Oko na rodaka: “Lewy” z kolejnym trafieniem. Płacheta spadł z Premier League

Lewandowski

fcbayern.com

Po sobotnich występach polskich zawodników w ligach zagranicznych możemy mieć mieszane uczucia. Z jednej strony kolejnego gola w tym sezonie strzelił Robert Lewandowski. Z drugiej zaś przypieczętowany został spadek z Premier League Norwich City, barwy którego reprezentuje Przemysław Płacheta. Znacznie milszą informacją jest jednak przypieczętowanie mistrzostwa Turcji Trabzonsporu, do którego wypożyczony jest Tymoteusz Puchacz.

Po zapewnieniu sobie kolejnego mistrzostwa Niemiec Bayern znacznie obniżył loty. “Bawarczykom” na wyjeździe przydarzyła się spora wpadka w postaci porażki 1:3 z Mainz. Jedynego gola dla Bayernu strzelił najlepszy strzelec zespołu, który i tym razem nie zawiódł. W 33. minucie Robertowi Lewandowskemu piłkę w pole karne dograł Maxim Choupo-Moting. “Lewy” kapitalnie odwrócił się w stronę bramki pomimo rywala za swoimi plecami i mocnym uderzeniem pokonał Robina Zentnera. Była to jego już 34. ligowa bramka w tym sezonie. Chyba można już zaryzykować stwierdzeniem, że Polak zdobędzie siódmą koronę króla strzelców Bundesligi. Warty wyrównienia jest również fakt, że Lewandowski w tym spotkaniu był kapitanem Bayernu.

Na trzy kolejki przed końcem sezonu szansę na utrzymanie w angielskiej Premier League straciła drużyna Przemysława Płachety. Norwich City w sobotnie popołudnie przegrał 0:2 z Aston Villą, w barwach którego cały mecz zagrał Matty Cash. Ten rezultat,a także wygrana Burnley w starciu z przedostatnim w tabeli Watford sprawiły, że “Kanarki” po zaledwie rocznej przerwie wracają na drugi szczebel rozgrywkowy. Płacheta całe spotkanie z Aston Villą spędził na ławce rezerwowych. Siedmiokrotny reprezentant Polski w tym sezonie Premier League wystąpił w dziesięciu spotkaniach.

Pomimo bardzo trudnych początków ostatecznie Tymoteusz Puchacz zakończy sezon z przynajmniej jednym trofeum na koncie. Wypożyczony z Unionu Berlin lewy wahadłowy sięgnął wraz z Trabzonsporem po mistrzostwo Turcji. Dla tego klubu jest to pierwszy tytuł mistrzowski od 1984 roku. Do zapewnienia sobie pierwszego miejsca w tabeli na koniec sezonu Trabzonsporowi wystarczył remis 2:2 odniesiony na własnym terenie z Antalyasporem. Puchacz w tym spotkaniu rozegrał pełne 90 minut, a łącznie w całym sezonie tureckiej ekstraklasy zanotował dziewięć występów, z czego osiem od pierwszej minuty. Niestety, raczej nie możemy spodziewać się wykupu reprezentanta Polski przez turecki klub. 23-latek prawdopodobnie po sezonie wróci do Berlina, gdzie będzie próbował przebić się do pierwszego składu. Na pocieszenie, Trabzonspor ma spore szansę, by sięgnąć po podwójną koronę. Drużyna Polaka 10 maja może awansować do finału Pucharu Turcji, w którym zmierzy się z Alanyasporem lub Sivassporem.

Tradycyjnie ostatnie kolejki włoskiej Serie B przynoszą nam ogrom emocji. Nie inaczej było tym razem. W sobotę rozegrano spotkania przedostatniej, 37. kolejki. Na ostatnią serię spotkań przed końcem sezonu wiemy już całkiem sporo w kontekście przyszłości polskich zawodników.

