Oko na rodaka: Lewandowski się odblokował. Kolejne trafienia Klicha i Sekulskiego

W miniony weekend w naszym notowaniu królowały przede wszystkim Niemcy. Strzelając dwie bramki odblokował się Robert Lewandowski. Do siatki rywali trafili także Martin Kobylański i Sebastian Mrowca. Warte uwagi są także kolejne w tym sezonie bramki strzelone przez Mateusza Klicha i Łukasza Sekulskiego.

Bardzo dużo w minionym weekendzie działo się w Niemczech. Po blisko miesięcznej niemocy w końcu odblokował się Robert Lewandowski. Kapitan reprezentacji Polski, który ostatni raz bramkę strzelił 22 września, na Volkswagen-Arenie w Wolfsburgu zanotował “doppelpack” oraz asystował przy trafieniu Jamesa Rodrígueza walnie przyczyniający się do wygranej Bawarczyków 3:1 nad “Wilkami”. “Lewy” ma na koncie już pięć bramek w Bundeslidze, natomiast jego zespół po chwilowym zastoju powrócił do ścisłej czołówki.

Jeszcze lepiej od Bayernu od początku sezonu spisuje się Borussia Dortmund, która przewodzi w Bundeslidze. Ostatni weekend przyniósł wysokie i przekonywujące zwycięstwo nad Stuttgartem. Przy jednej z bramek asystę zanotował Łukasz Piszczek. Cieszy to tym bardziej, że Piszczek od początku sezonu miał sporo problemów. Były już reprezentant Polski opuścił kilka spotkań z powodów zdrowotnych. Kiedy już grał, spisywał się raczej przeciętnie, a momentami w ofensywie wyglądało to bardzo blado. Lucien Favre darzy Piszczka dużym zaufaniem, mimo dobrej dyspozycji Achrafa Hakimiego, Szwajcar nie bał się postawić na Polaka, który świetnie odwdzięczył się za ten wybór.

Na trzecim poziomie rozgrywek w Niemczech występuje sporo zawodników będących Polakami, lub posiadających polskie korzenie. Nierzadko Ci zawodnicy potrafili przypomnieć o sobie kolejnymi bramkami. Tak było w ten weekend. W pogromie Wehen Wiesbaden nad Karslruhe udział wziął Sebastian Mrowca, który strzelił jedną z pięciu bramek dla swojego zespołu. 24-letni obrońca jest wychowankiem Bayernu Monachium, całą swoja karierę spędził u naszych zachodnich sąsiadów. Mrowca ma za sobą także cztery występy w reprezentacji Polski U-19 i dwa spotkania rozegrane w reprezentacji Polski U-20. O wiele bardziej znany w naszej ojczyźnie jest Martin Kobylański. Były piłkarz Lechii Gdańsk swoim bardzo celnym, choć nieco szczęśliwym strzałem z ostrego kąta dał Preußen Münster cenne trzy punkty w starciu z FC Würzburger Kickers. Dla 24-latka była to czwarta ligowa bramka w tym sezonie.

Bardzo dobrą dyspozycję od początku sezonu utrzymuje natomiast Mateusz Klich. 28-letni pomocnik po kilkuletniej tułaczce po Europie wreszcie odnalazł swoje miejsce na ziemi. Klich w sobotnim starciu z Blackburn Rovers trafił po raz piąty w tym sezonie. Było to jednak zbyt mało, by zapewnić Leeds United trzy punkty. Mimo to, jego zespół zajmuje wysokie czwarte miejsce w tabeli i na ten moment jest jednym z kandydatów do awansu do Premier League.

Po raz drugi w tym sezonie przypomniał o sobie Łukasz Sekulski, występujący na co dzień w dalekim Chabarowsku. Znany w Polsce przede wszystkim z gry w Jagiellonii Białystok napastnik jest w Rosji od lutego tego roku. Sekulski początki w Chabarowsku miał bardzo kiepskie, nie strzelał bramek i spadł z rosyjskiej ekstraklasy. W tym sezonie, grając już na zapleczu Premier Ligi, zazwyczaj wchodzi na boisko z ławki rezerwowych. Sekulski po raz w drugi w sezonie wchodząc w drugiej połowie strzelił bramkę dla SKA zapewniającą drużynie trzy punkty. Tym razem Sekulski pojawił się na placu gry w 57. minucie meczu, a jedyną bramkę z drugą drużyną Zenitu Sankt Petersburg 27-latek strzelił w 76. minucie meczu.

