Oko na rodaka: Kolejne bramki “Lewego” i “Grosika”

Robert Lewandowski

flickr.com

Bramki Roberta Lewandowskiego i Kamila Grosickiego to główne wydarzenia ostatniego przed meczami reprezentacji Polski weekendu w wykonaniu polskich piłkarzy grających za granicą.

Tradycyjnie już, strzelecki weekend rozpoczęli Łukasz Gikiewicz i Martin Kobylański. O ile strzeleckie popisy tego pierwszego, w różnych częściach świt, powoli przestają zaskakiwać, o ile dobra dyspozycja Kobylańskiego w tym sezonie jest lekkim zaskoczeniem. Przygoda 23-latka w Lechii Gdańsk okazała się dużym niewypałem, ale po przejściu do Preußen Münster zalicza swój najlepszy sezon w karierze.

O trafieniach Roberta Lewandowskiego i Kamila Grosickiego pisaliśmy już wcześniej. Polskim kibicom przypomniał się przebywający na “zesłaniu” z Legii Michał Masłowski. W sobotę strzelił swoją drugą bramkę dla chorwackiej, drugoligowej Goricy, czym przyczynił się do wysokiego zwycięstwa nad NK Novigrad. Jego zespół jest wiceliderem. Jest to pozycja dająca w tym momencie grę w barażu o awans. Warto jednak pamiętać, że w lidze przewodzą rezerwy Dinama Zagrzeb, które z oczywistych względów nie mogą wywalczyć promocji na grę w ekstraklasie Chorwacji.

W niedzielę bardzo miła wiadomość dotarła do nas z Norwegii. Wypożyczony z Lecha Poznań Jakub Serafin strzelił swojego pierwszego gola dla Haugesund. 21-letni pomocnik, który nie przebił się w Lechu, grał na wypożyczeniu w I lidze, regularną grą w norweskiej ekstraklasie pokazuje, że jest gotowy do gry na wysokim poziomie.

Bardzo bliski największego sukcesu w karierze był Wojciech Wójcik. Piłkarz występującego w amerykańskiej lidze USL (drugi poziom rozgrywkowy) OKC Energy FC o włos przegrał awans do finału ligi. Spotkanie finału konferencji zachodniej z Swope Park Rangers zakończyło się porażką po rzutach karnych.

Podsumowanie występów polskich zawodników:

Anglia

Łukasz Fabiański (Swansea City – Premier League) – 90 minut w przegranym 0-1 meczu z Brighton & Hove Albion FC .

Grzegorz Krychowiak (West Bromwich Albion FC – Premier League) – 59 minut w przegranym 0-1 meczu z Huddersfield Town FC

Jan Bednarek (Southampton FC – Premier League) – poza kadrą meczową na przegrany 0-1 mecz z Burnley.

Artur Boruc – (AFC Bournemouth – Premier League) – cały mecz na ławce. Jego drużyna wygrała 1-0 z Newcastle.

Krystian Bielik (Arsenal – Premier League) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na przegrany 1-3 mecz z Manchesterem City

Tomasz Kuszczak (Birmingham City FC – Championship) – 90 minut w przegranym 0-2 meczu z Barnsley FC

Bartosz Białkowski (Ipswich Town FC – Championship) – 90 minut w wygranym 3-0 meczu z Preston North End FC

Paweł Wszołek (Queens Park Rangers FC – Championship) – poza kadrą meczową. Jego zespół przegrał 0-4 z Nottingham Forest FC.

Ariel Borysiuk (Queens Park Rangers FC – Championship) – poza kadrą meczową. Jego zespół przegrał 0-4 z Nottingham Forest FC.

Michał Żyro (Wolverhampton Wanderers FC – Championship) – poza kadrą meczową na wygrany 2-0 mecz z Fulham.

Kamil Grosicki (Hull City – Championship) – strzelił gola w przegranym 1-4 meczu z Sheffield United FC. Zagrał cały mecz.

Mateusz Klich (Leeds United – Championship) – poza kadra meczową. Jego zespół przegrał 1-3 z Brentford FC.

Australia

Adrian Mierzejewski (Sydney FC – A-League) – jego drużyna nie grała w ten weekend.

Marcin Budziński (Melbourne City FC – A-League) – jego drużyna nie grała w ten weekend.

Austria

Bartłomiej Żynel (FC Liefering/ FC Salzburg – druga liga) – cały mecz na ławce. Jego drużyna wygrała 4-2 z SC Austria Lustenau.

Azerbejdżan

Jakub Rzeźniczak (Qarabağ Ağdam – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 2-0 meczu ligowym z Kapaz.

