Oko na rodaka: Kolejne gole Gikiewicza, Kownackiego i Stępińskiego

Dawid Kownacki

f95.de

Sobota należała do polskich napastników, o których niektórzy mogli już zapomnieć. Swoje trzecie bramki w tym sezonie strzelili grający w Bahrajnie Łukasz Gikiewicz oraz Dawid Kownacki z Fortuny Düsseldorf. Dwa trafienia więcej ma Mariusz Stępiński, który zapewnił Lecce kolejne zwycięstwo w tym sezonie.

Po raz kolejny pojawiły się obłoki nadziei, że sytuacja występującego w Fortunie Düsseldorf Dawida Kownackiego zaczyna się stabilizować. W sobotnim meczu 16. kolejki 2. Bundesligi z Erzgebirge Aue Polak w 24. minucie strzelił swojego trzeciego gola w tym sezonie. 23-latek wykorzystał dogranie Alfredo Moralesa i pokonał bramkarza gospodarzy Martina Männela. Jego zespół ostatecznie wygrał 3:0 i obecnie jest wiceliderem. Prócz Kownackiego, w końcówce spotkania na boisko wszedł Adam Bodzek. W kadrze meczowej zespołu z Düsseldorfu zabrakło Jakuba Piotrowskiego, który pod koniec roku otrzymał pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa.

Bardziej imponującym dorobkiem strzeleckim od Kownackiego pochwalić się może Mariusz Stępiński. Występujący od tego sezonu w drugoligowym włoskim Lecce napastnik w 28. minucie spotkania z Regginą, w której występuje Thiago Cionek, strzelił swojego piątego ligowego gola w tym sezonie. Polak otrzymał płaskie dośrodkowanie z prawej strony pola karnego od Clauda Adjaponga, a Stępiński piętą oddał sprytny strzał w stronę bramki. Futbolówkę trącił jeszcze interweniujący Enrico Del Prato, a ta finalnie minęła linię bramkową. Była to bramka na wagę trzech punktów dla Lecce, która zajmuje obecnie miejsce dające prawo gry w barażach o Serie A. Prócz Stępińskiego i Cionka, w drugiej połowie na boisku pojawił się także inny zawodnik Lecce Marcin Listkowski.

W dalekim Bahrajnie gola na wagę trzech punktów dla East Riffa Club strzelił Łukasz Gikiewicz. Jego zespół wygrał w spotkaniu 6. kolejki tamtejszej ekstraklasy z Al-Muharraq SC, a dla doświadczonego napastnika było to trzecie trafienie w lidze w tym sezonie. Prócz tego, Gikiewicz zanotował również po jednym trafieniu w Pucharze Bahrajnu (gol w debiucie) oraz w Pucharze Króla Bahrajnu. East Riffa Club, do którego Polak trafił w październiku z jordańskiego Al-Faisaly SC, zajmuje obecnie drugie miejsce w lidze składającej się z dziesięciu zespołów.

Podsumowanie występów polskich zawodników (16 stycznia)

Anglia

Jan Bednarek (Southampton FC – Premier League) – 90 minut w przegranym 0:2 ligowym meczu z Leicester City.

Łukasz Fabiański (West Ham United FC – Premier League) – 90 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z Burnley.

Kamil Grosicki (West Bromwich Albion FC – Premier League) – 69 minut w wygranym 3:2 ligowym meczu z Wolverhampton.

Mateusz Klich (Leeds United FC – Premier League) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z Brighton & Hove Albion FC.

Jakub Moder (Brighton & Hove Albion FC – Premier League) – poza kadrą meczową na wygrany 2:0 ligowy mecz z Leeds United.

Jakub Stolarczyk (Leicester City FC – Premier League) – poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z Southampton.

Bartosz Białkowski (Millwall FC – Championship) – 90 minut w przegranym 1:3 ligowym meczu z Nottingham Forest.

Krystian Bielik (Derby County FC – Championship) – 67 minut i żółta kartka w przegranym 0:1 ligowym meczu z Rotherham United.

Bartosz Cybulski (Derby County FC – Championship) – poza kadrą meczową na przegrany 0:1 ligowy mecz z Rotherham United.

Michał Helik (Barnsley FC – Championship) – 90 minut w przegranym 0:2 ligowym meczu ze Swansea City.

Kamil Jóźwiak (Derby County FC – Championship) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z Rotherham United.

Przemysław Płacheta (Norwich City FC – Championship) – wszedł na boisko w 76. minucie wygranego 2:1 ligowego meczu z Cardiff City.

Kacper Miałkowski (Rochdale AFC – League One) – poza kadrą meczową na zremisowany 3:3 ligowy mecz z Wigan Athletic.

Jakub Niemczyk (Burton Albion FC – League One) – poza kadrą meczową na przegrany 0:1 ligowy mecz z Ipswich Town.

Australia

Filip Kurto (Western United FC – A-League) – 90 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z Melbourne City.

