Ronald Koeman: Być może gdyby nie pandemia, musiałbym poczekać parę lat dłużej, by poprowadzić Barcę

Ronald Koeman

fcbacelona.com

Bożenarodzenie i kolejny wywiad z trenerem Barcelony. Wczoraj klub na swojej stronie opublikował rozmowę z Ronaldem Koemanem.

Wróciłeś na Camp Nou, gdzie odniosłeś sukces jako piłkarz. Teraz sytuacja jest inna i dziwna, a trybuny puste. Jak to wszystko odebrałeś?

Rozegrałem na tym stadionie wiele ważnych spotkań, w których zawsze pomagali nam fani. Teraz tego nie ma, inne zespoły również są w takiej sytuacji, wszyscy mamy trudności z powodu pandemii.

Drużyna bardzo to odczuwa?

Koronawirus także dla mnie był czymś nowym przez co jest mi trudno. Oczywiście jest to zauważalne, szczególnie w meczach u siebie, na tak dużym boisku bez kibiców. Piłkarzom jest trudniej, teraz być może są już bardziej przyzwyczajeni, ale gdy wychodzą na murawę i wszystko na niej słychać, jest to dziwne… Brakuje atmosfery.

Gdyby nie koronawirus, prowadziłbyś Holandię na mistrzostwach Europy i być może dziś nie trenowałbyś Barcelony.

Tak, to możliwe. Kiedy zadzwoniono do mnie w styczniu, powiedziałem, że do EURO zostało kilka miesięcy i nie mogłem opuścić reprezentacji. W marcu sytuacja się zmieniła, bo dowiedzieliśmy się o przełożeniu mistrzostw. Być może gdyby nie pandemia, musiałbym poczekać parę lat dłużej, by poprowadzić Barcę.

Od dawna chciałeś trenować Barcelonę, ale trafiłeś do klubu w trudnym momencie. Nie zastanawiałeś się długo, a ludzie doceniają twoją odwagę.

To było moje marzenie, nie można czekać na moment, gdy wszystko będzie działać dobrze. Jeśli drużyna odnosi bardzo dobre wyniki, nie zmienia trenera. Zawsze pojawia się zmiana, bo ludzie nie są zadowoleni, a zespół nie wygrywa, Nie wiem, czy byłem odważny, myślę, że każdy szkoleniowiec by się zgodził. Ze względu na uczucia ludzi, klubu, na moje relacje osobiste… Dobrze znam klub, wiedziałem, że zachodzą w nim duże zmiany. Jestem trenerem, musimy grać dobrze i wygrywać, reszty nie mogę kontrolować.

Napisałeś historię jako piłkarz, a co chciałbyś osiągnąć jako trener?

W Barcelonie jest to wygrywanie, gramy, by zwyciężać i zdobywać trofea. Nie ma premii za czwarte miejsce, tylko za pierwsze. Taka mentalność musi tu panować, nie możemy zadowolić się czymś mniej. Wiemy, że to sezon zmian, a sytuacja jest trudna z powodu finansów, pensji, koronawirusa. Barça wciąż jednak musi wygrywać, mamy maksymalne aspiracje i wymagania.

Pokazałeś, że wierzysz w swoje idee i będziesz kroczył obraną drogą niezależnie od tego, co się wydarzy. Czy bycie wiernym samemu sobie jest dla ciebie ważne?

To bardzo ważne, bo najlepiej jest w siebie wierzyć, myśleć, jak chce się coś zrobić. Trzeba mieć przy sobie ludzi, z którymi można dyskutować o decyzjach. To też jasny przekaz dla piłkarzy. Jeśli trener dziś mówi “biały”, a jutro “czarny”, nie da się pracować. Jeśli przegram, zrobię to zachowując moje przekonania i filozofię.

Messi zawsze grał we wszystkich meczach, a teraz ma już 33 lata. Jak zarządzać jego rotacjami?

Jak z każdym piłkarzem, jeśli jest w stanie grać i jest tak dobry, to gra. Oczywiście jest starszy niż wcześniej, ale wciąż lubi wygrywać, cieszy się treningami i jest zaangażowany. Ja rozmawiam z moimi zawodnikami, z nim również, ponieważ jest też kapitanem. Mamy normy, rozmawiamy o wielu rzeczach, nie tylko o grze. To codzienna praca szkoleniowca.

Wydaje się, że nie lubisz mówić o konkretnych nazwiskach, jednak powiedz, czy Ansu i Pedri cię zaskoczyli?

Mówienie o młodych jest piękne, zasługują na to, ale tez muszą się jeszcze bardzo dużo nauczyć, bo mają 17 – 18 lat. Są na poziomie pierwszego zespołu Barcy, to ogromne osiągnięcie. Pedri przyszedł z Las Palmas, a grał już przeciwko Realowi i Juventusowi, na takim poziomie jest to fantastyczne. Trzeba powoli zmieniać kadrę, wciąż potrzebujemy gwiazd, ale oni nie zostaną tu na zawsze. Zmiany muszą być przeprowadzane spokojnie. Pedri świetnie sprawuje się na treningach, dzięki czemu zasłużył na minuty.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.