Zaczniemy od góry tabeli. Bardzo blisko awansu do Serie A jest Lecce, w barwach którego występuje Marcin Listkowski. Zespół Polaka już w tej kolejce mógł zapewnić sobie bezpośredni awans. Jeszcze przed rozpoczęciem doliczonego czasu gry Lecce prowadziło 1:0 z LR Vicenzą Łukasza Teodorczyka. Sytuacja w tym spotkaniu była jednak szalenie ciekawa – z powodu trafienia racą w głowę bramkarza Vicenzy sędzia doliczył aż 14 minut. W tym czasie Vicenza zdołała strzelić dwa gole, co wywarło ogromny wpływ na ligową tabele. Lecce wciąż jest liderem, jednak by być pewnym awansu, w najbliższej kolejce musi wygrać z Pordenone. Więcej o sytuacji w tabeli Vicenzy niżej.

Sporo polskich akcentów mamy również w strefie barażowej. Pewni udziału w play offach są już Dorian Ciężkowski (Cremonese), Kamil Glik (Benevento) oraz Filip Jagiełło (Brescia). W przypadku Cremonese możliwy jest jeszcze bezpośredni awans do Serie A. Prócz wygranej z Como potrzebna będzie również strata punktów przez Lecce lub Monzę. W grze o miejsce barażowe znajduje się także Frosinone Calcio, którego podstawowym środkowym obrońcą jest Przemysław Szymiński. Mecz ze SPAL ostatecznie zakończył się dla nich koszmarną przegraną 0:3, a sam Polak musiał opuścić boisko w 67. minucie z powodu czerwonej kartki.

Pewni utrzymania w Serie B są natomiast Thiago Cionek i Tomasz Kupisz (Reggina), Adrian Benedyczak i Bartłomiej Maliszewski (Parma) oraz Patryk Peda (SPAL). Trudny bój czeka LR Vicenza, która we wspomnianym wyżej spotkaniu z Lecce cudem uciekł ze stryczka. Walka jednak wciąż trwa. W ostatniej kolejce drużyna Teodorczyka koniecznie musi wygrać z Alessandrią i liczyć na remis lub porażkę Cosenzy w meczu z Cittadellą. Ewentualny remis Vicenzy i porażka Cosenzy nic nie da drużynie Teodorczyka – powodem jest niekorzystny bilans meczów bezpośrednich. Jest jednak jeszcze jeden problem. Nawet najbardziej optymistyczny scenariusz nie zagwarantuje Vicenzie pełni bezpieczeństwa – zespół Polaka czekać będzie jeszcze baraż o utrzymanie na drugim szczeblu rozgrywkowym.

W piątkowy wieczór ostatecznie został przyklepany spadek Würzburgera Kickers z niemieckiej 3. Ligi. Pomimo tego zawodnicy tego klubu nie spoczywają na laurach i wygrali drugie spotkanie z rzędu. Po raz trzeci z rzędu ligowy mecz z asystą na koncie zakończył David Kopacz. Były pomocnik m.in. Górnika Zabrze tym razem popisał się dograniem przy trafieniu autorstwa Leona Schneidera. Polak na ten moment ma na koncie cztery gole i dziewięć asyst zanotowanych w 32 spotkaniach 3. Ligi. Trudno sobie wyobrazić, by 22-latek w kolejnym sezonie nie znalazł nowego pracodawcy występującego na szczeblu centralnym.

Kolejny raz przypomniał o sobie występującym na drugim szczeblu rozgrywkowym w Czechach Bartosz Pikul. Grający w Slezským FC Opawa 24-letni pomocnik w spotkaniu 27. kolejki z FK Varnsdorf strzelił swojego czwartego ligowego gola w tym sezonie. Polak dwie minuty po przerwie wykorzystał dogranie Denisa Darmovzala. Ostatecznie drużyna z Opawy wygrała na swoim boisku 3:1 i wciąż walczy o prawo gry w barażach o awans do czeskiej Fortuna Ligi. Na trzy kolejki przed końcem sezonu ich strata do trzeciego zespołu wynosi zaledwie jeden punkt. Co ciekawe, zajmujące jedną pozycję wyżej rezerwy Sparty Praga nie mogą awansować do najwyższej klasy rozgrywkowej, w związku z tym Slezský FC jest w tym momencie głównym pretendentem do zajęcia lokaty na podium.

