Oko na rodaka: Lewandowski strzela. Ale nie tylko on

Robert Lewandowski / fot. Mikołaj Barbanell (Piłkarski Świat)

Wielu Polaków sobotnie spotkania w swoich ligach może zaliczyć do udanych. Tradycyjnie na listę strzelców wpisał się Robert Lewandowski. Prócz kapitana reprezentacji Polski trafienia dla swoich drużyn zanotowali Paweł Olkowski i Krystian Bielik.

Przed meczami reprezentacji Polski bez wątpienia optymizmem napawać może forma Roberta Lewandowskiego. Kapitan naszej kadry w meczu ligowym ze Stuttgartem strzelił gola i zaliczył bardzo widowiskową asystę, przyczyniając się tym samym do zwycięstwa 3:0. Więcej o tym meczu można przeczytać tutaj.

Bramka na 2:0 autorstwa Roberta Lewandowskiego.

Dość nieoczekiwanie, pozostałe polskie gole w ligach europejskich padły w Anglii. O dziwo, nie strzelali ich ci zawodnicy ofensywni, po których można się tego spodziewać, a defensorzy. Świetny występ w barwach Boltonu zaliczył Paweł Olkowski. Prawy obrońca, który do Anglii przeszedł z 1. FC Köln walnie przyczynił się do wywalczenia punktu w starciu ligowym z Preston North End. Olkowski, który ostatni mecz w reprezentacji zanotował w październiku 2015 roku, strzelił bramkę, a dodatkowo asystował przy drugim trafieniu dla swojego zespołu. Olkowski od momentu przejścia do Boltonu jest podstawowym zawodnikiem tego zespołu, zbierającym w Anglii dobra, a czasami nawet bardzo dobre recenzje. Niektórzy domagali się wręcz powołania tego zawodnika do kadry na mecz z Włochami i Irlandią, lecz Jerzy Brzęczek postąpił inaczej. Kolejne podobne występy w wykonaniu Olkowskiego mogą go jednak przybliżyć do powrotu do reprezentacji.

Odnalazł się Krystian Bielik – i to zdrowy! Wypożyczony z Arsenalu do trzecioligowego Charltonu w tym sezonie występuje w większości spotkań swojego zespołu, grając najczęściej na środku defensywy. W Charltonie od Polaka wymaga się wiele, ale z pewnością najmniej oczekiwane są bramki strzelane przez Bielika. Mimo to, Krystian swoim trafieniem z końcówki meczu zapewnił swojemu zespołowi komplet punktów w starciu z Southend United. Prócz gola na pewno cieszyć musi fakt, że Polak wreszcie jest zdrowy i wreszcie regularnie gra w seniorskiej piłce – w ostatnim czasie bardzo tego brakowało.

Z piłkarzy powołanych na wrześniowe zgrupowanie reprezentacji Polski w swoich klubach zagrali: Robert Lewandowski, Wojciech Szczęsny, Łukasz Fabiański, Grzegorz Krychowiak, Maciej Rybus i Łukasz Skorupski. Wśród zawodników powołanych przez Brzęczka, którzy w sobotę mieli mecz ligowy, a nie znaleźli się nawet w kadrze meczowej swojego zespołu są Jan Bednarek i Jakub Błaszczykowski. Były piłkarz m.in. Lecha Poznań i Górnika Łęczna w tym sezonie nie znajduje się w orbicie zainteresowań szkoleniowca Southampton. Szans na grę w Wolfsburgu nie ma także “Kuba”, który według doniesień niemieckich mediów miał znaleźć się na liście transferowej “Wilków”.

Podsumowanie występów polskich zawodników:

Anglia

Łukasz Fabiański (West Ham United – Premier League) – 90 minut w przegranym 0:1 meczu ligowym z Wolverhampton.

Jan Bednarek (Southampton FC – Premier League) – poza kadrą meczową na wygrany 2:0 mecz ligowy z Crystal Palace.

Artur Boruc (Bournemouth – Premier League) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 0:2 z Chelsea.

Marcin Bułka (Chelsea FC – Premier League) – poza kadrą meczową na wygrany 2:0 mecz ligowy z Bournemouth.

Tomasz Kuszczak (Birmingham City FC – Championship) – poza kadrą meczową na bezbramkowo zremisowany mecz ligowy z QPR.

Paweł Wszołek (Queens Park Rangers FC – Championship) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował 0:0 z Birmingham.

Kamil Grosicki (Hull City – Championship) – poza kadrą meczową na przegrany 1:2 mecz ligowy z Derby County.

Paweł Olkowski (Bolton Wanderers – Championship) – gol i asysta w zremisowanym 2:2 meczu ligowym z Preston North End. Olkowski zagrał cały mecz.

Maksymilian Stryjek (Sunderland AFC – League One) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Oxford United. Polski bramkarz czeka na debiut w pierwszym zespole.

Krystian Bielik (Charlton Athletic FC – League One)  – strzelił gola w wygranym 2:1 meczu ligowym z Southend United FC. Wypożyczony z Arsenalu defensor zagrał cały mecz.

Belgia

Bartosz Kapustka (Oud-Heverlee Leuven  – druga liga) – poza kadrą meczową na przegrany 1:3 ligowy mecz z Westerlo. Polak, który w piątek został wypożyczony do Belgii z Leicester City, czeka na debiut w nowym klubie.

Bułgaria

Daniel Kajzer (Botew Płowdiw – Ekstraklasa) – 90 minut w bezbramkowo zremisowanym meczu ligowym z CSKA Sofia.

Chorwacja

Krystian Nowak (NK Slaven Koprivnica – Ekstraklasa) – spędził cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował w lidze 1:1 z Hajdukiem Split. Polak czeka na debiut w nowym klubie.

