Oko na rodaka: Reprezentanci trzymają formę

Robert Lewandowski

W niedzielne popołudnie humor uratował nam Robert Lewandowski, który zaliczył dublet w spotkaniu z Bayerem Leverkusen oraz Grzegorz Krychowiak zapewniający jeden punkt Krasnodarowi. Na zakończenie dnia rzut karny obronił Wojciech Szczęsny, a pierwszego gola po wyleczeniu kontuzji strzelił Arkadiusz Milik.

Wszelkie pogłoski o kryzysie Roberta Lewandowskiego okazały się za wszechmiar przesadzone. Kapitan reprezentacji Polski “serię” trzech spotkań bez gola (jeden mecz w Bundeslidze i dwa w reprezentacji) zakończył już w 3. minucie ligowego spotkania z Bayerem Leverkusen. Lewandowski po wrzutce z rzutu wolnego i zgraniu do środka Dayota Upamecano popisał się fantastycznym uderzeniem piętą, którym kompletnie zaskoczył defensywę gospodarzy. Po 30 minutach meczu Polak miał na koncie dublet, tym razem wbijając futbolówkę do bramki po bardzo ładnej akcji całego Bayernu i dograniu Alphonso Daviesa. Na BayArenie byliśmy świadkami kanonady – Bayern do przerwy prowadził 5:0, a w drugiej połowie honorowe trafienie dla miejscowych zaliczył Patrick Schick. Julian Nagelsmann chcąc oszczędzać Lewandowskiego na dalszą część sezonu zmienił go w 64. minucie. Bayern dzięki tej wygranej umocnił się na pozycji lidera, a “Lewy” zrównał się w klasyfikacji strzelców z napastnikiem Borussii Dortmund Erlingiem Hålandem. Obaj po ośmiu kolejkach mają na koncie dziewięć goli.

23 maja jest bardzo ważną datą dla Arkadiusza Milika. Tego dnia reprezentant Polski po raz ostatni strzelił gola w Ligue 1. Był to także ostatni mecz przed kontuzją kolana, która wykluczyła go z gry na mistrzostwach Europy i nakazała długą przerwę w treningach. W spotkaniu 10. kolejki z Lorient Milik po raz pierwszy wyszedł w wyjściowym składzie Olympique Marsylia oraz strzelił pierwszą bramkę w tym sezonie. Pola w 85. minucie wykorzystał szybką kontrę i prostopadle podanie od Dimitriego Payeta i mocnym strzałem po ziemi zakończył marzenia rywali o wywiezieniu choćby jednego punktu z Orange Vélodrome. Zespół z Marsylii wygrał to spotkanie 4:1 i po rozegraniu dziewięciu spotkań zajmuje bardzo dobre trzecie miejsce w tabeli Ligue 1. Dla Milika była to natomiast dziesiąta bramka w lidze strzelona w barwach francuskiego klubu.

Po serii słabych bądź przeciętnych występów Wojciech Szczęsny zaczyna odkupować winy wobec sympatyków Juventusu. Bramkarz reprezentacji Polski pod koniec pierwszej połowy meczu z AS Roma najpierw sprokurował rzut karny faulując Henricha Mchitarjana, za co został ukarany żółtą kartką. Chwilę później Polak w świetnym stylu broni strzał z jedenastu metrów Jordana Veretouta, który zazwyczaj jest bezbłędny z tego stałego fragmentu gry. Jak się finalnie okazało, interwencja Szczęsnego uratowała trzy punkty Juventusowi, który dzięki bramce Moise Keana wygrywa 1:0, odnosi czwarte w tym sezonie zwycięstwo, lecz zajmuje dopiero siódmą pozycję w ligowej tabeli.

Grzegorz Krychowiak w spotkaniu z FK Ufa strzelił trzeciego gola w barwach FK Krasnodar, a drugiego z rzutu karnego. Jak się finalnie okazało jego trafienie uratowało remis w meczu z niżej notowanym rywalem. Krychowiak po raz kolejny w tym sezonie zagrał pełne 90 minut. Jego drużyna po 11 kolejkach zajmuje piąte miejsce ze stratą dwóch punktów do trzeciego CSKA Moskwa i pięciu “oczek” do liderującego Zenitu Sankt Petersburg. Trzeba przyznać również, że Krychowiak w kwestii techniki wykonywania “jedenastek” mógł się delikatnie zainspirować Robertem Lewandowskim.