Podsumowanie występów polskich zawodników:

Anglia

Łukasz Fabiański (West Ham United – Premier League) – 90 minut w przegranym 0:1 meczu ligowym z Tottenhamem.

Jan Bednarek (Southampton FC – Premier League) – poza kadrą meczową na bezbramkowo zremisowany mecz ligowy z Bournemouth.

Artur Boruc – (AFC Bournemouth – Premier League) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował 0:0 z Southampton.

Marcin Bułka (Chelsea FC – Premier League) – poza kadrą meczową na zremisowany 2:2 ligowy mecz z Manchesterem United.

Kamil Grabara (Liverpool FC – Premier League) – poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z Huddersfield.

Tomasz Kuszczak (Birmingham City FC – Championship) – poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz ze Stoke City.

Bartosz Białkowski (Ipswich Town FC – Championship) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał 0:2 z QPR

Paweł Wszołek (Queens Park Rangers FC – Championship) – 90 minut w  wygranym 2:0 ligowym meczu z Ipswich Town.

Marcin Brzozowski (Queens Park Rangers FC – Championship)  – poza kadrą meczową na wygrany 2:0 ligowy mecz z Ipswich Town.

Paweł Olkowski (Bolton Wanderers – Championship) – 90minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Rotherham.

Kamil Grosicki (Hull City – Championship) – zszedł z boiska w doliczonym czasie gry, a jego zespół zremisował w lidze 1:1 z Preston.

Mateusz Klich (Leeds United – Championship) – strzelił gola w przegranym 1:2 ligowym meczu z Blackburn Rovers. Zagrał 90 minut.

Krystian Bielik (Charlton Athletic FC – League One)  – 90 minut w wygranym 2:0 ligowym mecz z Barnsley.

Arabia Saudyjska

Łukasz Gikiewicz (Al-Batin FC – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na przegrany 0:2 ligowy mecz z Al-Nassr. Polski napastnik czeka na debiut w nowym klubie.

Australia

Filip Kurto (Wellington Phoenix FC – A-League) – 90 minut w wygranym 2:1 meczu ligowym z Newcastle Jets.

Michał Kopczyński (Wellington Phoenix FC – A-League) – poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z Newcastle Jets.

Austria

Martin Pajaczkowski (Floridsdorfer AC – druga liga) – 90 minut w przegranym 1:2 meczu ligowym z Vorwarts Steyr.

Azerbejdżan

Jakub Rzeźniczak (Qarabağ Ağdam – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z Səbail.

Belgia

Jakub Piotrowski (KRC Genk – Ekstraklasa) – spędził cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał 2:1 z Eupen.

Bartosz Kapustka (Oud-Heverlee Leuven – druga liga) – 90 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z Westerlo.t

Bułgaria

Jacek Góralski (Łudogorec Razgrad – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 71. minucie wygranego 2:1 ligowego meczu z Lewskim Sofia.

Jakub Świerczok (Łudogorec Razgrad – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z Lewskim Sofia.

Daniel Kajzer (Botew Płowdiw – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 2:1 meczu ligowym z Czerno More Warna.

Chiny

Adrian Mierzejewski (Changchun Yatai – Ekstraklasa) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Beijing Sinobo Guoan.

Chorwacja

Damian Kądzior (GNK Dinamo Zagrzeb – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 61. minucie wygranego 4:1 ligowego meczu z Istrą.

Łukasz Zwoliński (HNK Gorica – Ekstraklasa) – zszedł z boiska w doliczonym czasie gry i zobaczył żółtą kartkę. Jego zespół wygrał w lidze 1:0 ze Slavenem Koprivnica.

Michał Masłowski (HNK Gorica – Ekstraklasa) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz ze Slavenem Koprivnica.

