eMŚ: Grecy zagrają w barażach. Bracia Hazard rozbili Cypr

Goal.com

W grupie H pewni awansu na Mistrzostwa Świata w Rosji Belgowie, pokonali Cypr 4:0 (1:0). Identyczny wynik udało się osiągnąć Grekom, którzy zwycięstwem nad Gibraltarem 4:0 (1:0), zapewnili sobie udział w spotkaniach barażowych. W ostatnim meczu tej grupy Estonia uległa Bośni i Hercegowinie 1:2 (0:0).

Podopieczni Roberto Martineza szybko wybili rywalom z głowy myśl, że uda im się przerwać ich passę 10 spotkań bez porażki. Belgowie od początku kontrolowali spotkanie, potrafiąc zmusić Cypryjczyków do niewymuszonych błędów oraz cofania się do głębokiej defensywy. W 12. minucie Youri Tielemans znakomicie odzyskał piłkę dla Edena Hazarda. Gwiazda Chelsea podeszła z piłką przed pole karne i niewiele się zastanawiając, perfekcyjnym technicznym uderzeniem w długi róg pokonała bramkarza gości. Cypryjczycy doszli do głosu tylko raz – w 20. minucie, gdy po zamieszaniu w polu karnym po wykonywanym rzucie rożnym piłkę w siatce usiłował umieścić Fanos Katelaris. Mimo wielkiej przewagi i sporej aktywności, Belgowie stworzyli poważne zagrożenie dopiero pod koniec drugiej połowy. Najpierw niecelnie uderzył Michy Batschuai, a w ślad za kolegą poszedł Thorgan Hazard, który tuż przed przerwą, przegrał pojedynek z Kostasem Panayiem.

Siedem minut po rozpoczęciu drugiej połowy znów aktywny był Batschuai. Napastnik Chelsea wybiegł na wolne pole do piłki posłanej przez Alexa Witsela, znakomicie przyjął oddał mocny strzał, a dobitką prowadzenie podwyższył Thorgan Hazard. “Rywalizacja” obu braci miała swoją kontynuację w dalszym przebiegu spotkania, gdy Eden zdobył drugą bramkę w meczu, wykorzystując jedenastkę podyktowaną za faul na Chadlim. Gospodarze nie mieli dość strzelania na bramkę, nie dziwi więc fakt, że Romelu Lukaku po wejściu z ławki postanowił wpisać się na listę strzelców. Witsel posłał kolejną długą piłkę, snajper Manchesteru United zostawił w tyle obrońców i bez najmniejszych problemów zdobył swoją 11 bramkę w tych eliminacjach. Belgia w pięknym stylu świętowała tym spotkaniem, już wcześniej zapewniony, awans na mundial w Rosji.

___________________________________________________________________________________________________________________

10.10.2017 r., eliminacje MŚ Rosja 2018, Stade Roui Baudouin

Belgia – Cypr (1:0)

Eden Hazard 12′ i 62′, Thorgan Hazard 52′

Belgia: T. Courtois, J. Vertonghen, L. Ciman, T. Alderweireld, T. Meunier (Lukaku 66′), A. Witsel, E. Hazard (De Bruyne 78′), N. Chadli, Y. Tielemans, T. Hazard, M. Batshuayi (Mertens 56′)

Cypr: C. Panayi, G. Merkis, K. Laifis, V. Laban, J. Demetriou, Margaça, K. Artymatas, C. Kyriakou, F. Katelaris, N. Alexandrou (Kastanos 46′), P. Soteriou

Żółte kartki: Laban 68′

Sędzia: L. Banti

Faworyci tego spotkania długo zwlekali ze zdobyciem pierwszej bramki. Udało im się to dopiero po znakomitym dośrodkowaniu Zeci. Podkręcona piłka odnalazła Torosidisa, który podobnie jak w poprzednim meczu obu drużyn, pokonał golkipera rywali. Widać było, że Grekom zależy tylko na trzech punktach zdobytych bez większego wysiłku – tylko katastrofa w postaci remisu z Gibraltarem odebrałaby im możliwość gry w barażach. Poza strzelonym golem, oddali tylko dwa zupełnie niegroźne strzały.

Szybko jednak okazało się, że podwyższenie prowadzenia, nie było dla Greków problemem. W ciągu dwóch minut Mitroglou strzelił dwa gole, a Torosidis do trafienia z pierwszej połowy dołożył asystę. Na uwagę zasługuje akcja na2:0. Gracze Michaela Skibbe rozklepali obronę rywala, zaś Mitroglou pewnie skierował piłkę do siatki. Chwilę później, gospodarze ponownie “zabawili się” z rywalami w ich polu karnym. Torosidis wyłożył piłkę jak na tacy napastnikowi Benfiki Lizbona. Rozluźnieni Grecy spokojnie prowadzili mecz, nie rezygnując z dalszego atakowania. Papadopoulos wymienił piłkę z Stafylidisem, odegrał do niego górą na wolne pole, aż w końcu Gianniotas zamknął dośrodkowanie lewego obrońcy celną główką. Tym samym stało się pewne, że Słowacja nie będzie walczyć w barażach, kosztem Grecji.