Podsumowanie występów polskich piłkarzy w ligach zagranicznych (17 października)

Anglia

Łukasz Fabiański (West Ham United FC – Premier League) – 90 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z Evertonem.

Cypr

Kacper Chorążka (AS Omónia Nikozja – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego drużyna wygrała w lidze 1:0 z Apóllonem. Polski bramkarz wciąż czeka na debiut w pierwszym zespole.

Czechy

Kacper Zych (MFK Karviná – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na przegrany 0:2 ligowy mecz z Sigmą Ołomuniec.

Dania

Kamil Grabara (FC København – Ekstraklasa) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z SønderjyskE.

Kamil Wilczek (FC København – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z SønderjyskE.

Francja

Marcin Bułka (OGC Nice-Côte d’Azur – Ligue 1) – cały mecz na ławce. Jego drużyna przegrała w lidze 0:1 z Troyes.

Karol Fila (RC Strasbourg – Ligue 1) – poza kadrą meczową na wygrany 5:1 ligowy mecz z Saint-Étienne.

Przemysław Frankowski (RC Lens – Ligue 1) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z Montpellier.

Arkadiusz Milik (Olympique de Marseille – Ligue 1) – strzelił gola w wygranym 4:1 ligowym meczu z Lorient. Zagrał cały mecz.

Grecja

Michał Karbownik (Olympiakós SFP Pireus – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z PAS Giánnina.

Jakub Kuzdra (Vólos NPS – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego drużyna zremisowała w lidze 4:4 z PAOK-iem. Polski obrońca czeka na debiut w nowym klubie.

Damian Szymański (AEK Ateny – Ekstraklasa) – 67 minut i żółta kartka w wygranym 3:0 ligowym meczu z Atrómitosem.

Karol Świderski (PAOK – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 83. minucie zremisowanego 4:4 ligowego meczu z Vólos NPS.

Kamil Wojtkowski (Vólos NPS – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego drużyna zremisowała w lidze 4:4 z PAOK-iem.

Hiszpania

Mateusz Bogusz (UD Ibiza – druga liga) – 90 minut w przegranym 0:2 ligowym meczu z Mirandés.

Mateusz Kania (Real Balompédica Linense – Primera División RFEF) – cały mecz na ławce. Jego drużyna wygrała w lidze 1:0 z UE Cornellà.

Japonia

Jakub Słowik (Vegalta Sendai – Ekstraklasa) – 90 minut i żółta kartka w przegranym 0:2 ligowym meczu z Oitą Trinita.

Jakub Świerczok (Nagoya Grampus – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 0:3 ćwierćfinale azjatyckiej Ligi Mistrzów z Pohang Steelers z Korei Południowej.

Niemcy

Rafał Gikiewicz (FC Augsburg – Bundesliga) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Arminią Bielefeld.

Robert Gumny (FC Augsburg – Bundesliga) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Arminią Bielefeld.

Robert Lewandowski (FC Bayern München – Bundesliga) – strzelił dwa gole w wygranym 5:1 ligowym meczu z Bayerem Leverkusen. Został zmieniony w 64. minucie.

Adrian Stanilewicz (SV Darmstadt 98 – 2. Bundesliga) – poza kadrą meczową na wygrany 3:0 ligowy mecz z Werderem Brema.

David Kopacz (FC Würzburger Kickers – 3. Liga) – wszedł na boisko w 60. minucie zremisowanego 1:1 ligowego meczu z Viktorią Köln.

Sebastian Mrowca (SV Wehen Wiesbaden – 3. Liga) – 64 minuty w przegranym 0:1 ligowym meczu z Türkgücü München.

Rosja

Rafał Augustyniak (Ural Jekaterynburg – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z CSKA Moskwa.

