Oko na rodaka: Kolejne popisy Lewandowskiego i Zielińskiego

Robert Lewandowski Bayern Monachium

źródło: twitter.com/FCBayern

Bezsprzecznym wydarzeniem dnia był hat trick Roberta Lewandowskiego, który znacznie przybliża go do zostania legendą Bundesligi. W Serie A natomiast gola i asystę zanotował Piotr Zieliński z Napoli. Dubletem popisał się również Dawid Kurminowski.

No nie można zacząć od niczego innego. Spotkanie z Borussią Mönchengladbach okazało się być kolejną demonstracją siły Roberta Lewandowskiego, który tym razem na Allianz Arena zanotował hat trick oraz asystował przy trafieniu Kingsleya Comana i obecnie traci już tylko jednego gola do wyrównania legendarnego już rekordu Gerda Müllera z sezonu 1971/72. Świętujący dziewiąte mistrzostwo z rzędu Bayern rozbił swojego rywala 6:0. Najbardziej widowiskowa z pewnością była druga bramka strzelona przez “Lewego”. Kapitan reprezentacji Polski w 34. minucie po dograniu Thomasa Müllera popisał się pięknym strzałem nożycami. Lewandowskiemu brakuje już naprawdę niewiele, by stać się bezapelacyjną legendą Bundesligi. Na drodze do pobicia rekordu staną defensywy Freiburga i Augsburga, w którym występują Rafał Gikiewicz i Robert Gumny.

Wyśmienicie prezentują się statystyki Piotra Zielińskiego w kończącym się już sezonie Serie A. Pomocnik Napoli w 33 rozegranych spotkaniach strzelił łącznie siedem goli oraz zaliczył dziewięć asyst. Swój indywidualny dorobek reprezentant Polski powiększył w spotkaniu 35. kolejki ze Spezią, gdy już po 23. minutach miał na swoim koncie gola oraz asystę przy trafieniu Victora Osimhena. Napoli bardzo pewnie wygrało ten mecz 4:1 i chwilowo skoczyło na pozycję wicelidera. Sytuacja w czołówce Serie A jest jednak tak bardzo wyrównana, że drużyna z Neapolu może skończyć ten sezon nawet na piątej pozycji, co będzie oznaczało grę “zaledwie” w Lidze Europy. Do końca sezonu pozostały już tylko trzy kolejki, podczas których jeszcze bardzo wiele może się wydarzyć.

Czwartego gola w przeciągu niewiele ponad miesiąca i trzeciego z rzędu z jedenastu metrów strzelił Dawid Kownacki. Napastnik Fortuny Düsseldorf na trzy minuty przed końcem pierwszej połowy spotkania z Eintrachtem Braunschweig wykorzystał rzut karny i strzelił tym samym swojego siódmego gola w tym sezonie 2. Bundesligi. To trafienie nie przyniosło jednak Fortunie trzech punktów. Drużyna Kownackiego, a także Adama Bodzka (cały mecz i żółta kartka) oraz Jakuba Piotrowskiego (cały mecz na ławce) ma jeszcze matematyczne szanse na awans do Bundesligi. Fortuna zajmuje obecnie czwarte miejsce i ma trzy punkty straty do zajmującego miejsce barażowe Holstein Kiel, który ma jeszcze dwa zaległe mecz, oraz pięć “oczek” do drugiego Greuther Fürth.

Matematyczne szanse na cokolwiek stracił natomiast zespół Davida Kopacza. Würzburger Kickers po porażce 1:3 z VfL Osnabrück Davida Blachy przypieczętował swój spadek do 3. Ligi. Całkiem prawdopodobne, że za niedługo do tego grona dołączą kolejni Polacy. Na przedostatniej pozycji jest obecnie właśnie Osnabrück, dla którego wygrana w Würzburgu była szalenie cenna. Punkt więcej od tego zespołu ma zajmujący miejsce barażowe Eintracht Braunschweig Martina Kobylańskiego. Oba te zespoły powalczą o utrzymanie z SV Sandhausen, który swój mecz rozegra w niedzielę z Heidenheim. Ich zwycięstwo jeszcze bardziej skomplikuje los “polskich” drużyn.

Po raz kolejny w tym sezonie na trzecim szczeblu rozgrywkowym w Niemczech błysnął Adrian Małachowski. Występujący w Magdeburgu środkowy pomocnik zaliczył drugą w tym sezonie asystę w spotkaniu z MSV Duisburg. Jego drużyna wygrała 3:2, jednak były piłkarz m.in. GKS-u Bełchatów pomimo asysty został zmieniony już w przerwie. Jego drużyna na dwie kolejki przed końcem sezonu zajmuje ósme miejsce w tabeli ligowej i jednocześnie ma zapewnione spokojne utrzymanie oraz nie rywalizuje już o awans do 2. Bundesligi.

