PNA: Nigeria pewnie wygrywa z Sudanem i ma awans do 1/8 finału

Olasunkanmi Aliyu (Nigeria U-20), Youssouph Mamadou Badji (Senegal U-20) / fot. Mikołaj Barbanell (Piłkarski Świat)

W meczu 2. kolejki Pucharu Narodów Afryki Nigeria pokonała Sudan 3:1. Gole dla zwycięzców strzelili Samuel Chukwueze, Taiwo Awoniyi i Moses Simon, bramkę honorową dla Sudanu zdobył Waliekdin Khidir.

Nigeria w pierwszym meczu pokonała Egipt i jeśli dziś również miała duże szanse na zdobycie trzech punktów, bo jej rywalem był słabo notowany Sudan.

Nigeryjczycy już na początku spotkania udowodnili, że są lepsi niż rywale, bo w 3. minucie objęli prowadzenie. Moses Simon dobrze podał do Samuela Chukwueze, ten świetnie uderzył po ziemi i nie dał żadnych szans bramkarzowi na skuteczną interwencję. Później gra troszkę się uspokoiła, ale podopieczni Gernota Rohra grali bardzo pewnie i mieli mecz pod pełną kontrolę. Okazjonalnie stwarzali kolejne sytuacje bramkowe, jak w 36. minucie, gdy w dużym zamieszaniu strzelał Taiwo Awoniyi, lecz trafił tylko w słupek. Napastnik Unionu Berlin swoją kolejną sytuację miał pod koniec pierwszej połowy i tym razem ją wykorzystał. Po dośrodkowaniu z rzutu wolnego głową futbolówkę przedłużył William Troost Ekong, ta odbiła się jeszcze od jednego z defensorów Sudanu, następnia trafiła w głowę właśnie Awoniy’ego, a ten przy dużej pomocy bramkarza ustalił wynik do przerwy na 2:0.

Druga część kapitalnie rozpoczęła się dla Nigerii, bo tuż po gwizdku sędzia podwyższyła ona prowadzenie. Simon dopadł do zagranej piłki klatką piersiową przez jednego z kolegów, łatwo przedostał się pod bramkę i idealnie trafił obok próbującego interweniować Aliego Abushreina. Po tym golu wynik meczu raczej był już znany, ale mimo tego Sudan nadal atakował, aby zdobyć bramkę honorową. Po jednej z takowych akcji przegrywająca drużyna miała rzut rożny, a następnie rzut karny, bo podczas tego kornera Ola Aina nadepnął na stopę jednego z graczy drużyny przeciwnej. Do jedenastki podszedł Waliekdin Khidir i nie dał żadnych szans na obronę Maduce Okoye. Ostatecznie ta bramka nie dała korzystnego wyniku podopiecznym Burana Thii, bo czasu na strzelenie dwóch goli było już bardzo mało, a Nigeria dobrze zarządzała meczem i w efekcie końcowym wygrała go 3:1, więc jest już pewna awansu do 1/8 finału Pucharu Narodów Afryki. Sudan takowe szanse również ma, ale musiałby wysoko wygrać z Egiptem, a to jest raczej nierealne.

Nigeria była dziś zespołem zdecydowanie lepszym i jej wygrana jest w pełni zasłużone. Zawodnicy Gernota Rohra mieli pełną kontrolę nad tym spotkaniem od początku do końca, nie zdemotywował ich nawet faul Oli Ainy w polu karnym, po którym Sudan strzelił gola. Jeśli Nigeryjczycy nadal będą tak świetnie grać, to można powiedzieć, że szanse na triumf końcowy będą mieli bardzo duży.

15.01.2021, 2. kolejka CAF Africa Cup Of Nations Cameroon 2022, Stade Omnisport Roumde Adjia

Nigeria – Sudan 3:1 (2:0)

Samu Chukwueze 3′, Taiwo Awoniyi 45′, Moses Simon 46′ – Waliekdin Khidir 70′ (k)

Nigeria: Maduka Okoye – Ola Aina, William Troost Ekong, Kenneth Omeruo, Zaidu – Samuel Chukwueze (Alex Iwobi 46′), Joe Aribo (Kelechi Nwakali 65′), Wilfred Ndidi, Moses Simon – Taiwo Awoniyi (Umar Sadiq 82′), Kelechi Iheanacho (Ahmed Musa 65′)

Sudan: Ali Abueshrein – Mustafa Elfadni, Salaheldin Nemer (Mohamed Hakeem 88′), Mustafa Karshom, Mazin Mohamedein – Waliekdin Khidir, Mohamed Al Rasheed, Gomaa Abbas Omer (Dhiya Mahjoub Musa 46′), Yasin Hamed (Mohamed Abdalah Hussein 64′), Abedlrazig Omer (Sharif Omar Abdalla 88′) – Musab Eisa (Al Gozoli Nooh 46′)

Żółte kartki: Ola Aina

Sędzia: Victor Gomes