Belgia

Łukasz Teodorczyk (Anderlecht – Ekstraklasa) – pojawił się na boisku w 85. minucie zremisowanego 0-0 meczu z Club Brugge.

Bułgaria

Jacek Góralski (Łudogorec Razgrad – Ekstraklasa) – spędził cały mecz na ławce. Jego drużyna przegrała 1-2 z CSKA Sofia.

Daniel Kajzer (Botew Płowdiw – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce w zremisowanym 1-1 meczu ze Slawią Sofia.

Chorwacja

Michał Masłowski (HNK Gorica – druga liga) – strzelił gola w wygranym 5-2 meczu z NK Novigrad. Zagrał cały mecz.

Czechy

Łukasz Pielorz (MFK Frýdek-Místek – druga liga czeska) – 90 minut w bezbramkowo zremisowanym meczu z FK Baník Sokolov.

Cypr

Patryk Procek (AS Ethnikós Áchnas – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał 2-4 z Doxą.

Dania

Kamil Wilczek (Brøndbyernes IF – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 86. minucie wygranego 1-0 meczu z FC København.

Francja

Kamil Glik (AS Monaco FC – Ligue 1) – 90 minut w wygranym 6-0 meczu z Guingamp.

Igor Lewczuk (Bordeaux – Ligue 1) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał 0-1 ze Stade Rennes.

Damien Perquis (Gazélec Ajaccio – 2. liga francuska) – 90 minut w wygranym 1-0 spotkaniu z Auxerre.

Ludovic Obraniak (AJ Auxerre – 2. liga francuska) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na przegrany 0-1 mecz z Gazélec Ajaccio.

Grecja

Piotr Grzelczak (AÓ Plataniá Chaníon – Ekstraklasa) – spędził cały mecz na ławce. Jego drużyna przegrała 1-5 z Olympiacosem Pireus.

Bartłomiej Babiarz (GS Apóllon Smýrnis – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na wygrany 4-3 mecz z PAS Giannina.

Hiszpania

Przemysław Tytoń (RC Deportivo de La Coruña – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał 0-1 z Atlético Madryt.

Cezary Wilk (Real Zaragoza CD – druga liga) – poza kadrą meczową na mecz z SC Huesca.

Paweł Kieszek (Cordoba CF – druga liga) – 90 minut w przegranym 0-1 meczu z Lorca FC

Adrián Wojcik (AD Unión Adarve – trzecia liga) – wszedł na boisko w 58. minucie przegranego 0-4 meczu z SD Ponferradina.

Holandia

Piotr Parzyszek (PEC Zwolle – Eredivisie) – cały mecz na ławce. Zwolle bezbramkowo zremisowało z Vitesse.

Filip Kurto (Roda JC Kerkrade – Eredivisie) – cały mecz na ławce. Jego drużyna przegrała 0-1 z Excelsorem.

Bartłomiej Urbański (Willem II Tilburg – Eredivisie) – poza kadrą meczową na przegrany 2-3 mecz z AZ.

Wojciech Golla (NEC Nijmegen – druga liga) – z powodu kontuzji kolana poza kadrą meczową. NEC wygrał 3-1 z SC Cambuur.

Filip Bednarek (De Graafschap – druga liga) – 90 minut w wygranym 5-0 meczu z rezerwami Ajaxu.

Mikołaj Smyłek (MVV Maastricht – druga liga) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował 0-0 z RKC Waalwijk. Polski bramkarz wciąż czeka na debiut w MVV.

Japonia

Krzysztof Kamiński (Júbilo Iwata – J-League, Ekstraklasa) – jego drużyna nie grała w ten weekend.

Jordania

Łukasz Gikiewicz (Al-Faisaly SC – Ekstraklasa) – strzelił gola w zremisowanym 1-1 meczu ligowym z Al Buqa’a.

Niemcy

Robert Lewandowski (Bayern München – Bundesliga) – strzelił gola w wygranym 3-1 meczu z Borussią Dortmund. Zagrał cały mecz.

Łukasz Piszczek (Borussia Dortmund – Bundesliga) – z powodu kontuzji nie zagrał w przegranym 1-3 meczu z Bayernem.

Jakub Błaszczykowski (VfL Wolfsburg – Bundesliga) – wszedł na boisko w 83. minucie zremisowanego 3-3 meczu z Herthą.

Bartosz Kapustka (SC Freiburg – Bundesliga) – 75 minut w przegranym 0-1 meczu z Schalke.

Rafał Gikiewicz (SC Freiburg – Bundesliga) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał 0-1 z Schalke.

