić boisko z powodu urazu mięsniowego. Po meczu komentator Viaplay Michał Gutka poinformował jednak, że były to jedynie skurcze spowodowane zmęczeniem i wysoką temperaturą powietrza. W Southampton naprzeciw siebie stanęły zespoły Jana Bednarka i Mateusza Klicha. Polacy nie przebywali jednak na placu gry wspólnie choćby przez sekundę – Bednarek został zmieniony w 70. minucie, a Klich został wprowadzony z ławki w 84. minucie. Ostatecznie “polskie” starcie zakończyło się remisem 2:2.

Ze świetnej strony pokazali się nasi bramkarze. W dużej mierze dzięki świetnej dyspozycji Rafała Gikiewicza Augsburg zdołał wygrać na wyjeździe 2:1 z Bayerem Leverkusen. Wypożyczony z AS Monaco do belgijskiego Cercle Brugge Radosław Majecki w swoim trzecim występie w belgijskiej ekstraklasie zanotował drugie czyste konto. Jego drużyna bezbramkowo zremisowała z Mechelen i chwilowo wydostała się ze strefy spadkowej.

Od występów w wyjściowych składach swoich drużyn sezon włoskiej Serie A rozpoczęli Bartosz Bereszyński i Karol Linetty, a w drugiej połowie swój debiut na boiskach najwyższej klasy rozgrywkowej we Włoszech zaliczył pomocnik US Lecce Marcin Listkowski. W holenderskiej Eredivisie natomiast odnotować możemy pojedynek dwóch Polaków – Pawła Bochniewicza i Sebastiana Szymańskiego. Mecz ten pozostał nierozstrzygnięty. Szymański został zmieniony w 63. minucie, a wracający po poważnym urazie kolana Paweł Bochniewicz zagrał cały mecz.

Podsumowanie występów polskich zawodników (13 sierpnia)

Anglia

Jan Bednarek (Southampton FC – Premier League) – 70 minut w zremisowanym 2:2 ligowym meczu z Leeds United.

Mateusz Bogusz (Leeds United FC – Premier League) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na zremisowany 2:2 ligowy mecz z Southampton.

Matty Cash (Aston Villa FC – Premier League) – z powodu dolegliwości mięśniowych zszedł z boiska w 90. minucie wygranego 2:1 ligowego meczu z Evertonem.

Mateusz Klich (Leeds United FC – Premier League) – wszedł na boisko w 84. minucie zremisowanego 2:2 ligowego meczu z Southampton.

Kacper Kozłowski (Brighton & Hove Albion FC – Premier League) – poza kadrą meczową na bezbramkowo zrmemisowany ligowy mecz z Newcastle United. Polak czeka na debiut w pierwszym zespole.

Mateusz Lis (Southampton FC – Premier League) – poza kadrą meczową na zremisowany 2:2 ligowy mecz z Leeds United. Polak czeka na debiut w nowym klubie.

Jakub Moder (Brighton & Hove Albion FC – Premier League) – z powodu konutzji poza kadrą meczową na bezbramkowo zremisowany ligowy mecz z Newcastle United.

Jakub Stolarczyk (Leicester City FC – Premier League) – poza kadrą meczową na przegrany 2:4 ligowy mecz z Arsenalem.

Oliwier Zych (Aston Villa FC – Premier League) – poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z Evertonem.

Bartosz Białkowski (Millwall FC – Championship) – 90 minut w wygranym 3:2 ligowym meczu z Coventry City.

Krystian Bielik (Birmingham City FC – Championship) – poza kadrą meczową na przegrany 0:1 ligowy mecz z Cardiff City.

Przemysław Płacheta (Birmingham City FC – Championship) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z Cardiff City.

Bartosz Cybulski (Derby County FC – League One) – poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z Barnsley.

Michał Helik (Barnsley FC – League One) – poza kadrą meczową na przegrany 1:2 ligowy mecz z Derby County.

Belgia

Radosław Majecki (Cercle Brugge KSV – Ekstraklasa) – 90 minut w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z Mechelen.

Chiny

Adrian Mierzejewski (Henan Songshan Longmen – Ekstraklasa) – 65 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z Meizhou Hakka.

Francja

Rafał Strączek (FC Girondins de Bordeaux – Ligue 2) – cały mecz na ławce. Jego drużyna wygrała w lidze 1:0 z Chamois Niortais. Polski bramkarz czeka na debiut w nowym klubie.

Hiszpania

Robert Lewandowski (FC Barcelona – La Liga) – 90 minut w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z Rayo Vallecano. Był to jego debiut w nowym klubie.

Holandia

Paweł Bochniewicz (sc Heerenveen – Eredivisie) – 90 minut w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z Feyenoordem.

