Oko na rodaka: Kamil Piątkowski zadebiutował w Salzburgu

Piątkowski

Debiut w barwach austriackiego Red Bullu Salzburg zaliczył Kamil Piątkowski. Ponadto pierwszego w tym sezonie gola w Premier League strzelił Mateusz Klich, asysty zaliczyli Przemysław Frankowski i Karol Linetty, natomiast samobójczą bramkę na poziomie 2. Bundesligi strzelił Adam Dźwigała.

W spotkaniu 2. kolejki nowego sezonu Premier League z Evertonem Mateusz Klich strzelił swojego piątego gola w historii występów w najwyższej klasie rozgrywkowej w Anglii. W 41. minucie reprezentant Polski Patrick Bamford wykorzystał błąd Michaela Keane’a i wyłożył futbolówkę Klichowi, który wykazał się ogromnym opanowaniem i bardzo precyzyjnym strzałem po ziemi pokonał Jordana Pickforda. Ostatecznie Leeds United po pogromie w pierwszej kolejce tym razem zdobyli inauguracyjny punkt remisując na swoim boisku z The Toffees 2:2. Klicha po godzinie gry na boisku zastąpił Tyler Roberts.

Kamil Piątkowski chwilkę musiał poczekać na debiut w Salzburgu. Na szczęście reprezentant Polski znajduje się w planach Matthiasa Jaissle, który wystawił go w wyjściowym składzie na mecz 5. kolejki austriackiej Bundesligi z Austrią Klagenfurt. 21-letni środkowy obrońca uświetnił swój premierowy występ w nowym klubie asystą. W 84. minucie Polak podłączył się do akcji ofensywnej i dograł na prawe skrzydło do Rasmusa Kristensena. Polak wyraźnie oczekiwał podania zwrotnego od kolegi, jednak jednak Duńczyk zszedł do środka i precyzyjnym strzałem pokonał bramkarza rywali. Zespół Piątkowskiego z kompletem punktów i bilansem bramek 15:3 zdecydowanie przewodzi ligowej tabeli.

Od asysty nowy sezon Serie A rozpoczął Karol Linetty. Środkowy pomocnik reprezentacji Polski rozpoczął mecz z Atalantą w wyjściowym składzie Torino i w 79. minucie zagrał piłkę do Andrei Belottiego. Włoski napastnik popisał się fantastycznym uderzeniem z dystansu. Pomimo tego trafienia Torino ostatecznie przegrało u siebie 1:2. Gola na wagę trzech punktow dla zespołu z Bergamo strzelił w trzeciej minucie doliczonego czasu gry Roberto Piccoli.

Z “polskiego” pojedynku w francuskiej Ligue 1 zwycięsko wyszedł Przemysław Frankowski, który w swoim trzecim występie dla RC Lens zaliczył drugą asystę. Reprezentant Polski podobnie jak w poprzednich spotkaniach wszedł na boisko z ławki, lecz tym razem dostał od trenera całą drugą połowę szansy na pokazanie swoich możliwości. W czwartej minucie doliczonego czasu gry meczu z AS Monaco Frankowski świetnie odebrał piłkę swojemu rywalowi na środku boiska i w sytuacji dwa na jeden z bramkarzem gospodarzy wyłożył futbolówkę do pustej bramki Simonowi Banzy, który pokonał Alexandra Nübela. Niemiec od początku sezonu Ligue 1 wygrywa rywalizację o miejsce w bramce Monaco z Radosławem Majeckim, który po raz kolejny spędził całe spotkanie na ławce rezerwowych. Po trzech kolejkach Lens Frankowskiego zajmuje czwarte miejsce w tabeli (zwycięstwo i dwa remisy), natomiast Monaco Majeckiego z zaledwie jednym punktem znajduje się tuż nad strefą spadkową.

Sobotę rozpoczęliśmy bardzo pechowo. Reprezentujący barwy FC Sankt Pauli Adam Dźwigała pod koniec pierwszej połowy zaliczył pechową interwencję, którą zaskoczył własnego bramkarza Nikolę Vasiljego. Paderborn ostatecznie wygrało to spotkanie 3:1, co oznacza, że drużyna z Hamburga po czterech kolejkach nowego sezonu 2. Bundesligi ma na koncie siedem punktów i plasuje się na piątej pozycji w tabeli. Dźwigałę, który rozpoczął to spotkanie w wyjściowym składzie, w 62. minucie zastąpił Christian Viet. Samobójcza bramka Dźwigały na poniższym filmie od 1:04.

Na zakończenie dnia czekał nas debiut Michała Lewandowskiego w trzecioligowym włoskim ACR Messina. 25-letni bramkarz zagrał cały mecz w wygranym 3:2 meczu I rundy Coppa Italia Serie C z Juve Stabia. Dla Lewandowskiego jest to już piąty klub we Włoszech. Polak trafił do tego kraju w 2014 roku ze Stali Mielec i był zawodnikiem FC Crotone. W tamtym klubie nie miał jednak szans na grę i swojej szansy szukał w Avezzano Calcio i SS Monopoli 1966. Swoje miejsce na ziemi Lewandowski odnalazł dopiero w Teramo, gdzie spędził cztery pełne sezony. Zdecydowanie najbardziej udane dla niego były sezony 2018/19 i 2020/21, w których zagrał w odpowiednio 23 i 36 spotkaniach Serie C.

