Oko na rodaka: Udany dzień Polaków “u Niemca”

Sobota w wykonaniu Polaków grających na obczyźnie należała do tych, którzy na co dzień występują w Niemczech. Bramkę i asystę zaliczył Robert Lewandowski. Dodatkowo asystę zaliczył także Łukasz Piszczek. Na niższym poziomie rozgrywkowym Adam Matuszczyk zadebiutował w nowym zespole, a Rafał Koczor obronił rzut karny.

Zdecydowanie najwięcej emocji dali nam dzisiaj piłkarze występujący w Niemczech. Trzynastą bramkę w tym sezonie Bundesligi strzelił Robert Lewandowski. Kapitan reprezentacji Polski w najlepszy możliwy sposób odpowiedział na krytykę dotyczącą jego osoby.

Prócz bramki, “Lewy” w drugiej połowie popisał się fantastyczną asystą. W 57. minucie znalazł się w polu karnym, przyjął piłkę na klatkę piersiową i “przewrotką” chciał zaskoczyć Ralfa Fährmanna. Polak nie trafił jednak do końca czysto w piłkę, lecz futbolówka trafiła do Serge’a Gnabry’ego, który podwyższył wynik meczu. Dzięki dzisiejszej wygranej Bayernu 2:1 nad Schalke Bawarczycy zmniejszyli swoją stratę do liderującej Borussii Dortmund do pięciu punktów.

Na najwyższym szczeblu rozgrywek kolejną asystą popisał się Łukasz Piszczek, który zaliczył kluczowe podanie przy pierwszym trafieniu dla BVB w meczu z Hoffenheim autorstwa Jadona Sancho. Ostatecznie Borussia Dortmund kolejny raz straciła punkty, w końcówce meczu tracąc trzy bramki i zaledwie remisując 3:3 z popularnymi “Wieśniakami”.

Nie mniej ciekawie było na trzecim poziomie rozgrywkowym w Niemczech. Swój pierwszy występ w barwach KFC Uerdingen 1905 zanotował Adam Matuszczyk. Sprowadzony do tego klubu z Zagłębia Lubin 29-letni środkowy pomocnik rozegrał pełne 90 minut w zremisowanym 1:1 starciu z TSV München von 1860. Można powiedzieć, że Matuszczyk dokonał całkiem trafnego wyboru, jego zespół zajmuje obecnie czwarte miejsce w lidze i ma szansę włączyć się do walki o awans do 2. Bundesligi.

W Jenie pierwszy w tym sezonie rzut karny obronił bramkarz miejscowego FC Carl Zeiss Rafał Koczor. Urodzony w Raciborzu zawodnik przez całą swoją karierę występował w klubach niemieckich – zwykle tych z niższych lig. Dla samego Koczora zremisowany dzisiaj 1:1 mecz z Karlsruher FC był dopiero piątym ligowym występem w 3. Lidze niemieckiej. Na początku sezonu 30-latek był kontuzjowany, a potem został zawieszony za niesportowe zachowanie po jednym ze spotkań ligowych. Poniżej skrót z dzisiejszego spotkania, na którym utrwalono m.in. skuteczną interwencję Koczora.

Podsumowanie występów polskich zawodników:

Anglia

Łukasz Fabiański (West Ham United FC – Premier League) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Crystal Palace.

Jan Bednarek (Southampton FC – Premier League) – 90 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z Cardiff City.

Artur Boruc (AFC Bournemouth – Premier League) – 90 minut w przegranym 0:3 ligowym meczu z Liverpoolem.

Paweł Wszołek (Queens Park Rangers FC – Championship) – wszedł na boisko w 61. minucie przegranego 3:4 ligowego meczu z Birmingham City.

Marcin Brzozowski (Queens Park Rangers FC – Championship) – poza kadrą meczową na przegrany 3:4 ligowy mecz z Birmingham City.

Paweł Olkowski (Bolton Wanderers – Championship) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 1:2 z Preston.

Kamil Grosicki (Hull City – Championship) – 90 minut w przegranym 0:2 ligowym meczu z Derby County.

Tomasz Kuszczak (Birmingham City FC – Championship) – poza kadrą meczową na wygrany 4:3 ligowy mecz z QPR.

Mateusz Klich (Leeds United – Championship) – 58 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Middlesbrough.

