Oko na rodaka: Skuteczny kwiecień Glika i Kownackiego. Buksa rozpoczyna sezon golem

Kamil Glik

Kamil Glik / fot. Mikołaj Barbanell (Piłkarski Świat)

Swojego drugiego gola w kwietniu strzelili Kamil Glik i Dawid Kownacki. Nowy sezon MLS od gola rozpoczął Adam Buksa. Prócz nich, bramkarza rywali pokonali także występujący w niemieckiej 3. Lidze Dennis Jastrzembski oraz Łukasz Cieślewicz z Wysp Owczych.

W przeciągu dwóch tygodni Kamil Glik strzelił tyle samo bramek ligowych, co przez ostatnie dwa lata gry w Monaco. Defensor Benevento najpierw trafił w meczu z Parmą, a dzisiaj strzelił swojego drugiego gola w tym sezonie w szalonym spotkaniu z Lazio. Wyżej notowany rywal ze stolicy w pewnych momentach prowadził już 3:0 oraz 4:1. Sygnał do odrabiania strat dla gości dał w 63. minucie Nicolas Viola. Ostatniego gola dla Benevento strzelił w 76. minucie Kamil Glik. 33-latek oddał świetny strzał głową po dośrodkowaniu z rzutu rożnego. W końcówce Benevento mogło nawet doprowadzić do wyrównania, jednak ich marzenia ostatecznie pogrzebał w doliczonym czasie gry Ciro Immobile strzelając gola na 5:3 dla miejscowych. Glik zagrał cały mecz i dostał żółtą kartkę. Jego zespół obecnie zajmuje 16. miejsce w tabeli ligowej i ma pięć punktów straty do pierwszego z miejsc zagrożonych spadkiem do Serie B, które na ten moment zajmuje Cagliari Sebastiana Walukiewicza.

Pierwsza kolejka nowego sezonu MLS i już polski zawodnik strzelił gola. Weekend rozpoczynający rozgrywki amerykańskiej elity dostarczył nam m.in. pojedynku dwóch Polaków. Występujący w Chicago Fire Przemysław Frankowski stanął naprzeciw Adama Buksy, który rozpoczyna swój drugi sezon w barwach New England Revolution. Zespół z Chicago bardzo szybko wyszedł na dwubramkowe prowadzenie, jednak sygnał do odrabiania strat swoim kolegom w 14. minucie dał Buksa. Polski napastnik wykorzystał dośrodkowanie z rzutu rożnego i ładnym strzałem głową strzelił swojego ósmego gola na amerykańskich boiskach. Ostatecznie mecz zakończył się remisem 2:2. Buksa zszedł z boiska w 83. minucie, a cały mecz zagrał Frankowski. Więcej o tym meczu można przeczytać tutaj.

Golem i asystą spotkanie 29. kolejki 2. Bundesligi z Osnabrück zakończył Dawid Kownacki. Jego Fortuna Düsseldorf wygrała bardzo pewnie 3:0, a polski napastnik miał w tym bardzo duży udział. W pierwszej połowie “Kownaś” dogrywał do Kristoffera Petersona, który wyprowadził ich zespół na prowadzenie. Cztery minuty po przerwie po faulu na Kownackim Sven Jablonski podyktował rzut karny. Polak sam podszedł do tego stałego fragmentu gry i pewnym strzałem pokonał bramkarza rywali, strzelając swojego piątego gola w tym sezonie. Trzecia bramka dla Fortuny padła już po tym jak Kownacki opuścił boisko, a jej autorem był Marcel Sobottka. Chwilę przed tą bramką w drużynie gospodarzy z boiska zszedł David Blacha, natomiast w 72. minucie na plac gry wszedł Jakub Piotrowski. Trzeci z Polaków występujących w Fortunie – Adam Bodzek – zagrał cały mecz. Zespół z Düsseldorfu zajmuje obecnie szóste miejsce w tabeli i ma stratę czterech punktów do zajmującego miejsce barażowe HSV.

W swoim dziewiątym spotkaniu w Waldhof Mannheim wypożyczony z Herthy Berlin Dennis Jastrzembski zaliczył premierowe trafienie w barwach nowego klubu. Młodzieżowy reprezentant Polski w 20. minucie po ładnej, indywidualnej akcji strzelił bramkę na 2:1 w spotkaniu niemieckiej 3. Ligi z VfB Lübeck. Asystę przy jego trafieniu zaliczył Dominik Martinović, o którym śmiało można powiedzieć, że został bohaterem swojego zespołu, który ostatecznie wygrał 3:2. Prócz kluczowego podania do Jastrzembskiego Chorwat strzelił dwie bramki. Zespół z Mannheim obecnie jest 10. drużyną ligi – raczej nie spadnie już z ligi, a także nie ma szans na awans do 2. Bundesligi. Sam Jastrzembski został zmieniony w 69. minucie spotkania.