Paweł Olkowski (1. FC Köln – Bundesliga) – 90 minut i żółta kartka w przegranym 0-3 meczu z Hoffenheim.

Eugen Polanski (TSG 1899 Hoffenheim – Bundesliga) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał 3-0 z Köln.

Marcin Kamiński (VfB Stuttgart – Bundesliga) – poza kadrą meczową z powodu kontuzji. Jego zespół przegrała 1-3 z HSV.

Waldemar Sobota (FC Sankt Pauli – 2. Bundesliga) – 90 minut w przegranym 0-1 meczu z 1. FC Union Berlin .

Artur Sobiech (SV Darmstadt 98 – 2. Bundesliga) – 75 minut i żółta kartka w zremisowanym 2-2 meczu z Eintrachtem Braunschweig.

Kacper Przybyłko (1. FC Kaiserslautern – 2. Bundesliga) – poza kadrą meczową na zremisowany 0-0 mecz ligowy z VfL Bochum

Adam Bodzek (Fortuna Düsseldorf 1895 – 2. Bundesliga) – 75 minut w zremisowanym 2-2 meczu z Heidenheim.

Oskar Zawada (Karlsruher SC – 3. liga) – poza kadrą meczową na wygrany 3-0 mecz z Hansą Rostock.

Rafał Kazior (rezerwy Werderu Brema – 3. liga) – poza kadrą meczową na przegrany 0-5 mecz z Sonnenhof Großaspach .

Martin Kobylański (SC Preußen Münster 06 – 3. liga) – strzelił gola w zremisowanym 1-1 meczu z SC Fortuna Köln.

André Dej (Sportfreunde Lotte – 3. liga) – 68 minut i dwie asysty w wygranym 3-2 meczu z Erfrutem.

Jarosław Lindner (Sportfreunde Lotte – 3. liga) – z powodu kontuzji nie zagrał w wygranym 3-2 meczu z Erfrutem.

Marcus Piossek (Sportfreunde Lotte – 3. liga) – z powodu kontuzji nie zagrał w wygranym 3-2 meczu z Erfrutem.

David Blacha (SV Wehen Wiesbaden – 3. liga) – pojawił się na boisku w 76. minucie zremisowanego 0-0 meczu z Magdeburgiem

Sebastian Mrowca (SV Wehen Wiesbaden – 3. liga) – 90 minut w zremisowanym 0-0 meczu z Magdeburgiem

Rafał Koczor (FC Carl Zeiss Jena – 3. Liga) – 90 minut w przegranym 1-3 meczu z VfR Aalen.

Przemysław Płacheta (SG Sonnenhof Grossaspach – 3. liga) – poza kadrą na wygrany 5-0 mecz z rezerwami Werderu.

Mariusz Sowisło (1. FC Magdeburg – 3. Liga) – wszedł na boisko w 74. minucie bezbramkowo zremisowanego meczu z Wehen.

Norwegia

Piotr Leciejewski (SK Brann – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 2-0 spotkaniu z Lillestrøm

Jakub Serafin (FK Haugesund – Ekstraklasa) – strzelił gola w przegranym 1-3 meczu z Strømsgodset

Grzegorz Flasza (Tromsdalen UIL – druga liga ) – poza kadrą meczową na wygrany 1-0 mecz z Kongsvinger.

Portugalia

Mateusz Zachara (CD Tondela – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na wygrany 3-2 mecz z Boavistą.

Michał Miśkiewicz (CD Feirense – Ekstraklasa) – spędził cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał 0-1 z Marítimo.

Rosja

Maciej Wilusz (FK Rostow – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 0-1 meczu z Achmatem Grozny.

Janusz Gol (Amkar Perm- Ekstraklasa) – 45 minut w przegranym 1-2 meczu z Anżi Mahaczkała.

Maciej Rybus (Lokomotiv Moskwa – Ekstraklasa) – 90 minut i żółta kartka w zremisowanym 2-2 meczu z CSKA Moskwa.

Rumunia

Piotr Polczak (Astra Giurgiu – Ekstraklasa) – 90 minut i żółta kartka w zremisowanym 2-2 spotkaniu z CS U Craiova

Słowacja

Gerard Bieszczad (MFK Zemplín Michalovce – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 0-1 meczu z 1.FC Tatran Prešov

Jakub Więzik (1.FC Tatran Prešov – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 1-0 meczu z MFK Zemplín Michalovce.

Dawid Szymonowicz (FC ViOn Zlaté Moravce – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w doliczonym czasie gry. Jego zespół zremisował 2-2 z Nitrą.

Szymon Gruca (Partizán Bardejov – 2. liga słowacka) – 77 minut w zremisowanym 1-1 meczu z Pohronie.

