Oko na rodaka: Kolejny kamień milowy w karierze Roberta Lewandowskiego

Lewandowski

Mamy za sobą kolejny zwykły dzień w biurze Roberta Lewandowskiego. Kapitan reprezentacji Polski w spotkaniu z Bochum zaliczył dublet i przekroczył granicę 600 goli strzelonych w karierze. Prócz tego, kolejnego gola dla Parmy strzelił Adrian Benedyczak. W barwach Rangers FC zadebiutował natomiast Mateusz Żukowski.

Śmiało można stwierdzić, że jedynym racjonalnym elementem meczu Bochum z Bayernem był dublet Roberta Lewandowskiego. Kapitan reprezentacji Polski rozpoczął to spotkanie w świetnym stylu, już w 10. minucie popisując się bardzo dobrym przyjęciem, po którym pokonał golkipera gospodarzy. Bayern prowadził przez zaledwie cztery minuty, jednak wciaż wydawało się, że spotkanie znajduje się pod kontrolą Bawarczyków, którzy prędzej czy później osiągną przewagę i zdobędą komplet punktów. Pod koniec pierwszej połowy byliśmy jednak świadkami istnego trzęsienia ziemi – Bochum strzeliło aż trzy gole i do szatni schodziło z trzybramkowym prowadzeniem. Uściślając – VfL Bochum jest beniaminkiem zajmującym pozycję w dolnej połowie tabeli, który momentami wręcz upokarzał defensywę mistrzów Niemiec.

Miejscowi po przerwie utrzynywali korzystny wynik, w czym skrzętnie próbował im przeszkodzić Lewandowski. I w jaimś stopniu mu się to udało. “Lewy” w 75. minucie wyczekał wybitej piłki i widowiskowym, ale także bardzo mocnym uderzeniem ustalił wynik spotkania. Bayern mógł przegrać to spotkanie “tylko” 3:4, jednak po strzale Lewandowskiego z rzutu wolnego w 86. minucie piłka trafiła w obramowanie bramki.

Sam Robert w tym sezonie Bundesligi strzelił już 26 goli, co czyni go zdecydowanym liderem klasyfikacji strzelców. Tego dnia dla Lewandowskiego zdecydowanie cenniejsza jest jednak inna statystyka. Po dublecie w Bochum Polak ma na koncie już 601 trafień strzelonych przez całą swoją karierę piłkarską. Po tej porażce przewaga Bayernu nad drugą Borussią Dortmund może stopnieć do sześciu punktów – wszystko zależy od rezultatu kolejnego ligowego spotkania BVB.

Gdy Adrian Benedyczak zmieniał w 71. minucie legendarnego w pewnych kręgach Gorana Pandeva jego Parma prowadziła na swoim boisku 3:1 z Pordenone, którego barwy jeszcze nie tak dawno reprezentowali Adam Chrzanowski i Tomasz Kupisz. 21-letni napastnik potrzebował jednak zaledwie ośmiu minut, by strzelić swojego piątego gola w tym sezonie Serie B. Młodzieżowy reprezentant Polski wykorzystał długie dogranie Yordana Osorio, przypieczętowując tym samym szóste zwycięstwo jego zespołu w tym sezonie. Parma po rozegraniu 22. kolejek zajmuje 11. miejsce ze stratą czterech puntków do miejsca dającego prawo gry w barażach o awans do Serie A.

Po ostatnich obiecujących półtora roku na boiskach PKO Ekstraklasy Mateusz Żukowski wyruszył na podbój zachodniej części Starego Kontynentu. 20-letni prawy defensor przeszedł do Rangers FC, który jest mistrzem Szkocji, a także wiceliderem tamtejszej ekstraklasy (zaledwie punkt straty do Celticu). W trzech ostatnich spotkaniach ligowych Żukowski nie zagrał, a tylko raz znalazł się w kadrze meczowej. W starciu pucharowym młodzieżowy reprezentant Polski otrzymał od Giovanniego van Bronckhorsta szansę gry od pierwszej minuty. Rywal nie trafił się zbytnio wymagający. Rangers wygrali 3:0 z z czwartoligowym Annan Athletic FC, a Żukowski zagrał cały mecz oraz zaliczył tzw. asystę drugiego stopnia przy trafieniu Kemara Roofe’a (akcja od 1:24). Rangers FC awansowali do 1/4 finału rozgrywek, a swojego rywala w tej fazie poznają podczas poniedziałkowego losowania. Mecze tej fazy odbędą się w połowie marca.

