Oko na rodaka: “Lewy” i spółka

Robert Lewandowski

fcbayern.com

Powroty po przerwie reprezentacyjnej przyzwyczaiły nas już do tego, że w tym okresie Polacy występujący za granicą są szczególnie aktywni. Dwie bramki i asystę zaliczył niezawodny Robert Lewandowski. W Rosji dośc nieoczekiwanie wystrzelił Grzegorz Krychowiak, uznany za piłkarza meczu z FK Ufa. Prócz tego dwa gole w Serie B strzelił Tomasz Kupisz, jedno trafienie w Championship dołożył Michał Helik, Martin Kobylański w Niemczech zanotował dwie asysty, a na odległych Wyspach Owczych debiut zanotował Łukasz Jarosiński.

Robert Lewandowski bardzo szybko zaczął pracować na swoją szóstą koronę króla strzelców Bundesligi (i czwartą z rzędu). Po czterech rozegranych kolejkach kapitan reprezentacji Polski ma na koncie już siedem bramek. Dwie z nich dorzucił w sobotnim spotkaniu z jednym z beniaminków – Arminią Bielefeld. W 25. minucie Polak po podaniu Thomasa Müllera strzelił gola ładnym strzałem z linii pola karnego. Niemiecki pomocnik zaliczył kluczową podanie do Lewandowskiego także na początku doliczonego czasu gry pierwszej połowy. Po strzale “Lewego” futbolówka odbiła się jeszcze od interweniującego Amosa Piepera, co zmyliło rozpaczliwie interweniującego Stefana Ortegę. Na dokładkę Lewandowski sześć minut po przerwie dołożył asystę przy drugim golu autorstwa Müllera. Więcej o tym meczu można przeczytać tutaj.

Grzegorz Krychowiak zamknął usta wszystkim tym, którzy go krytykowali. Można chyba użyć takich słów, zwłaszcza, gdy jeden z najbardziej krytykowanych w ostatnich dniach reprezentantów Polski, zaraz po powrocie do klubu daje swojej drużynie zwycięstwo. W 67. minucie meczu z FK Ufa fatalny błąd bramkarza gości wykorzystał Zé Luís. Reprezentant Republiki Zielonego Przylądka dograł piłkę do znajdujacego się przed polem karnym Polaka, a ten strzałem do pustej bramki dał Lokomotiwowi trzy punkty. Zespół Krychowiaka i Macieja Rybusa, który zagrał cały mecz, zajmuje obecnie trzecią pozycję w ligowej tabeli.

Pomimo tego, że w angielskiej Championship rozegrano dopiero pięć kolejek, to nowy zawodnik Barnsley Michał Helik zdążył już sporo zrobić. Były obrońca Cracovii zadebiutował w nowym klubie w meczu Pucharu Anglii, a w 2. kolejce dostał czerwoną kartkę za faul taktyczny. Tym razem na szczęście Polak okazał się jednym z pozytywnych bohaterów Barnsley. Już w drugiej minucie spotkania z Bristol City Helik ładnie uwolnił się z krycia i strzałem głową wykończył dośrodkowanie z rzutu rożnego Romala Palmera. Nasz środkowy obrońca zagrał cały mecz i został ukarany żółtą kartką. Jego zespół rzutem na taśmę zagwarantował sobie jeden punkt – w doliczonym czasie gry rzut karny wykorzystał Cauley Woodrow. Dla Barnsley był to dopiero drugi punkt zdobyty w tym sezonie, przez co obecnie znajduję się w strefie spadkowej.

Bardzo pozytywnie zaskoczył nas w sobotnie popołudnie Tomasz Kupisz. Występujący od początku tego sezonu w Salernitanie pomocnik wprawdzie nie dostał szansy na grę od pierwszej minuty w spotkaniu 3. kolejki włoskiej Serie B z AC Pisa 1909, lecz pomimo tego zdołał sporo namieszać na boisku. 30-latek wszedł na boisko w przerwie, a później strzelił dwie bramki dla swojego zespołu, który na swoim boisku wygrał bardzo pewnie 4:1. Kolejną, bez wątpienia pozytywną informacją, jest obecność Patryka Dziczka w kadrze meczowej Salernitany. Były młodzieżowy reprezentant Polski wprawdzie nie pojawił się na boisku, lecz już sama obecność na ławce daję nam wskazówkę, że Dziczek uporał się już z problemami zdrowotnymi.