Krystian Nowak (NK Slaven Koprivnica – Ekstraklasa) – 59 minut i żółta kartka w przegranym 0:1 ligowym meczu z Goricą.

Cypr

Patryk Procek (AÉL Limassol – Ekstraklasa) – 90 minut w bezbramkowo zremisowanym meczu ligowym z APÓEL-em Nikozja.

Jakub Kosiorek (Énossis Néon Paralimníou – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z AS Anórthossis Ammochóstou.

Dania

Kamil Wilczek (Brøndbyernes IF – Ekstraklasa) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Odense.

Francja

Kamil Glik (AS Monaco FC – Ligue 1) – 90 minut w przegranym 1:2 meczu ligowym ze Strasbourgiem.

Igor Lewczuk (Bordeaux – Ligue 1) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 0:2 z Montpellier.

Rafał Kurzawa (Amiens SC – Ligue 1) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał 0:5 z PSG.

Damien Perquis (Gazélec Ajaccio – 2. liga francuska) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał 0:5 z Lens.

Hiszpania

Paweł Kieszek (Málaga CF – druga liga) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 0:2 z Elche.

Marcel Lizak CF Peralada-Girona B – trzecia liga) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 1:2 z Ebro.

Paweł Florek (CD Badajoz – trzecia liga) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 0:2 z Linense.

Mateusz Kania (Real Sporting de Gijón B – trzecia liga) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 3:1 z Racingiem Santander.

Holandia

Bartłomiej Urbański (Willem II Tilburg – Eredivisie) – poza kadrą meczową na zremisowany 2:2 ligowym mecz z NAC Breda.

Karol Niemczycki (NAC Breda – Eredivisie) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował w lidze 2:2 z Willem II

Filip Bednarek (sc Heerenveen – Eredivisie) – poza kadrą meczową na przegrany 0:4 ligowy mecz z Ajaxem. Polski bramkarz czeka na debiut w nowym klubie.

Irlandia

Arkadiusz Mamala (Galway United FC – druga liga) – jego zespół zakończył sezon.

Michał Sadyś (Cobh Ramblers FC – druga liga) – jego zespół zakończył sezon.

Islandia

Maciej Majewski (Grindavík – Ekstraklasa) – jego zespół zakończył sezon.

Robert Błąkała (Njarðvík – druga liga) – jego zespół zakończył sezon.

Paweł Grudziński (Njarðvík – druga liga) – jego zespół zakończył sezon.

Japonia

Krzysztof Kamiński (Júbilo Iwata – J-League, Ekstraklasa) – 90 minut w bezbramkowo zremisowanym meczu ligowym z V-Varen Nagasaki.

Litwa

Dawid Smug (Atlantas Kłajpeda – Ekstraklasa) – jego drużyna nie grała w ten weekend.

Łotwa

Kamil Biliński (Riga FC – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 2:0 ligowym meczu z FK Jelgava.

Niemcy

Robert Lewandowski (Bayern München – Bundesliga) – strzelił dwie bramki i zanotował jedną asystę w wygranym 3:1 ligowym meczu z Wolfsburgiem. Kapitan reprezentacji Polski zagrał cały mecz.

Łukasz Piszczek (Borussia Dortmund – Bundesliga) – 90 minut i asysta w wygranym 4:0 meczu ligowym z VfB Stuttgart.

Jakub Błaszczykowski (VfL Wolfsburg – Bundesliga) – poza kadrą meczową na przegrany 1:3 ligowy mecz z Bayernem.

Adam Bodzek (Fortuna Düsseldorf 1895 – Bundesliga) – 45 minut w przegranym 1:7 ligowym meczu z Eintrachtem Frankfurt.

Marcin Kamiński (Fortuna Düsseldorf – Bundesliga) – 90 minut w przegranym 1:7 ligowym meczu z Eintrachtem Frankfurt.

Tomasz Kucz (Bayer 04 Leverkusen – Bundesliga) – spędził cały mecz na ławce, jego zespół zremisował 2:2 z Hannoverem 96. Polski bramkarz czeka na debiut w pierwszym zespole.

