Oko na rodaka: Lewy i spółka. Strzelecka sobota Polaków

twitter.com/FCBayern

Głównym wydarzeniem dnia był hat-trick Roberta Lewandowskiego w meczu przeciwko Schalke. Prócz tego, kolejne ligowe trafienia zanotowali Grzegorz Krychowiak, Martin Kobylański i Marcus Piossek, a Paweł Jaroszyński zanotował asystę.

Podsumowanie trzeba zacząć od wspaniałego popisu Roberta Lewandowskiego, o którym szerzej napisałem tutaj. Polak jest autorem wszystkich pięciu bramek, które Bayern strzelił w tegorocznej edycji Bundesligi. Przez dziesięć lat gry w Bundeslidze “Lewy” nie miał aż tak dobrego wejścia w nowy sezon ligowy.

Grzegorz Krychowiak jest kolejnym z Polaków, który zanotował świetne wejście w nowy sezon ligowy. Reprezentant Polski w dzisiejszym spotkaniu z Krasnodarem strzelił swoją trzecią bramkę w tym sezonie rosyjskiej ekstraklasy. Trzeba przyznać jednak, że o tym trafieniu Krychowiak wnukom raczej opowiadał nie będzie. Polak oddał stosunkowo prosty strzał po ziemi z dystansu. Całkowicie sprawę pokpił jednak bramkarz Krasnodaru, który przepuścił futbolówkę pod brzuchem.

Po raz kolejny z bardzo dobrej strony pokazali się Polacy występujący w Niemczech na trzecim poziomie rozgrywek. Bardzo dobrą dyspozycję z początku sezonu podtrzymuje Martin Kobylański. Znany w Polsce głównie z występów w Lechii Gdańsk napastnik strzelił swojego piątego gola w tym sezonie, a jego zespół rozgromił 5:2 FC Würzburger Kickers. 25-latek, który rozegrał pełne 90 minut, zaliczył również asystę przy pierwszym trafieniu autorstwa Nicka Proschwitza.

Na wzmożoną aktywność Marcusa Piosska czekać trzeba było do ostatnich minut meczu z Carl Zeiss Jena. Były młodzieżowy reprezentant Polski trafił do siatki w 84. minucie. Było to trafienie na 2:0, a Piossek tuż przed końcem spotkania asystował przy golu Deniza Undava. Dla Piosska, który w Meppen gra od rundy wiosennej poprzedniego sezonu, było to drugie trafienie w tej edycji rozgrywek 3. Ligi.

Wartym odnotowania jest także asysta Pawła Jaroszyńskiego w wygranym przez Salernitanę meczu ligowym z Pescarą. 24-letni obrońca w letnim oknie transferowym przeszedł ze spadkowicza – Chievo Werona do Genoi. Włodarze klubu z Genui zdecydowali się jednak wypożyczyć Polaka do Salernitany.

Podsumowanie występów polskich zawodników:

Anglia

Jan Bednarek (Southampton FC – Premier League) – 90 minut w wygranym 2:0 ligowym meczu z Brighton.

Łukasz Fabiański (West Ham United – Premier League) – 90 minut w wygranym 3:1 ligowym meczu z Watfordem.

Bartosz Białkowski (Millwall FC – Championship) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Middlesbrough.

Krystian Bielik (Derby County FC – Championship) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z West Bromwich Albion.

Mateusz Bogusz (Leeds United – Championship) – poza kadrą meczową na wygrany 3:0 ligowy mecz ze Stoke City.

Kamil Grabara (Huddersfield Town AFC – Championship) – 90 minut w przegranym 0:2 ligowym meczu z Reading.

Kamil Grosicki (Hull City – Championship) – 90 minut w przegranym 1:3 ligowym meczu z Bristol City.

Mateusz Klich (Leeds United – Championship) – 85 minut w wygranym 3:0 ligowym meczu ze Stoke City.

Kamil Miazek (Leeds United – Championship) – poza kadrą meczową na wygrany 3:0 ligowy mecz ze Stoke City.

Arabia Saudyjska

Michał Janota (Al-Fateh SC – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 1:2 z Al-Shabab.

Chorwacja

Damian Kądzior (GNK Dinamo Zagrzeb – Ekstraklasa) – mecz jego zespołu został przełożony

Krystian Nowak (NK Slaven Koprivnica – Ekstraklasa) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Varazdinem.

Finlandia

Martin Kompalla (Vaasan Palloseura – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 0:5 z KuPS.

Francja

Rafał Kurzawa (Amiens SC – Ligue 1) – poza kadrą meczową na przegrany 1:2 ligowy mecz z Nantes.

Holandia

Filip Bednarek (sc Heerenveen – Eredivisie) – cały mecz na ławce. Jego zespół bezbramkowo zremisował w lidze z Twente.

Irlandia Północna

Łukasz Adamczyk (Carrick Rangers FC – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na przegrany 0:1 ligowy mecz z Cliftonville.

Łukasz Gwiazda (Harland & Wolff Welders FC – druga liga) –poza kadrą meczową na przegrany 0:2 ligowy mecz z Portadown.

