Oko na rodaka: Jarosław Niezgoda po karnych przegrywa finał MLS

timbers.com

Jarosław Niezgoda nie zdołał wywalczyć mistrzostwa MLS. Jego Portland Timbers przegrali po rzutach karnych w finale rozgrywek z New York City FC. W innych rejonach świata asysty zaliczyli Rafał Augustyniak i Łukasz Gikiewicz. W Turcji natomiast rzut karny obronił Mateusz Lis.

Głównym daniem pierwszej części weekendu był wielki finał MLS, w którym zespół Jarosława Niezgody zmierzył się z New York City FC. Portland Timbers sezon zasadniczy zakończyli na czwartej pozycji. W fazie play off Niezgoda i spółka okazali się lepsi kolejno od Minnesota United FC, Colorado Rapids oraz Real Salt Lake. Mecz ten przez bardzo długi czas nie toczył się zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Zespół z Nowego Jorku objął prowadzenie po trafieniu głową Valentína Castellanosa – najlepszego strzelca tego sezonu MLS. Niezgoda pojawił się na boisko dopiero w 84. minucie, lecz dołożył swoją cegiełkę do zmiany losów spotkania. W czwartej minucie doliczonego czasu gry strzał na bramkę rywala oddał Niezgoda. Próba Polaka została zablokowana, jednak dobitka Felipe Mory okazała się bezcenna i przyniosła kibicom dodatkowe 30 minut emocji. Dogrywka nie przyniosła rozstrzygnięcia. W serii rzutów karnych Niezgoda nie strzelał. Jego koledzy jednak zawiedli i przegrali 2:4. Po stronie Portland rzutów karnych nie wykorzystali Felipe Mora i Diego Valeri.

Po transferze z Wisły Kraków Mateusz Lis od samego początku wskoczył do bramki tureckiego Altay SK i zagrał we wszystkich dotychczasowych spotkaniach tureckiej ekstraklasy w tym sezonie. W meczu 16. kolejki z Hataysporem 24-latek obronił rzut karny wykonywany w 86. minucie przez Mame Birama Dioufa. Pomimo tej interwencji jego zespół przegrał 1:2 i obecnie zajmuje 16. miejsce w tabeli. Jest to pierwsza lokata w “bezpiecznej strefie”. Przewaga Altay nad strefą spadkową wynosi zaledwie cztery punkty i po kolejnych spotkaniach w tej kolejce można zmaleć nawet do jednego punktu.

Rafał Augustyniak dołożył swoją cegiełkę do efektownego zwycięstwa Urala Jekaterynburg z Rostowem. Drużyna Polaka już do przerwy prowadziła na terenie rywala 4:1, a Augustyniak asystował przy drugim trafieniu autorstwa Arsena Adamowa. W 6. minucie jednokrotny reprezentant Polski umiejętnie trącił piłkę po dośrodkowaniu, dzięki czemu futbolówka trafiła pod nogi Adamowa. Obrońca Uralu popisał się mocnym uderzeniem, z którym golkiper gospodarzy nie potrafił sobie poradzić. Po przerwie bramki już nie padły, dzięki czemu Ural utrzymał przewagę i wywalczył czwarte zwycięstw tym sezonie w lidze. Nagrodą za świetny występ w Rostowie jest awans na 11. pozycję w tabeli i wydostanie się ze strefy oznaczającej konieczność walki o utrzymanie w barażach. Augustyniak tradycyjnie zagrał pełne 90 minut.

Na pierwszego gola strzelonego w Indiach Łukasz Gikiewicz musi jeszcze trochę poczekać. Polski napastnik, który spotkanie z ATK Mohun Bagan FC rozpoczął w wyjściowym składzie, zaliczył pierwszą w tym sezonie indyjskiej ligi zawodowej asystę. Tuż przed przerwą Gikiewicz posyła piłkę w pole karne, a Vladimir Koman wykorzystał bierność rywali i strzałem w dolny róg zapewnił swojej drużynie remis. Gikiewicza w 83. minucie zmienił Mirlan Murzaev, a Ariel Borysiuk po raz kolejny zagrał cały mecz w barwach Chennaiyin FC. Ich drużyna po rozegraniu czterech spotkań ma na koncie osiem punktów i zajmuje wysoką, trzecią lokatę.

Podsumowanie występów polskich piłkarzy w ligach zagranicznych (10-11 grudnia)

Anglia

Jan Bednarek (Southampton FC – Premier League) – 90 minut w przegranym 0:3 ligowym meczu z Arsenalem.

Matty Cash (Aston Villa FC – Premier League) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z Liverpoolem.

Mateusz Klich (Leeds United FC – Premier League) – wszedł na boisko w 60. minucie i dostał żółtą kartkę w przegranym 2:3 ligowym meczu z Chelsea.

Przemysław Płacheta (Norwich City FC – Premier League) – 70 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z Manchesterem United.

Oliwier Zych (Aston Villa FC – Premier League) – poza kadrą meczową na przegrany 0:1 ligowy mecz z Liverpoolem.