Jakub Bednarczyk (Bayer 04 Leverkusen – Bundesliga) – spędził cały mecz na ławce, jego zespół zremisował 2:2 z Hannoverem 96. Polski pomocnik czeka na debiut w pierwszym zespole.

David Kopacz (VfB Stuttgart – Bundesliga) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał 0:4 z Borussią Dortmund.

Waldemar Sobota (FC Sankt Pauli – 2. Bundesliga) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z MSV Duisburg.

André Dej (SSV Jahn Regensburg – 2. Bundesliga) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Darmstadt.

Rafał Gikiewicz (1. FC Union Berlin – 2. Bundesliga) – 90 minut w bezbramkowo zremisowanym meczu z Paderborn.

Martin Kobylański (SC Preußen Münster 06 – 3. liga) – strzelił gola w wygranym 1:0 ligowym meczu z FC Würzburger Kickers. Kobylański zagrał 81 minut.

Jarosław Lindner (Sportfreunde Lotte – 3. liga) – wszedł na boisko w 59. minucie zremisowanego 0:0 ligowego meczu z VfL Osnabrück.

Marcus Piossek (Sportfreunde Lotte – 3. liga) – wszedł na boisko w 79. minucie zremisowanego 0:0 ligowego meczu z VfL Osnabrück.

Kevin Pytlik (Sportfreunde Lotte – 3. liga) – poza kadrą meczową na zremisowany 0:0 ligowy mecz z VfL Osnabrück.

David Blacha (VfL Osnabrück – 3. liga) – 90 minut w bezbramkowo zremisowanym meczu z Sportfreunde Lotte.

Sebastian Mrowca (SV Wehen Wiesbaden – 3. liga) – strzelił gola w wygranym 5:2 ligowym meczu z Karlsruher SC. Mrowca został zmieniony w 70. minucie meczu.

Rafał Koczor (FC Carl Zeiss Jena – 3. Liga) – cały mecz na ławce. Jego zespół bezbramkowo zremisował w lidze z VfR Aalen.

Wojciech Sadlowski (FC Carl Zeiss Jena – 3. Liga) – poza kadrą meczową na bezbramkowo zremisowany mecz z VfR Aalen.

Norwegia

Artur Krysiak (FK Bodø/Glimt – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół bezbramkowo zremisował w lidze z Ranheim. Polski bramkarz czeka na debiut w nowym klubie.

Łukasz Jarosiński (Hamarkameratene – druga liga) – 90 minut w wygranym 2:0 ligowym meczu z Tromsdalen.

Rosja

Grzegorz Krychowiak (Łokomotiw Moskwa – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 2:1 meczu ligowym z FK Rostow.

Maciej Rybus (Łokomotiw Moskwa – Ekstraklasa) – z powodu urazu poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z FK Rostow.

Maciej Wilusz (FK Rostow – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z Łokomotiwem Moskwa.

Łukasz Sekulski (SKA Chabarowsk – druga liga) – strzelił gola w wygranym 1:0 ligowym meczu z drugim zespołem Zenitu Sankt Petersburg. Sekulski wszedł na boisko w 57. minucie meczu.

Słowacja

Patryk Małecki (Spartak Trnava – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 4:1 z Senicą.

Gerard Bieszczad (MFK Zemplín Michalovce – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na zremisowany 2:2 ligowy mecz z MŠK Žilina.

Dawid Kurminowski (MFK Zemplín Michalovce – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 83. minucie zremisowanego 2:2 ligowego meczu z MŠK Žilina.

Tomasz Nawotka (MFK Zemplín Michalovce – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował w lidze 2:2 z MŠK Žilina.

Jakub Więzik (FK Železiarne Podbrezová – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na przegrany 2:3 ligowy mecz z DAC 1904 Dunajská Streda.

Stany Zjednoczone

Kacper Przybyłko (Philadelphia Union – MLS, pierwszy poziom rozgrywek w USA) – poza kadrą meczową na przegrany 0:1 ligowy mecz z New York Red Bulls.

Konrad Plewa (Real Monarchs – USL, drugi poziom rozgrywek w USA) – wszedł na boisko w 46. minucie przegranego 0:1 ligowego meczu z Reno.