W słowackiej ekstraklasie brylował dzisiaj polski duet występujący w MŠK Žilina. W spotkaniu 30. kolejki z AS Trenčín Dawid Kurminowski strzelił swojego 13. i 14. gola w tym sezonie słowackiej ekstraklasy, a później swoją drugą bramkę strzelił Jakub Kiwior. Do przerwy było 1:1, jednak już cztery minuty po wznowieniu gry dośrodkowanie z rzutu rożnego celną główką zamknął Kurminowski. Dwanaście minut później były napastnik Lecha Poznań dołożył drugie trafienie, tym razem dobijając odbity przez bramkarza rywali strzał Jana Bernáta. W 69. minucie z kolei czwartą bramkę dla swojego zespołu strzelił Kiwior. Środkowy obrońca podobnie jak Kurminowski w 49. minucie wykorzystał dogranie z rzutu rożnego i strzałem głową pokonał bramkarza Trenčína. W końcówce Žilina dała sobie strzelić dwa gole, ale i tak wygrała 5:3 i w dalszym ciągu plasuje się na czwartej pozycji w tabeli, która da im prawo gry w europejskich pucharach. Kurminowski natomiast ma już tylko dwie bramki straty do lidera klasyfikacji strzelców – Erica Ramíreza z DAC Dunajská Streda.

Nieco na zachód od Żyliny czekały na nas zdecydowanie gorsze wieści. Po remisie 1:1 z Fastavem Zlín szansę na utrzymanie się w czeskiej ekstraklasie stracił Slezský FC Opawa. Jest to klub barwy którego w tym sezonie bronili zmagający się w ostatnim czasie z kontuzją Bartosz Pikul oraz Nataniel Wybraniec. Obu zabrakło w kadrze meczowej na sobotni mecz, a łącznie w tym sezonie Pikul zanotował sześć występów i jednego gola, natomiast Wybraniec pojawił się na boisku tylko raz.

Przypomniał nam o sobie dzisiaj także Adrian Cieślewicz. Występujący w walijskim The New Saints napastnik w spotkaniu 30. kolejki tamtejszej ekstraklasy strzelił gola już trzy minuty po wejściu na boisko. Walczące o mistrzostwo TNS do przerwy męczyli się z Barry Town, jednak już po kilkudziesięciu sekundach drugiej połowy wyszli na prowadzenie za sprawą Ryana Brobbella. Cieślewicz pojawił się na boisku w 63. minucie, a już po chwili mógł fetować swojego siódmego gola strzelonego w tym sezonie ligowym. Ostatecznie jego drużyna wygrała 3:0 i przedłużyła swoje szansę na mistrzostwo Walii. Obecnie TNS traci dwa punkty do Connah’s Quay Nomads FC i w następną sobotę musi wygrać z trzecim w tabeli Bala Town i liczyć na potknięcie swojego głównego rywala, który zmierzy się z najsłabszym w grupie mistrzowskiej Caernarfon Town.

Podsumowanie występów polskich zawodników (8 maja)

Anglia

Jan Bednarek (Southampton FC – Premier League) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z Liverpoolem.

Mateusz Klich (Leeds United FC – Premier League) – zszedł z boiska w doliczonym czasie gry wygranego 3:1 ligowego meczu z Tottenhamem.

Jakub Ojrzyński (Liverpool FC – Premier League) – poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z Southampton.

Bartosz Białkowski (Millwall FC – Championship) – 90 minut w przegranym 1:6 ligowym meczu z Coventry City.

Krystian Bielik (Derby County FC – Championship) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na zremisowany 3:3 ligowy mecz z Sheffield Wednesday. Dzięki temu remisowi Derby wywalczyło sobie w ostatniej kolejce utrzymanie w lidze.

Bartosz Cybulski (Derby County FC – Championship) – poza kadrą meczową na zremisowany 3:3 ligowy mecz z Sheffield Wednesday. Dzięki temu remisowi Derby wywalczyło sobie w ostatniej kolejce utrzymanie w lidze.

Michał Helik (Barnsley FC – Championship) – 90 minut w zremisowanym 2:2 ligowym meczu z Norwich City.