Do 8. kolejki na premierowe trafienie w trwającym sezonie farerskiej ekstraklasy czekał Łukasz Cieślewicz. Napastnik B68 Toftir trafił do siatki rywala w 30. minucie wyjazdowego spotkania z wyżej notowanym EB/Streymur. Ostatecznie miejscowi zdołali odwrócić losy meczu i zapewnić sobie komplet punktów. Cieślewicza zaraz po przerwie zastąpił Karstin Clementsen. B68 Toftir w ośmiu spotkaniach zgromadził tylko pięć punktów (jedna wygrana i dwa remisy), przez co zajmuje miejsce tuż nad strefą spadkową. Zdecydowanie lepszy nastrój 34-latek może mieć, gdy spojrzy na swoje statystyki indywidualnych występów na najwyższym szczeblu rozgrywkowym na Wyspach Owczych. Obecny sezon jest dla Cieślewicza już dwunastym w tym kraju. Przez te wszystkie lata Polak strzelił aż 84 gole.

Niedługo później do Cieślewicza dołączył inny Polak Michał Przybylski. Znacznie młodszy pomocnik w spotkaniu z AB pojawił się na boisko w 31. minucie zmieniając Benjamina Heinesea. 24-latkowi wystarczyło zaledwie osiem minut, by strzelić swojego drugiego gola w tym sezonie, a łącznie już 42. w historii występów w tamtejszej ekstraklasie. Co ciekawe, Polak nie dograł tego meczu do końca – w 72. minucie zastąpił go Ragnar Samuelsen. B36 Tórshavn ostatecznie wygrał ten mecz 3:0 i po rozegraniu ośmiu spotkań zajmuje czwartą pozycję w tabeli ze stratą ośmiu punktów do liderującego KÍ.

30 kwietnia 2022 roku. Ta data prawodopobnie do końca życia pozostanie w pamięci Igora Rutkowskiego. Tego dnia Polak zadebiutował w barwach pierwszego zespołu północnoirlandzkiego Portadown. 17-letni napastnik pojawił się na boisku w 52. minucie spotkania ostatniej kolejki tamtejszej ekstraklasy z Carrick Rangers. Portadown to spotkanie ostatecznie przegrało aż 0:5. Wynik ten nie niesie jednak za sobą żadnych konsekwencji. Zespół Rutkowskiego już wcześniej był pewny tego, że zajmie przedostatnią pozycję w tabeli, a o utrzymanie w lidze będzie musiał powalczyć w dwumeczu barażowym z Annagh.

Podsumowanie występów polskich zawodników (30 kwietnia)

Anglia

Jan Bednarek (Southampton FC – Premier League) – 90 minut i żółta kartka w przegranym 1:2 ligowym meczu z Crystal Palace.

Matty Cash (Aston Villa FC – Premier League) – 90 minut w wygranym 2:0 ligowym meczu z Norwich City.

Jarosław Jach (Crystal Palace FC – Premier League) – poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z Southampton.

Mateusz Klich (Leeds United FC – Premier League) – 90 minut w przegranym 0:4 ligowym meczu z Manchesterem City.

Jakub Moder (Brighton & Hove Albion FC – Premier League) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na wygrany 3:0 ligowy mecz z Wolverhampton.

Przemysław Płacheta (Norwich City FC – Premier League) – cały mecz na ławce. Jego drużyna przegrała w lidze 0:2 z Aston Villą i straciła szansę na utrzymanie w lidze.

Oliwier Zych (Aston Villa FC – Premier League) – poza kadrą meczową na wygrany 2:0 ligowy mecz z Norwich City.

Bartosz Białkowski (Millwall FC- Championship) – 90 minut w wygranym 3:0 ligowym meczu z Peterborough United.

Krystian Bielik (Derby County FC – Championship) – poza kadrą meczową na wygrany 2:0 ligowy mecz z Blackpool.

Bartosz Cybulski (Derby County FC – Championship) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 2:0 z Blackpool.

Michał Helik (Barnsley FC – Championship) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na przegrany 1:3 ligowy mecz z Preston North End.

Cypr

Patryk Procek (PAEE Kerýnias – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na bezbramkowo zremisowany ligowy mecz z Ethnikós Áchnas.

