Oko na rodaka: Kolejny kapitalne występy Sebastiana Szymańskiego i Piotra Zielińskiego

Sebastian Szymański

fcdynamo.ru/

W ligach zagranicznych bez zmian. Sebastian Szymański i Piotr Zieliński wciąż znajdują się w bardzo dobrej formie. Dzięki bramce i asyście Szymańskiego Dinamo Moskwa wygrało kolejny mecz ligowy. Zieliński zaś w starciu z Lazio strzelił czwartego gola w tym sezonie Serie A.

Po raz kolejny w tym sezonie Sebastian Szymański okazał się bohaterem Dinama Moskwa. Pomimo dobrego początku i szybkiego wyjścia na prowadzenie w meczu z Rubinem Kazań drużyna Polaka była o włos od porażki. Po stracie dwóch goli oraz niewykorzystanym rzucie karnym przez Nikolę Moro Szymański wziął sprawy w swoje ręce. Polski pomocnik najpierw dośrodkował piłkę z rzutu wolnego wprost na głowę Fabiána Balbueny, który doprowadził do remisu. Na pięć minut przed końcem podstawowego czasu gry przytomnie odnalazł się w polu karnym zgarniając nieudolnie wybitą przez rywala piłkę i zapewniając Dinamo dziesiąte zwycięstwo w tym sezonie. Statystyki 22-latka w tym sezonie prezentują się znakomicie: 15 meczów, pięć goli i sześć asyst.

Na zakończenie dnia czwartego gola w tym sezonie włoskiej Serie A strzelił Piotr Zieliński. Wielokrotny reprezentant Polski w 7. minucie dobrze ustawił się w okolicy pola karnego i zdołał dojść do futbolówki, którą sekundy wcześniej defensorzy Lazio odebrali Driesowi Mertensowi. Pomocnik Napoli w tej sytuacji nie kalkulował – oddał mocny strzał przy bliższym słupku, którego Pepe Reina nie był w stanie obronić. Ostatecznie drużyna z Neapolu pokonała stołeczny zespół aż 4:0 i umocniła się na pozycji lidera. Zielińskiego w 74. minucie zastąpił Diego Demme.

Na zapleczu niemieckiej Bundesligi przypomniał o sobie Adam Dźwigała. Wchodząc na boisko w przerwie meczu z 1. FC Nürnberg 26-latek zanotował dopiero ósmy występ w tym sezonie w barwach Sankt Pauli. Dźwigała w 64. minucie przejął piłkę wybitą z pola karnego i bardzo precyzyjnym, płaskim strzałem tuż przy dalszym słupku pokonał golkipera gospodarzy, wyprowadzając tym samym swój zespół na dwubramkowe prowadzenie. Dzięki wygranej 3:2 na wyjeździe drużyna z Hamburga umocniła się na pozycji lidera. Dla Dźwigały było to pierwsze trafienie na boiskach 2. Bundesligi.

Jacek Góralski udanie zakończył bardzo trudny dla niego sezon. Kajrat Ałmaty po meczu trzymającym w napięciu do samego końca pokonał w finale Pucharu Kazachstanu Szachtior Karaganda. Po 120 minut było 3:3, natomiast w serii rzutów karnych aż 9:8. Jacek Góralski zagrał całe spotkanie. W ten sposób Polak w drugim sezonie z rzędu sięga z Kajratem po trofeum. Drużynie tej nie udało się jednak obronić mistrzostwa kraju. Zespół Góralskiego zajął trzecie miejsce w lidze oraz stracił już szansę na wyjście z grupy Ligi Konferencji Europy.

Podsumowanie występów polskich piłkarzy w ligach zagranicznych (28 listopada)

Anglia

Łukasz Fabiański (West Ham United FC – Premier League) – 90 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z Manchesterem City.

Jakub Stolarczyk (Leicester City FC – Premier League) – poza kadrą meczową na wygrany 4:2 ligowy mecz z Watfordem.

Czechy

Kacper Zych (MFK Karviná – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na przegrany 0:1 ligowy mecz z FC Hradec Králové.

Dania

Kamil Grabara (FC København – Ekstraklasa) – 90 minut i żółta kartka w wygranym 3:1 ligowym meczu z Ålborgiem.

Kamil Wilczek (FC København – Ekstraklasa) – z powodu zakażenia koronawirusem poza kadrą meczową na wygrany 3:1 ligowy mecz z Ålborgiem.

Francja

Karol Fila (RC Strasbourg – Ligue 1) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował w lidze 1:1 z AS Monaco.