Kamil Jóźwiak (Derby County FC – Championship) – wszedł na boisko w 73. minucie i dostał żółtą kartkę w zremisowanym 3:3 ligowym meczu z Sheffield Wednesday. Dzięki temu remisowi Derby wywalczyło sobie w ostatniej kolejce utrzymanie w lidze.

Przemysław Płacheta (Norwich City FC – Championship) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował w lidze 2:2 z Barnsley.

Australia

Filip Kurto (Western United FC – A-League) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 0:5 z Western Sydney Wanderers.

Czechy

Bartosz Pikul (Slezský FC Opawa – Ekstraklasa) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Fastavem Zlín. Jego zespół stracił szansę na utrzymanie w lidze.

Nataniel Wybraniec (Slezský FC Opawa – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Fastavem Zlín. Jego zespół stracił szansę na utrzymanie w lidze.

Konrad Zaradny (FK Slavoj Vyšehrad  – druga liga) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 1:2 z FK Varnsdorf.

Francja

Marcin Bułka (La Berrichonne de Châteauroux – Ligue 2) – 90 minut w przegranym 0:2 ligowym meczu z Guingamp.

Holandia

Paweł Bochniewicz (sc Heerenveen – Eredivisie) – 90 minut w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z FC Utrecht.

Islandia

Jakub Florczyk (UMF Afturelding – druga liga) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Kordrengir.

Kazachstan

Jacek Góralski (Kajrat Ałmaty – Ekstraklasa) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Szachtiorem Karaganda.

Korea Południowa

Oskar Zawada (Jeju United – Ekstraklasa) – zszedł w przerwie przegranego 1:3 ligowego meczu z Suwon FC.

Niemcy

Bartosz Białek (VfL Wolfsburg – Bundesliga) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na wygrany 3:0 ligowy mecz z Unionem Berlin.

Robert Lewandowski (FC Bayern München – Bundesliga) – trzy gole i asysta w wygranym 6:0 ligowym meczu z Borussią Mönchengladbach. Zagrał cały mecz.

Łukasz Piszczek (Borussia Dortmund – Bundesliga) – 90 minut w wygranym 3:2 ligowym meczu z RB Leipzig.

David Blacha (VfL Osnabrück – 2. Bundesliga) – wszedł na boisko w 88. minucie wygranego 3:1 ligowego meczu z FC Würzburger Kickers.

Adam Bodzek (Fortuna Düsseldorf – 2. Bundesliga) – 90 minut i żółta kartka w zremisowanym 2:2 ligowym meczu z Eintrachtem Braunschweig.

Martin Kobylański (Eintracht Braunschweig – 2. Bundesliga) – wszedł na boisko w 87. minucie zremisowanego 2:2 ligowego meczu z Fortuną Düsseldorf.

David Kopacz (FC Würzburger Kickers – 2. Bundesliga) – wszedł na boisko w 63. minucie przegranego 1:3 ligowego meczu z VfL Osnabrück. Jego zespół stracił szansę na utrzymanie w lidze.

Dawid Kownacki (Fortuna Düsseldorf – 2. Bundesliga) – strzelił gola w zremisowanym 2:2 ligowym meczu z Eintrachtem Braunschweig. Zagrał cały mecz.

Jakub Piotrowski (Fortuna Düsseldorf – 2. Bundesliga) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował w lidze 2:2 z Eintrachtem Braunschweig.

André Dej (Viktoria Köln – 3. Liga) – poza kadrą meczową na przegrany 0:2 ligowy mecz z Dynamem Drezno.

Adrian Małachowski (1.FC Magdeburg – 3. Liga) – asysta w wygranym 3:2 ligowym meczu z MSV Duisburg. Został zmieniony w przerwie.

Sebastian Mrowca (SV Wehen Wiesbaden – 3. Liga) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z TSV 1860 München.

Rosja

Grzegorz Krychowiak (Lokomotiw Moskwa – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na bezbramkowo zremisowany ligowy mecz z Dinamo Moskwa.

Maciej Rybus (Lokomotiw Moskwa – Ekstraklasa) – 90 minut w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z Dinamo Moskwa.

Sebastian Szymański (Dinamo Moskwa – Ekstraklasa) – 90 minut w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z Łokomotiwem Moskwa.

Rumunia

Janusz Gol (Dinamo Bukareszt – Ekstraklasa) – 90 minut i żółta kartka w wygranym 2:0 ligowym meczu z FC Hermannstadt.

Rafał Zaborowski (Pandurii Târgu Jiu – druga liga) – wszedł na boisko w 69. minucie przegranego 1:2 ligowego meczu z Farulem Constanța.

