Oko na rodaka: Kolejne bramki Kurminowskiego i Kobylańskiego. Polacy debiutują i strzelają w Serie B

ProSport Manager - Twitter

Kolejne bramki dla swoich drużyn w tym sezonie strzelili Martin Kobylański i Dawid Kurminowski. We włoskiej Serie B do siatki rywali trafili Bartosz Salamon i Przemysław Szymiński, a swoje debiuty w nowych klubach zanotowało także trzech polskich napastników. Na dalekiej Islandii rzut karny obronił z kolei Robert Błąkała.

MŠK Žilina, którego zawodnikami są Jakub Kiwior i Dawid Kurminowski, pokonał 4:1 drużynę, która obecnie jest liderem słowackiej ekstraklasy – FC DAC 1904 Dunajská Streda. Spory udział przy tym zwycięstwie miał Kurminowski, który w 23. minucie w sytuacji sam na sam minął bramkarza i skierował piłkę do pustej bramki. Zaaktualizujmy dane Kurminowskiego w tym sezonie – pięć bramek na poziomie ekstraklasy, trzy gole w Pucharze Słowacji oraz trafienia dla drugoligowych rezerw Žiliny. Dzięki tej wygranej zespół Polaków prowadzony przez znanego z polskich boisk Pavola Staňo przesunęła się na trzecie miejsce w ligowej tabeli.

Po popisie w meczu I rundy Pucharu Niemiec trochę cicho zrobiło się o Martinie Kobylańskim. Aż do dzisiaj. Napastnik Eintrachtu Braunschweig strzelił pierwszego w tym sezonie 2. Bundesligi w starciu z Hannoverem 96. W 51. minucie Polak popisał się fantastycznym uderzeniem zza pola karnego, nie dając żadnych szans bramkarzowi rywali. Niestety dla niego i jego drużyny. Był to ostatni pozytywny moment Eintrachtu w tym spotkaniu. Po stracie gola Hanover 96 wziął się do roboty i strzelił beniaminkowi aż cztery bramki. Zespół Kobylańskiego po trzech meczach zdobył zaledwie jeden punkt.

Ależ dużo działo się dzisiaj we włoskiej Serie B. Dość nieoczekiwanie polscy obrońcy wzięli na swoje barki ciężar strzelania bramek. Gole dla swoich drużyn strzelili Bartosz Salamon ze SPAL oraz Przemysław Szymiński z Frosinone Calcio. W barwach tego drugiego zespołu zadebiutował Piotr Parzyszek. Ściągnięty z Piasta Gliwice napastnik rozpoczął mecz z Venezia FC w pierwszym składzie i został zmieniony w 51. minucie meczu. Prócz niego w nowych klubach swoje pierwsze występy zaliczyło także dwóch innych napastników – Mariusz Stępiński i Sebastian Musiolik. Dla tego pierwszego występy na włoskich boiskach to chleb powszedni. US Lecce, do którego został wypożyczony z Hellasu Werona, to trzeci klub we Włoszech i pierwszy poza granicami Werony. Stępiński pojawił się na boisku w 81. minucie meczu z Ascoli. Wynik spotkania był już praktycznie rozstrzygnięty. Lecce wygrało 2:0, a asystę przy pierwszej bramce zaliczył inny z Polaków Marcin Listkowski. Lawinę włoskich wydarzeń na łamach Oka na Rodaka zakończył Sebastian Musiolik. Były piłkarz m.in. Rakowa Częstochowa zaliczył swój debiut w Pordenone wchodząc na boisko w 67. minucie zremisowanego 1:1 meczu 3. kolejki z LR Vicenza Virtus.

W Polsce Robert Błąkała zdołał przebić się jedynie na trzeci poziom rozgrywkowy. 26-letni dzisiaj bramkarz występował na boiskach II ligi w barwach kolejno MKS-u Kluczbork, Garbarni Kraków, Okocimskiego Brzesko oraz Kotwicy Kołobrzeg. W 2018 roku podjął ciekawą decyzję dla swojej kariery – wyjechał grać w piłkę na Islandię. Jego pierwszym klubem na tej wyspie był drugoligowy Njarðvík, w którym spędził jeden sezon. Następnie Błąkała przeniósł się na chwilę do czwartoligowego Bocheńskiego Klubu Sportowego. Długo jednak w ojczyźnie nie wytrzymał i po pięciu miesiąch powrócił do Islandii, ponownie do zespołu z drugiej ligi. W barwach Vestri Polak występuje do dzisiaj, a w dzisiejszym meczu z ÍBV obronił rzut karny, a jego zespół wygrał 3:1 w meczu 19. kolejki.

Podsumowanie występów polskich zawodników (2-3 października)

Anglia

Mateusz Bogusz (Leeds United FC – Premier League) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Manchesterem City.

