Oko na rodaka: Kamiński, Krychowiak i Lewandowski znów skuteczni

Robert Lewandowski

Marcin Kamiński, Grzegorz Krychowiak i Robert Lewandowski utrzymali świetną dyspozycję sprzed tygodnia i strzelili kolejne bramki dla swoich drużyn. Premierowe trafienie w czeskiej drugiej lidze zanotował Bartosz Pikul, a w Szkocji rzut karny obronił Maksymilian Stryjek.

Robert Lewandowski wykorzystał absencję swojego głównego rywala Erlinga Hålanda i odskoczył mu w klasyfikacji strzelców Bundesligi. Kapitan reprezentacji Polski w 30. minucie spotkania z Hoffenheim popisał się świetnym uderzeniem zza pola karnego, strzelając tym samym już dziesiątego gola w trwającym sezonie ligowym. Mistrzowie Niemiec odnieśli pewne zwycięstwo 4:0 na swoim terenie z Hoffenheim i utrzymali się na pozycji lidera. Lewandowski zagrał cały mecz, a dzięki swojej bramce ponownie wskoczył na pozycję lidera klasyfikacji strzelców i obecnie ma jedną bramkę przewagi nad młodszym konkurentem rodem z Norwegii.

Kolejny świetny występ na rosyjskich boiskach zanotował Grzegorz Krychowiak. Reprezentant Polski przed tygodniem golem z rzutu karnego w końcówce spotkania uratował Krasnodarowi remis z FK Ufa. Tym razem drużyna Krychowiaka nie musiała drżeć o końcowy wynik, a sam Polak strzelił gola już w 5. minucie spotkania wykańczając precyzyjną główką dośrodkowanie z rzutu rożnego. Polak w drugiej połowie asystował również przy golu Eduarda Spierciana. Krasnodar ostatecznie wygrał 4:1 z FK Niżny Nowogród i wciąż utrzymuję się w czołówce rosyjskiej ekstraklasy. Dla Krychowiaka, który zagrał cały mecz, było to trzecie trafienie w lidze w tym sezonie. Polak dodatkowo został uznany przez władzę ligi najlepszym zawodnikiem tego spotkania.

Dzień zakończyliśmy drugim trafieniem z rzędu Marcina Kamińskiego – ponownie w ostatniej akcji meczu. Tym razem polski defensor nie zapewnił zwycięstwa Schalke, a “zaledwie” przypieczętował triumf swojej drużyny nad Dynamem Drezno. Spadkowicz z Bundesligi pokonał na swoim boisku niżej notowanego rywala 3:0 i awansował na pozycję wicelidera 2. Bundesligi. Kamiński, który tym razem strzelił gola głową, zagrał cały mecz. Była to jego druga bramka strzelona w tym sezonie, a łącznie trzecia biorąc pod uwagę wszystkie ligowe mecze rozegrane w Niemczech.

Maksymilian Stryjek w naszym kraju jest zawodnikiem stosunkowo anonimowym. A szkoda, bo polski bramkarz od dłuższego czasu zbiera świetne noty za występy w szkockim Livingston FC. W spotkaniu 10. kolejki tamtejszej Premiership 25-latek obronił rzut karny wykonywany przez Jordana White’a. Była to jego druga taka interwencja w barwach obecnego klubu. Livingston wygrało to spotkanie 3:2 i utrzymuje się na ósmej pozycji w ligowej tabeli. Sam Stryjek zaś w najbliższym czasie swoimi dobrymi występami może zapracować na transfer do zdecydowanie lepszego klubu.

Pomimo spadku z czeskiej ekstraklasy Bartosz Pikul kontynuuje swoją przygodę z Slezskim FC Opawa. Wywodzący się z Tarnowskich Gór 23-latek przyczynił się do pogromu Viktorii Žižkov, strzelając jedną z sześciu bramek dla swojego zespołu. Było to jego pierwsze trafienie w lidze w tym sezonie, a drugie jeżeli weźmiemy pod uwagę również Puchar Czech. Drużyna z Opawy na razie nieco zawodzi – zajmuje dopiero ósme miejsce w tabeli i może mieć bardzo duże trudności z rychłym powrotem do elity.

Podsumowanie występów polskich piłkarzy w ligach zagranicznych (22-23 października)

Anglia

Jan Bednarek (Southampton FC – Premier League) – 90 minut w zremisowanym 2:2 ligowym meczu z Burnley.

Jarosław Jach (Crystal Palace FC – Premier League) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Newcastle United.

Mateusz Klich (Leeds United FC – Premier League) – 63 minuty w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Wolverhampton.

Jakub Moder (Brighton & Hove Albion FC – Premier League) – 90 minut i żółta kartka w przegranym 1:4 ligowym meczu z Manchesterem City.

Przemysław Płacheta (Norwich City FC – Premier League) – poza kadrą meczową na przegrany 0:7 ligowy mecz z Chelsea.

Oliwier Zych (Aston Villa FC – Premier League) – poza kadrą meczową na przegrany 1:3 ligowy mecz z Arsenalem.