Sebastian Szymański (Feyenoord Rotterdam – Eredivisie) – 63 minuty w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z Heerenveen.

Kazachstan

Paweł Baranowski (FK Atyrau – Ekstraklasa) – wystąpił od pierwszej minuty w przegranym 0:3 meczu Pucharu Kazachstanu z Kajratem Ałmaty.

Piotr Grzelczak (FK Atyrau – Ekstraklasa) – wszedł na boisko z ławki w przegranym 0:3 meczu Puchary Kazachstanu z Kajratem Ałmaty.

Niemcy

Rafał Gikiewicz (FC Augsburg – Bundesliga) – 90 minut i żółta kartka w wygranym 2:1 ligowym meczu z Bayerem Leverkusen.

Jacek Góralski (VfL Bochum 1848 – Bundesliga) – poza kadrą meczową na przegrany 2:3 ligowy mecz z Hoffenheim. Polak czeka na debiut w nowym klubie.

Robert Gumny (FC Augsburg – Bundesliga) – 90 minut w wygranym 2:1 ligowym meczu z Bayerem Leverkusen.

Marcin Kamiński (Schalke 04 – Bundesliga) – cały mecz na ławce. Jego drużyna zremisowała w lidze 2:2 z Borussią Mönchengladbach.

Krzysztof Piątek (Hertha BSC Berlin – Bundesliga) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Eintrachtem Frankfurt.

Nico Haiduk (SC Rot-Weiss Essen – 3. Liga) – poza kadrą meczową na przegrany 0:1 ligowy mecz z rezerwami Borussii Dortmund.

Martin Kobylański (TSV München von 1860 – 3. Liga) – 59 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z SC Verl.

Marcel Lotka (Borussia II Dortmund – 3. Liga) – 90 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z Rot-Weiss Essen.

Rafał Koczor (SC Rot-Weiss Essen – 3. Liga) – poza kadrą meczową na przegrany 0:1 ligowy mecz z rezerwami Borussii Dortmund.

David Kopacz (FC Ingolstadt 04 – 3. Liga) – poza kadrą meczową na bezbramkowo zremisowany ligowy mecz z 1. FC Saarbrücken. Polak czeka na debiut w nowym klubie.

Rumunia

Paweł Tomczyk (Politehnica Iași – druga liga) – zszedł z boiska w 34. minucie wygranego 2:0 ligowego meczu z Viitorul Pandurii Târgu Jiu.

Kamil Wiktorski (FC Buzău – druga liga) – 90 minut w wygranym 3:1 ligowym meczu z FC Metaloglobus Bucureşti.

Słowenia

Daniel Skiba (NK Aluminij Kidričevo – druga liga) – rozpoczął w wyjściowym składzie wygrany 1:0 ligowy mecz z NK Rogaška.

Szkocja

Kevin Dąbrowski (Hibernian FC – Premiership) – cały mecz na ławce. Jego drużyna przegrała w lidze 1:2 z Livingston.

Miłosz Ochmański (Aberdeen FC – Premiership) – poza kadrą meczową na przegrany 2:3 ligowy mecz z Motherwell.

Maksymilian Stryjek (Livingston FC – Premiership) – poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z Hibernian.

Mateusz Żukowski (Rangers FC – Premiership) – poza kadrą meczową na wygrany 4:0 ligowy mecz z St. Johnstone.

Turcja

Karol Angielski (Sivasspor Kulübü – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 71. minucie przegranego 0:3 ligowego meczu z Adaną Demirspor.

Adam Stachowiak (Denizlispor Kulübü – druga liga) – poza kadrą meczową na przegrany 0:1 ligowy mecz z Eyüpsporem.

Walia

Adrian Cieślewicz (The New Saints FC – Ekstraklasa) – 90 minut w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z Newtown.

Dawid Szczepaniak (Flint Town United FC – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z Pontypridd Town.

Hubert Matras (Swansea University FC – druga liga) – grał od pierwszej minuty w przegranym 0:5 ligowym meczu z Carmarthen Town.

Włochy

Bartosz Bereszyński (UC Sampdoria – Serie A) – 58 minut w przegranym 0:2 ligowym meczu z Atalantą.

Karol Linetty (Torino FC – Serie A) – 90 minut w wygranym 2:1 ligowym meczu z Monzą.

Marcin Listkowski (US Lecce – Serie A) – wszedł na boisko w 74. minucie przegranego 1:2 ligowego meczu z Interem.

Sebastian Walukiewicz (Cagliari Calcio – Serie B) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Como.

Wyspy Owcze

Dawid Nowicki (B71 Sandoy – druga liga) – poza kadrą meczową na przegrany 1:2 ligowy mecz z rezerwami HB.