Mateusz Góra (Partizán Bardejov – 2. liga słowacka) – poza kadrą meczową na zremisowany 1-1 mecz z Pohronie.

Sebastian Szczepański (Partizán Bardejov – 2. liga słowacka) – wszedł na boisko w 77. minucie zremisowanego 1-1 meczu z Pohronie.

Stany Zjednoczone

Konrad Plewa (Saint Louis FC – USL, drugi poziom rozgrywek w USA) – jego drużyna skończyła sezon.

Wojciech Wójcik (OKC Energy FC – USL, drugi poziom rozgrywek) – zagrał cały mecz. Jego drużyna przegrała po rzutach karnych w finale konferencji zachodniej z Swope Park Rangers. Polak zobaczył żółtą kartkę i wykorzystał rzut karny w serii jedenastek.

Szkocja

Maciej Dąbrowski (Hiberniam FC, Premiership) – poza kadrą meczową na wygrany 2-1 mecz z Dundee FC.

Krystian Nowak (Heart of Midlothian FC – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego drużyna przegrała 1-2 z Kilmarnock FC.

Rafał Grzelak (Heart of Midlothian FC – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na przegrany 1-2 mecz z Kilmarnock FC.

Turcja

Adam Stachowiak (Gaziantep Büyükşehir Belediyespor Kulübü – druga liga) – 90 minut w wygranym 2-0 meczu z Manisasporem.

Łukasz Szukała (MKE Ankaragücü SK – druga liga) – cały mecz na ławce. Jego drużyna wygrała 3-1 z Eskisehirsporem.

Ukraina

Tomasz Kędziora (Dynamo Kijów – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na wygrany 2-1 mecz z Worsklą Połtawa.

Walia

Adrian Cieślewicz (The New Saints FC – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na przegrany 0-1 mecz z Barry Town United. Polak doznał kontuzji kolana i w najbliższym czasie przejdzie operację.

Arkadiusz Piskorski (Cefn Druids AFC – Ekstraklasa) – pojawił się na boisku w 72. minucie przegranego 0-1 meczu z Aberystwyth Town.

Włochy

Wojciech Szczęsny (Juventus – Serie A) – 90 minut w wygranym 2-1 meczu z Benevento.

Arkadiusz Milik (SSC Napoli – Serie A) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na bezbramkowo zremisowany mecz z Chievo.

Piotr Zieliński (SSC Napoli – Serie A) – 72 minuty i żółta kartka w bezbramkowo zremisowanym meczu z Chievo

Bartosz Salamon (SPAL – Serie A) – 90 minut w zremisowanym 1-1 meczu z Atalantą.

Karol Linetty (UC Sampdoria – Serie A) – 90 minut w wygranym 2-0 meczu z Genoą.

Bartosz Bereszyński (UC Sampdoria – Serie A) – 90 minut i żółta kartka w wygranym 2-0 meczu z Genoą.

Dawid Kownacki (UC Sampdoria – Serie A) – cały mecz na ławce. Jego zespól wygrał 2-0 z Genoą.

Łukasz Skorupski (AS Roma – Serie A) – cały mecz na ławce. Jego drużyna wygrała 4-2 z Fiorentiną.

Bartłomiej Drągowski (Fiorentina – Serie A) –cały mecz na ławce. Jego drużyna przegrała 2-4 z AS Roma.

Paweł Jaroszyński (Chievo Verona – Serie A) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował 0-0 z Napoli.

Mariusz Stępiński (Chievo Verona – Serie A) – wszedł na boisko w 85. minucie zremisowanego 0-0 meczu z Napoli.

Paweł Bochniewicz (Udinese Calcio – Serie A) – mecz jego drużyny został przełożony z powodu złego stanu murawy po opadach deszczu.

Thiago Cionek (US Città di Palermo – Serie B) – 90 minut w zremisowanym 2-2 meczu z Pescarą.

Radosław Murawski (US Città di Palermo – Serie B) – 73 minuty w zremisowanym 2-2 meczu z Pescarą.

Przemysław Szymiński (US Città di Palermo – Serie B) – 90 minut w zremisowanym 2-2 meczu z Pescarą.

Paweł Dawidowicz (US Città di Palermo – Serie B) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na zremisowany 2-2 mecz z Pescarą.

Tomasz Kupisz (AC Cesena – Serie B) – 79. minut w zremisownym 2-2 meczu z Virtusem Entella.

Michał Lewandowski (Teramo Calcio – Serie C) – cały mecz na ławce. Jego zespól zremisował 0-0 z Südtirol.