Oko na rodaka: Kolejne bramki Krychowiaka i Zielińskiego. Glik i Szumski z czerwonymi kartkami

Na koniec tygodnia z bardzo dobrej strony pokazali się reprezentanci Polski. Swój dorobek strzelecki powiększyli Grzegorz Krychowiak i Piotr Zieliński, a asystę zaliczył Maciej Rybus. Prócz nich, kluczowymi podaniami przy bramkach dla swoich drużyn popisali się Dawid Kownacki i Karol Świderski. Łyżką dziegciu w naszej beczce miodu są czerwone kartki Kamila Glika i Jakuba Szumskiego.

Piotr Zieliński nie zawodzi. Reprezentant Polski strzelił w tym roku już cztery bramki w Serie A (ze wszystkich pięciu strzelonych w tym sezonie w lidze). Ostatnią z nich 26-latek zdobył w dzisiejszym meczu 23. kolejki z Atalantą. Do przerwy kibice bramek nie uświadczyli, ale po przerwie było ich aż za dużo. Atalanta objęła prowadzenie w 52. minucie za sprawą strzału Duvána Zapaty. Sześć minut później wyrównującą bramkę strzelił Zieliński. Piłkę w pole karne dośrodkował Matteo Politano, a Polak bardzo ładnym strzałem z powietrza pokonał Pierluigiego Golliniego. Były to jednak dobre złego początki dla podopiecznych Gennaro Gattuso. Atalanta w przeciągu kwadransu strzeliła aż trzy gole i ostatecznie wygrała z Napoli 4:2.

Weekend w wykonaniu Polaków na włoskich boiskach źle się rozpoczął, a także nie najlepiej zakończył. Benevento w starciu z AS Roma z pewnością nie było faworytem, lecz ostatecznie zdołali bezbramkowo zremisować na swoim boisku z wyżej notowanym rywalem, plasującym się obecnie na trzeciej pozycji w Serie A. Zadania swoim kolegom nie ułatwił niestety Kamil Glik. Środkowy obrońca w 57. minucie musiał zejść z boiska z powodu dwóch żółtych kartek, które automatycznie zamieniły się na czerwoną kartkę i wykluczenie z gry.

Wczoraj w Pucharze Rosji zabłysnął Sebastian Szymański, który asystował przy jednej z bramek dla swojego zespołu. Dzisiaj Polacy zaprezentowali się z jeszcze lepszej strony. W 1/8 finału na swoim boisku Łokomotiw Moskwa bez większych problemów pokonał 3:0 FK Tambow, a na boisku brylowali Polacy. Asystę przy bramce na 1:0 zaliczył Maciej Rybus. Lewy obrońca reprezentacji Polski dośrodkował piłkę z rzutu rożnego, a piłkę do bramki wbił Pablo Castro. W samej końcówce przy stanie 2:0 podyktowano rzut karny po faulu na Ederze. Skutecznym egzekutorem “jedenastki” okazał się Grzegorz Krychowiak, dla którego było to czwarte trafienie w tym sezonie (trzy w lidze, jedno w pucharze).

Karol Świderski z pewnością pozazdrościł Damianowi Szymańskiemu wczorajszego występu okraszonego dwoma trafieniami. Spotkanie z Lamíą napastnik PAOK-u rozpoczął na ławce i ostatecznie dostał od swojego trenera 30 minut gry, wchodząc na boisko w 61. minucie przy stanie 3:0. Pięć minut później po dograniu z prawej strony boiska polski napastnik wystawił piłkę wbiegającemu w pole karne Andrijowi Živkoviciowi, który bardzo mocnym strzałem bez przyjęcia przypieczętował zwycięstwo PAOK-u. Dla Świderskiego była to trzecia asysta w tym sezonie greckiej ekstraklasy. Polak strzelił także dziewięć bramek w tym sezonie ligowym.