Islandia

Paweł Grudziński (Njarðvík – druga liga) – 90 minut w wygranym 2:1 ligowym meczu z Magni.

Japonia

Krzysztof Kamiński (Júbilo Iwata – J-League, Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 0:2 ligowym meczu z Cerezo Osaka.

Jakub Słowik (Vegalta Sendai – J-League, Ekstraklasa) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Shonan Bellmare.

Kazachstan

Piotr Grzelczak (FK Atyrau – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał 0:2 z Tobołem Kostanaj.

Łotwa

Kamil Wojciechowski (Auda Ryga – druga liga) – poza kadrą meczową na przegrany 2:4  ligowy mecz z Rēzeknes FA/BJSS.

Mołdawia

Ariel Borysiuk (Sheriff Tiraspol – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 2:1 ligowym meczu z FC Sfîntul Gheorghe Suruceni.

Niemcy

Adam Bodzek (Fortuna Düsseldorf 1895 – Bundesliga) – wszedł na boisko w 67. minucie przegranego 1:3 ligowego meczu z Bayerem Leverkusen,

Rafał Gikiewicz (1. FC Union Berlin – Bundesliga) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Augsburgiem.

Dawid Kownacki (Fortuna Düsseldorf 1895 – Bundesliga) – wszedł na boisko w 59. minucie przegranego 1:3 ligowego meczu z Bayerem Leverkusen,

Robert Lewandowski (Bayern München – Bundesliga) – strzelił trzy bramki w wygranym 3:0 ligowym meczu z Schalke. Zagrał cały mecz.

Adrian Stanilewicz (TSV Bayer 04 Leverkusen – Bundesliga) – poza kadrą meczową na wygrany 3:1 ligowy mecz z Fortuną Düsseldorf .

Sebastian Mrowca (SV Wehen Wiesbaden – 2. Bundesliga) – 90 minut w zremisowanym 3:3 ligowym meczu z Bochum.

André Dej (FC Viktoria Köln 1904 – 3. Liga) – 78 minut i żółta kartka w wygranym 3:0 ligowym meczu z SG Sonnenhof Großaspach.

Martin Kobylański (Braunschweiger TSV Eintracht 1895 – 3. Liga) – strzelił gola w wygranym 5:2 ligowym meczu z FC Würzburger Kickers. Polak zagrał cały mecz i zaliczył asystę przy jednej z bramek dla swojego zespołu.

Adam Matuszczyk (KFC Uerdingen 1905 – 3. Liga) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z SC Preußen Münster 06.

Marcus Piossek (SV Meppen 1912 – 3. liga) – strzelił gola w wygranym 3:0 ligowym meczu z FC Carl Zeiss Jena. Zagrał cały mecz i zaliczył asystę przy trzeciej bramce.

Marcel Zylla (FC Bayern München II – 3. Liga) – wszedł na boisko w 65. minucie zremisowanego 2:2 ligowego meczu z Chemnitzer FC.

Rosja

Grzegorz Krychowiak (Łokomotiw Moskwa – Ekstraklasa) – strzelił gola w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z FK Krasnodar. Zagrał cały mecz.

Maciej Rybus (Łokomotiw Moskwa – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował w lidze 1:1 z FK Krasnodar.

Sebastian Szymański (Dinamo Moskwa – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 2:0 ligowym meczu z FC Tambow.

Słowacja

Mateusz Zachara (FK Pohronie Žiar nad Hronom/Dolná Ždaňa – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 72. minucie przegranego 0:4 ligowego meczu z AS Trenčín.

Stany Zjednoczone

Dariusz Formella (Sacramento Republic FC – USL, drugi poziom rozgrywek w USA) – 56 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z Phoenix Rising.

Turcja

Michał Pazdan (MKE Ankaragücü SK – Ekstraklasa) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Kayserisporem.

Ukraina

Tomasz Kędziora (Dynamo Kijów – Ekstraklasa) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Olimpikiem Donieck.

Włochy

Bartłomiej Drągowski (ACF Fiorentina – Serie A) – 90 minut w przegranym 3:4 ligowym meczu z Napoli.

Arkadiusz Milik (SSC Napoli – Serie A) – z powodu urazu poza kadrą meczową na wygrany 4:3 ligowy mecz z Fiorentiną.

Wojciech Szczęsny (Juventus – Serie A)  – 90 minut w wygranym 1:0 meczu ligowym z Parmą.

Piotr Zieliński (SSC Napoli – Serie A) – 90 minut w wygranym 4:3 ligowym meczu z Fiorentiną.

Szymon Żurkowski (ACF Fiorentina – Serie A) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 3:4 z Napoli.

Paweł Jaroszyński (US Salernitana 1919 – Serie B) – 90 minut i asysta w wygranym 3:1 ligowym meczu z Pescarą.

Davide Mastaj (Trapani Calcio – Serie B) – poza kadrą meczową na przegrany 1:3 ligowy mecz z Ascoli.