Oko na rodaka: Maciej Skorża wygrał azjatycką Ligę Mistrzów

źródło: pl.wikipedia.org

Maciej Skorża wraz z japońską Urawą Red Diamonds wywalczył zwycięstwo w azjatyckiej Lidze Mistrzów. Zespół prowadzony przez polskiego szkoleniowca pokonał w finale saudyjski Al-Hilal. Awans do włoskiej Serie A zapewnił sobie natomiast Filip Jagiełło.

Maciej Skorża z pierwszym skalpem w Azji

Swój zdecydowanie największy sukces w karierze trenerskiej odniósł Maciej Skorża. Japońska Urawa Red Diamonds, której trenerem Skorża jest od listopada ubiegłego roku, wygrała 1:0 w rewanżowym meczu finałowym azjatyckiej Ligi Mistrzów z saudyjskim Al-Hilal. Ten rezultat przy remisie 1:1 w pierwszym spotkaniu oznacza, że zespół prowadzony przez 51-letniego szkoleniowca po raz trzeci w historii sięgnął po to trofeum.

Filip Jagiełło wraca do Serie A

Poznaliśmy już dwa pierwsze zespoły, które mogą świętować awans do włoskiej Serie A. W ostatni poniedziałek promocję do najwyższej ligi wywalczyło Frosinone Przemysława Szymińskiego. W sobotnie popołudnie dołączyła do nich Genoa, w barwach którego występuje aktualnie Filip Jagiełło. Było to możliwe dzięki wygranej 2:1 w domowym starciu z Ascoli oraz dzięki remisowi 1:1 trzeciego w tabeli Bari z Modeną. Jagiełło w spotkaniu z Ascoli pojawił się na boisku tuż po przerwie.

Asysta Przemysława Frankowskiego

Bardzo cenne zwycięstwo w kontekście ostatecznego układu tabeli francuskiej Ligue 1 odnieśli zawodnicy RC Lens. Klub, w którym występuję aż trzech Polaków, wygrał na swoim boisku z Olympique Marsylia. Miejscowi do przerwy prowadzili za sprawą trafienia Seko Fofany. W 60. minucie Lens wyszło na dwubramkowe prowadzenie. Po wrzutce z prawej strony boiska Przemysława Frankowskiego celną główką całą akcję wykończył Loïs Openda. W końcówce honorową bramkę dla gości strzelił Dimitri Payet.

W Lens Frankowski zagrał cały mecz, a w samej końcówce na boisko wprowadzeni zostali Adam Buksa i Łukasz Poręba. Ta wygrana pozwoliła Lens wrócić na pozycję wicelidera Ligue 1. Obecnie zespół ten ma punkt przewagi nad trzecim Olympique Marsylia, a na cztery kolejki przed końcem traci trzy punkty do liderującego PSG. Paryżanie jednak najprawdopodobniej zwiększą swoją przewagę, bo w niedzielę zmierzą się z praktycznie zdegradowanym Troyes.

Podsumowanie występów polskich zawodników (6 maja)

Anglia

Matty Cash (Aston Villa FC – Premier League) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na przegrany 0:1 ligowy mecz z Wolverhampton.

Oliwier Zych (Aston Villa FC – Premier League) – poza kadrą meczową na przegrany 0:1 ligowy mecz z Wolverhampton. Polski bramkarz dotychczas nie zadebiutował w pierwszym zespole.

Belgia

Aleksander Buksa (Royal Standard de Liège – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na przegrany 1:2 ligowy mecz z KAA Gent. Polak dotychczas występował tylko w rezerwach Standardu.

Kamil Piątkowski (KAA Gent – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 2:1 ligowym meczu ze Standardem Liège.

Cypr

Filip Majchrowicz (Páfos FC – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował w lidze 1:1 z APOEL-em Nikozja. Polski bramkarz dotychczas nie zadebiutował w nowym klubie.

Mariusz Stępiński (Áris Lemessoú – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 72. minucie zremisowanego 1:1 ligowego meczu z AEK-iem Larnaka.

Karol Struski (Áris Lemessoú – Ekstraklasa) – 58 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z AEK-iem Larnaka.

Czechy

Bartosz Pikul (FK Pardubice – Ekstraklasa) – 81 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z FK Teplice.

Francja

Adam Buksa (RC Lens – Ligue 1) – wszedł na boisko w 89. minucie wygranego 2:1 ligowego meczu z Olympique Marsylia.

Marcin Bułka (OGC Nice-Côte d’Azur – Ligue 1) – cały mecz na ławce. Jego drużyna wygrała w lidze 2:1 ze Stade Rennes.

Przemysław Frankowski (RC Lens – Ligue 1) – 90 minut, asysta i żółta kartka w wygranym 2:1 ligowym meczu z Olympique Marsylia.

Łukasz Poręba (RC Lens – Ligue 1) – wszedł na boisko w 90. minucie wygranego 2:1 ligowego meczu z Olympique Marsylia.

Rafał Strączek (FC Girondins de Bordeaux – Ligue 2) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 1:0 z Caen.

Hiszpania

Piotr Parzyszek (CD Leganés – druga liga) – wszedł na boisko w 80. minucie wygranego 2:1 ligowego meczu z Huescą.

Holandia

Paweł Bochniewicz (sc Heerenveen – Eredivisie) – 90 minut w wygranym 3:2 ligowym meczu z NEC.

Japonia

Jakub Słowik (FC Tokyo – J-League) – 90 minut w przegranym 1:5 ligowym meczu z Sapporo.

