Oko na rodaka: Gol Roberta Gumnego na wagę remisu

Źródło: twitter.com/FCAugsburg

Po pierwszym w tym sezonie golu Roberta Gumnego Augsburg zremisował 1:1 z Wolfsburgiem, w barwach którego kolejny występ zanotował Jakub Kamiński. W pozostałych spotkaniach bramki strzelali również Rafał Makowski i Damian Michalski. Pierwszego karnego w tym sezonie angielskiej League One obronił Maksymilian Stryjek.

Tydzień temu asysta, a teraz gol na wagę jednego punktu w starciu z Wolfsburgiem. Robert Gumny nie tylko wywalczył miejsce w wyjściowym składzie Augsburga, ale również odgrywa coraz większą rolę w tym zespole. W 55. minucie po małym zamieszaniu w polu karnym niekryty przy dalszym słupku reprezentant Polski pokonał Koena Casteelsa i zagwarantował Augsburgowi remis 1:1. Bramki gospodarzy bronił tym razem Tomáš Koubek, który zastąpił narzekającego na drobny uraz Rafała Gikiewicza. Od pierwszej minuty w Wolfsburgu grał Jakub Kamiński. Byłego skrzydłowego Lecha Poznań w 69. minucie zastąpił Josuha Guilavogui. Augsburg po dziewięciu kolejkach zajmuje dziewiąte miejsce w tabeli, a Wolfsburg plasuje się na 13. pozycji.

Już cztery gole strzelone w dziesięciu występach na boiskach węgierskiej ekstraklasy uzbierał w tym sezonie zawodnik Kisvárda FC Rafał Makowski. Polak w 37. minucie wykorzystał dogranie Andrei Peteleu i strzałem z kilku metrów podwyższył prowadzenie swojego zespołu w ostatecznie wygranym 2:0 domowym spotkaniu z Vasasem. Wicemistrz Węgier na ten moment zajmuje trzecie miejsce w tabeli i traci zaledwie dwa punkty do liderującego Kecskeméti. Zajmujący drugie miejsce Ferencváros ma jednak do zagrania jeszcze aż trzy zaległe spotkania.

W tym sezonie Damian Michalski może pochwalić się statystykami, których pozazdrościłby mu niejeden z polskich napastników rozpoczynających swoją przygodę na poziomie porównywalnym do niemieckiej 2. Bundesligi. 24-latek wszystkie pięć dotychczasowych spotkań w barwach Greuther Fürth rozpoczynał od pierwszej minuty, a w piątkowy wieczór w starciu z Regensburgiem strzelił swojego już trzeciego gola w barwach nowego klubu. Tym razem nie po strzale głową, jednak i tym razem Michalski zachował się przytomnie po wrzutce ze stałego fragmentu gry. Były defensor m.in. Wisły Płock dobił z bliska piłkę odbitą przez bramkarza. Dejan Stojanović chwilę wcześniej obronił uderzenie głową Juliana Greena. Ostatecznie drużyna Polaka zremisowała 2:2 i zajmuje aktualnie przedostatnie miejsce w tabeli.

W barwach szkockiego Livingston FC Maksymilian Stryjek obronił trzy rzuty karne. W nowym klubie polski bramkarz nie zatracił tej umiejętności. Już w 13. minucie wyjazdowego spotkania z Oxford United bramkarz Wycombe obronił rzut karny wykonywany przez Camerona Brannagana, a po chwili również i dobitkę Jamesa Henry’ego. Ta, a także kilka innych interwencji miało duży wpływ na ostateczny wynik spotkania. Wycombe wygrało na wyjeździe 1:0 po golu Christiana Forino Josepha i zajmuje po 12. kolejkach 15. pozycję w tabeli ligowej. Co ciekawe, mecz ten został przerwany na ponad 40 minut z powodu udzielania pomocy medycznej na trybunach.

Po raz kolejny o swojej osobie polskim kibicom przypomniał Ariel Borysiuk. Były reprezentant Polski postanowił ponownie obrać egzotyczny kierunek w swojej karierze i latem zamienił indyjski Chennaiyin FC na albański KF Laçi. W piątkowym spotkaniu tamtejszej ekstraklasy z KF Tirana 31-latek strzelił premierowego gola w barwach nowego zespołu wykorzystując w 63. minucie rzut karny. Jego drużyna ostatecznie zremisowała to spotkanie 3:3, co jest dla nich bez wątpienia dobrym rezultatem. Zespół z Tirany jest aktualnie wiceliderem, natomiast dla KF Laçi był to dopiero czwarty punkt zdobyty w pierwszych siedmiu kolejkach aktualnego sezonu. Obecnie zespół Borysiuka zajmuje przedostatnie, dziewiąte miejsce w tabeli.