Kamil Wojtkowski (AS Ethnikós Áchnas – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w przerwie i dostał żółtą kartkę w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z PAEEK.

Czechy

Bartosz Pikul (Slezský FC Opawa – druga liga) – strzelił gola w wygranym 3:1 ligowym meczu z FK Varnsdorf. Grał do 72. minuty.

Francja

Przemysław Frankowski (RC Lens – Ligue 1) – zszedł z boiska w 21. minucie zremisowanego 2:2 ligowego meczu z Nantes. Jego zmiana była spowodowana czerwoną kartką dla bramkarza.

Hiszpania

Mateusz Kania (Real Balompédica Linense – Primera División RFEF) – cały mecz na ławce. Jego drużyna zremisowała w lidze 1:1 z Sevillą Atlético.

Holandia

Przemysław Tytoń (AFC Ajax – Eredivisie) – cały mecz na ławce. Jego drużyna wygrała w lidze 3:0 z PEC Zwolle.

Irlandia Północna

Igor Rutkowski (Portadown F&AC – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 52. minucie przegranego 0:5 ligowego meczu z Carrick Rangers FC. Był to jego debiut w pierwszym zespole.

Niemcy

Bartosz Białek (VfL Wolfsburg – Bundesliga) – cały mecz na ławce. Jego drużyna zremisowała w lidze 1:1 z VfB Stuttgart.

Rafał Gikiewicz (FC Augsburg – Bundesliga) – 90 minut w przegranym 1:4 ligowym meczu z 1. FC Köln.

Robert Gumny (FC Augsburg – Bundesliga) – 80 minut w przegranym 1:4 ligowym meczu z 1. FC Köln.

Robert Lewandowski (FC Bayern München – Bundesliga) – strzelił gola w przegranym 1:3 ligowym meczu z Mainz. Zagrał cały mecz.

Marcel Lotka (Hertha BSC Berlin – Bundesliga) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Arminią Bielefeld.

Adrian Stanilewicz (SV Darmstadt 98 – 2. Bundesliga) – poza kadrą meczową na wygrany 6:0 ligowy mecz z Erzgebirge Aue.

David Blacha (SV Meppen 1912 – 3. Liga) – 90 minut w przegranym 2:4 ligowym meczu z Würzburger Kickers.

David Kopacz (FC Würzburger Kickers – 3. Liga) – 90 minut i asysta w wygranym 4:2 ligowym meczu z Meppen.

Sebastian Mrowca (SV Wehen Wiesbaden – 3. Liga) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na przegrany 0:3 ligowy mecz z Verl.

Marcus Piossek (SV Meppen 1912 – 3. Liga) – poza kadrą meczową na przegrany 2:4 ligowy mecz z Würzburger Kickers.

Patrick Schikowski (SC Verl 1924 – 3. Liga) – poza kadrą meczową na wygrany 3:0 ligowy mecz z Wehen.

Rosja

Rafał Augustyniak (Ural Jekaterynburg – Ekstraklasa) – 90 minut i żółta kartka w wygranym 3:2 ligowym meczu z Dinamem Moskwa.

Maciej Rybus (Lokomotiw Moskwa – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 1:3 ligowym meczu z Zenitem Sankt Petersburg.

Sebastian Szymański (Dinamo Moskwa – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 2:3 ligowym meczu z Uralem Jekaterynburg.

Rumunia

Kamil Wiktorski (FC Buzău – druga liga) – rozpoczął w wyjściowym składzie wygrany 4:1 ligowy mecz z AFC Unirea Constanta.

Słowacja

Wojciech Kobylarczyk (MŠK Námestovo – druga liga) – 90 minut w przegranym 0:2 ligowym meczu z FK Humenné.

Szkocja

Kevin Dąbrowski (Hibernian FC – Premiership) – cały mecz na ławce. Jego drużyna przegrała w lidze 0:1 z Livingston.

Dominik Naglik (Dundee United FC – Premiership) – poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z Motherwell.

Maksymilian Stryjek (Livingston FC – Premiership) – z powodu zawieszenia za uderzenie przeciwnika poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z Hibernian.