Kamil Miazek (Leeds United – Championship) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Middlesbrough.

Mateusz Bogusz (Leeds United – Championship) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Middlesbrough.

Maksymilian Stryjek (Sunderland AFC – League One) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Oxford United.

Krystian Bielik (Charlton Athletic FC – League One)  – 90 minut i żółta kartka w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Southend.

Azerbejdżan

Jakub Rzeźniczak (Qarabağ Ağdam – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 2:0 z Sumqayıt.

Belgia

Bartosz Kapustka (Oud-Heverlee Leuven – druga liga) – 88 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z Mechelen.

Chorwacja

Damian Kądzior (GNK Dinamo Zagrzeb – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 1:0 z Istrą.

Łukasz Zwoliński (HNK Gorica – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 0:2 ligowym meczu z NK Slaven Koprivnica.

Michał Masłowski (HNK Gorica – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową z powodu kontuzji na przegrany 0:2 ligowy mecz z NK Slaven Koprivnica.

Krystian Nowak (NK Slaven Koprivnica – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 2:0 ligowym meczu z HNK Gorica.

Cypr

Patryk Procek (AÉL Limassol – Ekstraklasa) – 90 minut w bezbramkowo zremisowanym meczu z Apollonem.

Finlandia

Martin Kompalla (Vaasan Palloseura – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 2:1 meczu Pucharu Finlandii z Rovaniemi.

Francja

Igor Lewczuk (FC Girondins de Bordeaux – Ligue 1) – poza kadrą meczową na przegrany 0:1 ligowy mecz z PSG.

Hiszpania

Mateusz Kania (Real Sporting de Gijón B – trzecia liga) – poza kadrą meczową na przegrany 1:3 ligowy mecz z rezerwami Real Sociedad.

Holandia

Filip Bednarek (sc Heerenveen – Eredivisie) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował 1:1 w lidze z PEC Zwolle.

Bartłomiej Urbański (Willem II Tilburg – Eredivisie) – poza kadrą meczową na ligowy mecz z Venlo.

Niemcy

Robert Lewandowski (Bayern München – Bundesliga) – gol i asysta w wygranym 3:1 ligowym meczu z Sandhausen. Kapitan reprezentacji Polski zagrał cały mecz.

Łukasz Piszczek (Borussia Dortmund – Bundesliga) – 90 minut i asysta w zremisowanym 3:3 ligowym meczu z Hoffenheim.

Rafał Gikiewicz (1. FC Union Berlin – 2. Bundesliga) – 90 minut w wygranym 2:0 ligowym meczu z Sandhausen.

Adam Matuszczyk (KFC Uerdingen 1905 – 3. Liga) – zadebiutował w nowym klubie w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z TSV München von 1860. Polak zagrał cały mecz i zobaczył żółtą kartkę.

Rafał Koczor (FC Carl Zeiss Jena – 3. Liga) – obronił rzut karny w zremisowanym 1:1 meczu ligowym z Karlsruher SC. 30-letni bramkarz zagrał cały mecz.

Wojciech Sadlowski (FC Carl Zeiss Jena – 3. Liga) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Karlsruher SC.

Rumunia

Sebastian Rudol (Sepsi OSK Sfântu Gheorghe – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 0:1 z Dinamem Bukareszt.

Szkocja

Maciej Dąbrowski (Hiberniam FC – Premier League) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w Pucharze Szkocji 3:1 z Raith.

Włochy

Arkadiusz Milik (SSC Napoli – Serie A) – wszedł na boisko w 62. minucie bezbramkowo zremisowanego meczu ligowego z Fiorentiną.

Piotr Zieliński (SSC Napoli – Serie A) – 90 minut i żółta kartka w bezbramkowo zremisowanym meczu ligowym z Fiorentiną.

Radosław Murawski (US Città di Palermo – Serie B) – poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z Perugią.

Przemysław Szymiński (US Città di Palermo – Serie B) – 90 minut w wygranym 2:1 ligowym meczu z Perugią.

Michał Marcjanik (Carpi FC 1909 – Serie B) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 1:3 z Brescią.

Przemysław Bargiel (Spezia Calcio – Serie B) – poza kadrą meczową na przegrany 0:1 ligowy mecz z Citadellą.

Michał Lewandowski (Teramo Calcio – Serie C) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 1:0 z Rimini.