Grzegorz Krychowiak (FK Krasnodar – Ekstraklasa) – strzelił gola w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z FK Ufa. Zagrał cały mecz.

Słowacja

Piotr Strączek (FK Slavoj Trebišov – druga liga) – poza kadrą meczową na przegrany 0:2 ligowy mecz z FC ŠTK 1914 Šamorín.

Stany Zjednoczone

Adam Buksa (New England Revolution – MLS) – wszedł na boisko w 58. minucie zremisowanego 2:2 ligowego meczu z Chicago Fire.

Patryk Klimala (New York Red Bulls – MLS) – wszedł na boisko w 64. minucie wygranego 1:0 ligowego meczu z New York City FC.

Jarosław Niezgoda (Portland Timbers FC – MLS) – 65 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z LA Galaxy.

Przemysław Tytoń (FC Cincinnati – MLS) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z Orlando City SC.

Dariusz Formella (Sacramento Republic – USL) – 90 minut w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z Tacoma Defiance.

Turcja

Mateusz Lis (Altay SK – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z Fatih Karagümrük.

Konrad Michalak (Konyaspor Kulübü – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 74. minucie przegranego 0:1 ligowego meczu z Galatasaray.

Jakub Szumski (BB Erzurumspor Kulübü – druga liga) – 90 minut w wygranym 6:2 ligowym meczu z Altınordu.

Włochy

Bartosz Bereszyński (UC Sampdoria – Serie A) – 87 minut w przegranym 1:3 ligowym meczu z Cagliari.

Aleksander Buksa (Genoa CFC 1893 – Serie A) – poza kadrą meczową na zremisowany 2:2 ligowy mecz z Sassuolo.

Hubert Idasiak (SSC Napoli – Serie A) – poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z Torino.

Karol Linetty (Torino FC – Serie A) – 67 minut i żółta kartka w przegranym 0:1 ligowym meczu z Napoli.

Łukasz Skorupski (Bologna FC 1909 – Serie A) – 90 minut i żółta kartka w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Udinese.

Wojciech Szczęsny (Juventus FC – Serie A) – obronił rzut karny w wygranym 1:0 ligowym meczu z AS Roma. Zagrał cały mecz i dostał żółtą kartkę.

Łukasz Teodorczyk (Udinese Calcio – Serie A) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Bologną.

Kacper Urbański (Bologna FC 1909 – Serie A) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mece z Udinese.

Sebastian Walukiewicz (Cagliari Calcio – Serie A) – poza kadrą meczową na wygrany 3:1 ligowy mecz z Sampdorią.

Nicola Zalewski (AS Roma – Serie A) – poza kadrą meczową na przegrany 0:1 ligowy mecz z Juventusem.

Piotr Zieliński (SSC Napoli – Serie A) – 71 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z Torino.

Szymon Żurkowski (Empoli FC – Serie A) – 61 minut w przegranym 1:4 ligowym meczu z Atalantą.

Adrian Benedyczak (Parma Calcio 1913 – Serie B) – wszedł na boisko w 90. minucie bezbramkowo zremisowanego ligowego meczu z Monzą.

Dorian Ciężkowski (US Cremonese – Serie B) – cały mecz na ławce. Jego drużyna zremisowała w lidze 1:1 z Benevento. Młody bramkarz czeka na debiut w nowym klubie.

Kamil Glik (Benevento Calcio – Serie B) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Cremonese.

Bartłomiej Maliszewski (Parma Calcio 1913 – Serie B) – poza kadrą meczową na bezbramkowo zremisowany ligowy mecz z Monzą. Polski bramkarz czeka na debiut w pierwszym zespole.

Patryk Peda (SPAL 2013 – Serie B) – cały mecz na ławce. Jego drużyna bezbramkowo zremisowała w lidze z Cittadellą.

Tomasz Woźniak (SPAL 2013 – Serie B) – poza kadrą meczową na bezbramkowo zremisowany ligowy mecz z Cittadellą.

Michał Lewandowski (ACR Messina – Serie C) – 90 minut w wygranym 3:2 ligowym meczu z Potenzą.