W przeciągu ostatnich siedmiu dniu Łukasz Cieślewicz strzelił trzy bramki z rzutu karnego. Polak dwa razy pokonał bramkarza EB/Streymur, a raz golkipera TB Tvøroyri. Dwa spotkania z tą pierwsża drużyną zakończyły się porażkami jego B68 Toftir, a mecz z TB zakończył się remisem. Dzisiaj drużyna Cieślewicza i Chrisa Jastrzembskiego (poza kadrą meczową) zagrała z EB/Streymur w ramach I rundy Pucharu Wysp Owczych. Rywale przez większość spotkania kontrolowali sytuację i aż do doliczonego czasu gry prowadzili 2:1. Wtedy właśnie honorowe trafienie dla B68 strzałem z jedenastu metrów dał Cieślewicz.

Podsumowanie występów polskich zawodników (18 kwietnia)

Anglia

Jan Bednarek (Southampton FC – Premier League) – 90 minut i żółta kartka w przegranym 0:1 meczu 1/2 finału Pucharu Anglii z Leicester.

Jakub Stolarczyk (Leicester City FC – Premier League) – poza kadrą meczową na wygrany 1:0 mecz 1/2 finału Pucharu Anglii z Southampton.

Michał Helik (Barnsley FC – Championship) – 90 minut w przegranym 0:2 ligowym meczu z Coventry City.

Bośnia i Hercegowina

Mateusz Zachara (NK Široki Brijeg – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 2:0 ligowym meczu z Veležem Mostar.

Czechy

Konrad Zaradny (FK Slavoj Vyšehrad  – druga liga) – 64 minuty w przegranym 0:1 ligowym meczu z 1. SK Prostějov.

Cypr

Patryk Procek (AEL Limassol – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 1:2 z Apóllonem Limassol.

Dania

Kamil Grabara (Århus GF – Ekstraklasa) – 90 minut w zremisowanym 2:2 ligowym meczu z Brøndby.

Kamil Wilczek (FC København – Ekstraklasa) – zszedł z boiska w 20. minucie zremisowanego 2:2 ligowego meczu z FC Nordsjælland.

Francja

Radosław Majecki (AS Monaco – Ligue 1) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 3:0 z Bordeaux.

Grecja

Damian Szymański (AEK Ateny – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 64. minucie wygranego 3:1 ligowego meczu z Astérasem Trípolis.

Karol Świderski (PAOK – Ekstraklasa) – 70 minut w wygranym 2:0 ligowym meczu z Olympiakósem Pireus.

Hiszpania

Mateusz Bogusz (UD Logroñés – Segunda División) – cały mecz na ławce. Jego zespół bezbramkowo zremisował w lidze z Rayo Vallecano.

Mateusz Kania (CD Lealtad de Villaviciosa – Segunda División B) – cały mecz na ławce. Jego zespół bezbramkowo zremisował w lidze z Pontevedra CF.

Kazachstan

Piotr Grzelczak (FK Atyrau – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował w lidze 1:1 z Kajsarem Kyżyłorda.

Niemcy

Krzysztof Piątek (Hertha BSC Berlin – Bundesliga) – mecz jego zespołu został odwołany.

Łukasz Piszczek (Borussia Dortmund – Bundesliga) – wszedł w przerwie wygranego 4:1 ligowego meczu z Werderem Brema.

David Blacha (VfL Osnabrück – 2. Bundesliga) – 67 minut w przegranym 0:3 ligowym meczu z Fortuną Düsseldorf .

Adam Bodzek (Fortuna Düsseldorf – 2. Bundesliga) – 90 minut w wygranym 3:0 ligowym meczu z VfL Osnabrück.

Dawid Kownacki (Fortuna Düsseldorf – 2. Bundesliga) – strzelił gola z rzutu karnego i zaliczył asystę w wygranym 3:0 ligowym meczu z VfL Osnabrück. Został zmieniony w 62. minucie.

Jakub Piotrowski (Fortuna Düsseldorf – 2. Bundesliga) – wszedł na boisko w 72. minucie wygranego 3:0 ligowego meczu z VfL Osnabrück.

