Oko na rodaka: Robert Lewandowski nie zawodzi

Robert Lewandowski

Trzynastego gola w tym sezonie Bundesligi strzelił Robert Lewandowski. Prócz niego bramkarzy rywali pokonywali również znajdujący się w świetnej dyspozycji Przemysław Frankowski i Szymon Żurkowski. Z kiepskiej strony pokazał się za to Kamil Glik, który za brutalny faul otrzymał drugą czerwoną kartkę w tym sezonie Serie B.

Rewelacja trwającego sezonu niemieckiej Bundesligi postawiła się Bayernowi. Zajmujący przed tym spotkanie trzecią pozycję SC Freiburg dzięki kontaktowej bramce w doliczonym czasie gry napsuł nerwów mistrzom Niemiec. Bawarczycy ostatecznie wygrali 2:1, a na prowadzenie wyszli w pierwszej połowie po golu Leona Goretzki. W drugiej części spotkania swoją sytuację wykorzystał Robert Lewandowski. Kapitan reprezentacji Polski w 75. minucie wykazał się znakomitym wyczuciem czasu po dograniu Leroya Sané i strzałem wślizgiem z kilku metrów strzelił swojego trzynastego gola w tym sezonie. Polak jest rzecz jasna liderem klasyfikacji strzelców ligi, natomiast Bayern utrzymał pozycję lidera. Dla Lewandowskiego dzisiejsze trafienie było już 60. strzelonym w 2021 roku.

Doprawdy rzadka rzecz dla polskiego kibica wydarzyła się w piątkowy wieczór. W niemal tym samym czasie gole dla swoich drużyn strzelali Polacy występujący odpowiednio na boiskach włoskiej Serie A i francuskiej Ligue 1.

Szymon Żurkowski notuje prawdopodobnie najlepsze tygodnie w swojej karierze. Tydzień temu pomocnik Empoli po wejściu z ławki fenomenalnym uderzeniem dał swojej drużynie zwycięstwo z Sassuolo. “Polskie” starcie z Genoą Żurkowski rozpoczął na ławce, a na boisku pojawił się w 59. minucie. Były młodzieżowy reprezentant Polski już trzy minuty po wejściu asystował przy trafieniu Federico Di Francesco. 24-latek posłał płaskie dośrodkowanie z prawego skrzydła, które na gola zamienił jego kolega z zespołu. Showtime “Żurka” nastąpił jednak w 71. minucie. Polak popisał się fenomenalnym strzałem z około 25 metrów, przy którym golkiper Genoi nie miał najmniejszych szans. Ostatecznie zespół Aleksandra Buksy, który pozostał na ławce, zdołał uratować punkt dzięki Flavio Bianchiego w końcówce. Empoli na ten moment spisuje się nadzwyczaj dobrze – po 12. kolejkach zajmuje miejsce w środku stawki.

Z jeszcze lepszej strony w tym sezonie pokazuje się RC Lens Przemysława Frankowskiego. Dzięki zdecydowanej wygranej nad Troyes zespół Polaka awansował na pozycję wicelidera Ligue 1. W piątkowy wieczór skrzydłowy reprezentacji Polski strzelił swoją czwartą bramkę w tym sezonie francuskiej ekstraklasy. Frankowski wraz z Arnaudem Kalimuendo oraz Wesleyem Saïdem dzierży miano najlepszego strzelca Lens. Polak dodatkowo ma na koncie trzy asysty, co tylko pogłębia świetne wrażenie. Frankowski od razu po transferze z Chicago Fire wywalczył sobie miejsce w wyjściowym składzie Lens i nic nie wskazuje, by w przyszłości ten stan rzeczy miał ulec zmianie.