Martin Kobylański tym razem gola nie strzelił, ale zaliczył dwie asysty walnie przyczyniając się do zwycięstwa swojego Eintrachtu Braunschweig nad VfL Bochum. W 23. minucie Martin Kobylański walczył o piłkę w polu karnym z Vassíliosem Labrópoulosem. Polak okazał się lepszy od greckiego obrońcy i trącił futbolówkę do Fabio Kaufmanna, a ten bardzo ładnym strzałem z pierwszej piłki wyrównał stan meczu. W 67. minucie Kobylański, będący kapitanem swojego zespołu, posłał bardzo precyzyjne dośrodkowanie z rzutu rożnego. Do futbolówki najwyżej wyskoczył Nick Proschwitz, który strzałem głową rozstrzygnął losy spotkania. Dla zespołu z Brunszwiku był to pierwszy wygrany mecz w tym sezonie, dzięki czemu beniaminek przesunął się na 13. pozycji w tabeli 2. Bundesligi.

Polska kolonia na Wyspach Owczych jest coraz większa. Na poziomie farerskiej ekstraklasy grają obecnie Michał Przybylski i Łukasz Cieślewicz, a w kadrze drugoligowego B71 figuruje również Dawid Nowicki. Dzisiaj oficjalnie do tego grona dołączył Łukasz Jarosiński, który zadebiutował w barwach mistrza kraju KÍ Klaksvík. Polski bramkarz jest bramkarzem KÍ od połowy lipca, lecz zdołał zadebiutować dopiero teraz, gdyż bardzo długo trwały formalności związane z udzieleniem prawa do pracy na terenie Wysp Owczych. Jarosiński ostatnie lata swojej kariery spędził na północy kontynentu – z Polski wyjechał w 2012 roku. Przez blisko osiem lat pobytu w Norwegii występował w barwach czterech klubów, jednak przez ostatni rok pozostawał bez klubu. Logicznym było więc, że początek pobytu w drużynie mistrza Wysp Owczych będzie skupiał się na przygotowaniu do gry. Wypadło to chyba całkiem nieźle. Jego zespół wygrał 2:1 i jest na ten moment wiceliderem farerskiej ekstraklasy.

Podsumowanie występów polskich zawodników (16-17 października)

Anglia

Jan Bednarek (Southampton FC – Premier League) – 90 minut w zremisowanym 3:3 ligowym meczu z Chelsea.

Bartosz Białkowski (Millwall FC – Championship) – 90 minut w wygranym 2:1 ligowym mecz z Wycombe Wanderers.

Krystian Bielik (Derby County FC – Championship) – poza kadrą meczową na przegrany 0:1 ligowy mecz z Watfordem.

Michał Helik (Barnsley FC – Championship) – strzelił gola i dostał żółtą kartkę w zremisowanym 2:2 ligowym meczu z Bristol City. Zagrał cały mecz.

Kamil Jóźwiak (Derby County FC – Championship) – poza kadrą meczową na przegrany 0:1 ligowy mecz z Watfordem.

Przemysław Płacheta (Norwich City FC – Championship) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 2:1 z Rotherham United.

Kacper Miałkowski (Rochdale AFC – League One) – poza kadrą meczową na przegrany 0:3 ligowy mecz z Hull City.

Jakub Niemczyk (Burton Albion FC – League One) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Bristol Rovers.

Czechy

Bartosz Pikul (Slezský FC Opawa – Ekstraklasa) – mecz jego zespołu został przełożony. Rozgrywki piłkarskie w Czechach zostały przerwane z powodu pandemii koronawirusa.

Nataniel Wybraniec (Slezský FC Opawa – Ekstraklasa) – mecz jego zespołu został przełożony. Rozgrywki piłkarskie w Czechach zostały przerwane z powodu pandemii koronawirusa.

Hiszpania

Mateusz Bogusz (UD Logroñés – druga liga) – poza kadrą meczową na przegrany 0:1 ligowy mecz z Leganés.

Marcin Bułka (FC Cartagena – druga liga) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował w lidze 1:1 z CF Fuenlabrada.

Paweł Florek (CF Villanovense – trzecia liga) – poza kadrą meczową na wygrany 3:0 ligowy mecz z Villarrubia CF.

Islandia

Robert Błąkała (Vestri – druga liga) – mecz jego zespołu został odwołany z powodu pandemii koronawirusa.