Bartosz Białkowski (Millwall FC – Championship) – 90 minut w wygranym 2:1 ligowym meczu ze Stoke City.

Krystian Bielik (Derby County FC – Championship) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Coventry City.

Bartosz Cybulski (Derby County FC – Championship) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Coventry City.

Kamil Jóźwiak (Derby County FC – Championship) – 54 minuty w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Coventry City.

Jakub Niemczyk (Burton Albion FC – League One) – poza kadrą meczową na przegrany 1:3 ligowy mecz z Oxford United.

Czechy

Kacper Zych (MFK Karviná – Ekstraklasa) – mecz jego zespołu został przełożony.

Bartosz Pikul (Slezský FC Opawa – druga liga) – strzelił gola w wygranym 6:1 ligowym meczu z Viktorią Žižkov. Grał do 70. minuty.

Finlandia

Rafał Wolsztyński (Seinäjoen JK – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 81. minucie wygranego 4:2 ligowego meczu z FC Ilves.

Hiszpania

Mateusz Bogusz (UD Ibiza – druga liga) – 89 minut w wygranym 3:1 ligowym meczu z CF Fuenlabrada.

Mateusz Kania (Real Balompédica Linense – Primera División RFEF) – cały mecz na ławce. Jego drużyna bezbramkowo zremisowała w lidze z UE Costa Brava.

Holandia

Paweł Bochniewicz (sc Heerenveen – Eredivisie) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na przegrany 1:2 ligowy mecz z Utrechtem.

Irlandia Północna

Igor Rutkowski (Portadown F&A – Ekstraklasa) – rozpoczął na ławce zremisowany 2:2 ligowy mecz z Glentoran.

Japonia

Jakub Słowik (Vegalta Sendai – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 2:0 ligowym meczu z Sanfrecce Hiroshima.

Niemcy

Bartosz Białek (VfL Wolfsburg – Bundesliga) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na przegrany 0:2 ligowy mecz z SC Freiburg.

Rafał Gikiewicz (FC Augsburg – Bundesliga) – 90 minut w przegranym 1:4 ligowym meczu z Mainz.

Robert Gumny (FC Augsburg – Bundesliga) – zszedł w przerwie przegranego 1:4 ligowego meczu z Mainz.

Dennis Jastrzembski (Hertha BSC Berlin – Bundesliga) – poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z Borussią Mönchengladbach.

Daniel Krasucki (RB Leipzig – Bundesliga) – poza kadrą meczową na wygrany 4:1 ligowy mecz z Greuther Fürth.

Robert Lewandowski (FC Bayern München – Bundesliga) – strzelił gola w wygranym 4:0 ligowym meczu z Hoffenheim. Zagrał cały mecz.

Marcel Lotka (Hertha BSC Berlin – Bundesliga) – poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z Borussią Mönchengladbach.

Krzysztof Piątek (Hertha BSC Berlin – Bundesliga) – 74 minuty w wygranym 1:0 ligowym meczu z Borussią Mönchengladbach.

Adam Bodzek (Fortuna Düsseldorf – 2. Bundesliga) – 90 minut w wygranym 3:1 ligowym meczu z Karlsruher SC.

Marcin Kamiński (FC Schalke 04 – 2. Bundesliga) – strzelił gola w wygranym 3:0 ligowym meczu z Dynamem Drezno. Zagrał cały mecz.

Dawid Kownacki (Fortuna Düsseldorf – 2. Bundesliga) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na wygrany 3:1 ligowy mecz z Karlsruher SC.

Jakub Piotrowski (Fortuna Düsseldorf – 2. Bundesliga) – wszedł na boisko w 71. minucie wygranego 3:1 ligowego meczu z Karlsruher SC.

Adrian Stanilewicz (SV Darmstadt 98 – 2. Bundesliga) – cały mecz na ławce. Jego drużyna zremisowała w lidze 1:1 z Holstein Kiel.

David Blacha (SV Meppen 1912 – 3. Liga) – poza kadrą meczową na wygrany 4:3 ligowy mecz z Wehen.

David Kopacz (FC Würzburger Kickers – 3. Liga) – 90 minut w wygranym 2:1 ligowym meczu z Türkgücü München.

Adrian Małachowski (1.FC Magdeburg – 3. Liga) – poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z Viktorią Berlin.

Sebastian Mrowca (SV Wehen Wiesbaden – 3. Liga) – poza kadrą meczową na przegrany 3:4 ligowy mecz z Meppen.

Marcus Piossek (SV Meppen 1912 – 3. Liga) – cały mecz na ławce. Jego drużyna wygrała w lidze 4:3 z Wehen.

Patrick Schikowski (SC Verl 1924 – 3. Liga) – cały mecz na ławce. Jego drużyna przegrała w lidze 2:3 z rezerwami SC Freiburg.

Rosja

Grzegorz Krychowiak (FK Krasnodar – Ekstraklasa) – gol i asysta w wygranym 4:1 ligowym meczu z FK Niżni Nowogród. Zagrał cały mecz.

