Oko na rodaka: Mateusz Klich z golem i asystą. Dublet Roberta Lewandowskiego w finale Pucharu Niemiec

Mateusz Klich z kibicami / fot. Mikołaj Barbanell

Najważniejszymi wydarzeniami sobotnich występów polskich zawodników za granicą był gol oraz asysta Mateusza Klicha, dwie bramki Roberta Lewandowskiego w finale Pucharu Niemiec oraz trafienia Michała Przybylskiego i Łukasza Cieślewicza na Wyspach Owczych.

Dzisiejszego wieczoru Robert Lewandowski do swojego niezwykle bogatego CV dorzucił czwartą wygraną w rozgrywkach Pucharu Niemiec. W rozegranym na Olympiastadionie w Berlinie meczu finałowym z Bayerem Leverkusen kapitan reprezentacji Polski strzelił dwie bramki, a Bawarczycy pokonali swoich rywali 4:2. Pierwsza bramka Polaka padła w dość kuriozalnych okolicznościach. Lewandowski otrzymał długie podanie od Manuela Neura i uderzył z około 30 metrów z pierwszej piłki. Fatalnie w tej sytuacji zachował się bramkarz rywali Lukáš Hrádecký, który źle złapał piłkę, która wpadła ostatecznie do bramki. Drugie trafienie “Lewy” zaliczył w samej końcówce. Polak otrzymał podanie z lewej strony od Ivana Perišicia i ładną podcinką przypieczętował triumf Bayernu. Poza kadrą meczową Bayeru znalazło się dwóch młodzieżowych reprezentantów Polski – Adrian Stanilewicz i Marcel Lotka. Więcej o tym meczu tutaj.

Mateusz Klich strzelił swojego pierwszego gola po restarcie sezonu zawieszonego z powodu pandemii koronawirusa. Trafienie w meczu przeciwko Blackburn Rovers było jego piątym golem w trwającym sezonie angielskiej Championship. Środkowy pomocnik reprezentacji Polski w pierwszej połowie popisał się również świetnym odbiorem piłki w środku pola, dzięki czemu zaliczył asystę przy trafieniu autorstwa Patricka Bamforda. W 53. minucie Klich do asysty dołożył bramkę, oddając strzał zza pola karnego. Co prawda spory udział przy bramce miał niepewnie interweniujący bramkarz Blackburn Christian Walton, jednak gol to gol. Leeds United, w którym grają także bramkarz Kamil Miazek (cały mecz na ławce) oraz pomocnik Mateusz Bogusz jest obecnie liderem Championship i ma bardzo duże szanse na wywalczenie upragnionego awansu do Premier League. Na pięć kolejek przed końcem sezonu zasadniczego podopieczni Marcelo Bielsy mają sześć punktów przewagi nad trzecim Brentfordem. Jeżeli nie wydarzy się nic nieoczekiwanego, w przyszłym sezonie Premier League zobaczymy Mateusza Klicha i spółkę. Może się okazać także, że nie będą to jedyni Polacy świętujący awans – drugie miejsce w tabeli zajmuje West Bromwich Albion, którego zawodnikiem jest Kamil Grosicki.

Jakiś czas temu w naszym kraju o ekstraklasie Wysp Owczych zrobiło się bardzo głośno. Było to spowodowane tym, że te rozgrywki były jednymi z pierwszych, które zostały wznowione (w tym przypadku rozpoczęte) po lockdownie. Wielu z kibiców zapamiętało także, że w tym dalekim kraju w piłkę na poziomie ekstraklasy gra dwóch Polaków – 22-letni Marcin Przybylski i starszy o dziesięć lat Łukasz Cieślewicz. 11. kolejka farerskiej ekstraklasy okazała się być dla nich udana. Zarówno występujący w B36 Tórshavn Przybylski, jak i grający od tego sezonu w Víkingurze Cieślewicz, zdołali trafić do siatki rywali, walnie przyczyniając się do wygranych swoich drużyn. Dla tego pierwszego dzisiejsze trafienie było szóstym w trwającym sezonie ligowym. Cieślewicz zanotował dotychczas trzy bramki. Ich zespoły solidarnie zwyciężyły po 4:0, a Polacy zagrali pełne 90 minut. B36 zajmuje drugie miejsce w tabeli, a Víkingur jest piąty.

Podsumowanie występów polskich zawodników

Anglia

Artur Boruc (AFC Bournemouth – Premier League) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 2:5 z Manchesterem United.