Drugi weekend z rzędu Daniel Skiba zakończy trafieniem. Były napastnik m.in. słowackich drugoligowców w piątkowe popołudnie przypieczętował zwycięstwo 4:1 NK Aluminij nad NK Jadran Dekani. 21-letni napastnik ma na koncie już trzy bramki strzelone na boiskach słoweńskiej drugiej ligi. Jego drużyna, która bez wątpienia jest jednym z kandydatów do awansu, zajmuje po 11. kolejkach pierwszą pozycję i ma trzy punkty przewagi nad drugim NK Krka, który swoje spotkanie ligowe rozegra w niedzielę.

Hugo Bartkowiaka w pierwszej kolejce z gry wykluczyła kontuzja. Tym razem jednak 22-latek zdołał zadebiutować w barwach gibraltarskiego Lynx FC, wchodząc na boisko w końcówce wygranego 1:0 ligowego spotkania z College 1975 FC. Bartkowiak w poprzednim sezonie grał w szóstoligowym hiszpańskim EMD Solana, a w przeszłości reprezentował barwy m.in. drużyny juniorów Tarnowiaka Tarnowo Podgórne i Jagiellonii Białystok, rezerw Arki Gdynia i Rakowa Częstochowa oraz Kotwicy Kołobrzeg. Prócz Bartkowiaka w ekstraklasie Gibraltaru występuje również drugi Polak – Oskar Skuza.

Podsumowanie występów polskich zawodników (7-8 października)

Albania

Ariel Borysiuk (KF Laçi – Ekstraklasa) – gol w zremisowanym 3:3 ligowym meczu z KF Tirana. Grał do 78. minuty.

Anglia

Jakub Moder (Brighton & Hove Albion FC – Premier League) – poza kadrą meczową na przegrany 0:1 ligowy mecz z Tottenhamem.

Bartosz Białkowski (Millwall FC – Championship) – cały mecz na ławce. Jego drużyna wygrała w lidze 2:0 z Middlesbrough.

Krystian Bielik (Birmingham City FC – Championship) – 82 minuty i żółta kartka w wygranym 4:0 ligowym meczu z Bristol City.

Przemysław Płacheta (Birmingham City FC – Championship) – poza kadrą meczową na wygrany 4:0 ligowy mecz z Bristol City.

Bartosz Cybulski (Derby County FC – League One) – poza kadrą meczową na przegrany 1:2 ligowy mecz z Port Vale.

Jakub Stolarczyk (Fleetwood Town FC – League One) – cały mecz na ławce. Jego drużyna zremisowała w lidze 1:1 z Portsmouth.

Maksymilian Stryjek (Wycombe Wanderers FC – League One) – obronił rzut karny w wygranym 1:0 ligowym meczu z Oxford United. Zagrał cały mecz.

Australia

Filip Kurto (Macarthur FC – Ekstraklasa) – 90 minut w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z Brisbane Roar.

Austria

Kamil Piątkowski (Red Bull Salzburg – Bundesliga) – 90 minut w wygranym 3:2 ligowym meczu z Altach.

Belgia

Aleksander Buksa (Oud-Heverlee Leuven – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na wygrany 5:2 ligowy mecz z Zulte Waregem. Polak czeka na debiut w nowym klubie.

Bułgaria

Kornel Osyra (Chebyr Pazardżik – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 43. minucie wygranego 3:2 ligowego meczu z Łokomotiwem Sofia.

Chiny

Adrian Mierzejewski (Henan Songshan Longmen – Ekstraklasa) – 89 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z Hebei.

Cypr

Filip Majchrowicz (Páfos FC – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na wygrany 3:0 ligowy mecz z Énossis Néon Paralimníou. Polak czeka na debiut w nowym klubie.

Czechy

Bartosz Pikul (Slezský FC Opawa – druga liga) – poza kadrą meczową na przegrany 0:1 ligowy mecz z MFK Karviná.

Kacper Zych (MFK Karviná – druga liga) – poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz ze Slezským FC Opawa.

Dania

Kamil Grabara (FC København – Ekstraklasa) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Nordsjælland.