Sebastian Szymański (Dinamo Moskwa – Ekstraklasa) – z powodu pauzy za żółte kartki poza kadrą meczową na wygrany 4:1 ligowy mecz z FK Chimki.

Rumunia

Adrian Cierpka (CS Mioveni – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 70. minucie zremisowanego 1:1 ligowego meczu z FC Botoșani.

Kamil Wiktorski (FC Buzău – druga liga) – wszedł na boisko w 60. minucie zremisowanego 1:1 ligowego meczu z CSM Unirea Slobozia.

Słowacja

Aleksander Paluszek (FK Pohronie Žiar nad Hronom/Dolná Ždaňa – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na przegrany 0:2 ligowy mecz ze Spartakiem Trnava.

Daniel Ściślak (FK Pohronie Žiar nad Hronom/Dolná Ždaňa – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego drużyna przegrała w lidze 0:2 ze Spartakiem Trnava.

Piotr Strączek (FK Slavoj Trebišov – druga liga) – 84 minuty i żółta kartka w wygranym 2:1 ligowym meczu z MŠK Púchov.

Szkocja

Maciej Dąbrowski (Hibernian FC – Premiership) – cały mecz na ławce. Jego drużyna przegrała w lidze 0:1 z Aberdeen.

Dominik Naglik (Dundee United FC – Premiership) – poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z Motherwell.

Maksymilian Stryjek (Livingston FC – Premiership) – obronił rzut karny w wygranym 3:2 ligowym meczu z Ross County. Zagrał cały mecz.

Turcja

Mateusz Lis (Altay SK – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z Yeni Malatyasporem.

Konrad Michalak (Konyaspor Kulübü – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 73. minucie wygranego 2:0 ligowego meczu z Kayserisporem.

Paweł Olkowski (Gazişehir Gaziantep FK – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Giresunsporem.

Daniel Łukasik (MKE Ankaragücü SK – druga liga) – poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z Manisa FK.

Jakub Szumski (BB Erzurumspor Kulübü – druga liga) – 90 minut i żółta kartka w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu ze Samsunsporem.

Walia

Adrian Cieślewicz (The New Saints FC – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował w lidze 1:1 z Flint Town United FC.

Wojciech Gajda (Haverfordwest County AFC – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z Cefn Druids.

Jakub Ojrzyński (Caernarfon Town FC – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z Newtown AFC.

Wojciech Wiśniewski (Airbus UK Broughton FC – druga liga) – poza kadrą meczową na wygrany 7:2 ligowy mecz z Prestatyn Town.

Włochy

Bartosz Bereszyński (UC Sampdoria – Serie A) – 90 minut i żółta kartka w wygranym 2:1 ligowym meczu ze Spezią.

Aleksander Buksa (Genoa CFC 1893 – Serie A) – poza kadrą meczową na przegrany 2:3 ligowy mecz z Torino.

Paweł Jaroszyński (US Salernitana 1919 – Serie A) – 90 minut w przegranym 2:4 ligowym meczu z Empoli.

Jakub Kiwior (Spezia Calcio – Serie A) – poza kadrą meczową na przegrany 1:2 ligowy mecz z Sampdorią. Polski obrońca czeka na debiut w nowym zespole.

Karol Linetty (Torino FC – Serie A) – 59 minut w wygranym 3:2 ligowym meczu z Genoą.

Arkadiusz Reca (Spezia Calcio – Serie A) – poza kadrą meczową na przegrany 1:2 ligowy mecz z Sampdorią.

Łukasz Skorupski (Bologna FC 1909 – Serie A) – 90 minut w przegranym 2:4 ligowym meczu z AC Milan.

Kacper Urbański (Bologna FC 1909 – Serie A) – poza kadrą meczową na przegrany 2:4 ligowy mecz z AC Milan.

Szymon Żurkowski (Empoli FC – Serie A) – wszedł na boisko w 80. minucie wygranego 4:2 ligowego meczu z Salernitaną.

Dorian Ciężkowski (US Cremonese – Serie B) – cały mecz na ławce. Jego drużyna przegrała w lidze 0:1 z Brescią.

Kamil Glik (Benevento Calcio – Serie B) – 90 minut w wygranym 3:0 ligowym meczu z Cosenzą.

Filip Jagiełło (Brescia Calcio – Serie B) – wszedł na boisko w 67. minucie wygranego 1:0 ligowego meczu z Cremonese.

Marcin Listkowski (US Lecce – Serie B) – wszedł na boisko w 64. minucie i dostał żółtą kartkę w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z Perugią.

Jakub Łabojko (Brescia Calcio – Serie B) – cały mecz na ławce. Jego drużyna wygrała w lidze 1:0 z Cremonese.

Przemysław Szymiński (Frosinone Calcio – Serie B) – 90 minut w wygranym 2:1 ligowym meczu z Ascoli.

Wyspy Owcze

Dawid Nowicki (B71 Sandoy – druga liga) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz ze Skála ÍF.