Cypr

Patryk Procek (AÉL Limassol – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał 2:0 z Doxą w lidze. Polski bramkarz czeka na debiut w nowym zespole.

Holandia

Filip Bednarek (sc Heerenveen – Eredivisie) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował 1:1 z Venlo. Polski bramkarz czeka na debiut w nowym zespole.

Bartłomiej Urbański (Willem II Tilburg – Eredivisie) – poza kadrą meczową na przegrany 1:6 ligowy mecz z PSV Eindhoven. Polski zawodnik czeka na debiut w nowym klubie.

Litwa

Patryk Michałek (Koralas Kłajpeda – druga liga) – brak danych o występie zawodnika. Jego zespół przegrał 0:2 w meczu ligowym z Džiugasem.

Łotwa

Kamil Biliński (Riga FC – Ekstraklasa) – zagrał w wygranym 3:0 meczu ligowym z Valmierą.

Japonia

Krzysztof Kamiński (Júbilo Iwata – J-League, Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 1:6 meczu ligowym z Nagoya Grampus.

Niemcy

Robert Lewandowski (Bayern München – Bundesliga) – strzelił gola i zaliczył asystę w wygranym 3:0 meczu ligowym z VfB Stuttgart.

Jakub Błaszczykowski (VfL Wolfsburg – Bundesliga) – poza kadrą meczową na wygrany 3:1 mecz ligowy z Bayerem Leverkusen.

Tomasz Kucz (Bayer 04 Leverkusen – Bundesliga) – poza kadrą meczową na przegrany 1:3 mecz ligowy z Wolfsburgiem. Polak czeka na debiut w pierwszej drużynie.

David Kopacz (VfB Stuttgart – Bundesliga) – poza kadrą meczową na przegrany 0:3 mecz ligowy z Bayernem. Młodzieżowy reprezentant Polski czeka na debiut w pierwszym zespole.

Jakub Bednarczyk (Bayer 04 Leverkusen – Bundesliga) – poza kadrą meczową na przegrany 1:3 mecz ligowy z Wolfsburgiem. Polak czeka na debiut w pierwszej drużynie.

André Dej (SSV Jahn Regensburg – 2. Bundesliga) – poza kadrą meczową na przegrany 3:5 mecz ligowy z Arminią Bielefeld. Dej czeka na debiut w nowym klubie.

David Blacha (VfL Osnabrück – 3. liga) – 90 minut w zremisowanym 1:1 meczu ligowym z Hallescher SC.

Sebastian Mrowca (SV Wehen Wiesbaden – 3. liga) – 90 minut w przegranym 1:3 meczu ligowym z Würzburger Kickers.

Martin Kobylański (SC Preußen Münster 06 – 3. liga) – 90 minut w przegranym 0:1 meczu ligowym z KFC Uerdingen.

Jarosław Lindner (Sportfreunde Lotte – 3. liga) – 58 minut w wygranym 3:1 meczu ligowym z Karlsruher.

Marcus Piossek (Sportfreunde Lotte – 3. liga) – 90 minut w wygranym 3:1 meczu ligowym z Karlsruher.

Kevin Pytlik (Sportfreunde Lotte – 3. liga) – poza kadrą meczową na wygrany 3:1 mecz ligowy z Karlsruher. Pytlik czeka na debiut w nowym klubie.

Rosja

Grzegorz Krychowiak (Łokomotiw Moskwa – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 1:2 meczu ligowym z Krasnodarem.

Maciej Rybus (Łokomotiw Moskwa – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 1:2 meczu ligowym z Krasnodarem.

Łukasz Sekulski (SKA Chabarowsk – druga liga) – poza kadrą meczową na przegrany 1:4 mecz ligowy z Tomskiem.

Słowacja

Gerard Bieszczad (MFK Zemplín Michalovce – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na wygrany 2:0 mecz ligowy z FK Železiarne Podbrezová.

Dawid Kurminowski (MFK Zemplín Michalovce – Ekstraklasa) – 83 minuty i asysta w wygranym 2:0 meczu ligowym z FK Železiarne Podbrezová.

Jakub Więzik (FK Železiarne Podbrezová – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 0:2 meczu ligowym z MFK Zemplín Michalovce,

Mateusz Góra (Partizán Bardejov – 2. liga słowacka) – poza kadrą meczową na przegrany 2:3 ligowy mecz z MFK Tatran Liptovský Mikuláš

Szkocja

Maciej Dąbrowski (Hiberniam FC, Premiership) – poza kadrą meczową na przegrany 1:2 mecz ligowy z Livingston.

Walia

Arkadiusz Piskorski (Cefn Druids AFC – Ekstraklasa) – wystąpił w wygranym 2:1 meczu ligowym z Llandudno FC.

Włochy

Wojciech Szczęsny (Juventus – Serie A) – 90 minut w wygranym 2:1 meczu ligowym z Parmą.

Łukasz Skorupski (Bologna FC 1909 – Serie A) – 90 minut w przegranym 0:3 meczu ligowym z Interem.

Paweł Dawidowicz (Hellas Verona – Serie B) – mecz jego zespołu został przełożony.

Przemysław Bargiel (Spezia Calcio – Serie B) – poza kadrą meczową na wygrany 3:2 ligowy mecz z Brescią.

Wyspy Owcze

Łukasz Cieślewicz (B36 Tórshavn – Ekstraklasa) – z powodu kontuzji nie zagrał w wygranym 2:1 meczu ligowym z NSÍ.

Michał Przybylski (B36 Tórshavn – Ekstraklasa) – wystąpił w wygranym 2:1 meczu ligowym z NSÍ.