Maciej Majewski (Grindavík – druga liga) – mecz jego zespołu został odwołany z powodu pandemii koronawirusa.

Kazachstan

Piotr Grzelczak (FK Atyrau – druga liga) – 73 minuty w wygranym 2:1 ligowym meczu z rezerwami Żetysu Tałdykorgan.

Niemcy

Bartosz Białek (VfL Wolfsburg – Bundesliga) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Borussią Mönchengladbach.

Rafał Gikiewicz (FC Augsburg – Bundesliga) – 90 minut w przegranym 0:2 ligowym meczu z RB Leipzig.

Robert Gumny (FC Augsburg – Bundesliga) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 0:2 z RB Leipzig.

Marcin Kamiński (VfB Stuttgart – Bundesliga) – wszedł na boisko w 89. minucie wygranego 2:0 ligowego meczu z Herthą.

Robert Lewandowski (FC Bayern München – Bundesliga) – strzelił dwie bramki i zaliczył asystę w wygranym 4:1 ligowym meczu z Arminią Bielefeld. Zszedł w 86. minucie.

Krzysztof Piątek (Hertha BSC Berlin – Bundesliga) – wszedł na boisko w 78. minucie przegranego 0:2 ligowego meczu z VfB Stuttgart.

Łukasz Piszczek (Borussia Dortmund – Bundesliga) – zszedł z powodu kontuzji w 21. minucie wygranego 1:0 ligowego meczu z Hoffenheim.

Martin Kobylański (Eintracht Braunschweig – 2. Bundesliga) – zaliczył dwie asysty i dostał żółtą kartkę w wygranym 2:1 ligowym meczu z VfL Bochum. Polak został zmieniony w doliczonym czasie gry.

Adrian Małachowski (1.FC Magdeburg – 3. Liga) – 75 minut w wygranym 2:0 ligowym meczu z Türkgücü München.

Sebastian Mrowca (SV Wehen Wiesbaden – 3. Liga) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na przegrany 0:1 ligowy mecz z SV Waldhof Mannheim.

Patrick Schikowski (SC Verl 1924 – 3. Liga) – wszedł na boisko w 60. minucie przegranego 1:2 ligowego meczu z FC Ingolstadt 04.

Rosja

Grzegorz Krychowiak (Łokomotiw Moskwa – Ekstraklasa) – gol w wygranym 1:0 ligowym meczu z Ufą. Zagrał cały mecz.

Maciej Rybus (Łokomotiw Moskwa – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z Ufą.

Rumunia

Grzegorz Sandomierski (CFR Cluj – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z FC Botoșani.

Kamil Wiktorski (Dunărea Călărași – druga liga) – 90 minut w wygranym 2:0 ligowym meczu z SCM Gloria Buzău.

Rafał Zaborowski (Pandurii Târgu Jiu – druga liga) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 2:1 z CSM Reşiţa.

Słowacja

Paweł Jarzębak (Partizán Bardejov – druga liga) – mecz jego zespołu został przełożony. Rozgrywki piłkarskie na Słowacji zostały zawieszone przez pandemię koronawirusa.

Daniel Skiba (FK Slavoj Trebišov – druga liga) – mecz jego zespołu został przełożony. Rozgrywki piłkarskie na Słowacji zostały zawieszone przez pandemię koronawirusa.

Piotr Strączek (MFK Skalica – druga liga) – mecz jego zespołu został przełożony. Rozgrywki piłkarskie na Słowacji zostały zawieszone przez pandemię koronawirusa.

Mateusz Zachara (FK Železiarne Podbrezová – druga liga) – mecz jego zespołu został przełożony. Rozgrywki piłkarskie na Słowacji zostały zawieszone przez pandemię koronawirusa.

Stany Zjednoczone

Przemysław Frankowski (Chicago Fire – MLS) – wszedł na boisko w 60. minucie zremisowanego 2:2 ligowego meczu z Sporting Kansas City.

Szkocja

Patryk Klimala (Celtic FC – Premiership) – 67 minut w przegranym 0:2 ligowym meczu derbowym z Rangers FC.

Dominik Naglik (Dundee United FC – Premiership) – poza kadrą meczową na bezbramkowo zremisowany ligowy mecz z Aberdeen.

Maksymilian Stryjek (Livingston FC – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 1:3 z Kilmarnock.

Turcja

Daniel Łukasik (MKE Ankaragücü SK – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 3:5 z Çaykur Rizespor Kulübü.