Nie popisał się za to Kamil Glik. Filar defensywy naszej kadry w swoim dziesiątym występie w tym sezonie Serie B dostał już drugą czerwoną kartkę. 33-latek w 25. minucie spotkania z Frosinone kopnął bez piłki w okolice kolana swojego rywala, za co sędzia tego spotkania Matteo Marchetti po skorzystaniu z systemu VAR wykluczył go z boiska. Poszkodowany w tej sytuacji Daniel Boloca nie był już zdolny do gry i musiał opuścić plac gry. Grającce przez większość spotkania w osłabiue Benevento przegrało na swoim boisku aż 1:4 z Frosinone, w barwach którego cały mecz zagrał inny Polak Przemysław Szymiński. Warto zaznaczyć, że polski obrońca w tym spotkaniu pełnił funkcję kapitana Frosinone, w którym gra od lipca 2019 roku.

Dla Kamila Wiktorskiego jest to drugi sezon na boiskach rumuńskiej drugiej ligi. W poprzednim sezonie w barwach Dunărei Călărași Polak otarł się o awans do elity, jednak jego zespół okazał się znacznie gorszy od FC Voluntari. 28-letni defensor obecnie gra w FC Buzău, który zajmuje na ten moment piątą pozycję w tabeli. Wiktorski w końcówce spotkania z Unireą Dej zapewnił swojej drużynie cenne trzy punkty. Była to dla niego jednocześnie pierwsza bramka strzelona podczas występów w Rumunii.

Ostatnie blisko półtora roku nie było najlepsze dla Łukasza Jarosińskiego. Polski bramkarz od lipca 2020 roku do marca bieżącego roku był zawodnikiem farerskiego KÍ Klaksvík, w barwach którego wystąpił w zaledwie siedmiu spotkaniach ligowych (sporą rolę w dość słabym dorobku odegrały problemy formalne, przez które Polak nie mógł przez pewien czas grać). Jarosiński po tym wszystkim zdecydował się na powrót do norweskiego HamKam, którego był podstawowym bramkarzem w latach 2017-2019. W sobotnie popołudnie jego drużyna dzięki wygranej IL Stjørdals-Blink zapewniła sobie promocję do norweskiej ekstraklasy, jednak Polak pozostał na ławce rezerwowych. Ta sytuacja miała miejsce aż 28 razy w tym sezonie – Jarosiński wystąpił jedynie w spotkaniu w ramach Pucharu Norwegii. W związku z tym nie wiadomo, czy 33-latek nie pokusi się o kolejną zmianę pracodawcy na takiego, który da mu więcej okazji do gry.

Podsumowanie występów polskich piłkarzy w ligach zagranicznych (5-6 listopada)

Anglia

Jan Bednarek (Southampton FC – Premier League) – 90 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z Aston Villą.

Matty Cash (Aston Villa FC – Premier League) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z Southampton.

Jarosław Jach (Crystal Palace FC – Premier League) – poza kadrą meczową na wygrany 2:0 ligowy mecz z Wolverhampton.

Jakub Moder (Brighton & Hove Albion FC – Premier League) – cały mecz na ławce. Jego drużyna zremisowała w lidze 1:1 z Newcastle United.

Przemysław Płacheta (Norwich City FC – Premier League) – cały mecz na ławce. Jego drużyna wygrała w lidze 2:1 z Brentfordem.

Oliwier Zych (Aston Villa FC – Premier League) – poza kadrą meczową na przegrany 0:1 ligowy mecz z Southampton.

Bartosz Białkowski (Millwall FC – Championship) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Derby County.

Krystian Bielik (Derby County FC – Championship) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Millwall.

Bartosz Cybulski (Derby County FC – Championship) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Millwall.

Michał Helik (Barnsley FC – Championship) – 90 minut w przegranym 0:2 ligowym meczu z Hull City.

Kamil Jóźwiak (Derby County FC – Championship) – cały mecz na ławce. Jego drużyna zremisowałą w lidze 1:1 z Millwall.

Jakub Niemczyk (Burton Albion FC – League One) – poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z Fleetwood Town.