Bartosz Białkowski (Millwall FC – Championship) – 90 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z Peterborough United

Krystian Bielik (Derby County FC – Championship) – poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z Blackpool.

Bartosz Cybulski (Derby County FC – Championship) – cały mecz na ławce. Jego drużyna wygrała w lidze 1:0 z Blackpool.

Michał Helik (Barnsley FC – Championship) – 90 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z Preston North End.

Kamil Jóźwiak (Derby County FC – Championship) – 90 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z Blackpool.

Jakub Niemczyk (Burton Albion FC – League One) – poza kadrą meczową na przegrany 1:3 ligowy mecz z Rotherham United.

Australia

Filip Kurto (Macarthur FC – A-League) – 90 minut w wygranym 2:0 ligowym meczu z Western Sydney Wanderers

Austria

Kamil Piątkowski (Red Bull Salzburg – Bundesliga) – 90 minut w wygranym 5:0 ligowym meczu z WSG Tirol.

Cypr

Patryk Procek (PAEE Kerýnias – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 0:2 ligowym meczu z AS Ethnikós Áchnas.

Czechy

Kacper Zych (MFK Karviná – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na przegrany 1:2 ligowy mecz z Fastavem Zlín.

Francja

Przemysław Frankowski (RC Lens – Ligue 1) – 90 minut w przegranym 2:3 ligowym meczu z Nantes.

Grecja

Jakub Kuzdra (Vólos NPS – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na przegrany 2:3 ligowy mecz z PAS Giánnina.

Damian Szymański (AEK Ateny – Ekstraklasa) – 61 minut w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z Astérasem Trípolis.

Kamil Wojtkowski (Vólos NPS – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 90. minucie przegranego 2:3 ligowego meczu z PAS Giánnina

Hiszpania

Mateusz Bogusz (UD Ibiza – Segunda División) – wszedł na boisko w 54. minucie zremisowanego 1:1 ligowego meczu z Gironą.

Mateusz Kania (Real Balompédica Linense – Primera División RFEF) – cały mecz na ławce. Jego drużyna bezbramkowo zremisowała w lidze z Deportivo Linares.

Holandia

Paweł Bochniewicz (sc Heerenveen – Eredivisie) – z powodu kontuzji poza kadrą meczowa na bezbramkowo zremisowany ligowy mecz ze Spartą Rotterdam.

Indie

Ariel Borysiuk (Chennaiyin FC – liga zawodowa) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z ATK Mohun Bagan FC.

Łukasz Gikiewicz (Chennaiyin FC – liga zawodowa) – 83 minuty i asysta w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z ATK Mohun Bagan FC.

Irlandia Północna

Igor Rutkowski (Portadown F&A – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Cliftonville.

Niemcy

Bartosz Białek (VfL Wolfsburg – Bundesliga) – poza kadrą meczową na przegrany 0:2 ligowy mecz z VfB Stuttgart.

Rafał Gikiewicz (FC Augsburg – Bundesliga) – 90 minut w wygranym 2:0 ligowym meczu z 1. FC Köln.

Robert Gumny (FC Augsburg – Bundesliga) – 90 minut w wygranym 2:0 ligowym meczu z 1. FC Köln.

Dennis Jastrzembski (Hertha BSC Berlin – Bundesliga) – cały mecz na ławce. Jego drużyna wygrała w lidze 2:0 z Arminią Bielefeld.

Daniel Krasucki (RB Leipzig – Bundesliga) – poza kadrą meczową na wygrany 4:1 ligowy mecz z Borussią Mönchengladbach.

Robert Lewandowski (FC Bayern München – Bundesliga) – 90 minut w wygranym 2:1 ligowym meczu z Mainz.

Marcel Lotka (Hertha BSC Berlin – Bundesliga) – poza kadrą meczową na wygrany 2:0 ligowy mecz z Arminią Bielefeld.

Krzysztof Piątek (Hertha BSC Berlin – Bundesliga) – wszedł na boisko w 78. minucie wygranego 2:0 ligowego meczu z Arminią Bielefeld.

Adam Bodzek (Fortuna Düsseldorf – 2. Bundesliga) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Sankt Pauli.

Adam Dźwigała (FC Sankt Pauli – 2. Bundesliga) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Fortuną Düsseldorf .

Marcin Kamiński (FC Schalke 04 – 2. Bundesliga) – 90 minut w wygranym 4:1 ligowym meczu z 1. FC Nürnberg.

Dawid Kownacki (Fortuna Düsseldorf – 2. Bundesliga) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Sankt Pauli.

Jakub Piotrowski (Fortuna Düsseldorf – 2. Bundesliga) – 79 minut i żółta kartka w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Sankt Pauli.

Adrian Stanilewicz (SV Darmstadt 98 – 2. Bundesliga) – poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z Paderborn.

Martin Kobylański (Eintracht Braunschweig – 3. Liga) – wszedł na boisko w 82. minucie wygranego 2:1 ligowego meczu z Viktorią Köln.