Podsumowanie występów polskich zawodników w ligach zagranicznych (20-21 sierpnia):

Anglia

Jarosław Jach (Crystal Palace FC – Premier League) – poza kadrą meczową na bezbramkowo zremisowany ligowy mecz z Brentfordem.

Michał Karbownik (Brighton & Hove Albion FC – Premier League) – poza kadrą meczową na wygrany 2:0 ligowy mecz z Watfordem.

Mateusz Klich (Leeds United FC – Premier League) – strzelił gola w zremisowanym 2:2 ligowym meczu z Evertonem. Grał do 60. minuty.

Jakub Moder (Brighton & Hove Albion FC – Premier League) – wszedł na boisko w 80. minucie wygranego 2:0 ligowego meczu z Watfordem.

Przemysław Płacheta (Norwich City FC – Premier League) – poza kadrą meczową na przegrany 0:5 ligowy mecz z Manchesterem City.

Oliwier Zych (Aston Villa FC – Premier League) – poza kadrą meczową na wygrany 2:0 ligowy mecz z Newcastle United.

Bartosz Białkowski (Millwall FC – Championship) – 90 minut w przegranym 1:3 ligowym meczu z Cardiff City.

Krystian Bielik (Derby County FC – Championship) – poza kadrą meczową na bezbramkowo zremisowany ligowy mecz z Middlesbrough.

Bartosz Cybulski (Derby County FC – Championship) – poza kadrą meczową na bezbramkowo zremisowany ligowy mecz z Middlesbrough.

Michał Helik (Barnsley FC – Championship) – 90 minut w zremisowanym 2:2 ligowym meczu z Queens Park Rangers.

Kamil Jóźwiak (Derby County FC – Championship) – 83 minuty w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z Middlesbrough.

Kacper Łopata (Sheffield United FC – Championship) – poza kadrą meczową na przegrany 1:2 ligowy mecz z Huddersfield Town.

Jakub Niemczyk (Burton Albion FC – League One) – poza kadrą meczową na przegrany 0:3 ligowy mecz z Cambridge United.

Austria

Kamil Piątkowski (Red Bull Salzburg – Bundesliga) – 90 minut i asysta w wygranym 3:1 ligowym meczu z Austrią Klagenfurt. Był to jego debiut w nowym klubie.

Czechy

Bartosz Pikul (Slezský FC Opawa – druga liga) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z MFK Chrudim.

Francja

Przemysław Frankowski (RC Lens – Ligue 1) – wszedł na boisko w przerwie zaliczył asystę w wygranym 2:0 ligowym meczu z AS Monaco.

Radosław Majecki (AS Monaco FC – Ligue 1) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 0:2 z RC Lens.

Holandia

Paweł Bochniewicz (sc Heerenveen – Eredivisie) – z powodu kontuzji kolana poza kadrą meczową na wygrany 3:2 ligowy mecz z RKC Waalwijk.

Japonia

Jakub Słowik (Vegalta Sendai – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 0:5 ligowym meczu z Yokohama F. Marinos.

Korea Południowa

Oskar Zawada (Jeju United – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na przegrany 0:1 ligowy mecz z Suwon FC.

Niemcy

Bartosz Białek (VfL Wolfsburg – Bundesliga) – z powodu kontuzji kolana poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z Herthą.

Rafał Gikiewicz (FC Augsburg – Bundesliga) – 90 minut w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z Eintrachtem Frankfurt.

Robert Gumny (FC Augsburg – Bundesliga) – 90 minut i żółta kartka w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z Eintrachtem Frankfurt.

Dennis Jastrzembski (Hertha BSC Berlin – Bundesliga) – poza kadrą meczową na przegrany 1:2 ligowy mecz z Wolfsburgiem.

Marcel Lotka (Hertha BSC Berlin – Bundesliga) – poza kadrą meczową na przegrany 1:2 ligowy mecz z Wolfsburgiem.

Krzysztof Piątek (Hertha BSC Berlin – Bundesliga) – poza kadrą meczową na przegrany 1:2 ligowy mecz z Wolfsburgiem.

Adam Bodzek (Fortuna Düsseldorf – 2. Bundesliga) – 82 minuty w zremisowanym 2:2 ligowym meczu z Holstein Kiel.

Adam Dźwigała (FC Sankt Pauli – 2. Bundesliga) – strzelił samobójczą bramkę w przegranym 1:2 ligowym meczu z Paderborn. Grał do 62. minuty.

Marcin Kamiński (FC Schalke 04 – 2. Bundesliga) – 90 minut w przegranym 1:4 ligowym meczu z SSV Jahn Regensburg.

Dawid Kownacki (Fortuna Düsseldorf – 2. Bundesliga) – wszedł na boisko w 81. minucie zremisowanego 2:2 ligowego meczu z Holstein Kiel.