Radosław Majecki (AS Monaco FC – Ligue 1) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował w lidze 1:1 z RC Strasbourg.

Arkadiusz Milik (Olympique de Marseille – Ligue 1) – 82 minuty w wygranym 1:0 ligowym meczu z Troyes.

Grecja

Michał Karbownik (Olympiakós SFP Pireus – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z Vólos NPS.

Jakub Kuzdra (Vólos NPS – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na przegrany 1:2 ligowy mecz z Olympiakósem.

Karol Świderski (PAOK – Ekstraklasa) – 61 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z Arisem Saloniki. Mecz został przerwany w doliczonym czasie gry.

Kamil Wojtkowski (Vólos NPS – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 75. minucie i dostał żółtą kartkę w przegranym 1:2 ligowym meczu z Olympiakósem.

Hiszpania

Mateusz Bogusz (UD Ibiza – Segunda División) – 75 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z SD Ponferradina.

Holandia

Paweł Bochniewicz (sc Heerenveen – Eredivisie) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z PSV Eindhoven.

Kazachstan

Jacek Góralski (Kajrat Ałmaty – Ekstraklasa) – zagrał cały mecz. Jego drużyna wygrała po rzutach karnych w finale Pucharu Kazachstanu z Szachtiorem Karaganda.

Niemcy

Daniel Krasucki (RB Leipzig – Bundesliga) – poza kadrą meczową na przegrany 1:3 ligowy mecz z Bayerem Leverkusen.

Tymoteusz Puchacz (1.FC Union Berlin – Bundesliga) – poza kadrą meczowa na przegrany 1:2 ligowy mecz z Eintrachtem Frankfurt.

Paweł Wszołek (1.FC Union Berlin – Bundesliga) – poza kadrą meczowa na przegrany 1:2 ligowy mecz z Eintrachtem Frankfurt.

Adam Dźwigała (FC Sankt Pauli – 2. Bundesliga) – strzelił gola w wygranym 3:2 ligowym meczu z 1. FC Nürnberg. Wszedł na boisko w przerwie.

Rosja

Sebastian Szymański (Dinamo Moskwa – Ekstraklasa) – gol i asysta w wygranym 3:2 ligowym meczu z Rubienm Kazań.

Szkocja

Maksymilian Stryjek (Livingston FC – Premiership) – 90 minut w przegranym 1:3 ligowym meczu z Rangers FC.

Turcja

Konrad Michalak (Konyaspor Kulübü – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 87. minucie przegranego 2:3 ligowego meczu z Gazişehir Gaziantep FK.

Paweł Olkowski (Gazişehir Gaziantep FK – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na wygrany 3:2 ligowy mecz z Konyasporem.

Daniel Łukasik (MKE Ankaragücü SK – druga liga) – poza kadrą meczową na przegrany 1:2 ligowy mecz z Altınordu.

Włochy

Aleksander Buksa (Genoa CFC 1893 – Serie A) – cały mecz na ławce. Jego drużyna bezbramkowo zremisowała w lidze z Udinese.

Hubert Idasiak (SSC Napoli – Serie A) – poza kadrą meczową na wygrany 4:0 ligowy mecz z Lazio.

Jakub Kiwior (Spezia Calcio – Serie A) – poza kadrą meczową na przegrany 0:1 ligowy mecz z Bologną.

Karol Linetty (Torino FC – Serie A) – cały mecz na ławce. Jego drużyna przegrała w lidze 0:1 z AS Roma.

Arkadiusz Reca (Spezia Calcio – Serie A) – 58 minut i żółta kartka w przegranym 0:1 ligowym meczu z Bologną.

Łukasz Skorupski (Bologna FC 1909 – Serie A) – 90 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu ze Spezią.

Łukasz Teodorczyk (Udinese Calcio – Serie A) – poza kadrą meczową na bezbramkowo zremisowany ligowy mecz z Genoą.

Kacper Urbański (Bologna FC 1909 – Serie A) – poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz ze Spezią.

Nicola Zalewski (AS Roma – Serie A) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 1:0 z Torino.

Piotr Zieliński (SSC Napoli – Serie A) – strzelił gola w wygrany 4:0 ligowym meczu z Lazio. Grał do 73. minuty.

Adrian Benedyczak (Parma Calcio 1913 – Serie B) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Como.

Bartłomiej Maliszewski (Parma Calcio 1913 – Serie B) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Como.

Michał Lewandowski (ACR Messina – Serie C) – 90 minut i żółta kartka w przegranym 2:3 ligowym meczu z Fidelis Andria.