W tym sezonie jest już tak, że od czasu do czasu przypomina nam o sobie Dawid Kownacki. Występujący w drugoligowej niemieckiej Fortunie Düsseldorf Polak strzelił w tym sezonie 2. Bundesligi trzy gole, a w dzisiejszym spotkaniu z Hannoverem 96 dołożył trzecią asystę. W 76. minucie przy stanie 2:1 Kownacki wyprowadził kontrę i umiejętnie rozrzucił piłkę na prawo skrzydło, gdzie rozpędzony sunął Shinta Karl Appelkamp. Japończyk popisał się w tej sytuacji bardzo ładnym strzałem przy słupku, Tym trafieniem Fortuna zapewniła sobie zwycięstwo i awans na szóstą pozycję w tabeli. Strata zespołu, w którym występuje także Adam Bodzek (wszedł na boisko w końcówce) oraz Jakub Piotrowski (poza kadrą), do miejsca barażowego wynosi na ten moment sześć punktów.

Jakub Szumski miał dobre wejście do nowego zespołu. Po transferze z Rakowa Częstochowa nie musiał zbyt długo czekać na debiut w Erzurumsporze. Od 18 stycznia Polak wystąpił w siedmiu spotkaniach ligowych. Siódme starcie z Hatyasporem nie było dla Szumskiego za bardzo szczęśliwe. Jego zespół już do przerwy przegrywał 0:2, a Polakowi bramkę z rzutu karnego strzelił Mame Biram Diouf. Niespełna trzy minuty po przerwie Szumski wyszedł daleko poza pole karne, chcąc przejąć piłkę po prostopadłym podaniu rywali. 28-latek nie trafił jednak w piłkę, a w nogi rywala, w dość brutalny sposób powalając go na murawe. Sędzia nie miał najmniejszych wątpliwości i od razu pokazał Polakowi czerwoną kartkę. Erzurumspor ostatecznie przegrał na swoim boisku i po rozegraniu 25 spotkań zajmuje 17. miejsce w lidze. Względem początków Szumskiego w klubie to i tak spory postęp. W dniu podpisnaia kontraktu z Polakiem Erzurumspor był ostatni, a obecnie jest pierwszą drużyną zajmującą pozycję niezagrożoną relegacją do drugiej ligi.

Podsumowanie występów polskich zawodników (21 lutego)

Anglia

Łukasz Fabiański (West Ham United FC – Premier League) – 90 minut w wygranym 2:1 ligowym meczu z Tottenhamem.

Jakub Stolarczyk (Leicester City FC – Premier League) – poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z Aston Villą.

Oliwier Zych (Aston Villa FC – Premier League) – poza kadrą meczową na przegrany 1:2 ligowy mecz z Leicester City.

Cypr

Patryk Procek (AEL Limassol – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z AS Ethnikós Áchnas.

Czechy

Bartosz Pikul (Slezský FC Opawa – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z SK Dynamo České Budějovice.

Nataniel Wybraniec (Slezský FC Opawa – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z SK Dynamo České Budějovice.

Dania

Kamil Grabara (Århus GF – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 2:0 ligowym meczu z SønderjyskE.

Francja

Radosław Majecki (AS Monaco – Ligue 1) – poza kadrą meczową na wygrany 2:0 ligowy mec z PSG.

Grecja

Karol Świderski (PAOK – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 61. minucie i zaliczył asystę w wygranym 4:0 ligowym meczu z Lamíą.

Hiszpania

Mateusz Bogusz (UD Logroñés – Segunda División) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Lugo.

Holandia

Paweł Bochniewicz (sc Heerenveen – Eredivisie) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Groningen.

Niemcy

Rafał Gikiewicz (FC Augsburg – Bundesliga) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Bayerem Leverkusen.

Robert Gumny (FC Augsburg – Bundesliga) – wszedł na boisko w 72. minucie zremisowanego 1:1 ligowego meczu z Bayerem Leverkusen.

Krzysztof Piątek (Hertha BSC Berlin – Bundesliga) – 84 minuty w przegranym 0:3 ligowym meczu z RB Leipzig.

Adam Bodzek (Fortuna Düsseldorf – 2. Bundesliga) – wszedł na boisko w 83. minucie wygranego 3:2 ligowego meczu z Hannoverem 96.

