Oko na rodaka: Kolejne gole Polaków w MLS

timbers.com

W obliczu kontuzji Adama Buksy ciężar strzelania bramek na boiskach MLS wzięli na siebie Jarosław Niezgoda i Kacper Przybyłko. Dodatkowo asystę w przegranym dwumeczu 1/2 finału Pucharu Chin zanotował Adrian Mierzejewski.

Po wyleczeniu poważnej kontuzji kolana Jarosław Niezgoda powrócił do gry w połowie sierpnia. Początkowo polski napastnik pozostawał na ławce Portland Timbers. Kolejnym etapem było wchodzenie z ławki na końcówki spotkań, a dwa ostatnie spotkania rozpoczynał w wyjściowym składzie. Jego dorobek może budzić w polskich kibicach umiarkowany optymizm – trzy gole i jedna asysta w trzynastu rozegranych spotkaniach (z czego tylko trzy od pierwszej minuty. Polak średnio przebywał na boisku przez 21 minut – via sofascore). Szczególnie udany dla Niezgody był miniony tydzień. Były napastnik m.in. Legii Warszawa najpierw zaliczył asystę w Real Salt Lake, a w nocy z niedzieli na poniedziałek pokonał bramkarza Austin FC. Tuż przed przerwą fatalny błąd rywala wykorzystał Yimmi Chará. Kolumbijczyk przechwycił futbolówkę na prawym skrzydle i dośrodkował wprost na głowę niepilnowanego Niezgody. Ostatecznie Portland Timbers wygrało u siebie 3:0 i zakończył sezon zasadniczy na czwartej pozycji w tabeli konferencji zachodniej. W pierwszej rundzie play off zespół Niezgody zmierzy się z Minnesota United FC, który zakończył sezon zasadniczy jedną pozycję niżej.

Indywidualnie był to bardzo udany sezon dla Kacpra Przybyłki. Napastnik Philadelphia Union sezon zasadniczy MLS kończy z dwunastoma bramkami, co czyni go najlepszym strzelcem swojego zespołu. Dodatkowo były młodzieżowy reprezentant Polski został królem strzelców Ligi Mistrzów CONCACAF. Dzięki serii czterech spotkań bez porażki (dwa zwycięstwa, dwa remisy) jego zespół został wicemistrzem konferencji wschodniej MLS. Ostatnie spotkanie przed fazą play off miało spory wpływ na ostateczną tabelę konferencji. Dzięki trafieniu z bliska w 26. minucie jego zespół zremisował 1:1 z New York City C i obronił drugą lokatę. W pierwszej rundzie fazy play off czeka nas pojedynek polskich napastników. Drużyna Przybyłki zagra z siódmym zespołem konferencji wschodniej, czyli New York Red Bulls Patryka Klimali. Po drugiej stronie drabinki znajduje się New England Revolution Adama Buksy, który jako mistrz konferencji wschodniej przystąpi do rywalizacji dopiero od półfinału i zmierzy się z lepszym z pary New York City FC / Atlanta United FC.

Shanghai Shenhua, którego zawodnikiem jest Adrian Mierzejewski, nie zdołał awansować do finału Pucharu Chin. O tym zaważyła przede wszystkim porażka 1:5 w pierwszym spotkaniu z Shanghai Port. Polak w pierwszym meczu wyszedł w wyjściowym składzi, a drugie rozpoczął na ławce.. W tym pierwszym spotkaniu reprezentant Polski nie zdołał zbyt wiele zwojować, jednak w rewanżu asystował przy golu na 1:1 strzelonym w samej końcówce. Mierzejewski dograł futbolówkę w polu karnym do Mingjiana Zhao, a ten popisał się świetną indywidualną akcją zakończonym trafieniem przy bliższym słupku.

Podsumowanie występów polskich piłkarzy w ligach zagranicznych (7 listopada)

Anglia

Łukasz Fabiański (West Ham United FC – Premier League) – poza kadrą meczową na wygrany 3:2 ligowy mecz z Liverpoolem.