Jakub Piotrowski (Fortuna Düsseldorf – 2. Bundesliga) – wszedł na boisko w 58. minucie zremisowanego 2:2 ligowego meczu z Holstein Kiel.

David Blacha (SV Meppen 1912 – 3. Liga) – zszedł z boiska w 36. minucie wygranego 2:0 ligowego mecuz z SV Verl.

Martin Kobylański (Braunschweiger TSV Eintracht 1895 – 3. Liga) – wszedł na boisko w 71. minucie wygranego 2:0 ligowego meczu z FSV Zwickau.

Adrian Małachowski (1.FC Magdeburg – 3. Liga) – 90 minut w wygranym 2:1 ligowym meczu z MSV Duisburg.

Marcus Piossek (SV Meppen 1912 – 3. Liga) – poza kadrą meczową na wygrany 2:0 ligowy mecz z Verl.

Patrick Schikowski (SC Verl 1924 – 3. Liga) – wszedł na boisko w 76. minucie przegranego 0:2 ligowego meczu z Meppen.

Rosja

Rafał Augustyniak (Urał Jekaterynburg – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na przegrany 0:1 ligowy mecz z Dinamem Moskwa.

Sebastian Szymański (Dinamo Moskwa – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z Urałem Jekaterynburg.

Rumunia

Kamil Wiktorski (FC Buzău – druga liga) – rozpoczął na ławce wygrany 3:0 ligowy mecz z Dunăreą Călărași.

Słowacja

Aleksander Paluszek (FK Pohronie Žiar nad Hronom/Dolná Ždaňa – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z FC ViOn Zlaté Moravce.

Daniel Ściślak (FK Pohronie Žiar nad Hronom/Dolná Ždaňa – Ekstraklasa) – 85 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z FC ViOn Zlaté Moravce.

Wojciech Kobylarczyk (MŠK Námestovo – druga liga) – 79 minut w przegranym 2:4 ligowym meczu z FK Železiarne Podbrezová.

Piotr Strączek (FK Slavoj Trebišov – druga liga) – cały mecz na ławce. Jego zespół bezbramkowo zremisował w lidze z Partizánem Bardejov.

Szkocja

Maksymilian Stryjek (Livingston FC – Premiership) – 90 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z Motherwell.

Turcja

Mateusz Lis (Altay SK – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 4:1 ligowym meczu z Alanyasporem.

Michał Nalepa (Giresunspor Kulübü – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na przegrany 0:2 ligowy mecz z Kasımpaşą.

Paweł Olkowski (Gazişehir Gaziantep FK – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół bezbramkowo zremisował w lidze z Beşiktaşem.

Walia

Adrian Cieślewicz (The New Saints FC – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 66. minucie wygranego 5:3 ligowego meczu z Caernarfon Town.

Wojciech Gajda (Haverfordwest County AFC – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół bezbramkowo zremisował w lidze z Cardiff Met FC.

Jakub Ojrzyński (Caernarfon Town FC – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 3:5 ligowym meczu z The New Saints.

Wojciech Wiśniewski (Airbus UK Broughton FC – druga liga) – poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z Ruthin Town.

Węgry

Lukas Klemenz (Budapest Honvéd FC – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 3:1 ligowym meczu z Paksi.

Włochy

Aleksander Buksa (Genoa CFC 1893 – Serie A) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 0:4 z Interem.

Paweł Dawidowicz (Hellas Verona FC – Serie A) – 90 minut w przegranym 2:3 ligowym meczu z Sassuolo.

Karol Linetty (Torino FC – Serie A) – 90 minut i asysta w przegranym 1:2 ligowym meczu z Atalantą.

Szymon Żurkowski (Empoli FC – Serie A) – wszedł na boisko w 76. minucie przegranego 1:3 ligowego meczu z Lazio.

Adrian Benedyczak (Parma Calcio 1913 – Serie B) – wszedł na boisko w 66. minucie zremisowanego 2:2 ligowego meczu z Frosinone.

Adam Chrzanowski (Pordenone Calcio – Serie B) – 67 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z Perugią.

Tomasz Kupisz (Pordenone Calcio – Serie B) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 0:1 z Perugią.

Bartłomiej Maliszewski (Parma Calcio 1913 – Serie B) – poza kadrą meczową na zremisowany 2:2 ligowy mecz z Frosinone.

Przemysław Szymiński (Frosinone Calcio – Serie B) – 90 minut w zremisowanym 2:2 ligowym meczu z Parmą.

Michał Lewandowski (ACR Messina – Serie C) – 90 minut w wygranym 3:2 meczu Coppa Italia Serie C z Juve Stabia. Był to jego debiut w nowym klubie.

Wyspy Owcze

Łukasz Cieślewicz (B68 Toftir – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z B36 Tórshavn.

Chris Jastrzembski (B68 Toftir – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z B36 Tórshavn.

Dawid Nowicki (B71 Sandoy – druga liga) – poza kadrą meczową na zremisowany 3:3 ligowy mecz z rezerwami EB/Streymur.