Jarosław Jach (Crystal Palace FC – Premier League) – poza kadrą meczową na przegrany 0:3 ligowy mecz z Chelsea.

Mateusz Klich (Leeds United FC – Premier League) – 77 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Manchesterem City.

Bartosz Białkowski (Millwall FC – Championship) – 90 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu ze Swansea.

Michał Helik (Barnsley FC – Championship) – 90 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z Middlesbrough.

Krystian Bielik (Derby County FC – Championship) – poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z Norwich.

Kamil Jóźwiak (Derby County FC – Championship) – 80 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z Norwich.

Przemysław Płacheta (Norwich City FC – Championship) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na przegrany 0:1 ligowy mecz z Derby.

Kacper Miałkowski (Rochdale AFC – League One) – poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z Fletwood Town.

Jakub Niemczyk (Burton Albion FC – League One) – poza kadrą meczową na przegrany 2:4 ligowy mecz z Portsmouth.

Czechy

Bartosz Pikul (Slezský FC Opawa – Ekstraklasa) – wszedł w przerwie wygranego 2:1 ligowego meczu z FK Teplice.

Nataniel Wybraniec (Slezský FC Opawa – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z FK Teplice.

Hiszpania

Damian Kądzior (SD Eibar – La Liga) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 2:1 z Realem Valladolid.

Holandia

Paweł Bochniewicz (sc Heerenveen – Eredivisie) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Utrechtem.

Islandia

Robert Błąkała (Vestri – druga liga) – 90 minut i obroniony rzut karny w wygranym 3:1 ligowym meczu z ÍBV.

Maciej Majewski (Grindavík – druga liga) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 2:3 z Afturelding.

Japonia

Jakub Słowik (Vegalta Sendai – J-League) – poza kadrą meczową na zremisowany 3:3 ligowy mecz z Hokkaido Consadole Sapporo.

Niemcy

Marcin Kamiński (VfB Stuttgart – Bundesliga) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował w lidze 1:1 z Bayerem Leverkusen.

Łukasz Piszczek (Borussia Dortmund – Bundesliga) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał 4:0 w lidze z Freiburgiem.

David Blacha (VfL Osnabrück – 2. Bundesliga) – poza kadrą meczową na bezbramkowo zremisowany ligowy mecz z VfL Bochum.

Dennis Jastrzembski (SC Paderborn 07 – 2. Bundesliga) – wszedł na boisko w 79. minucie bezbramkowo zremisowanego ligowego meczu z Heidenheim.

Martin Kobylański (Eintracht Braunschweig – 2. Bundesliga) – strzelił gola w przegranym 1:4 ligowym meczu z Hannoverem 96. Polak zagrał cały mecz.

André Dej (FC Viktoria Köln 1904 – 3. Liga) – poza kadrą meczową na wygrany 2:0 ligowy mecz z Magdeburgiem.

Adrian Małachowski (1.FC Magdeburg – 3. Liga) – 90 minut w przegranym 0:2 ligowym meczu z Viktorią Köln.

Marcus Piossek (SV Meppen 1912 – 3. Liga) – 73 minuty na przegrany 1:2 ligowy mecz z Verl.

Patrick Schikowski (SC Verl 1924 – 3. Liga) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 2:1 z Meppen.

Rosja

Rafał Augustyniak (Urał Jekaterynburg – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 0:2 z CSKA Moskwa.

Rumunia

Janusz Gol (Dinamo Bukareszt – Ekstraklasa) – 79 minut w przegranym 2:3 ligowym meczu z FCSB Bukareszt.

Kamil Wiktorski (Dunărea Călărași – druga liga) – rozpoczął w wyjściowym składzie swojego zespołu na wygrany 3:2 ligowy mecz z CS Aerostar Bacău.

Słowacja

Jakub Kiwior (MŠK Žilina – Ekstraklasa) – 90 minut i żółta kartka w wygranym 4:1 ligowym meczu z FC DAC 1904 Dunajská Streda.

Dawid Kurminowski (MŠK Žilina – Ekstraklasa) – strzelił gola w wygranym 4:1 ligowym meczu z FC DAC 1904 Dunajská Streda. Grał do 77. minuty.

Paweł Jarzębak (Partizán Bardejov – druga liga) – 90 minut w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z MFK Dubnica.

Daniel Skiba (FK Slavoj Trebišov – druga liga) – wszedł na boisko w 79. minucie wygranego 3:1 ligowego meczu z FK Poprad.

Mateusz Zachara (FK Železiarne Podbrezová – druga liga) – poza kadrą meczową na przegrany 0:1 ligowy mecz z MŠK Púchov.