Turcja

Mateusz Lis (Altay SK – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z Hataysporem.

Konrad Michalak (Konyaspor Kulübü – Ekstraklasa) – 71 minut w przegranym 0:2 ligowym meczu z Fatih Karagümrük.

Tymoteusz Puchacz (Trabzonspor Kulübü – Ekstraklasa) – 90 minut w zremisowanym 2:2 ligowym meczu z Antalyasporem. Po tym meczu Trabzonspor zapewnił sobie mistrzostwo Turcji.

Węgry

Lukas Klemenz (Budapest Honvéd FC – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego drużyna zremisowała w lidze 1:1 z Kisvárdą.

Rafał Makowski (Kisvárda FC – Ekstraklasa) – 73 minuty w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Honvédem.

Włochy

Bartosz Bereszyński (UC Sampdoria – Serie A) – 90 minut w wygrnaym 1:0 ligowym meczu z Genoą.

Aleksander Buksa (Genoa CFC 1893 – Serie A) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na przegrany 0:1 ligowy mecz z Sampdorią.

Paweł Dawidowicz (Hellas Verona FC – Serie A) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z Cagliari.

Hubert Idasiak (SSC Napoli – Serie A) – poza kadrą meczową na wygrany 6:1 ligowy mecz z Sassuolo.

Jakub Kiwior (Spezia Calcio – Serie A) – 90 minut w przegranym 3:4 ligowym meczu z Lazio.

Mateusz Praszelik (Hellas Verona FC – Serie A) – cały mecz na ławce. Jego drużyna wygrała w lidze 2:1 z Cagliari.

Arkadiusz Reca (Spezia Calcio – Serie A) – 90 minut w przegranym 3:4 ligowym meczu z Lazio.

Sebastian Walukiewicz (Cagliari Calcio – Serie A) – cały mecz na ławce. Jego drużyna przegrała w lidze 1:2 z Hellasem Verona.

Piotr Zieliński (SSC Napoli – Serie A) – cały mecz na ławce. Jego drużyna wygrała w lidze 6:1 z Sassuolo.

Adrian Benedyczak (Parma Calcio 1913 – Serie B) – 77 minut w zremisowanym 2:2 ligowym meczu z Alessandrią.

Dorian Ciężkowski (US Cremonese – Serie B) – cały mecz na ławce. Jego drużyna przegrała w lidze 0:1 z Ascoli.

Thiago Cionek (Reggina 1914 – Serie B) – 66 minut i żółta kartka w przegranym 1:4 ligowym meczu z Como.

Kamil Glik (Benevento Calcio – Serie B) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na przegrany 0:3 ligowy mecz z Benevento.

Filip Jagiełło (Brescia Calcio – Serie B) – wszedł na boisko w 73. minucie przegranego 0:1 ligowego meczu z Cittadellą.

Tomasz Kupisz (Reggina 1914 – Serie B) – poza kadrą meczową na przegrany 1:4 ligowy mecz z Como.

Marcin Listkowski (US Lecce – Serie B) – wszedł na boisko w 83. minucie przegranego 1:2 ligowego meczu z LR Vicenza.

Bartłomiej Maliszewski (Parma Calcio 1913 – Serie B) – poza kadrą meczową na zremisowany 2:2 ligowy mecz z Alessandrią.

Patryk Peda (SPAL 2013 – Serie B) – poza kadrą meczową na wygrany 3:0 ligowy mecz z Frosinone.

Przemysław Szymiński (Frosinone Calcio – Serie B) – dostał czerwoną kartkę w przegranym 0:3 ligowym meczu ze SPAL.

Łukasz Teodorczyk (LR Vicenza – Serie B) – poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z Lecce.

Wyspy Owcze

Łukasz Cieślewicz (B68 Toftir – Ekstraklasa) – strzelił gola w przegranym 1:2 ligowym meczu z EB/Streymur. Grał do 50. minuty.

Michał Przybylski (B36 Tórshavn – Ekstraklasa) – strzelił gola w wygranym 3:0 ligowym meczu z AB. Wszedł na boisko w 31. minucie i zszedł z niego w 72. minucie.