Austria

Kamil Piątkowski (Red Bull Salzburg – Bundesliga) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z Austrią Wiedeń.

Cypr

Patryk Procek (PAEE Kerýnias – Ekstraklasa) – 90 minut w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z Olympiakósem Nikozja.

Mariusz Stępiński (Áris Limassol – Ekstraklasa) – 72 minuty w wygranym 1:0 ligowym meczu z AEK-iem Larnaka.

Czechy

Bartosz Pikul (Slezský FC Opawa – 2. Liga) – 61 minut w wygranym 2:0 ligowym meczu ze Spartą Praga.

Francja

Przemysław Frankowski (RC Lens – Ligue 1) – strzelił gola w wygranym 4:0 ligowym meczu z Troyes. Zszedł z boiska w 77. minucie.

Grecja

Damian Szymański (AEK Ateny – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 84. minucie zremisowanego 2:2 ligowego meczu z Apóllonem Smýrnis.

Holandia

Paweł Bochniewicz (sc Heerenveen – Eredivisie) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na ligowy mecz z NEC Nijmegen.

Irlandia Północna

Igor Rutkowski (Portadown F&A – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na bezbramkowo zremisowany ligowy mecz z Linfield FC.

Korea Południowa

Oskar Zawada (Jeju United – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na wygrany 2:0 ligowy mecz z Suwon Samsung Bluewings.

Niemcy

Bartosz Białek (VfL Wolfsburg – Bundesliga) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z Augsburgiem.

Rafał Gikiewicz (FC Augsburg – Bundesliga) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z Wolfsburgiem.

Robert Gumny (FC Augsburg – Bundesliga) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z Wolfsburgiem.

Daniel Krasucki (RB Leipzig – Bundesliga) – poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z Borussią Dortmund.

Robert Lewandowski (FC Bayern München – Bundesliga) – strzelił gola w wygranym 2:1 ligowym meczu z SC Freiburg. Zagrał cały mecz.

Adam Bodzek (Fortuna Düsseldorf – 2. Bundesliga) – 89 minut i żółta kartka w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Hannoverem 96. W jego miejsce wszedł Jakub Piotrowski.

Dawid Kownacki (Fortuna Düsseldorf – 2. Bundesliga) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Hannoverem 96.

Jakub Piotrowski (Fortuna Düsseldorf – 2. Bundesliga) – wszedł na boisko w 89. minucie w miejce Adama Bodzka. Jego drużyna zremisowała w lidze 1:1 z Hannoverem 96.

David Blacha (SV Meppen 1912 – 3. Liga) – 60 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z Borussią Dortmund.

Marcus Piossek (SV Meppen 1912 – 3. Liga) – cały mecz na ławce. Jego drużyna wygrała w lidze 1:0 z Borussią Dortmund.

Norwegia

Łukasz Jarosiński (Hamarkameratene – druga liga) – cały mecz na ławce. Jego drużyna wygrała w lidze 1:0 z Stjørdals/Blink i zagwarantowała sobie awans do ekstraklasy.

Rosja

Grzegorz Krychowiak (FK Krasnodar – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z Dinamem Moskwa.

Sebastian Szymański (Dinamo Moskwa – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z FK Krasnodar.

Rumunia

Adrian Cierpka (CS Mioveni – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego drużyna bezbramkowo zremisowała w lidze z UTA Arad.

Kamil Wiktorski (FC Buzău – druga liga) – strzelił gola w wygranym 1:0 ligowym meczu z Unireą Dej. Rozpoczął mecz w wyjściowym składzie.

Słowacja

Aleksander Paluszek (FK Pohronie Žiar nad Hronom/Dolná Ždaňa – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na przegrany 1:2 ligowym ecz z MŠK Žilina.

Daniel Ściślak (FK Pohronie Žiar nad Hronom/Dolná Ždaňa – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na przegrany 1:2 ligowym ecz z MŠK Žilina.

