El. Euro 2020: Chorwaci wypunktowali Węgrów. Podział punktów na Słowacji

getty images

Wicemistrzowie Świata wykorzystali koszmarne błędy Węgrów. Wynik 3:0 najmniejszym wymiarem kary. Reprezentacja Słowacji remisuje z Walią 1:1.

Czwarty kwartał roku to czas rozstrzygnięć kto pojedzie na Euro 2020. Zaczynają się nerwy, bo każda reprezentacja, która na etapie 6. kolejki ma realne szanse na udział w mistrzowskiej imprezie Starego Kontynentu, wysyła najcięższe działa na tę chwilę. Najlepszym przykładem jest Grupa E, gdzie Węgrzy popełnili katastrofalny błąd w środkowej strefie boiska już na początku meczu przeciwko wicemistrzom Świata. Konkretnie to Tamás Kádár traci w dziecinny sposób piłkę, którą przejmuje Luka Modrić, a kapitan Chorwacji włącza piąty bieg i niedościgniony mknie na bramkę Pétera Gulácsego. Cała akcja kończy się celnym, plasowanym strzałem po ziemi. Wybija 24. minuta i ponownie defensywa Madziarów zostaje ośmieszona. Bruno Petković jako ten środkowy napastnik wystawiony na szpicy przez Zlatko Dalicia, uderzeniem piętką umieszcza futbolówkę w siatce bezradnego golkipera RB Lipsk. Asystę notuje Ante Rebić. Kryminał w wersji węgierskiej trwał w najlepsze, bowiem pod koniec pierwszej połowy Petković zaliczył dublet. Wystarczyło, że zawodnik na co dzień broniący barw Dinama Zagrzeb dołożył nogę i piłka wturlała się do bramki. Blok defensywny na czele z Kádárem oraz Korhutem zachowywali się jak amatorzy. Szczerze, to na miejscu Marco Rossiego zastanowiłbym się nad dalszym powoływaniem do kadry byłego obrońcy Lecha Poznań. Na drugą połowę ustawiony na lewej obronie Kádár nie wybiegł już na murawę w Splicie. W 55. minucie László Kleinheisler sfaulował Ante Rebicia w polu karnym na drugą żółtą kartkę i musiał przedwcześnie zejść do szatni. Ivan Perišić podszedł do jedenastki, ale Gulácsi nieco poprawił swoją statystykę skutecznych obron i przewidział strzał lewego pomocnika Chorwatów. Reprezentacja Hrvatskiej za sprawą choćby Rebicia stworzyła sobie jeszcze dogodne sytuacje na podwyższenie wyniku, ale szczęście tym razem dopisało przyjezdnym.

10.10.2019, Eliminacje Euro 2020: Grupa E, Stadion Gradski u Poljudu (Split)

Chorwacja?? – Węgry?? 3:0 (3:0)

5′ Luka Modrić

24′ Bruno Petković

43′ Bruno Petković

Sędzia: Daniele Orsato ??

Żółte kartki: Vida, Brozović – Kleinheisler, Lovrencsics.

Czerwona kartka: László Kleinheisler (Węgry)

Chorwacja: Livaković – Jedvaj, Lovren, Damogoj Vida, Barišić – Modrić (C) (67′ Kovačić), Brozović – Rebić, Rakitić (74′ Vlašić), Perišić (61′ Brekalo) – Petković.

Węgry: Gulácsi – Lovrencsics, Korhut, Orban, Kádár (46′ Ádám Lang) – Kleinheisler, Máté Vida – Dzsudzsák (C) (60′ Dominik Nagy), David Holman, Sallai (77′ Roland Varga) – Szalai.

W tym samym czasie w słowackiej Trnawie rozgrywał się nie mniej ciekawy mecz. Pierwsza połowa dla gości z wysp. Najpierw Gareth Bale trafia w poprzeczkę, a kilka chwil później napastnik Wigan Athtetic, Kieffer Moore głową wpakował już piłkę do siatki. Drugie 45 minut natomiast dla Słowaków. Na listę strzelców wpisał się Juraj Kucka. Niefortunnie futbolówkę po dośrodkowaniu z prawej flanki wybijał przed szesnastkę jeden z walijskich obrońców, bodajże był to Connor Roberts. Pomocnik gospodarzy zdecydował się na natychmiastowe uderzenie z powietrza i punkt został zapisany reprezentacji dowodzonej przez Pavla Hapala. Owe spotkanie opiewało w multum sytuacji bramkowych, także w każdą stronę mogło pójść to widowisko, jeśli chodzi o końcowy rezultat. Ostatecznie podział punktów na City Arena. Obie reprezentacje nadal są w grze o awans do Mistrzostw Europy.

Chorwaci z dorobkiem 13. punktów prowadzą w Grupie E, za plecami Słowacja z trzema oczkami mniej.

10.10.2019, Eliminacje Euro 2020: Grupa E, City Arena – Štadión Antona Malatinského, Widzów: 18071.

Słowacja?? – Walia??????? 1:1 (0:1)