Argentyna w bólach awansuje do fazy pucharowej, skandaliczny występ sędziego!

Dziś w Saint Petersburgu Argentyna zmierzyła się z Nigerią w ramach ostaniej kolejki fazy grupowej Mistrzostw Świata. Albicelestes z wielkim trudem wygrali 2:1. Nie obyło się bez sporych kontrowersji w wykonaniu tureckiego sędziego – Cüneyta Çakıra.

Już od początku spotkania mogliśmy zauważyć wyraźną dominację Argentyny. Jednakże to ich rywale mogli strzelić gola jako pierwsi. Kelechi Iheanacho ruszył z piłką na pole karne Albicelestes, lecz zamiast strzelać zwlekał z decyzją co skutkowało stratą. W 14. minucie Messi wykorzystał znakomite podanie od Évera Banegi i z zimną krwią pokonał bramkarza Nigerii. Chwilę później prowadzenie podwyższyć mógł Higuain, ale podanie od Messiego było za mocne. Podopieczni Jorge Sampaolego coraz bardziej naciskali. W 34. minucie za faul na Di Marii arbiter podyktował przeciw Nigerii rzut wolny. Do futbolówki położonej parę metrów przed polem karnym podszedł kapitan drużyny – Lionel Messi. Uderzył on minimalnie niecelnie, bowiem piłka trafiła w słupek. Kolejną dogodną sytuację stworzył sobie Ángel Di María, ale jego strzał został zablokowany. Przed przerwą do wyrównania mógł doprowadzić Kelechi Iheanacho, lecz piłkę bez problemu złapał Franco Armani. Do przerwy 0:1.

Druga połowa rozpoczęła się od sporej kontrowersji. Podczas wykonywania rzutu rożnego przez Nigerię “faulowany” w polu karnym został Leon Balogun. Podczas walki o lepszą pozycję wykorzystał starcie z Javierem Mascherano i dodał bardzo dużo od siebie, w wyniku czego sędzia wskazał na wapno. Mimo, że turecki arbiter skorzystał nawet z systemu VAR, na którym powtórki ewidentnie pokazywały normalną walkę dwóch graczy nie zmienił swojej decyzji. 11-stkę na gola zamienił Victor Moses. Po wyrównaniu stanu meczu Nigeria zdecydowała się powalczyć, bo widziała szansę na wyjście z grupy. Dobrą okazję na podwyższenie prowadzenia miał Ahmed Musa – ograł z łatwością Mascherano i podał w głąb pola karnego, lecz piłkę przejęli obrońcy. Argentyna po stracie gola jakby opadła z sił. Piłkarze nie dopuszczali takiego scenariusza, że mogą stracić bramkę, popełniali proste błędy przy podaniach. Jednakże mimo to zdecydowali się walkę o awans do fazy pucharowej. Mogli oni przybliżyć się do tego celu dzięki Cristianowi Pavónowi, który posłał dośrodkowanie w pole karne do kolegów z ataku, ale piłkę z łatwością przejął Uzoho. Kolejna okazja na gola była po stronie Nigerii. Wilfred Ndidi oddał mocny strzał na bramkę Armaniego, lecz ta przeleciała minimalnie nad poprzeczką. Tymczasem mogliśmy zobaczyć kolejną kontrowersyjną decyzję ze strony Cüneyta Çakıra. Zawodnicy Nigerii domagali się rzutu karnego za zagranie ręką w polu karnym przez Marcos Rojo. Arbiter zdecydował się na ponowne użycie systemu VAR. Tu powtórki pokazały, że należała się “jedenastka” dla zespołu z Afryki. Decyzją sędziego było… wznowienie gry przez bramkarza! Nie podyktował rzutu karnego! Stuprocentową sytuację na gola miał również Gonzalo Higuaín, ale fatalnie przestrzelił gdy otrzymał futbolówkę. W 86. minucie Argentyna dopięła swego. Dośrodkowanie z prawej strony od Gabriela Mercado wykorzystał Marcos Rojo, który pewnym strzałem pokonał Francisa Uzoho. Wynik do końca spotkania już się nie zmienił. Mecz zakończył się wynikiem 1:2.

26.06.2018, Mistrzostwa Świata w Rosji, Grupa D, Stadion Kriestowskij, Saint Petersburg

Nigeria – Argentyna 1:2 ( 0:1 )

Victor Moses 51′ (k.) – Lionel Messi 14′, Marcos Rojo 86′

Nigeria: Francis Uzoho – Leon Balogun, William Troost-Ekong, Kenneth Omeruo(Alex Iwobi 90′) – Victor Moses, Oghenekaro Etebo, John Obi Mikel, Wilfred Ndidi, Brian Idowu – Ahmed Musa(Simeon Nwankwo 90+2′), Kelechi Iheanacho(Odion Ighalo 46′)

Argentyna: Franco Armani – Gabriel Mercado, Marcos Rojo, Nicolás Otamendi, Nicolás Tagliafico(Sergio Agüero 80′) – Enzo Perez(Cristian Pavón 61′), Javier Mascherano, Éver Banega, Ángel Di María(Maximiliano Meza 72′) – Gonzalo Higuaín, Lionel Messi

Żółte kartki: Leon Balogun, John Obi Mikel – Javier Mascherano, Éver Banega, Lionel Messi

Sędzia: Cüneyt Çakır