Francja

Rafał Strączek (FC Girondins de Bordeaux – Ligue 2) – cały mecz na ławce. Jego drużyna wygrała w lidze 2:0 z Metz. Polak czeka na debiut w nowym klubie.

Gibraltar

Hugo Bartkowiak (Lynx FC – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 85. minucie wygranego 1:0 ligowego meczu z College 1975 FC. Był to jego debiut w nowym klubie.

Hiszpania

Mateusz Bogusz (UD Ibiza – Segunda División) – wszedł na boisko w 64. minucie bezbramkowo zremisowanego ligowego meczu z Las Palmas.

Holandia

Bartłomiej Smolarczyk (FC Dordrecht – druga liga) – cały mecz na ławce. Jego drużyna wygrała w lidze 3:0 z PEC Zwolle.

Irlandia

Oliwier Oleksiewicz (University College Dublin AFC – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego drużyna przegrała w lidze 0:2 z Sligo Rovers.

Nikodem Kozłowski (Treaty United FC – druga liga) – poza kadrą meczową na przegrany 0:3 ligowy mecz z Waterford FC. Jego drużyna zagra w barażach o awans do Ekstraklasy.

Irlandia Północna

Igor Rutkowski (Portadown F&AC – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na przegrany 0:2 ligowy mecz z Ballymena United.

Japonia

Jakub Słowik (FC Tokyo – J-League) – 90 minut w przegranym 0:2 ligowym meczu z Shonan Bellmare.

Niemcy

Rafał Gikiewicz (FC Augsburg – Bundesliga) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Wolfsburgiem.

Jacek Góralski (VfL Bochum 1848 – Bundesliga) – cały mecz na ławce. Jego drużyna wygrała w lidze 3:0 z Eintrachtem Frankfurt.

Robert Gumny (FC Augsburg – Bundesliga) – strzelił gola w zremisowanym 1:1 ligowym mecz z Wolfsburgiem. Zagrał cały mecz.

Jakub Kamiński (VfL Wolfsburg – Bundesliga) – 69 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Augsburgiem.

Marcin Kamiński (Schalke 04 – Bundesliga) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na przegrany 0:4 ligowy mecz z Bayerem Leverkusen.

Marcel Lotka (Borussia Dortmund – Bundesliga) – poza kadrą meczową na zremisowany 2:2 ligowy mecz z Bayernem.

Adam Dźwigała (FC Sankt Pauli – 2. Bundesliga) – wszedł na boisko w 10. minucie przegranego 1:2 ligowego meczu z Eintrachtem Braunschweig.

Adrian Gryszkiewicz (SC Paderborn 07 – 2. Bundesliga) – poza kadrą meczową na wygrany 3:0 ligowy mecz z Hansą Rostock.

Michał Karbownik (Fortuna Düsseldorf – 2. Bundesliga) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z Darmstadt.

Dawid Kownacki (Fortuna Düsseldorf – 2. Bundesliga) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z Darmstadt.

Damian Michalski (SpVgg Greuther Fürth – 2. Bundesliga) – gol w zremisowanym 2:2 ligowym meczu z Regensburgiem. Zagrał cały mecz.

Martin Kobylański (TSV München von 1860 – 3. Liga) – wszedł w przerwie przegranego 1:2 ligowego meczu z Ingolstadt.

Dominik Kisiel (VfB Oldenburg – 3. Liga) – poza kadrą meczową na przegrany 1:3 ligowy mecz z Erzgebirge Aue.

David Blacha (SV Meppen 1912 – 3. Liga) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z SpVgg Bayreuth.

David Kopacz (FC Ingolstadt 04 – 3. Liga) – 33 minuty i żółta kartka w wygranym 2:1 ligowym meczu z TSV.

Adrian Małachowski (SV Waldhof Mannheim – 3. Liga) – poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z 1. FC Saarbrücken.

Sebastian Mrowca (SV Wehen Wiesbaden – 3. Liga) – 90 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z FSV Zwickau.

Marcus Piossek (SV Meppen 1912 – 3. Liga) – cały mecz na ławce. Jego drużyna przegrała w lidze 0:1 z SpVgg Bayreuth.

Robert Ziętarski (VfB Oldenburg – 3. Liga) – 90 minut w przegranym 1:3 ligowym meczu z Erzgebirge Aue.

