PNA: Pewne zwycięstwo Ghany, remis Kamerunu

Znamy ostatnie wyniki grupy F Pucharu Narodów Afryki 2019

Ostatnia kolejka fazy grupowej Pucharu Narodów Afryki w grupie F zakończyła się wygraną Ghany 2:0 oraz bezbramkowym remisem Beninu i Kamerunu.

Gwinea-Bissau – Ghana

Zdecydowanym faworytem tego spotkania byli Ghańczycy, ale początek spotkania był dosyć wyrównany. W 17. minucie refleksem po strzale Piquetiego musiał się popisać Richard Ofori, ale bramkarz Ghany świetnie zbił piłkę na poprzeczkę. W 36. minucie to umowni gospodarze mieli świetną okazję. Dalekie podanie do Jordana Ayew mogło skończyć się spalonym, ale zawodnik Crystal Palace świetnie pilnował linii. Jego późniejszy rajd zakończył się strzałem w słupek bramki Gwinei-Bissau. W pierwszych 45. minutach nie zobaczyliśmy ostatecznie bramek.

Drugą połowę Ghańczycy zaczęli z przytupem. W 47. minucie Jordan Ayew wyminął obrońce Gwinei-Bissau i strzałem pod poprzeczkę pokonał Jonasa Mendesa. W 63. kapitalnym strzałem z rzutu wolnego popisał się Mamadu Cande, ale dobra interwencja Oforiego uratowała prowadzenie Czarnych Gwiazd. W 72. minucie było już 2:0. Abdul Baba Rahman dograł do Thomasa Parteya, a pomocnik Atletico Madryt z bliskiej odległości wbił futbolówkę do siatki. 6 minut później znów próbował Jordan Ayew, ale tym razem Mendes zbił piłkę na prawy słupek.

02.07.2019, Puchar Narodów Afryki – 3. kolejka fazy grupowej – grupa F, Suez Stadium (Suez)

Gwinea-Bissau – Ghana 0:2 (0:0)
J.Ayew 47′, Partey 72′

Gwinea-Bissau: Jonas Mendes – Djalo, Soares, Candé, Nanú – Sori Mané – Pelé, Piqueti (Silva 67′), Bura (Cassama 64′) – Baldé, Joseph Mendes (Mendy 80′)

Ghana: Ofori – Yiadom, Baba Rahman, Boye, Aidoo – Owusu (Asamoah 86′), Kwabena (66. Acquah), Mubarak, Partey (Ekuban 83′) – A. Ayew, J. Ayew

Żółte kartki: Bura 51′, Cande 65′ – Aidoo 23′
Sędzia: Eric Otogo-Castane (Gabon)

Benin – Kamerun

Przed tym meczem Kamerun był stawiany w roli faworyta tego spotkania. Jednak mecz nie był bogaty w okazje Nieposkromionych Lwów. W 22. minucie Maxim Choupo-Moting popisał się dobrym, płaskim strzałem z 17 metrów, ale Saturnin Allagbé czujnie obronił strzał Kameruńczyka. To uderzenie oraz strzał w środek bramki Carla Toko Ekambi, który również został wybroniony przez Allagbé, były jedynymi celnymi strzałami przez cały mecz, który zakończył się bezbramkowym remisem.

02.07.2019, Puchar Narodów Afryki – 3. kolejka fazy grupowej – grupa F, Ismaïlia Stadium (Ismaïlia)

Benin – Kamerun 0:0 (0:0)

Benin: Allagbé – Barazé, Kiki, Verdon, Adénon – Dossou (68. Soukou), Djigla (76. Poté), Adéoti, Séïbou, Sessègnon – Mounié

Kamerun: Onana – Djoum (66. Boumal), Banana, Ngadeu – Fai (46. N’Jie), Oyongo, Zambo Anguissa, Kunde Malong – Choupo-Moting, Toko Ekambi (Bassogog 84′), Bahoken

Żółte kartki: Mounié 45′, Barazé 54′ – Djoum 20′, Fai 42′, Zambo Anguissa 77′, Oyongo 90+1′
Sędzia: Sadok Selmi (Tunezja)

Z pierwszego miejsca z 5. punktami w grupie wychodzą Ghańczycy. Zmierzą się w 1/8 finału z drugą drużyną grupy E (jeszcze nie rozegrali 3. kolejki). Drugi Kamerun, też z pięcioma oczkami, ale gorszym bilansem bramkowym, zna już swojego rywala – będzie nim Nigeria. Trzeci Benin (3 punkty) wciąż ma szansę na awans z rankingu trzecich miejsc. Muszą liczyć na porażkę Angoli, wtedy 1/8 zagrają z Marokiem