Podsumowanie występów polskich piłkarzy w ligach zagranicznych (11-12 lutego)

Anglia

Jan Bednarek (Southampton FC – Premier League) – zszedł w przerwie zremisowanego 1:1 ligowego meczu z Manchesterem United.

Jarosław Jach (Crystal Palace FC – Premier League) – poza kadrą meczową na bezbramkowo zremisowany ligowy mecz z Brentfordem.

Mateusz Klich (Leeds United FC – Premier League) – zszedł w przerwie przegranego 0:3 ligowego meczu z Evertonem.

Jakub Moder (Brighton & Hove Albion FC – Premier League) – 90 minut w wygranym 2:0 ligowym meczu z Watfordem.

Przemysław Płacheta (Norwich City FC – Premier League) – cały mecz na ławce. Jego drużyna przegrała w lidze 0:4 z Manchesterem City.

Bartosz Białkowski (Millwall FC – Championship) – 90 minut w wygranym 2:1 ligowym meczu z Cardiff City.

Krystian Bielik (Derby County FC – Championship) – 66 minut w przegranym 1:4 ligowym meczu z Middlesbrough.

Bartosz Cybulski (Derby County FC – Championship) – poza kadrą meczową na przegrany 1:4 ligowy mecz z Middlesbrough.

Michał Helik (Barnsley FC – Championship) – 90 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z QPR.

Kamil Jóźwiak (Derby County FC – Championship) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na przegrany 1:4 ligowy mecz z Middlesbrough.

Austria

Kamil Piątkowski (Red Bull Salzburg – Bundesliga) – cały mecz na ławce. Jego drużyna wygrała w lidze 2:1 z Rapidem Wiedeń.

Francja

Marcin Bułka (OGC Nice-Côte d’Azur – Ligue 1) – cały mecz na ławce w przegranym 0:2 spotkaniu ligowym z Olympique Lyon.

Hiszpania

Mateusz Bogusz (UD Ibiza – Segunda División) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z FC Cartagena.

Irlandia Północna

Igor Rutkowski (Portadown F&A – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na przegrany 0:3 ligowy mecz z Glenavon.

Islandia

Jakub Florczyk (UMF Afturelding – druga liga) – poza kadrą meczową na przegrany 0:5 mecz Pucharu Ligi z KR Reykjavík.

Maciej Majewski (Grindavík – druga liga) – poza kadrą meczową na przegrany 0:2 mecz Pucharu Ligi z KA.

Niemcy

Bartosz Białek (VfL Wolfsburg – Bundesliga) – wszedł na boisko w 90. minucie wygranego 2:0 ligowego meczu z Eintrachtem Frankfurt.

Rafał Gikiewicz (FC Augsburg – Bundesliga) – 90 minut w przegranym 2:3 ligowym meczu z Borussią Mönchengladbach.

Robert Gumny (FC Augsburg – Bundesliga) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na przegrany 2:3 ligowy mecz z Borussią Mönchengladbach.

Daniel Krasucki (RB Leipzig – Bundesliga) – poza kadrą meczową na wygrany 3:1 ligowy mecz z 1. FC Köln.

Robert Lewandowski (FC Bayern München – Bundesliga) – strzelił dwa gole w przegranym 2:4 ligowym meczu z Bochum. Zagrał cały mecz.

Marcel Lotka (Hertha BSC Berlin – Bundesliga) – cały mecz na ławce. Jego drużyna przegrała w lidze 1:2 z Greuther Fürth.

Adam Dźwigała (FC Sankt Pauli – 2. Bundesliga) – wszedł na boisko w 59. minucie wygranego 3:2 ligowego meczu z SSV Jahn Regensburg.

