Baskijska Federacja Piłkarska złożyła wniosek o dołączenie do UEFA oraz FIFA

Stadion w akademii Athletic Bilbao w Lezama / fot. Mikołaj Barbanell (Piłkarski Świat)

Baskijska Federacja Piłkarska (Euskadiko Futbol Federakundea) wystąpiła do FIFA oraz UEFA o oficjalne uznanie, aby drużyna mogła rywalizować w międzynarodowych rozgrywkach.

Delegacja federacji regionalnej i rządu regionalnego udała się we wtorek do siedziby FIFA w Zurychu i bazy UEFA w Nyonie, aby zarejestrować wniosek o pełne członkostwo. Oświadczenie na stronie internetowej federacji baskijskiej mówi, że składa wniosek w imieniu swoich członków po głosowaniu na walnym zgromadzeniu w 2018 roku i wniosek odzwierciedla “pragnienie większości społeczeństwa baskijskiego”.

Prawnik federacji, David Salinas-Armendariz powiedział, że przystąpienie do UEFA i FIFA było “uzasadnionym i absolutnie realnym celem z prawnego punktu widzenia”, dodając, że terytoria europejskie, które nie są niezależnymi państwami, zostały już wcześniej uznane przez te dwie organizacje. Gibraltar, brytyjskie terytorium zamorskie, został zaakceptowany przez UEFA w 2013 roku i FIFA w 2016 roku.

Salinas-Armendariz dodał, że federacja baskijska jest gotowa do negocjacji z federacją hiszpańską w tej sprawie i poinformowała krajowy organ zarządzający o wniosku. UEFA i FIFA nie odpowiedziały od razu na prośbę o komentarz.Kraj Basków jest jedną z 17 autonomicznych wspólnot w Hiszpanii, ale cieszy się szeregiem przywilejów, w tym autonomią podatkową.

Jej drużyna piłkarska, znana jako Euskadi, została założona w 1915 roku i rozgrywa mecze towarzyskie, ale nigdy nie brała udziału w oficjalnych rozgrywkach. W listopadzie zagrali z Kostaryką (2:1) z udziałem reprezentantów Hiszpanii – Ikera Muniaina i Inakiego Williamsa. Obecnym trenerem jest Javier Clemente, który prowadził kadrę La Roja w latach 1992-1998 i awansował z Hiszpanią na dwa mundiale.

 


Najlepsze oferty bukmacherskie na Euro 2020
20 zł bez depozytu, 600 zł bez ryzyka i bonus 2100 zł na eFortuna.pl
20 zł bez depozytu, 333 zł bez ryzyka i bonusy 2000 zł na LVBET.pl
21 zł bez depozytu, 230 zł bez ryzyka i bonusy 549 zł na Totolotek.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *