Oko na rodaka: Na kłopoty Włochy

Za polskimi piłkarzami intensywna środa. Przez dłuższy czas wydawało się, że jedynym osiągnięciem Polaka za granicą będzie trafienie Michała Przybylskiego na Wyspach Owczych. Woreczek z bramkami rozerwali etatowi polscy snajperzy w Serie A – Krzysztof Piątek i Arkadiusz Milik. Dorobek mógł być dużo bardziej okazały, lecz w doliczonym czasie gry rzutu karnego nie wykorzystał Dawid Kownacki.

Sensacja! Krzysztof Piątek strzelił gola. Napastnik Genoi strzelił już szóstą bramkę ligową w tym sezonie. Mało tego, Piątek strzelił gola w każdym oficjalnym meczu swojego zespołu w tym sezonie. 23-letni napastnik skierował piłkę do bramki w 42. minucie, kiedy wykorzystał podanie Darko Lazovicia i bardzo ładnym, mierzonym strzałem wyprowadził swój zespół na prowadzenie. W drugiej połowie trafienie dołożył także doświadczony Goran Pandev, dzięki czemu Genoa wygrała po raz trzeci w tym sezonie.

Drugi z polskich snajperów na Półwyspie Apenińskim jakby czekał na wieści z Genui, po to by odpowiedzieć w najlepszy sobie znany sposób. Arkadiusz Milik walnie przyczynił się do zwycięstwa Napoli nad Parmą strzelając dwie bramki. Reprezentant Polski strzelił w tym sezonie Serie A trzy bramki. Wizualnie pierwsze trafienie napastnika Napoli z 48. minuty było jeszcze ładniejsze od gola Piątka. Milik popisał się świetnym, mocnym uderzeniem z szesnastego metra, które przeleciało nad bezradnym bramkarzem Napoli. 24-letni napastnik pięć minut przed końcem wykorzystał dogranie Simone Verdiego i ustalił wynik meczu.

Ogromna szansę na zostanie bohaterem Sampdorii miał Dawid Kownacki. Kapitan młodzieżowej reprezentacji Polski wszedł na boisko w 85. minucie w miejsce legendy zespołu z Genui Fabio Quagliareli. W doliczonym czasie gry w polu karnym Marco Andreolli sfaulował Grégoire’a Defrela. Do piłki ustawionej na jedenastym metrze podszedł właśnie Kownacki, lecz jego uderzenie obronił Alessio Cragno, ratując Cagliari cenny jeden punkt.

Bardzo ciekawe wieści nadeszły z Anglii, szczególnie dla fanów młodzieżowej piłki. W hitowym starciu Carabao Cup pomiędzy Liverpoolem a Chelsea na ławkach rezerwowych swoich drużyn zasiedli młodzieżowi reprezentanci Polski Kamil Grabara i Marcin Bułka. Polscy bramkarze oczywiście nie dostali szansy gry, lecz już miejsce w kadrze meczowej może być traktowane jako wyróżnienie. Tym bardziej, że Grabara po raz pierwszy w karierze otrzymał od Jürgena Kloppa powołanie na oficjalny mecz The Reeds.

Na bardzo odległych dla nas Wyspach Owczych po raz kolejny błysnął Michał Przybylski. Mający na koncie występ w reprezentacji Polski U-21 wypożyczony z Widzewa Łódź zawodnik w ligowym starciu z 07 Vestur strzelił swoją czwartą bramkę w tym sezonie. Jego B36 wygrało 2:0, dzięki czemu zajmuje drugie miejsce w lidze. Co ciekawe, dla Przybylskiego było to już trzecie trafienie w przeciągu dziesięciu dni. Wraz z nim w B36 występuje Łukasz Cieślewicz, który jednak z powodu kontuzji znalazł się poza kadrą meczową na ten mecz. Cieszący się ogromną estymą na Wyspach Owczych Cieślewicz dochodzi do zdrowia po uszkodzeniu więzadeł krzyżowych.

Podsumowanie występów polskich zawodników:

Anglia

Łukasz Fabiański (West Ham United – Premier League) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał 8:0 w meczu Carabao Cup z trzecioligowym Macclesfield Town F.C

Marcin Bułka (Chelsea FC – Premier League) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał 2:1 w Carabao Cup z Liverpoolem.

Kamil Grabara (Liverpool FC – Premier League) – spędził cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał 1:2 w Carabao Cup z Chelsesa. Młodzieżowy reprezentant Polski po raz pierwszy w karierze znalazł się w kadrze meczowej Liverpoolu na oficjalny mecz.

Azerbejdżan

Jakub Rzeźniczak (Qarabağ Ağdam – Ekstraklasa) – nie zagrał w wygranym 3:2 ligowym meczu z Zirə FK.

Belgia

Jakub Piotrowski (KRC Genk – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 4:0 meczu Pucharu Belgii z Lommel SK.

Bułgaria

Jacek Góralski (Łudogorec Razgrad – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na wygrany 3:1 mecz 1/16 Pucharu Bułgarii z drugoligowym OFC Nesebar.

Jakub Świerczok (Łudogorec Razgrad – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na wygrany 3:1 mecz 1/16 Pucharu Bułgarii z drugoligowym OFC Nesebar.

Daniel Kajzer (Botew Płowdiw – Ekstraklasa) – nie zagrał w wygranym 4:1 meczu 1/16 Pucharu Bułgarii z CSKA 1948 Sofia.

Chorwacja

Damian Kądzior (GNK Dinamo Zagrzeb – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 1:0 meczu z NK Sloga Mravince.

Francja

Igor Lewczuk (Bordeaux – Ligue 1) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał 1:0 z Lille.

Rafał Kurzawa (Amiens SC – Ligue 1) – wszedł na boisko w 82. minucie wygranego 2:1 meczu ligowego ze Stade Rennes.

Holandia

Filip Bednarek (sc Heerenveen – Eredivisie) – cały mecz na ławce. Jego zespół po dogrywce wygrał 1:0 w meczu 1/32 finału Pucharu Holandii z trzecioligowym VV Katwijk. Polski bramkarz czeka na debiut w nowym klubie.

Japonia

Krzysztof Kamiński (Júbilo Iwata – J-League, Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na wygrany 4:2 meczu Pucharu Japonii z Saporro.

Niemcy

Łukasz Piszczek (Borussia Dortmund – Bundesliga) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał 7:0 z 1. FC Nürnberg.

Jakub Błaszczykowski (VfL Wolfsburg – Bundesliga) – poza kadrą meczową na bezbramkowo zremisowany ligowy mecz z Mainz.

Adam Bodzek (Fortuna Düsseldorf 1895 – Bundesliga) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał 0:2 z Bayerem Leverkusen.

Marcin Kamiński (Fortuna Düsseldorf – Bundesliga) – 90 minut w przegranym 0:2 meczu ligowym z Bayerem Leverkusen.

Tomasz Kucz (Bayer 04 Leverkusen – Bundesliga) – poza kadrą meczową na wygrany 2:0 ligowy mecz z Fortuną Düsseldorf.

Jakub Bednarczyk (Bayer 04 Leverkusen – Bundesliga) – poza kadrą meczową na wygrany 2:0 ligowy mecz z Fortuną Düsseldorf.

David Kopacz (VfB Stuttgart – Bundesliga) – poza kadrą meczową na przegrany 0:2 ligowy mecz z RB Leipzig.

Waldemar Sobota (FC Sankt Pauli – 2. Bundesliga) – poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z Paderborn.

André Dej (SSV Jahn Regensburg – 2. Bundesliga) – poza kadrą meczową na przegrany 0:2 ligowy mecz z Sandhausen. Dej czeka na debiut w nowym klubie.

David Blacha (VfL Osnabrück – 3. liga) – 90 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z Fortuną Köln.

Norwegia

Artur Krysiak (FK Bodø/Glimt – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał 1:2 z IK Start w ćwierćfinałowym meczu Pucharu Norwegii. Polski bramkarz czeka na debiut w nowym klubie.

Rosja

Grzegorz Krychowiak (Łokomotiw Moskwa – Ekstraklasa) – zagrał cały mecz. Jego zespół wygrał 3:2 po dogrywce w meczu Pucharu Rosji z Bałtiką Kaliningrad.

Maciej Rybus (Łokomotiw Moskwa – Ekstraklasa) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na wygrany 3:2 po dogrywce mecz Pucharu Rosji z Bałtiką Kaliningrad.

Maciej Wilusz (FK Rostow – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na wygrany 4:0 mecz Pucharu Rosji z trzecioligowym FK Syzrań-2003.

Łukasz Sekulski (SKA Chabarowsk – druga liga) – zagrał cały mecz. Jego zespół przegrał po rzutach karnych w meczu Pucharu Rosji z Achmatem Grozny. W regulaminowym czasie gry było 3:3.

Słowacja

Patryk Małecki (Spartak Trnava – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na wygrany 3:1 mecz Pucharu Słowacji z trzecioligowym FK Slovan Most pri Bratislave.

Turcja

Jarosław Jach (Çaykur Rizespor Kulübü – Ekstraklasa) – 87 minut w wygranym 2:0 meczu 1/64 finału Pucharu Turcji z trzecioligowym Tarsus İdman Yurdu.

Łukasz Szukała (MKE Ankaragücü SK – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na wygrany 2:1 mecz 1/64 finału Pucharu Turcji z czwartoligowym Serik Belediyespor.

Ukraina

Tomasz Kędziora (Dynamo Kijów – Ekstraklasa) – 90 minut i żółta kartka w wygranym 2:0 meczu ligowym z FK Mariupol.

Włochy

Wojciech Szczęsny (Juventus – Serie A) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał 2:0 w lidze z Bologną.

Arkadiusz Milik (SSC Napoli – Serie A) – dwie bramki w wygranym 3:0 ligowym meczu z Parmą.

Piotr Zieliński (SSC Napoli – Serie A) – 76 minut w wygranym 3:0 ligowym meczu z Parmą.

Karol Linetty (UC Sampdoria – Serie A) – wszedł na boisko w 62. minucie bezbramkowo zremisowanego ligowego meczu z Cagliari.

Bartosz Bereszyński (UC Sampdoria – Serie A) – 90 minut i żółta kartka w bezbramkowo zremisowanym meczu z Cagliari.

Bartosz Salamon (Frosinone Calcio – Serie A) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał 0:4 z AS Roma.

Dawid Kownacki (UC Sampdoria – Serie A) – wszedł na boisko w 85. minucie i nie strzelił rzutu karnego w bezbramkowo zremisowanym meczu z Cagliari.

Krzysztof Piątek (Genoa CFC 1893 – Serie A) – strzelił gola w wygranym 2:0 ligowym meczu z Chievo. Polski napastnik zagrał cały mecz.

Paweł Jaroszyński (Chievo Verona – Serie A) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał 0:2 w lidze z Genoą.

Mariusz Stępiński (Chievo Verona – Serie A) – 90 minut w przegranym 0:2 ligowym meczu z Genoą.

Łukasz Skorupski (Bologna FC 1909 – Serie A) – 90 minut w przegranym 0:2 meczu ligowym z Juventusem.

Łukasz Teodorczyk (Udinese Calcio – Serie A) – wszedł na boisko w 73. minucie przegranego 1:2 ligowego meczu z Lazio.

Arkadiusz Reca (Atalanta BC – Serie A) – poza kadrą meczową bezbramkowo zremisowany ligowy mecz z Torino.

Michał Lewandowski (Teramo Calcio – Serie C) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Imolese.

Wyspy Owcze

Łukasz Cieślewicz (B36 Tórshavn – Ekstraklasa) – z powodu kontuzji nie zagrał w wygranym 2:0 meczu ligowym z 07 Vestur.

Michał Przybylski (B36 Tórshavn – Ekstraklasa) – strzelił gola w wygranym 2:0 meczu ligowym z 07 Vestur.