Słowacja

Jakub Kiwior (MŠK Žilina – Ekstraklasa) – gol i żółta kartka w wygranym 5:3 ligowym meczu z AS Trenčín. Zagrał cały mecz.

Dawid Kurminowski (MŠK Žilina – Ekstraklasa) – dwie bramki w wygranym 5:3 ligowym meczu z AS Trenčín. Grał do 79. minuty.

Paweł Jarzębak (Partizán Bardejov – druga liga) – poza kadrą meczową na przegrany 0:1 ligowy mecz z MFK Skalica.

Daniel Skiba (FK Železiarne Podbrezová – druga liga) – poza kadrą meczową na bezbramkowo zremisowany ligowy mecz z FC Košice.

Piotr Strączek (MFK Skalica – druga liga) – wszedł na boisko w 82. minucie wygranego 1:0 ligowego meczu z Partizánem Bardejov.

Szkocja

Maciej Dąbrowski (Hibernian FC – Premiership) – poza kadrą meczową na wygrany 2:0 półfinał Pucharu Szkocji z Dundee United.

Dominik Naglik (Dundee United FC – Premiership) – poza kadrą meczową na przegrany 0:2 półfinał Pucharu Szkocji z Hibernian.

Stany Zjednoczone

Adam Buksa (New England Revolution – MLS) – 90 minut w przegranym 0:2 ligowym meczu z Nashville SC.

Przemysław Frankowski (Chicago Fire – MLS) – 90 minut w przegranym 0:2 ligowym meczu z Philadelphia Union.

Patryk Klimala (New York Red Bulls – MLS) – z powodów proceduralnych poza kadrą meczową na wygrany 2:0 ligowy mecz z Toronto FC.

Kacper Przybyłko (Philadelphia Union – MLS) – 90 minut w wygranym 2:0 ligowym meczu z Chicago Fire.

Turcja

Dominik Furman (Gençlerbirliği SK – Ekstraklasa) – wszedł w przerwie przegranego 1:5 ligowego meczu z Fatih Karagümrük.

Daniel Łukasik (MKE Ankaragücü SK – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 72. minucie przegranego 1:2 ligowego meczu z Fenerbahçe.

Konrad Michalak (Çaykur Rizespor Kulübü – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w przerwie przegranego 0:4 ligowego meczu z Yeni Malatyasporem.

Radosław Murawski (Denizlispor Kulübü – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z Hatyasporem.

Paweł Olkowski (Gazişehir Gaziantep FK – Ekstraklasa) – 90 minut w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z Kayserisporem.

Michał Pazdan (MKE Ankaragücü SK – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 1:2 z Fenerbahçe.

Artur Sobiech (Fatih Karagümrük SK – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 81. minucie wygranego 5:1 ligowego meczu z Gençlerbirliği.

Jakub Szumski (BB Erzurumspor Kulübü – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z Kasımpaşą.

Walia

Adrian Cieślewicz (The New Saints FC – Ekstraklasa) – strzelił gola w wygranym 3:0 ligowym meczu z Barry Town. Wszedł na boisko w 63. minucie.

Wojciech Gajda (Haverfordwest County AFC – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z Newtown.

Dawid Szczepaniak (Cefn Druids AFC – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na przegrany 0:6 ligowy mecz z Cardiff Met.

Węgry

Lukas Klemenz (Budapest Honvéd FC – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z Ferencvárosi TC.

Włochy

Bartosz Bereszyński (UC Sampdoria – Serie A) – 90 minut w przegranym 1:5 ligowym meczu z Interem.

Szymon Czyż (SS Lazio – Serie A) – poza kadrą meczową na przegrany 0:2 ligowy mecz z Fiorentiną.

Bartłomiej Drągowski (ACF Fiorentina – Serie A) – 90 minut w wygranym 2:0 ligowym meczu z Lazio.

Hubert Idasiak (SSC Napoli – Serie A) – poza kadrą meczową na wygrany 4:1 ligowy mecz ze Spezią.

Łukasz Skorupski (Bologna FC 1909 – Serie A) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Udinese.

Kacper Urbański (Bologna FC 1909 – Serie A) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Udinese.

Piotr Zieliński (SSC Napoli – Serie A) – gol i asysta w wygranym 4:1 ligowym meczu ze Spezią. Grał do 69. minuty.

Wyspy Owcze.

Dawid Nowicki (B71 Sandoy – druga liga) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 1:3 z rezerwami HB.