Bartosz Kapustka (Leicester City – Premier League) – poza kadrą meczową na wygrany 3:0 ligowy mecz z Crystal Palace.

Krystian Bielik (Derby County FC – Championship) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Nottingham Forest.

Mateusz Bogusz (Leeds United – Championship) – poza kadrą meczową na wygranym 3:1 ligowy mecz z Blackburn Rovers.

Mateusz Klich (Leeds United – Championship) – gol i asysta w wygranym 3:1 ligowym meczu z Blackburn Rovers. Klich grał do 89. minuty i dostał żółtą kartkę.

Kamil Miazek (Leeds United – Championship) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 3:1 z Blackburn Rovers.

Chorwacja

Michał Masłowski (HNK Gorica – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 76. minucie zremisowanego 1:1 ligowego meczu z NK Istra.

Grecja

Karol Świderski (PAÓK – Ekstraklasa) – 90 minut w zremisowanym 2:2 ligowym meczu z ÓFI Kreta.

Japonia

Jakub Słowik (Vegalta Sendai – J-League) – poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z Shonan Bellmare.

Niemcy

Robert Lewandowski (FC Bayern München – Bundesliga) – dwie bramki w wygranym 4:2 finale Pucharu Niemiec z Bayerem Leverkusen. Zagrał cały mecz i otrzymał żółtą kartkę.

Marcel Lotka (TSV Bayer 04 Leverkusen – Bundesliga) – poza kadrą meczową na przegrany 2:4 finał Pucharu Niemiec z Bayernem.

Adrian Stanilewicz (TSV Bayer 04 Leverkusen – Bundesliga) – poza kadrą meczową na przegrany 2:4 finał Pucharu Niemiec z Bayernem.

André Dej (FC Viktoria Köln 1904 – 3. Liga) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z KFC Uerdingen.

Martin Kobylański (Braunschweiger TSV Eintracht 1895 – 3. Liga) – poza kadrą meczowa na przegrany 3:4 ligowy mecz z Meppen.

Adam Matuszczyk (KFC Uerdingen 1905 – 3. Liga) – 61 minut i żółta kartka w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Viktorią Köln.

Marcus Piossek (SV Meppen 1912 – 3. Liga) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 4:3 z Eintrachtem Braunschweig.

Portugalia

Adam Dźwigała (CD Aves – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na ligowy mecz ze Sportingiem Braga.

Tomasz Kucz (Vitória de Guimarães – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z Portimonense.

Rosja

Grzegorz Krychowiak (Łokomotiw Moskwa – Ekstraklasa) – 90 minut i żółta kartka w bezbramkowo zremisowanym meczu ligowym z FC Soczi.

Maciej Rybus (Łokomotiw Moskwa – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na bezbramkowo zremisowany ligowy mecz z FC Soczi.

Sebastian Szymański (Dinamo Moskwa – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na przegrany 0:1 ligowy mecz z Arsienałem Tuła. Szymański otrzymał negatywny wynik testu na koronawirusa i w najbliższym czasie wróci do gry.

Słowacja

Jakub Kiwior (MŠK Žilina – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 0:2 z DAC Dunajská Streda.

Dawid Kurminowski (MŠK Žilina – Ekstraklasa) – 66 minut w przegranym 0:2 ligowym meczu z DAC Dunajská Streda.

Turcja

Daniel Łukasik (MKE Ankaragücü SK – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 1:4 ligowym meczu z Alanyasporem.

Konrad Michalak (MKE Ankaragücü SK – Ekstraklasa) – 58 minut w przegranym 1:4 ligowym meczu z Alanyasporem.

Michał Pazdan (MKE Ankaragücü SK – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 1:4 ligowym meczu z Alanyasporem.

Kamil Wilczek (Göztepe SK – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z Fenerbahçe.

Ukraina

Tomasz Kędziora (Dynamo Kijów – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 2:3 ligowym meczu z Szachtarem Donieck.

Włochy

Wojciech Szczęsny (Juventus – Serie A) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał 4:1 w derbowym ligowym meczu z Torino.

Wyspy Owcze

Łukasz Cieślewicz (Víkingur – Ekstraklasa) – bramka w wygranym 4:0 ligowym meczu ze Skálą.

Michał Przybylski (B36 Tórshavn – Ekstraklasa) – strzelił gola w wygranym 4:0 ligowym meczu z AB Argir.