Oko na rodaka: Tomasz Kędziora mistrzem Ukrainy

Kędziora

Źródło: fcdynamo.kiev.ua

Po raz pierwszy w swojej karierze mistrzostwo Ukrainy z Dynamem Kijów zapewnił sobie Tomasz Kędziora. Ponadto pierwszą w tym sezonie amerykańskiej MLS asystę zanotował Kacper Przybyłko.

Dynamo Kijów ma za sobą bardzo udany tydzień. W środę drużyna Tomasza Kędziory awansowała do finału Pucharu Ukrainy, a w niedzielę zapewniła sobie 16. w historii mistrzostwo Ukrainy. Dynamo w spotkaniu 23. kolejki bardzo pewnie pokonało 5:0 Inhułeć Petrowe i na trzy kolejki przed końcem sezonu osiągnęło przewagę aż trzynastu punktów nad drugim Szachtarem Donieck. W “złotym” meczu w pierwszej połowie na boisku znajdował się Kędziora, którego w przerwie zastąpił Ołeksandr Karawajew. Dla reprezentanta Polski jest to pierwsze w karierze mistrzostwo Ukrainy. 26-latek prócz tego zdobył z Dynamem także jeden Puchar Ukrainy i trzy Superpuchary Ukrainy. Ten sezon Kędziora może zakończyć z “potrójną” koroną – 13 maja jego drużyna zagra w finale krajowego pucharu z Zorią Ługańsk. Sam Kędziora w tym sezonie opuścił zaledwie jedno spotkanie ligowe, a dodatkowo strzelił także jednego gola (28 lutego w starciu z FK Lwów).

Od asysty nowy sezon amerykańskiej MLS rozpoczął Kacper Przybyłko. Napastnik Philadelphia Union w 54. minucie spotkania z Interem Miami posłał futbolówkę z lewej strony pola karnego między nogami rywala, a z jego podania użytek zrobił Jamiro Monteiro. Była to pierwsza bramka strzelona przez ten zespół w rozpoczętym sezonie MLS. No i niestety dla Polaka, nie było to trafienie, które zapewniłoby im chociażby jeden punkt. W ostanim kwadransie losy spotkania odmienili dwaj bracia Higuaín – Federico i o wiele bardziej znany szerszej publiczności Gonzalo.

Podsumowanie występów polskich zawodników (25 kwietnia)

Anglia

Kamil Grosicki (West Bromwich Albion FC – Premier League) – poza kadrą meczową na zremisowany 2:2 ligowy mecz z Aston Villą.

Mateusz Klich (Leeds United FC – Premier League) – wszedł na boisko w 72. minucie bezbramkowo zremisowanego ligowego meczu z Manchesterem United.

Oliwier Zych (Aston Villa FC – Premier League) – poza kadrą meczową na zremisowany 2:2 ligowy mecz z West Bromwich Albion.

Bośnia i Hercegowina

Mateusz Zachara (NK Široki Brijeg – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z FK Borac Banja Luka.

Czechy

Bartosz Pikul (Slezský FC Opawa – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na przegrany 2:4 ligowy mecz ze Spartą Praga.

Nataniel Wybraniec (Slezský FC Opawa – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na przegrany 2:4 ligowy mecz ze Spartą Praga.

Dania

Kamil Grabara (Århus GF – Ekstraklasa) – 90 minut i żółta kartka w przegranym 1:2 ligowym meczu z FC København.

Kamil Wilczek (FC København – Ekstraklasa) – 72 minuty w wygranym 2:1 ligowym meczu z Århus GF.

Francja

Radosław Majecki (AS Monaco – Ligue 1) – poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z Angers.

Grecja

Damian Szymański (AEK Ateny – Ekstraklasa) – 70 minut w przegranym 0:2 ligowym meczu z Olympiakósem Pireus.

Karol Świderski (PAOK – Ekstraklasa) – zszedł w przerwie bezbramkowo zremisowanego ligowego meczu z Panathinaïkósem.

Hiszpania

Mateusz Kania (CD Lealtad de Villaviciosa – Segunda División B) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 2:3 z CD Guijuelo.

Niemcy

Marcin Kamiński (VfB Stuttgart – Bundesliga) – poza kadrą meczową na przegrany 0:2 ligowy mecz z RB Leipzig.

Adam Dźwigała (FC Sankt Pauli – 2. Bundesliga) – wszedł na boisko w 66. minucie wygranego 2:1 ligowego meczu z Greuther Fürth.