David Kopacz (FC Würzburger Kickers – 2. Bundesliga) – wszedł na boisko w 79. minucie wygranego 3:2 ligowego meczu z HSV.

Dawid Kownacki (Fortuna Düsseldorf – 2. Bundesliga) – 90 minut, żółta kartka i asysta w wygranym 3:2 ligowym meczu z Hannoverem 96.

Jakub Piotrowski (Fortuna Düsseldorf – 2. Bundesliga) – poza kadrą meczową na wygrany 3:2 ligowy mecz z Hannoverem 96.

André Dej (FC Viktoria Köln 1904 – 3. Liga) – poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z rezerwami Bayernu.

Adrian Małachowski (1.FC Magdeburg – 3. Liga) – poza kadrą meczową na przegrany 0:4 ligowy mecz z SC Verl.

Patrick Schikowski (SC Verl 1924 – 3. Liga) – wszedł na boisko w 52. minucie wygranego 4:0 ligowego meczu z Magdeburgiem.

Portugalia

Paweł Kieszek (Rio Ave FC – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z Famalicão.

Rosja

Grzegorz Krychowiak (Łokomotiw Moskwa – Ekstraklasa) – strzelił gola w wygranym 3:0 meczu Pucharu Rosji z Tambowem. Zagrał cały mecz.

Maciej Rybus (Łokomotiw Moskwa – Ekstraklasa) – 90 minut i asysta w wygranym 3:0 meczu Pucharu Rosji z Tambowem.

Rumunia

Janusz Gol (Dinamo Bukareszt – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 0:2 z Astrą Giurgiu.

Grzegorz Sandomierski (CFR Cluj – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 1:0 z Gazem Metanem Mediaș.

Słowacja

Jakub Kiwior (MŠK Žilina – Ekstraklasa) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z DAC Dunajská Streda.

Dawid Kurminowski (MŠK Žilina – Ekstraklasa) – zszedł w przerwie zremisowanego 1:1 ligowego meczu z DAC Dunajská Streda.

Szkocja

Patryk Klimala (Celtic FC – Premiership) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 0:1 z Ross County.

Dominik Naglik (Dundee United FC – Premiership) – poza kadrą meczową na przegrany 1:4 ligowy mecz z Rangers FC.

Turcja

Paweł Olkowski (Gazişehir Gaziantep FK – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na bezbramkowo zremisowany ligowy mecz z Antalyasporem.

Jakub Szumski (BB Erzurumspor Kulübü – Ekstraklasa) – dostał czerwoną kartkę w przegranym 1:3 ligowym meczu z Hatyasporem.

Ukraina

Tomasz Kędziora (Dynamo Kijów – Ekstraklasa) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Desną Czernichów.

Włochy

Kamil Glik (Benevento Calcio – Serie A) – dostał czerwoną kartkę w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z AS Roma.

Hubert Idasiak (SSC Napoli – Serie A) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 2:4 z Atalantą.

Nicola Zalewski (AS Roma – Serie A) – poza kadrą meczową na bezbramkowo zremisowany ligowy mecz z Benevento.

Piotr Zieliński (SSC Napoli – Serie A) – strzelił gola w przegranym 2:4 ligowym meczu z Atalantą. Został zmieniony w 84. minucie.

Adam Chrzanowski (Pordenone Calcio – Serie B) – wszedł na boisko w 52. minucie przegranego 0:1 ligowego meczu z Regginą.

Thiago Cionek (Reggina 1914 – Serie B) – 90 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z Pordenone.

Marcin Listkowski (US Lecce – Serie B) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na wygrany 3:1 ligowy mecz z Cosenzą.

Sebastian Musiolik (Pordenone Calcio – Serie B) – wszedł na boisko w 78. minucie przegranego 0:1 ligowego meczu z Regginą.

Mariusz Stępiński (US Lecce – Serie B) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 3:1 z Cosenzą.

Michał Lewandowski (Teramo Calcio – Serie C) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Juve Stabia.

Szymon Matysiak (AS Livorno Calcio – Serie C) – poza kadrą meczową na przegrany 0:1 ligowy mecz z Renate.