Mateusz Klich (Leeds United FC – Premier League) – cały mecz na ławce. Jego drużyna zremisowała w lidze 1:1 z Leicester.

Jakub Stolarczyk (Leicester City FC – Premier League) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Leeds United.

Chiny

Adrian Mierzejewski (Shanghai Shenhua – Ekstraklasa) – asysta w zremisowanym 1:1 rewanżowym meczu 1/2 finału Pucharu Chin z Shanghai Port. Wszedł na boisko w 61. minucie.

Cypr

Kacper Chorążka (AS Omónia Nikozja – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego drużyna wygrała w lidze 2:0 z Ethnikos Achnas.

Czechy

Kacper Zych (MFK Karviná – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na zremisowany 2:2 ligowy mecz z 1. FC Slovácko.

Dania

Kamil Grabara (FC København – Ekstraklasa) – 90 minut w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z Silkeborgiem.

Dawid Kurminowski (Århus GF – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 85. minucie wygranego 3:0 ligowego meczu z FC Midtjylland.

Kamil Wilczek (FC København – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na bezbramkowo zremisowany ligowy mecz z Silkeborgiem.

Francja

Marcin Bułka (OGC Nice-Côte d’Azur – Ligue 1) – cały mecz na ławce. Jego drużyna przegrała w lidze 0:1 z Montpellier.

Karol Fila (RC Strasbourg – Ligue 1) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na zremisowany 2:2 ligowy mecz z Nantes.

Radosław Majecki (AS Monaco FC – Ligue 1) – poza kadrą meczową na bezbramkowo zremisowany ligowy mecz z Stade de Reims.

Arkadiusz Milik (Olympique de Marseille – Ligue 1) – 90 minut w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z FC Metz.

Grecja

Michał Karbownik (Olympiakós SFP Pireus – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z Ionikosem.

Jakub Kuzdra (Vólos NPS – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na przegrany 1:2 ligowy mecz z Arisem Saloniki.

Karol Świderski (PAOK – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 86. minucie wygranego 3:1 ligowego meczu z Panathinaikosem.

Kamil Wojtkowski (Vólos NPS – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 65. minucie przegranego 1:2 ligowego meczu z Arisem Saloniki.

Hiszpania

Mateusz Bogusz (UD Ibiza – Segunda División) – cały mecz na ławce. Jego drużyna wygrała w lidze 1:0 z rezerwami Realu Sociedad.

Mateusz Kania (Real Balompédica Linense – Primera División RFEF) – cały mecz na ławce. Jego drużyna przegrała w lidze 0:1 z CD Atlético Baleares.

Japonia

Jakub Słowik (Vegalta Sendai – Ekstraklasa) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Nagoya Grampus.

Jakub Świerczok (Nagoya Grampus – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 59. minucie zremisowanego 1:1 ligowego meczu z Vegaltą Sendai.

Kazachstan

Jacek Góralski (Kajrat Ałmaty – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 3:0 pierwszym meczu 1/2 finału Pucharu Kazachstanu z Astaną.

Niemcy

Dennis Jastrzembski (Hertha BSC Berlin – Bundesliga) – wszedł na boisko w 88. minucie zremisowanego 1:1 ligowego meczu z Bayerem Leverkusen.

Marcel Lotka (Hertha BSC Berlin – Bundesliga) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Bayerem Leverkusen.

Krzysztof Piątek (Hertha BSC Berlin – Bundesliga) – cały mecz na ławce. Jego drużyna zremisowała w lidze 1:1 z Bayerem Leverkusen.

Tymoteusz Puchacz (1.FC Union Berlin – Bundesliga) – poza kadrą meczową na zremisowany 2:2 ligowy mecz z 1. FC Köln.

Paweł Wszołek (1.FC Union Berlin – Bundesliga) – poza kadrą meczową na zremisowany 2:2 ligowy mecz z 1. FC Köln.

