Uganda rozpoczyna PNA 2019 od ważnego zwycięstwa

Bukmacherzy stawiali w roli faworytów Kongijczyków. Jednak to Uganda zgarnęła 3 punkty i objęła fotel lidera grupy A.

Reprezentacja Ugandy ku lekkiemu zaskoczeniu wygrała z Demokratyczną Republiką Konga 2:0.

Żurawie nie mogą się poszczycić gwiazdami światowego formatu. W wyjściowej jedenastce Ugandy tylko 3 zawodników gra w Europie. Dokładniej w lidze szwedzkiej, chorwackiej i w czwartej lidze angielskiej. Warty uwagi jest Michael Azira, zawodnik grającego w MLS Montrealu Impact. Patrząc na kadrę Demokratycznej Republiki Konga można zobaczyć kilka bardziej znanych nazwisk, głównie z Wielką Brytanią w CV. Masuaku, Bolasie czy Mbemba na pewno obili się po uszach fanów Premier League czy Scotish Premiership. Największą gwiazdą Lampartów prawdopodobnie jest Cedric Bakambu – zawodnik chińskiego Beijing Guoan.

DRK przeszło eliminacje z lekkimi problemami. W grupie G zajęli drugie miejsce wraz z 9 punktami. Najlepsze było Zimbabwe z 11 oczkami, natomiast za Kongijczykami znajdowała się Liberia (7 punktów) oraz Kongo (5 punktów). Uganda natomiast pewnie wygrała swoją grupę. Zdobyli łącznie 13 punktów, a jej rywalami byli zawodnicy z Tanzanii, Lesotho oraz Wysp Zielonego Przylądka.

Faworytem spotkania mimo wszystko była jednak Demokratyczna Republika Konga. Ale Ugandyjczycy nie zamierzali obawiać się głośnych nazwisk rywali. W 14. minucie Żurawie miały rzut rożny. Podszedł do niego grający w chorwackiej Goricy Farouk Miya i dośrodkował na głowę Patricka Kaddu. Zawodnik mistrzów Ugandy – Kampala City, pewnie głową wbił piłkę do siatki Leya Matampiego.

Wynik ustaliła bramka strzelona niedługo po gwizdku rozpoczynającym drugą połowę. W 48. minucie Uganda miała rzut wolny z około 40 metrów. Do piłki znów podszedł Miya, znów dośrodkował w pole karne i znów padła gol głową. Autorem bramki był Emmanuel Okwi, napastnik grającego w lidze tanzańskiej Simba SC.

W pierwszym meczu grupy A gospodarze turnieju – Egipt, pokonał Zimbabwe 1:0.

22.06.19, grupa A, Cairo International Stadium (Kair)
Demokratyczna Republika Konga – Uganda 0:2 (0:1)
Kaddu 14′, Okwi 48′

DRK: Matampi – Luyindama, Tisserand, Masuaku, Mpeko – Mbemba (Maghoma 60′), Bokadi, Mpoku (Bolingi 52′) – Bakambu, Meschack, Bolasie (Assombalonga 71′)

Uganda: Onyango – Mugabi, Walusimbi, Wasswa, Jjuko – Azira – Aucho, Abdu (Muleme 81′), Miya (Awanyi 88′) – Kaddu (Kyambadde 75′), Okwi

Żółte kartki: Bolasie 45+2′, Bokadi 54′ – Jjuko 35′,
Sędzia: Jiyed Redouane (Maroko)