Adrian Małachowski (1.FC Magdeburg – 3. Liga) – wszedł na boisko w 78. minucie wygranego 2:1 ligowego meczu z VfL Osnabrück.

Patrick Schikowski (SC Verl – 3. Liga) – poza kadrą meczową na zremisowany 2:2 ligowy mecz z MSV Duisburg.

Rosja

Rafał Augustyniak (Ural Jekaterynburg – Ekstraklasa) – 90 minut i asysta w wygranym 4:1 ligowym meczu z FK Rostow.

Słowacja

Aleksander Paluszek (FK Pohronie Žiar nad Hronom/Dolná Ždaňa – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego drużyna przegrała w lidze 0:1 z FK Senica.

Daniel Ściślak (FK Pohronie Žiar nad Hronom/Dolná Ždaňa – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego drużyna przegrała w lidze 0:1 z FK Senica.

Stany Zjednoczone

Jarosław Niezgoda (Portland Timbers – MLS) – wszedł na boisko w 84. minucie przegranego po rzutach karnych finału MLS z New York City FC.

Szkocja

Maciej Dąbrowski (Hibernian FC – Premiership) – cały mecz na ławce. Jego drużyna zremisowała w lidze 1:1 z St. Mirren.

Dominik Naglik (Dundee United FC – Premiership) – poza kadrą meczową na przegrany 0:1 ligowy mecz z Livingston.

Maksymilian Stryjek (Livingston FC – Premiership) – 90 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z Dundee United.

Turcja

Mateusz Lis (Altay SK – Ekstraklasa) – 0bronił rzut karny w przegranym 1:2 ligowym meczu z Hataysporem. Zagrał cały mecz.

Konrad Michalak (Konyaspor Kulübü – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 74. minucie wygranego 4:1 ligowego meczu z Fatih Karagümrük.

Adam Stachowiak (Denizlispor Kulübü – druga liga) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z Gençlerbirliği.

Jakub Szumski (BB Erzurumspor Kulübü – druga liga) – 90 minut w przegranym 0:2 ligowym meczu z Kocaelisporem.

Walia

Adrian Cieślewicz (The New Saints FC – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 77. minucie wygranego 2:1 ligowego meczu z Barry Town.

Wojciech Gajda (Haverfordwest County AFC – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego drużyna bezbramkowo zremisowała w lidze z Bala Town.

Wojciech Wiśniewski (Airbus UK Broughton FC – druga liga) – poza kadrą meczową na wygrany 5:1 ligowy mecz z Llanrhaedr Ym Mochnant FC.

Węgry

Lukas Klemenz (Budapest Honvéd FC – Ekstraklasa) – 90 minut w zremisowanym 2:2 ligowym meczu z Zalaegerszegi TE.

Włochy

Bartosz Bereszyński (UC Sampdoria – Serie A) – 68 minut w wygranym 3:1 ligowym meczu z Genoą.

Aleksander Buksa (Genoa CFC 1893 – Serie A) – poza kadrą meczową na przegrany 1:3 ligowy mecz z Sampdorią.

Bartłomiej Drągowski (ACF Fiorentina – Serie A) – poza kadrą meczową na wygrany 4:0 ligowy mecz z Salernitaną.

Paweł Jaroszyński (US Salernitana 1919 – Serie A) – wszedł na boisko w 90. minucie przegranego 0:4 ligowego meczu z Fiorentiną.

Wojciech Szczęsny (Juventus FC – Serie A) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Venezią.

Łukasz Teodorczyk (Udinese Calcio – Serie A) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z AC Milan.

Adam Chrzanowski (Pordenone Calcio – Serie B) – cały mecz na ławce. Jego drużyna zremisowała w lidze 1:1 z Cosenzą.

Dorian Ciężkowski (US Cremonese – Serie B) – cały mecz na ławce. Jego drużyna wygrała w lidze 3:2 z Crotone.

Kamil Glik (Benevento Calcio – Serie B) – cały mecz na ławce. Jego drużyna wygrała w lidze 2:0 z Ternaną.

Filip Jagiełło (Brescia Calcio – Serie B) – poza kadrą meczową na wygrany 2:0 ligowy mecz ze SPAL.

Tomasz Kupisz (Pordenone Calcio – Serie B) – cały mecz na ławce. Jego drużyna zremisowała w lidze 1:1 z Cosenzą.

Marcin Listkowski (US Lecce – Serie B) – wszedł na boisko w 79. minucie przegranego 0:1 ligowego meczu z Pisą.

Jakub Łabojko (Brescia Calcio – Serie B) – poza kadrą meczową na wygrany 2:0 ligowy mecz ze SPAL.

Patryk Peda (SPAL 2013 – Serie B) – poza kadrą meczową na przegrany 0:2 ligowy mecz z Brescią.

Przemysław Szymiński (Frosinone Calcio – Serie B) – 90 minut w przegranym 2:3 ligowym meczu z Monzą.