Szkocja

Dominik Naglik (Dundee United FC – Premiership) – poza kadrą meczową na przegrany 1:2 ligowy mecz z Livingston.

Maksymilian Stryjek (Livingston FC – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 2:1 z Dundee United.

Turcja

Daniel Łukasik (MKE Ankaragücü SK – Ekstraklasa) – zszedł w przerwie przegranego 0:1 ligowego meczu z Kayserisporem.

Konrad Michalak (Çaykur Rizespor Kulübü – Ekstraklasa) – 59 minut w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z BB Erzurumspor.

Paweł Olkowski (Gazişehir Gaziantep FK – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował w lidze 1:1 z Trabzonsporem.

Michał Pazdan (MKE Ankaragücü SK – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z Kayserisporem.

Artur Sobiech (Fatih Karagümrük SK – Ekstraklasa) – 74 minuty w przegranym 1:2 ligowym meczu z Fenerbahçe.

Michał Nalepa (Giresunspor Kulübü – druga liga) – 90 minut i żółta kartka w wygranym 2:1 ligowym meczu z Bolusporem.

Walia

Adrian Cieślewicz (The New Saints FC – Ekstraklasa) – 59 minut i asysta w wygranym 10:0 ligowym meczu z Flint Town United FC.

Wojciech Gajda (Haverfordwest County AFC – Ekstraklasa) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na przegrany 1:2 ligowy mecz z Bala Town.

Dawid Szczepaniak (Cefn Druids AFC – Ekstraklasa) – nie zagrał w przegranym 0:5 ligowym meczu z Connah’s Quay Nomads.

Włochy

Bartosz Bereszyński (UC Sampdoria – Serie A) – 90 minut w wygranym 2:1 ligowym meczu z Fiorentiną.

Bartłomiej Drągowski (ACF Fiorentina – Serie A) – 90 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z Sampdorią.

Filip Jagiełło (Genoa CFC 1893 – Serie A) – mecz jego zespołu został przełożony z powodu stwierdzonych zakażeń koronawirusem w Genoi.

Karol Linetty (Torino FC – Serie A) – mecz jego zespołu został przełożony z powodu stwierdzonych zakażeń koronawirusem w zespole rywala.

Arkadiusz Reca (Crotone FC – Serie A) – 90 minut w przegranym 1:4 ligowym meczu z Sassuolo.

Łukasz Teodorczyk (Udinese Calcio – Serie A) – poza kadrą meczową na ligowy mecz z AS Roma.

Nicola Zalewski (AS Roma – Serie A) – poza kadrą meczową na ligowy mecz z Udinese.

Adam Chrzanowski (Pordenone Calcio – Serie B) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował w lidze 1:1 z LR Vicenza Virtus.

Thiago Cionek (Reggina 1914 – Serie B) – wszedł w przerwie wygranego 3:1 ligowego meczu z Pescarą.

Patryk Dziczek (US Salernitana 1919 – Serie B) – z przyczyn zdrowotnych poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z Chievo.

Jakub Iskra (SPAL 2013 – Serie B) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Cosenza Calcio.

Paweł Jaroszyński (Delfino Pescara 1936 – Serie B) – z powodu kontuzji zszedł z boiska w 73. minucie przegranego 1:3 ligowego meczu z Regginą.

Marcin Listkowski (US Lecce – Serie B) – 81 minut i asysta w wygranym 2:0 ligowym meczu z Ascoli.

Tomasz Kupisz (US Salernitana 1919 – Serie B) – zszedł w doliczonym czasie gry wygranego 2:1 ligowego meczu z Chievo.

Sebastian Musiolik (Pordenone Calcio – Serie B) – wszedł na boisko w 67. minucie zremisowanego 1:1 ligowego meczu z LR Vicenza Virtus. Był to jego debiut w nowym klubie.

Piotr Parzyszek (Frosinone Calcio – Serie B) – 51 minut w wygranym 2:0 ligowym meczu z Venezią. Był to jego debiut w nowym klubie.

Bartosz Salamon (SPAL 2013 – Serie B) – strzelił gola i zagrał 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Cosenza Calcio.

Mariusz Stępiński (US Lecce – Serie B) – wszedł na boisko w 81. minucie wygranego 2:0 ligowego meczu z Ascoli. Był to jego debiut w nowym klubie.

Przemysław Szymiński (Frosinone Calcio – Serie B) – strzelił gola w wygranym 2:0 ligowym meczu z Venezią. Zagrał cały mecz.

Szymon Żurkowski (Empoli FC – Serie B) – poza kadrą meczową na bezbramkowo zremisowany ligowy mecz z Monzą.

Wyspy Owcze

Dawid Nowicki (B71 Sandoy – druga liga) – poza kadrą meczową na wygrany 4:0 ligowy mecz z rezerwami HB.