Marcin Kamiński (FC Schalke 04 – 2. Bundesliga) – 90 minut w przegranym 2:4 ligowym meczu z Darmstadt.

Adrian Stanilewicz (SV Darmstadt 98 – 2. Bundesliga) – poza kadrą meczową na wygrany 4:2 ligowy mecz z Schalke.

Adrian Małachowski (1.FC Magdeburg – 3. Liga) – cały mecz na ławce. Jego drużyna wygrała w lidze 2:0 z Verl.

Sebastian Mrowca (SV Wehen Wiesbaden – 3. Liga) – poza kadrą meczową na zremisowany 2:2 ligowy mecz z FSV Zwickau.

Patrick Schikowski (SC Verl – 3. Liga) – poza kadrą meczową na przegrany 0:2 ligowy mecz z Magdeburgiem.

Rosja

Rafał Augustyniak (Ural Jekaterynburg – Ekstraklasa) – 90 minut w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z Zenitem Sankt Petersburg.

Maciej Rybus (Łokomotiw Moskwa – Ekstraklasa) – z powodu pauzy za żółte kartki poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz ze Spartakiem Moskwa.

Słowacja

Piotr Strączek (FK Slavoj Trebišov – druga liga) – wszedł na boisko w 63. minucie bezbramkowo zremisowanego ligowego meczu z FC Petržalka.

Stany Zjednoczone

Adam Buksa (New England Revolution – MLS) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na przegrany 0:1 ligowy mecz z Interem Miami.

Patryk Klimala (New York Red Bulls- MLS) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Nashville SC.

Jarosław Niezgoda (Portland Timbers – MLS) – strzelił gola w wygranym 3:0 ligowym meczu z Austin FC. Został zmieniony w 68. minucie.

Kacper Przybyłko (Philadelphia Union – MLS) – strzelił gola w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z New York City FC. Grał do 81. minuty.

Przemysław Tytoń (FC Cincinnati – MLS) – poza kadrą meczową na przegrany 1:2 ligowy mecz z Atlanta United FC.

Turcja

Konrad Michalak (Konyaspor Kulübü – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 39. minucie wygranego 2:0 ligowego meczu z Göztepe.

Włochy

Bartosz Bereszyński (UC Sampdoria – Serie A) – 85 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z Bologną.

Paweł Dawidowicz (Hellas Verona – Serie A) – 90 minut i żółta kartka w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Napoli.

Hubert Idasiak (SSC Napoli – Serie A) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Hellasem Verona.

Paweł Jaroszyński (US Salernitana 1919 – Serie A) – cały mecz na ławce. Jego drużyna przegrała w lidze 0:3 z Lazio.

Łukasz Skorupski (Bologna FC 1909 – Serie A) – 90 minut w wygranym 2:1 ligowym meczu z Sampdorią.

Łukasz Teodorczyk (Udinese Calcio – Serie A) – poza kadrą meczową na wygrany 3:2 ligowy mecz z Sassuolo.

Kacper Urbański (Bologna FC 1909 – Serie A) – poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z Sampdorią.

Nicola Zalewski (AS Roma – Serie A) – wszedł na boisko w 83. minucie przegranego 2:3 ligowego meczu z Venezią.

Piotr Zieliński (SSC Napoli – Serie A) – 62 minuty w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Hellasem Verona.

Adrian Benedyczak (Parma Calcio 1913 – Serie B) – 61 minut w przegranym 0:4 ligowym meczu z Lecce.

Marcin Listkowski (US Lecce – Serie B) – cały mecz na ławce. Jego drużyna wygrała w lidze 4:0 z Parmą.

Bartłomiej Maliszewski (Parma Calcio 1913 – Serie B) – poza kadrą meczową na przegrany 0:4 ligowy mecz z Lecce.

Michał Lewandowski (ACR Messina – Serie C) – 90 minut w przegranym 0:2 ligowym meczu z Catanzaro.

Wyspy Owcze

Dawid Nowicki (B71 Sandoy – druga liga) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z AB.