Bahrajn

Łukasz Gikiewicz (East Riffa Club – Ekstraklasa) – strzelił gola w wygranym 1:0 ligowym meczu z Al-Muharraq. Grał do 83. minuty.

Belgia

Łukasz Teodorczyk (Royal Charleroi SC – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na przegrany 0:1 ligowy mecz z Mechelen.

Czechy

Bartosz Pikul (Slezský FC Opawa – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na bezbramkowo zremisowany ligowy mecz z Fastavem Zlín.

Nataniel Wybraniec (Slezský FC Opawa – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na bezbramkowo zremisowany ligowy mecz z Fastavem Zlín.

Niemcy

Bartosz Białek (VfL Wolfsburg – Bundesliga) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował w lidze 2:2 z RB Leipzig.

Rafał Gikiewicz (FC Augsburg – Bundesliga) – 90 minut w przegranym 0:2 ligowym meczu z Werderem Brema.

Robert Gumny (FC Augsburg – Bundesliga) – wszedł na boisko w 58. minucie przegranego 0:2 ligowego meczu z Werderem Brema.

Marcin Kamiński (VfB Stuttgart – Bundesliga) – poza kadrą meczową na zremisowany 2:2 ligowy mecz z Borussią Mönchengladbach.

Krzysztof Piątek (Hertha BSC Berlin – Bundesliga) – 90 minut w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z 1. FC Köln.

Łukasz Piszczek (Borussia Dortmund – Bundesliga) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Mainz.

Adam Bodzek (Fortuna Düsseldorf – 2. Bundesliga) – wszedł na boisko w 86. minucie wygranego 3:0 ligowego meczu z Erzgebirge Aue.

Adam Dźwigała (FC Sankt Pauli – 2. Bundesliga) – wszedł na boisko w 72. minucie wygranego 3:2 ligowego meczu z Hannoverem 96.

Dawid Kownacki (Fortuna Düsseldorf – 2. Bundesliga) – strzelił gola w wygranym 3:0 ligowym meczu z Erzgebirge Aue. Zmieniony w 69. minucie.

Jakub Piotrowski (Fortuna Düsseldorf – 2. Bundesliga) – poza kadrą meczową na wygrany 3:0 ligowy mecz z Erzgebirge Aue.

Adrian Małachowski (1.FC Magdeburg – 3. Liga) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na wygrany 2:0 ligowy mecz z SpVgg Unterhaching.

Sebastian Mrowca (SV Wehen Wiesbaden – 3. Liga) – mecz jego zespołu został przełożony.

Patrick Schikowski (SC Verl 1924 – 3. Liga) – 64 minuty w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Kaiserslautern.

Rumunia

Janusz Gol (Dinamo Bukareszt – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 0:1 z Chindią Târgovişte.

Szkocja

Maciej Dąbrowski (Hibernian FC – Premiership) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 2:0 z Kilmarnock.

Patryk Klimala (Celtic FC – Premiership) – poza kadrą meczową na bezbramkowo zremisowany ligowy mecz z Livingston. Klimala przebywa obecnie na kwarantannie po wykryciu zakażeń koronawirusem w jego zespole.

Dominik Naglik (Dundee United FC – Premiership) – poza kadrą meczową na bezbramkowo zremisowany ligowy mecz z Hamilton Academical.

Maksymilian Stryjek (Livingston FC – Premiership) – 90 minut w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z Celtikiem.

Turcja

Paweł Olkowski (Gazişehir Gaziantep FK – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 2:1 ligowym meczu z Kayserisporem.

Włochy

Bartosz Bereszyński (UC Sampdoria – Serie A) – 90 minut w wygranym 2:1 ligowym meczu z Udinese.

Paweł Dawidowicz (Hellas Verona FC – Serie A) – 89 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z Bologną.

Karol Linetty (Torino FC – Serie A) – 90 minut i żółta kartka w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu ze Spezią.

Łukasz Skorupski (Bologna FC 1909 – Serie A) – 90 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z Hellasem.

Adam Chrzanowski (Pordenone Calcio – Serie B) – 90 minut w wygranym 2:0 ligowym meczu z Venezią.

Thiago Cionek (Reggina 1914 – Serie B) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z Lecce.

Filip Jagiełło (Brescia Calcio – Serie B) – 61 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z Pisą. Zmienił go Jakub Łabojko.

Marcin Listkowski (US Lecce – Serie B) – wszedł na boisko w 60. minucie i dostał żółtą kartkę w wygranym 1:0 ligowym meczu z Regginą.

Jakub Łabojko (Brescia Calcio – Serie B) – wszedł na boisko za Filipa Jagiełłę w 61. minucie przegranego 0:1 ligowego meczu z Pisą.

Sebastian Musiolik (Pordenone Calcio – Serie B) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 2:0 z Venezią.

Mariusz Stępiński (US Lecce – Serie B) – 81 minut i gol w wygranym 1:0 ligowym meczu z Regginą.