Rumunia

Krystian Nowak (Universitatea Cluj – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z FC Hermannstadt.

Adrian Cierpka (Concordia Chiajna – druga liga) – rozpoczął na ławce wygrany 2:0 ligowy mecz z Progresulem Spartac.

Paweł Tomczyk (Politehnica Iași – druga liga) – wszedł na boisko w 57. minucie przegranego 1:3 ligowego meczu z AFC Ripensia Timișoara.

Słowenia

Daniel Skiba (NK Aluminij Kidričevo – druga liga) – gol w wygranym 4:1 ligowym meczu z NK Jadran Dekani. Grał do 79. minuty.

Szkocja

Kevin Dąbrowski (Hibernian FC – Premiership) – poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z Motherwell.

Miłosz Ochmański (Aberdeen FC – Premiership) – poza kadrą meczową na przegrany 0:4 ligowy mecz z Dundee United. Polak czeka na debiut w pierwszym zespole.

Szwecja

Michał Pawlik (Västerås SK – druga liga) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 3:2 z Norrby IF.

Turcja

Konrad Michalak (Konyaspor Kulübü – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 59. minucie zremisowanego 1:1 ligowego meczu z Antalyasporem.

Mateusz Hołownia (Bandırmaspor Kulübü – druga liga) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Adanasporem.

Michał Nalepa (Sakaryaspor Kulübü – druga liga) – 90 minut w przegranym 0:5 ligowym meczu z Bodrumsporem.

Jakub Szumski (Samsunspor Kulübü – druga liga) – 90 minut w wygranym 2:0 ligowym meczu z Gençlerbirliği.

Walia

Adrian Cieślewicz (The New Saints FC – Ekstraklasa) – wystąpił w wygranym po rzutach karnych meczu Pucharu Walii z Chirk Aaa.

Dawid Szczepaniak (Flint Town United FC – Ekstraklasa) – rozpoczął na ławce wygrany 1:0 ligowy mecz z Caersws FC.

Hubert Matras (Swansea University FC – druga liga) – nie zagrał w przegranym 1:2 meczu Pucharu Walii z Penydarren.

Węgry

Lukas Klemenz (Budapest Honvéd FC – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego drużyna zremisowała w lidze 2:2 z Mezőkövesd.

Rafał Makowski (Kisvárda FC – Ekstraklasa) – strzelił gola w wygranym 2:0 ligowym meczu z Vasasem. Został zmieniony w 74. minucie.

Włochy

Bartosz Bereszyński (UC Sampdoria – Serie A) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Bologną.

Arkadiusz Milik (Juventus FC – Serie A) – 90 minut w przegranym 0:2 ligowym meczu z AC Milan.

Łukasz Skorupski (Bologna FC 1909 – Serie A) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Sampdorią.

Wojciech Szczęsny (Juventus FC – Serie A) – 90 minut w przegranym 0:2 ligowym meczu z AC Milan.

Kacper Urbański (Bologna FC 1909 – Serie A) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Sampdorią.

Adrian Benedyczak (Parma Calcio 1913 – Serie B) – wszedł na boisko w przerwie bezbramkowo zremisowanego ligowego meczu z Pisą.

Thiago Cionek (Reggina 1914 – Serie B) – 90 minut w wygranym 3:0 ligowym meczu z Cosenzą.

Filip Jagiełło (Genoa CFC 1893 – Serie B) – wszedł na boisko w 63. minucie bezbramkowo zremisowanego ligowego meczu z Cagliari.

Jakub Łabojko (Brescia Calcio – Serie B) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Cittadellą.

Bartłomiej Maliszewski (Parma Calcio 1913 – Serie B) – poza kadrą meczową na bezbramkowo zremisowany ligowy mecz z Pisą. Polak czeka na debiut w pierwszym zespole.

Patryk Peda (SPAL 2013 – Serie B) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 0:2 z Frosinone.

Przemysław Szymiński (Frosinone Calcio – Serie B) – 90 minut i żółta kartka w wygranym 2:0 ligowym meczu ze SPAL.

Przemysław Wiśniewski (Venezia FC – Serie B) – 90 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z Bari.

Michał Lewandowski (ACR Messina – Serie C) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 0:3 z Cerignolą.

Wyspy Owcze

Michał Przybylski (B36 Tórshavn – Ekstraklasa ) – 86 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z 07 Vestur.

Dawid Nowicki (B71 Sandoy – druga liga) – poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z TB.