PKO Ekstraklasa: “Jaga” w grupie mistrzowskiej

Jagiellonia Białystok / fot. Mikołaj Barbanell (Piłkarski Świat)

Na zakończenie 29. kolejki PKO Ekstraklasy Jagiellonia Białystok bez większych problemów wygrała 3:0 (2:0) z ostatnim w tabeli ŁKS-em Łódź. Ten wynik zagwarantował “Jadze” awans do grupy mistrzowskiej.

Faworyzowana “Jaga” już w 12. minucie wyszła na prowadzenie. Wystawiony dzisiaj na szpicy Jakov Puljić przyjął piłkę praktycznie na połowie boiska, złamał z prawej strony do środka i przy dramatycznej bierności zawodników ŁKS-u strzałem zza pola karnego pokonał Arkadiusza Malarza. Postawa linii defensywnej gospodarzy była w tej sytuacji wręcz kompromitująca. Dopiero w momencie oddania strzału Jan Sobociński próbował rozpaczliwym wślizgiem zablokował uderzenie Puljicia. Na nic to się zdało i 26-letni chorwacki napastnik strzelił swojego drugiego gola w PKO Ekstraklasie.

Przy pierwszym trafieniu Malarz nie miał żadnych szans – Puljić uderzył bardzo ładnie. Kwadrans później doświadczony bramkarz miał jeszcze więcej pecha. Na prawym skrzydle Maciej Makuszewski z łatwością ograł Adriana Klimczaka, zbiegł do środka i uderzył na bramkę ŁKS-u. Futbolówka odbiła się od słupka, a następnie od głowy Malarza, po czym wturlała się do pustej bramki.

Po przerwie Wojciech Stawowy dokonał dwóch zmian. Wejście w przerwie Adama Ratajczyka nie odmieniło znacząco oblicza meczu. Co innego Tadej Vidmaier, który został wprowadzony w 66. minucie na boisko. Chwilę później sfaulował we własnym polu karnym rywala, przez co Szymon Marciniak podyktował rzut karny. Skutecznym egzekutorem okazał się Martin Pospíšil.

Na zakończenie rundy zasadniczej ŁKS czeka wyjazd do Wrocławia na spotkanie ze Śląskiem. Jagiellonia z kolei zmierzy się przy Słonecznej z wiceliderem i obecnym mistrzem Polski Piastem Gliwice. Wszystkie spotkania 30. kolejki PKO Ekstraklasy zostaną rozegrane w niedzielę 14 czerwca o godzinie 18:00. Oba zespoły znają już swoich rywali w kolejnej fazie rozgrywek – Jagiellonia zagra w fazie mistrzowskiej, a ostatni w tabeli ŁKS będzie próbował podjąć jeszcze walkę o utrzymanie w elicie.

10 czerwca 2020, 29. kolejka PKO Ekstraklasy, Łódź (Stadion Miejski), Frekwencja: bez udziału publiczności

ŁKS Łódź – Jagiellonia Białystok 0:3 (0:2)

Jakov Puljić 12, Arkadiusz Malarz 27 (bramka samobójcza), Martin Pospíšil 69 (karny)

ŁKS: Arkadiusz Malarz – Maciej Wolski, Carlos Moros Gracia, Jan Sobociński, Adrian Klimczak (Tadej Vidmajer 66′) – Pirulo, Michał Trąbka, Dragoljub Srnić, Ricardo Guima, Antonio Domínguez (Adam Ratajczyk 46′) – Jakub Wróbel (Łukasz Sekulski 76′).

Jagiellonia: Damian Węglarz – Andrej Kadlec, Ivan Runje, Bogdan Țîru, Zoran Arsenić – Maciej Makuszewski (Tomáš Přikryl 55′), Ariel Borysiuk (Bartosz Kwiecień 76′), Taras Romanczuk, Martin Pospíšil, Przemysław Mystkowski – Jakov Puljić (Jesús Imaz 74′).

Żółte kartki: Srnić, Domínguez, Vidmajer – Mystkowski, Kadlec, Pospíšil, Kwiecień.

Sędzia: Szymon Marciniak (Płock).