Adrian Małachowski (1.FC Magdeburg – 3. Liga) – 90 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z VfB Lübeck.

Sebastian Mrowca (SV Wehen Wiesbaden – 3. Liga) – poza kadrą meczową na przegrany 0:3 ligowy mecz z MSV Duisburg.

Portugalia

Paweł Kieszek (Rio Ave FC – Ekstraklasa) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Paços de Ferreira.

Słowacja

Jakub Kiwior (MŠK Žilina – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 2:3 ligowym meczu ze Slovanem Bratysława.

Dawid Kurminowski (MŠK Žilina – Ekstraklasa) – 74 minuty w przegranym 2:3 ligowym meczu ze Slovanem Bratysława.

Stany Zjednoczone

Adam Buksa (New England Revolution – MLS) – 90 minut i żółta kartka w wygranym 1:0 ligowym meczu z DC United.

Przemysław Frankowski (Chicago Fire – MLS) – 90 minut w przegranym 1:3 ligowym meczu z Atlanta United FC.

Patryk Klimala (New York Red Bulls – MLS) – z powodów proceduralnych poza kadrą meczową na przegrany 2:3 ligowy mecz z LA Galaxy.

Jarosław Niezgoda (Portland Timbers – MLS) – z powodu kontuzji kolana poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z Houston Dynamo.

Kacper Przybyłko (Philadelphia Union – MLS) – 79 minut i asysta w przegranym 1:2 ligowym meczu z Inter Miami CF.

Szkocja

Dominik Naglik (Dundee United FC – Premiership) – poza kadrą meczową na wygrany 3:0 mecz V rundy Pucharu Szkocji z Aberdeen.

Turcja

Damian Kądzior (Alanyaspor Kulübü – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 86. minucie bezbramkowo zremisowanego ligowego meczu z Başakşehirem.

Daniel Łukasik (MKE Ankaragücü SK – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 1:2 z Yeni Malatyasporem.

Paweł Olkowski (Gazişehir Gaziantep FK – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 78. minucie przegranego 2:3 ligowego meczu z BB Erzurumsporem.

Michał Pazdan (MKE Ankaragücü SK – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z Yeni Malatyasporem.

Jakub Szumski (BB Erzurumspor Kulübü – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 3:2 ligowym meczu z Gazişehir Gaziantep FK.

Michał Nalepa (Giresunspor Kulübü – druga liga) – 67 minut w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z Altınordu.

Adam Stachowiak (Altay SK – druga liga) – poza kadrą meczową na przegrany 0:2 ligowy mecz z Akhisarsporem.

Ukraina

Tomasz Kędziora (Dynamo Kijów – Ekstraklasa) – zszedł w przerwie wygranego 5:o ligowego meczu z Inhułciem Petrowe. Jego zespół tym zwycięstwem zapewnił sobie mistrzostwo Ukrainy.

Węgry

Lukas Klemenz (Budapest Honvéd FC – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował w lidze 2:2 z Mezőkövesd Zsóry.

Włochy

Paweł Dawidowicz (Hellas Verona FC – Serie A) – wszedł w przerwie przegranego 0:1 ligowego meczu z Interem.

Bartłomiej Drągowski (ACF Fiorentina – Serie A) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Juventusem.

Kamil Glik (Benevento Calcio – Serie A) – 90 minut w przegranym 2:4 ligowym meczu z Udinese.

Łukasz Skorupski (Bologna FC 1909 – Serie A) – 90 minut w przegranym 0:5 ligowym meczu z Atalantą.

Wojciech Szczęsny (Juventus FC – Serie A) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Fiorentiną.

Sebastian Walukiewicz (Cagliari Calcio – Serie A) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 3:2 z AS Roma.

Nicola Zalewski (AS Roma – Serie A) – poza kadrą meczową na przegrany 2:3 ligowy mecz z Cagliari.

Michał Lewandowski (Teramo Calcio – Serie C) – 90 minut w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z Avellino.

Szymon Matysiak (AS Livorno Calcio – Serie C) – poza kadrą meczową na zremisowany 2:2 ligowy mecz z Pro Patria.

Wyspy Owcze.

Łukasz Cieślewicz (B68 Toftir – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z NSÍ Runavík.

Chris Jastrzembski (B68 Toftir – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z NSÍ Runavík.

Michał Przybylski (HB Tórshavn – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 4:0 z TB.