Oko na rodaka: Debiutanckie trafienie Bartosza Białka w Bundeslidze

Wolfsburg

Ależ nam się rozpoczął ten weekend! Swojego pierwszego gola w niemieckiej Bundeslidze strzelił napastnik Wolfsburga Bartosz Białek. Dodatkowo bramkarzy rywali pokonali także Mariusz Stępiński i David Blacha.

Po bardzo dobrym debiutanckim sezonie w PKO Ekstraklasie Bartosz Białek zapracował na transfer z Zagłębia Lubin do występującego w Bundeslidze Wolfsburga. Młodzieżowy reprezentant Polski zadebiutował stosunkowo szybko, bo już w meczu I rundy Pucharu Niemiec z czwartoligowcem. Do dzisiejszego meczu 19-letni napastnik zagrał w zaledwie dwóch meczach Bundesligi, wchodząc na plac gry w samej końcówce, nie mając praktycznie żadnej możliwości na wpłynięcie na wynik. W szalenie interesującym spotkaniu z Werderem Brema Białek otrzymał ponad dziesięć minut gry. Chwilę po wejściu na boisko Polak skierował futbolówkę do bramki, jednak prowadzący to spotkanie Christian Dingert dopatrzyl się pozycji spalonej. Więcej szczęścia Białek miał w ostatniej akcji meczu, gdy po dograniu João Victora przypieczętował zwycięstwo 5:3 Wolfsburga. Miejmy nadzieję, że to trafienie okaże się przełomowe dla tego młodego piłkarza i w przyszłości będzie dostawał więcej szans od trenera “Wilków”. Białek stał się po dzisiejszym meczu najmłodszym Polakiem, który strzelił gola na poziomie Bundesligi.

Listopad okazał się świetnym miesiącem w wykonaniu Mariusza Stępińskiego. Po mocno przeciętnym początku sezonu w czterech ostatnich spotkaniach Polak strzelił cztery bramki oraz zaliczył jedną asystę. Po dwóch trafieniach z Pescarą, jednej bramce w samej końcówce meczu z Virtusem Entella oraz asyście z Regginą napastnik Lecce dołożył kolejnego gola. Stępiński tym razem trafił do bramki rywali swojego byłego klubu – Chievo Verony. W 20. minucie Polak strzałem głową wykończył wrzutkę z prawej strony boiska Massimo Cody. Pomimo strzelonej bramki Stępiński nie dograł tego spotkania do końca – w 69. minucie zastąpił go Filippo Falco. Dwanaście minut później na boisku pojawił się drugi z Polaków występujących w Lecce Marcin Listkowski. Ich zespół ostatecznie dzięki trafieniu w trzeciej minucie doliczonego czasu gry wygrał 2:1 i zajmuje obecnie trzecią pozycję w ligowej tabeli.

David Blacha w trzech listopadowych spotkaniach VfL Osnabrück pojawiał się na boisku w drugiej połowie wchodząc z ławki. W starciach z SSV Jahn Regensburg i 1.FC Nürnberg były juniorski reprezentant Polski furory nie zrobił. Inaczej było w piątkowym spotkaniu 2. Bundesligi z Sankt Pauli. 30-latek pojawił się na boisku w Hamburgu w 60. minucie, a na pięć minut przed końcem regulaminowego czasu gry strzelił zwycięskiego gola dla swojego zespołu. Nie było to jednak trafienie wyjątkowej urody. Dużo bardziej mogła podobać się indywidualna akcja, która poprzedziła strzał z dystansu Etienne’a Amenyido. Strzał pochodzącego z Togo napastnika odbił bramkarz gospodarzy Robin Himmelmann. Zrobił to jednak na tyle nieudolnie, że Blacha momentalnie to wykorzystał i skierował futbolówkę do pustej bramki. Po dziewięciu kolejkach zespół Blachy spisuje się nadzwyczaj dobrze zajmując pozycję wicelidera.

Podsumowanie występów polskich zawodników (27 listopada)

Belgia

Łukasz Teodorczyk (Royal Charleroi SC – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na przegrany 1:3 ligowy mecz z Eupen.

Niemcy

Bartosz Białek (VfL Wolfsburg – Bundesliga) – strzelił gola w wygranym 5:3 ligowym meczu z Werderem Brema. Wszedł na boisko w 81. minucie.

David Blacha (VfL Osnabrück – 2. Bundesliga) – strzelił gola w wygranym 1:0 ligowym meczu z Sankt Pauli. Wszedł na boisko w 60. minucie meczu.

Martin Kobylański (Eintracht Braunschweig – 2. Bundesliga) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 0:4 z Darmstadt.

Adrian Stanilewicz (SV Darmstadt 98 – 2. Bundesliga) – wszedł na boisko w 82. minucie wygranego 4:0 ligowego meczu z Eintrachtem Braunschweig.

Patrick Schikowski (SC Verl 1924 – 3. Liga) – wszedł na boisko w 75. minucie wygranego 2:1 ligowego meczu z KFC Uerdingen.

Turcja

Daniel Łukasik (MKE Ankaragücü SK – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 0:1 z Trabzonsporem.

Michał Pazdan (MKE Ankaragücü SK – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z Trabzonsporem.

Włochy

Marcin Listkowski (US Lecce – Serie B) – wszedł na boisko w 81. minucie wygranego 2:1 ligowego meczu z Chievo Verona.

Mariusz Stępiński (US Lecce – Serie B) – strzelił gola w wygranym 2:1 ligowym meczu z Chievo Verona. Został zmieniony w 69. minucie.