Dennis Jastrzembski (SV Waldhof Mannheim – 3. Liga) – strzelił gola w wygranym 3:2 ligowym meczu z VfB Lübeck. Zszedł z boiska w 69. minucie.

Sebastian Mrowca (SV Wehen Wiesbaden – 3. Liga) – 90 minut i żółta kartka w wygranym 1:0 ligowym meczu z SpVgg Unterhaching.

Marcus Piossek (SV Meppen 1912 – 3. Liga) – zszedł z boiska w doliczonym czasie gry bezbramkowo zremisowanego ligowego meczu z Ingolstadt.

Rosja

Rafał Augustyniak (Urał Jekaterynburg – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na przegrany 0:1 ligowy mecz z Rubinem Kazań.

Rumunia

Grzegorz Sandomierski (CFR Cluj – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na wygrany 3:0 ligowy mecz z FC Academica Clinceni.

Słowacja

Jakub Kiwior (MŠK Žilina – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z FC ViOn Zlaté Moravce.

Dawid Kurminowski (MŠK Žilina – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z FC ViOn Zlaté Moravce.

Stany Zjednoczone

Adam Buksa (New England Revolution – MLS) – strzelił gola w zremisowanym 2:2 ligowym meczu z Chicago Fire. Zszedł z boiska w 83. minucie.

Przemysław Frankowski (Chicago Fire – MLS) – 90 minut w zremisowanym 2:2 ligowym meczu z New England Revolution.

Jarosław Niezgoda (Portland Timbers – MLS) – z powodu kontuzji kolana poza kadrą meczową na przegrany 0:1 ligowy mecz z Vancouver Whitecaps.

Kacper Przybyłko (Philadelphia Union – MLS) – 90 minut w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z Columbus Crew.

Przemysław Tytoń (FC Cincinnati – MLS) – 90 minut w zremisowanym 2:2 ligowym meczu z Nashville SC.

Szkocja

Maciej Dąbrowski (Hibernian FC – Premiership) – poza kadrą meczową na wygrany 4:0 mecz IV rundy Pucharu Szkocji z Stranraer.

Patryk Klimala (Celtic FC – Premiership) – poza kadrą meczową na przegrany 0:2 mecz IV rundy Pucharu Szkocji z Rangers FC.

Turcja

Paweł Olkowski (Gazişehir Gaziantep FK – Ekstraklasa) – 90 minut w zremisowanym 2:2 ligowym meczu z Kasımpaşą.

Węgry

Lukas Klemenz (Budapest Honvéd FC – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 2:3 ligowym meczu z MOL Fehérvár FC.

Włochy

Szymon Czyż (SS Lazio – Serie A) – poza kadrą meczową na wygrany 5:3 ligowy mecz z Benevento.

Kamil Glik (Benevento Calcio – Serie A) – strzelił gola w przegranym 3:5 ligowym meczu z Lazio. Zagrał cały mecz i dostał żółtą kartkę.

Hubert Idasiak (SSC Napoli – Serie A) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował w lidze 1:1 z Interem.

Karol Linetty (Torino FC – Serie A) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 3:1 z AS Roma.

Łukasz Skorupski (Bologna FC 1909 – Serie A) – 90 minut w wygranym 4:1 ligowym meczu ze Spezią.

Wojciech Szczęsny (Juventus FC – Serie A) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z Atalantą.

Nicola Zalewski (AS Roma – Serie A) – poza kadrą meczową na przegrany 1:3 ligowy mecz z Torino.

Piotr Zieliński (SSC Napoli – Serie A) – 88 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Interem.

Michał Lewandowski (Teramo Calcio – Serie C) – 90 minut w wygranym 2:0 ligowym meczu z Bisceglie.

Szymon Matysiak (AS Livorno Calcio – Serie C) – poza kadrą meczową na przegrany 1:2 ligowy mecz z Como.

Wyspy Owcze.

Łukasz Cieślewicz (B68 Toftir – Ekstraklasa) – strzelił gola w przegranym 1;2 meczu I rundy Pucharu Wysp Owczych z EB/Streymur.

Chris Jastrzembski (B68 Toftir – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na przegrany 1:2 mecz I rundy Pucharu Wysp Owczych z EB/Streymur.

Michał Przybylski (HB Tórshavn – Ekstraklasa) – 61 minut w wygranym 2:0 meczu I rundy Pucharu Wysp Owczych z TB.

Dawid Nowicki (B71 Sandoy – druga liga) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w I rundzie Pucharu Wysp Owczych 2:1 z Undrið FF.