Niemcy

Rafał Gikiewicz (FC Augsburg – Bundesliga) – poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z Unionem Berlin.

Jacek Góralski (VfL Bochum – Bundesliga) – poza kadrą meczową na przegrany 0:2 ligowy mecz z Borussią Mönchengladbach.

Robert Gumny (FC Augsburg – Bundesliga) – wszedł na boisko w 79. minucie wygranego 1:0 ligowego meczu z Unionem Berlin.

Adam Bodzek (Fortuna Düsseldorf – 2. Bundesliga) – poza kadrą meczową na wygrany 3:0 ligowy mecz z Holstein Kiel.

Adam Dźwigała (FC Sankt Pauli – 2. Bundesliga) – 90 minut w wygranym 3:0 ligowym meczu z Darmstadt.

Michał Karbownik (Fortuna Düsseldorf – 2. Bundesliga) – wszedł na boisko w 79. minucie wygranego 3:0 ligowego meczu z Holstein Kiel.

Dawid Kownacki (Fortuna Düsseldorf – 2. Bundesliga) – wszedł na boisko w 71. minucie wygranego 3:0 ligowego meczu z Holstein Kiel.

David Blacha (SV Meppen 1912 – 3. Liga) – 75 minut i żółta kartka w wygranym 2:0 ligowym meczu z Rot-Weiss Essen.

Martin Kobylański (TSV München von 1860 – 3. Liga) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 1:0 z rezerwami SC Freiburg.

Rafał Koczor (SC Rot-Weiss Essen – 3. Liga) – poza kadrą meczową na przegrany 0:2 ligowy mecz z Meppen. Dotychczas nie zadebiutował w pierwszym zespole.

David Kopacz (FC Ingolstadt 04 – 3. Liga) – poza kadrą meczową na przegrany 0:1 ligowy mecz z Hallescher.

Adrian Małachowski (SV Waldhof Mannheim – 3. Liga) – 78 minut w przegranym 1:3 ligowym meczu z FSV Zwickau.

Sebastian Mrowca (SV Wehen Wiesbaden – 3. Liga) – 90 minut w przegranym 1:3 ligowym meczu z Dynamem Drezno.

Marcus Piossek (SV Meppen 1912 – 3. Liga) – poza kadrą meczową na wygrany 2:0 ligowy mecz z Rot-Weiss Essen

Dominik Steczyk (Hallescher FC – 3. Liga) – 90 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z Ingolstadt.

Rumunia

Adrian Cierpka (Concordia Chiajna – druga liga) – zagrał w przegranym 0:1 ligowym meczu z Unireą Constanța.

Słowacja

Dominik Sokół (1.FC Tatran Prešov – druga liga) – 76 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z MŠK Považská Bystrica.

Franciszek Wróblewski (FK Humenné – druga liga) – 80 minut w wygranym 2:0 ligowym meczu z MŠK Púchov.

USA

Michael Wyparło (New Mexico United – USL Championship) – poza kadrą meczowa na zremisowany 2:2 ligowy mecz z Rio Grande Valley.

Uzbekistan

Przemysław Banaszak (Paxtakor Toshkent – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z Turonem.

Węgry

Rafał Makowski (Kisvárda FC – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na przegrany 0:3 ligowy mecz z Ferencvárosem.

Włochy

Dorian Ciężkowski (US Cremonese – Serie A) – poza kadrą meczową na wygrany 2:0 ligowy mecz ze Spezią. Polak dotychczas nie zadebiutował w pierwszym zespole.

Bartłomiej Drągowski (Spezia Calcio – Serie A) – 90 minut w przegranym 0:2 ligowym meczu z Cremonese.

Jordan Majchrzak (AS Roma – Serie A) – poza kadrą meczową na przegrany 0:2 ligowy mecz z Interem.

Arkadiusz Reca (Spezia Calcio – Serie A) – wszedł na boisko w 54. minucie przegranego 0:2 ligowego meczu z Cremonese.

Przemysław Wiśniewski (Spezia Calcio – Serie A) – 90 minut w przegranym 0:2 ligowym meczu z Cremonese.

Nicola Zalewski (AS Roma – Serie A) – zmieniony w 90. minucie przegranego 0:2 ligowego meczu z Interem.

Szymon Żurkowski (Spezia Calcio – Serie A) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 0:2 z Cremonese.

Thiago Cionek (Reggina – Serie B) – z powodu dyskwalifikacji za czerwoną kartkę poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z Como.

Kamil Glik (Benevento Calcio – Serie B) – poza kadrą meczową na przegrany 1:3 ligowy mecz z Cittadellą.

Filip Jagiełło (Genoa CFC 1893 – Serie B) – wszedł w przerwie wygranego 2:1 ligowego meczu z Ascoli. Jego zespół zapewnił sobie awans do Serie A.

Krzysztof Kubica (Benevento Calcio – Serie B) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 1:3 z Cittadellą.

Patryk Peda (SPAL 2013 – Serie B) – wszedł na boisko w 77. minucie przegranego 1:2 ligowego meczu z Palermo.

Mateusz Praszelik (Cosenza Calcio – Serie B) – wszedł na boisko w 55. minucie zremisowanego 1:1 ligowego meczu z Venezią.

Przemysław Szymiński (Frosinone Calcio – Serie B) – poza kadrą meczową na wygrany 3:1 ligowy mecz z Pisą.

Michał Lewandowski (ACR Messina – Serie C) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał 0:1 w pierwszym meczu barażowym z Gelbisonem.