Szkocja

Dominik Naglik (Dundee United FC – Premiership) – poza kadrą meczową na przegrany 2:5 ligowy mecz z Heart of Midlothian.

Turcja

Mateusz Lis (Altay SK – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z Antalyasporem.

Paweł Olkowski (Gazişehir Gaziantep FK – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na przegrany 0:2 ligowy mecz z Kasımpaşą.

Daniel Łukasik (MKE Ankaragücü SK – druga liga) – poza kadrą meczową na wygrany 3:0 ligowy mecz z Ümraniyesporem.

Adam Stachowiak (Denizlispor Kulübü – druga liga) – 90 minut w przegranym 0:3 ligowym meczu z Tuzlasporem.

Ukraina

Tomasz Kędziora (Dynamo Kijów – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z Worskłą Połtawa.

Walia

Adrian Cieślewicz (The New Saints FC – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego drużyna wygrała w lidze 6:0 z Haverfordwest.

Wojciech Gajda (Haverfordwest County AFC – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 0:6 ligowym meczu z TNS.

Jakub Ojrzyński (Caernarfon Town FC – Ekstraklasa) – wystąpił w wygranym 1:0 ligowym meczu z Cardiff Met FC.

Wojciech Wiśniewski (Airbus UK Broughton FC – druga liga) – poza kadrą meczową na wygrany 2:0 ligowy mecz z Llandudno FC.

Węgry

Lukas Klemenz (Budapest Honvéd FC – Ekstraklasa) – 74 minuty w przegranym 3:5 ligowym meczu z Debrecenem.

Włochy

Aleksander Buksa (Genoa CFC 1893 – Serie A) – cały mecz na ławce. Jego drużyna zremisowała w lidze 2:2 z Empoli.

Bartłomiej Drągowski (ACF Fiorentina – Serie A) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na przegrany 0:1 ligowy mecz z Juventusem.

Jakub Kiwior (Spezia Calcio – Serie A) – cały mecz na ławce. Jego drużyna wygrała w lidze 1:0 z Torino.

Karol Linetty (Torino FC – Serie A) – 57 minut i żółta kartka w przegranym 0:1 ligowym meczu ze Spezią.

Arkadiusz Reca (Spezia Calcio – Serie A) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z Torino.

Wojciech Szczęsny (Juventus FC – Serie A) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z Fiorentiną.

Sebastian Walukiewicz (Cagliari Calcio – Serie A) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na ligowy mecz z Atalantą.

Szymon Żurkowski (Empoli FC – Serie A) – gol i asysta w zremisowanym 2:2 ligowym meczu z Genoą. Wszedł na boisko w 59. minucie.

Adam Chrzanowski (Pordneone Calcio – Serie B) – cały mecz na ławce. Jego drużyna przegrała w lidze 0:1 z Brescią.

Dorian Ciężkowski (US Cremonese – Serie B) – cały mecz na ławce. Jego drużyna zremisowała w lidze 1:1 ze SPAL.

Thiago Cionek (Reggina 1914 – Serie B) – 90 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z Cosenzą.

Kamil Glik (Benevento Calcio – Serie B) – dostał czerwoną kartkę w przegranym 1:4 ligowym meczu z Frosinone.

Filip Jagiełło (Brescia Calcio – Serie B) – poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z Pordenone

Tomasz Kupisz (Pordneone Calcio – Serie B) – wszedł na boisko w 70. minucie przegranego 0:1 ligowego meczu z Brescią.

Jakub Łabojko (Brescia Calcio – Serie B) – poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z Pordenone.

Patryk Peda (SPAL 2013 – Serie B) – 81 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Cremonese.

Przemysław Szymiński (Frosinone Calcio – Serie B) – 90 minut w wygranym 4:1 ligowym meczu z Benevento.

Tomasz Woźniak (SPAL 2013 – Serie B) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Cremonese.