David Blacha (SV Meppen 1912 – 3. Liga) – 86 minut i żółta kartka w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z TSV 1860 München.

Martin Kobylański (Eintracht Braunschweig – 3. Liga) – wszedł na boisko w 81. minucie zremisowanego 1:1 ligowego meczu z rezerwami SC Freiburg.

David Kopacz (FC Würzburger Kickers – 3. Liga) – 90 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z MSV Duisburg.

Adrian Małachowski (1.FC Magdeburg – 3. Liga) – wszedł na boisko w 71. minucie zremisowanego 2:2 ligowego meczu z Kaiserslautern.

Marcus Piossek (SV Meppen 1912 – 3. Liga) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z TSV 1860 München.

Szkocja

Dominik Naglik (Dundee United FC – Premiership) – poza kadrą meczową na wygrany 1:0 mecz Pucharu Szkocji z Partick Thistle.

Maksymilian Stryjek (Livingston FC – Premiership) – zagrał cały mecz w przegranym po rzutach karnych spotkaniu Pucharu Szkocji z Heart of Midlothian.

Mateusz Żukowski (Rangers FC – Premiership) – 90 minut w wygranym 3:0 meczu Pucharu Szkocji z Annan Athletic FC. Był to jego debiut w nowym klubie.

Jakub Stolarczyk (Dunfermline Athletic FC – Championship) – 90 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z Kilmarnock.

Turcja

Mateusz Lis (Altay SK – Ekstraklasa) – 90 minut w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z Rizesporem.

Paweł Olkowski (Gazişehir Gaziantep FK – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego drużyna przegrała w lidze 0:2 z Başakşehirem.

Adam Stachowiak (Denizlispor Kulübü – druga liga) – 90 minut w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z Adanasporem.

Walia

Adrian Cieślewicz (The New Saints FC – Ekstraklasa) – 66 minut w wygranym 4:1 ligowym meczu z Cefn Druids.

Wojciech Gajda (Haverfordwest County AFC – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego drużyna bezbramkowo zremisowała w lidze z Aberystwyth Town.

Jakub Ojrzyński (Caernarfon Town FC – Ekstraklasa) – 90 minut w zremisowanym 3:3 ligowym meczu z Bala Town.

Węgry

Rafał Makowski (Kisvárda FC – Ekstraklasa) – 70 minut w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z Újpestem.

Włochy

Hubert Idasiak (SSC Napoli – Serie A) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Interem.

Karol Linetty (Torino FC – Serie A) – 90 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z Venezią.

Łukasz Skorupski (Bologna FC 1909 – Serie A) – 90 minut w przegranym 0:3 ligowym meczu z Lazio.

Kacper Urbański (Bologna FC 1909 – Serie A) – poza kadrą meczową na przegrany 0:3 ligowy mecz z Lazio.

Piotr Zieliński (SSC Napoli – Serie A) – 84 minuty w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Interem.

Adrian Benedyczak (Parma Calcio 1913 – Serie B) – strzelił gola w wygranym 4:1 ligowym meczu z Pordenone. Wszedł na boisko w 71. minucie.

Dorian Ciężkowski (US Cremonese – Serie B) – cały mecz na ławce. Jego drużyna wygrała w lidze 2:0 z Cittadellą.

Thiago Cionek (Reggina 1914 – Serie B) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z Crotone.

Tomasz Kupisz (Reggina 1914 – Serie B) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z Crotone.

Bartłomiej Maliszewski (Parma Calcio 1913 – Serie B) – poza kadrą meczową na wygrany 4:1 ligowy mecz z Pordenone.

Patryk Peda (SPAL 2013 – Serie B) – wszedł na boisko w 81. minucie przegranego 0:4 ligowego meczu z Monzą.

Przemysław Szymiński (Frosinone Calcio – Serie B) – 90 minut w przegranym 0:3 ligowym meczu z Perugią.

Łukasz Teodorczyk (LR Vicenza – Serie B) – wszedł na boisko w 63. minucie bezbramkowo zremisowanego ligowego meczu z Cosenzą.

Michał Lewandowski (ACR Messina – Serie C) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Foggią.