W trzecim meczu grupowym eliminacji do młodzieżowych Mistrzostw Europy, Polska po nie najlepszym spotkaniu wygrała 2-0 na wyjeździe z Litwą. Bramki dla “biało-czerwonych” zdobyli wprowadzeni z ławki Paweł Tomczyk i Konrad Michalak.

Podopieczni Czesława Michniewicza po utracie punktów w piątkowym spotkaniu z Finlandią, dzisiaj musieli sięgnąć po trzy punkty, by móc liczyć się w walce o awans. Ewentualna strata pięciu punktów do prowadzącej Danii już na starcie eliminacji mogła być bardzo trudna do odrobienia. Dzisiejszy rywal, reprezentacja Litwy na start eliminacji został rozgromiona 0-6 przez Danię. Humory poprawić im mogło zwycięstwo 3-0 nad Wyspami Owczymi.

Po pierwszej połowie meczu trener polskiej drużyny nie mógł być zadowolony z postawy swoich podopiecznych. Mecz był wyrównany, Polacy co prawda częściej znajdowali się przy piłce, oddali więcej strzałów na bramkę rywali, lecz nie byli w stanie poważnie zagrozić grające ostro i zdecydowanie defensywie gospodarzy. Litwini nastawiali się głównie na grę z kontry, parokrotnie zbliżając się pod bramkę rywali. Za każdym razem jednak Polscy obrońcy oddalali zagrożenie od swojej bramki.

Pierwszy kwadrans drugiej połowy nie był najlepszy w wykonaniu Polaków. Z kłopotów swoją drużynę wywabił Paweł Tomczyk. Wypożyczony do Podbeskidzia Bielsko-Biała napastnik chwilę po wejściu na boisko wykorzystał podanie Bartosza Kapustki i mocnym uderzeniem z ostrego kąta zmusił Edvinasa Gertmonasa do kapitulacji. Kolejny wpuszczony zawodnik na boisko, Konrad Michalak, w 80. minucie ustalił wynik spotkania.

10 października 2017, 3. kolejka grupy 3 eliminacji młodzieżowych mistrzostw Europy, Gargżdy – Gargždų miesto stadionas

Litwa – Polska 0:2 (0:0)

Paweł Tomczyk 62, Konrad Michalak 80

Litwa: Edvinas Gertmonas – Domantas Antanavičius, Rimvydas Sadauskas (Sigitas Olberkis 63′),  Ričardas Šveikauskas, Dominykas Barauskas – Eligijus Jankauskas (Edgaras Dubickas 78′), Domantas Šimkus, Skirmantas Rakauskas, Edvinas Kloniūnas (Daniel Romanovskij 71′), Justas Lasickas – Ernestas Mickevičius.

Polska: Tomasz Loska – Paweł Stolarski, Mateusz Wieteska, Paweł Bochniewicz, Robert Gumny – Jakub Piotrowski, Patryk Dziczek, Bartosz Kapustka (Konrad Michalak 73′), Szymon Żurkowski (David Kopacz 88′) – Dawid Kownacki, Karol Świderski (Paweł Tomczyk 60′).

Żółte kartki: Mickevičius – Kownacki, Żurkowski, Dziczek.

Czerwona kartka: Antanavičius.

Sędzia: Stávros Mántalos (Grecja).