Turcja

Jarosław Jach (Çaykur Rizespor Kulübü – Ekstraklasa) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Konyasporem.

Łukasz Szukała (MKE Ankaragücü SK – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z Yeni Malatyasporem.

Adam Stachowiak (Denizlispor Kulübü– druga liga) – 90 minut w wygranym 3:0 ligowym meczu z Afjet Afyonspor.

Jakub Kosecki (Adana Demirspor Kulübü – druga liga) –

Ukraina

Tomasz Kędziora (Dynamo Kijów – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z Worskłą Połtawa.

Walia

Adrian Cieślewicz (The New Saints FC – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na wygrany 3:0 ligowy mecz z Connah’s Quay.

Arkadiusz Piskorski (Cefn Druids AFC – Ekstraklasa) – 59 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Cardiff MU.

Włochy

Wojciech Szczęsny (Juventus – Serie A) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Genoą.

Arkadiusz Milik (SSC Napoli – Serie A) – 74 minuty i żółta kartka w wygranym 3:0 ligowym meczu z Udinese.

Piotr Zieliński (SSC Napoli – Serie A) – 85 minut w wygranym 3:0 ligowym meczu z Udinese.

Karol Linetty (UC Sampdoria – Serie A) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował bezbramkowo w lidze z Sassuolo.

Bartosz Bereszyński (UC Sampdoria – Serie A) – 90 minut w bezbramkowo zremisowanym meczu ligowym z Sassuolo.

Dawid Kownacki (UC Sampdoria – Serie A) – wszedł na boisko w 87. minucie bezbramkowo zremisowanego meczu ligowego z Sassuolo.

Łukasz Teodorczyk (Udinese Calcio – Serie A) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał 0:3 w lidze z Napoli.

Michał Marcjanik (Empoli Calcio – Serie A) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował 3:3 z Frosinone.

Łukasz Skorupski (Bologna FC 1909 – Serie A) – 90 minut w zremisowanym 2:2 ligowym meczu z Torino.

Krzysztof Piątek (Genoa CFC 1893 – Serie A) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Juventusem.

Bartłomiej Drągowski (Fiorentina – Serie A) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował w lidze 1:1 z Cagliari.

Arkadiusz Reca (Atalanta BC – Serie A) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał 5:1 w lidze z Chievo.

Paweł Jaroszyński (Chievo Verona – Serie A) – 90 minut w przegranym 1:5 meczu ligowym z Atalantą.

Mariusz Stępiński (Chievo Verona – Serie A) – 67 minut w przegranym 1:5 meczu ligowym z Atalantą.

Bartosz Salamon (Frosinone Calcio – Serie A) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował 3:3 w lidze z Empoli.

Paweł Dawidowicz (Hellas Verona – Serie B) – wszedł na boisko w 68. minucie zremisowanego 1:1 ligowego meczu z Venezią.

Thiago Cionek (SPAL 2013 – Serie A) – 90 minut w wygranym 2:0 ligowym meczu z AS Roma.

Radosław Murawski (US Città di Palermo – Serie B) – 90 minut w wygranym 2:1 ligowym meczu z Lecce.

Przemysław Szymiński (US Città di Palermo – Serie B) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 2:1 z Lecce.

Tomasz Kupisz (Ascoli Calcio – Serie B) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 1:0 z Carpi.

Przemysław Bargiel (Spezia Calcio – Serie B) – poza kadrą meczową na przegrany 1:3 ligowy mecz z Pescarą. Młody polski zawodnik wypożyczony z AC Milan czeka na debiut w nowym zespole.

Michał Lewandowski (Teramo Calcio – Serie C) – 90 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z Monzą.

Davide Mastaj (Trapani Calcio – Serie C) – poza kadrą meczową na wygrany 3:0 ligowy mecz z FC Rieti.

Wyspy Owcze

Łukasz Cieślewicz (B36 Tórshavn – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na przegrany 1:3 ligowy mecz z HB.

Michał Przybylski (B36 Tórshavn – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 1:3 ligowym meczu z HB.