Konrad Michalak (Çaykur Rizespor Kulübü – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 73. minucie wygranego 5:3 ligowego meczu z MKE Ankaragücü SK.

Michał Pazdan (MKE Ankaragücü SK – Ekstraklasa) – 67 minut w przegranym 3:5 ligowym meczu z Çaykur Rizespor Kulübü.

Jakub Kosecki (Adana Demirspor Kulübü – druga liga) – zszedł w przerwie przegranego 0:1 ligowego meczu z Altay SK.

Ukraina

Tomasz Kędziora (Dynamo Kijów – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 70. minucie wygranego 2:0 ligowego meczu z Ruchem Lwów.

Walia

Adrian Cieślewicz (The New Saints FC – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na zremisowany 2:2 ligowy mecz z Aberystwyth Town.

Wojciech Gajda (Haverfordwest County AFC – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Caernarfon Town.

Dawid Szczepaniak (Cefn Druids AFC – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 0:2 ligowym meczu z Penybont.

Włochy

Bartosz Bereszyński (UC Sampdoria – Serie A) – 90 minut w wygranym 3:0 ligowym meczu z Lazio.

Szymon Czyż (SS Lazio – Serie A) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 0:3 z Sampdorią.

Hubert Idasiak (SSC Napoli – Serie A) – poza kadrą meczową na wygrany 4:1 ligowy mecz z Atalantą.

Arkadiusz Milik (SSC Napoli – Serie A) – poza kadrą meczową na wygrany 4:1 ligowy mecz z Atalantą.

Arkadiusz Reca (Crotone FC – Serie A) – 90 minut i żółta kartka w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Juventusem.

Wojciech Szczęsny (Juventus FC – Serie A) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował 1:1 w lidze z Crotone.

Piotr Zieliński (SSC Napoli – Serie A) – poza kadrą meczową na wygrany 4:1 ligowy mecz z Atalantą.

Adam Chrzanowski (Pordenone Calcio – Serie B) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował w lidze 3:3 ze SPAL.

Thiago Cionek (Reggina 1914 – Serie B) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Virtusem Entella.

Patryk Dziczek (US Salernitana 1919 – Serie B) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 4:1 z Pisą.

Jakub Iskra (SPAL 2013 – Serie B) – poza kadrą meczową na zremisowany 3:3 ligowy mecz z Pordenone.

Filip Jagiełło (Brescia Calcio – Serie B) – poza kadrą meczową na wygrany 3:0 ligowy mecz z Brescią.

Paweł Jaroszyński (Delfino Pescara 1936 – Serie B) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 1:2 z Empoli.

Tomasz Kupisz (US Salernitana 1919 – Serie B) – dwie bramki w wygranym 4:1 ligowym meczu z Pisą. Polak pojawił się na boisku w 46. minucie.

Marcin Listkowski (US Lecce – Serie B) – 76 minut w przegranym 0:3 ligowym meczu z Brescią.

Jakub Łabojko (Brescia Calcio – Serie B) – wszedł na boisko w 79. minucie wygranego 3:0 ligowego meczu z Lecce.

Sebastian Musiolik (Pordenone Calcio – Serie B) – wszedł na boisko w 55. minucie zremisowanego 3:3 ligowego meczu ze SPAL.

Piotr Parzyszek (Frosinone Calcio – Serie B) – 58 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z Ascoli.

Bartosz Salamon (SPAL 2013 – Serie B) – 90 minut i żółta kartka w zremisowanym 3:3 ligowym meczu z Pordenone.

Mariusz Stępiński (US Lecce – Serie B) – 67 minut w przegranym 0:3 ligowym meczu z Brescią.

Przemysław Szymiński (Frosinone Calcio – Serie B) – z powodu urazu zszedł z boiska w 17. minucie wygranego 1:0 ligowego meczu z Ascoli.

Szymon Żurkowski (Empoli FC – Serie B) – poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z Pescarą.

Wyspy Owcze

Łukasz Jarosiński (KÍ Klaksvík – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 2:1 ligowym meczu z EB/Streymur. Był to jego debiut w nowym klubie.

Michał Przybylski (B36 Tórshavn – Ekstraklasa) – 90 minut i żółta kartka w wygranym 2:0 ligowym meczu z TB.

Dawid Nowicki (B71 Sandoy – druga liga) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 0:2 z rezerwami KÍ.