Oko na rodaka: Gorzko-słodki smak soboty

ESPN

Dawno nie mieliśmy takiej soboty, w której polscy piłkarze występujący za granicą byli tak bardzo aktywni. Były bramki, obronione rzuty karne, debiut, a także dwie asysty – do wyboru, do koloru. Dobre samopoczucie zepsuła jednak groźnie wyglądająca kontuzja Krystiana Bielika.

U Roberta bez zmian

Zaczniemy klasycznie. Kolejny weekend i kolejny gol Roberta Lewandowskiego w Bundeslidze. Dzisiejsze trafienie kapitana reprezentacji Polski w starciu z Hoffenheim było już 24. w tym sezonie. Ucziwie trzeba jednak przyznać, że nie była to bramka przy której Polak musiał się specjalnie wysilić. W 57. minucie po dośrodkowaniu Kingsleya Comana z lewej strony boiska błąd popełnił bramkarz Hoffenheim Oliver Baumann. Do wypuszczonej przez niego piłki dopadł Lewandowski, który z łatwością skierował ją do “pustaka”. Prócz gola, “Lewy” dorzucił także asystę przy drugiej bramce dla Bayernu, którą strzelił Thomas Müller.

Krzysztof Piątek rozpoczął i zakończył styczeń z golem. Na początku roku Polak pokonał bramkarza Schalke, a w dzisiejszym spotkaniu 19. kolejki Bundesligi z Eintrachtem Frankfurt strzelił swojego piątego gola w lidze w tym sezonie. W międzyczasie napastnik Herthy zmarnował rzut karny. Ale do rzeczy. W 66. minucie Piątek po dograniu Matheusa Cunhy popisał się naprawdę niezłym strzałem przy dalszym słupku bramki Eintrachtu. Prowadzona ponownie przez Pála Dárdaia pomimo bramki Polaka nie zdołała wywalczyć chociażby punktu, przegrywając ostatecznie z Eintrachtem 1:3.

Obserwując poczynania polskich piłkarzy występujących w ligach zagranicznych mogliśmy bardzo łatwo złapać dobre samopoczucie. To wszystko uległo pogorszeniu chwilę przed 17:00, gdy pojawiły się pierwsze, bardzo niepokojące informacje na temat stanu zdrowia Krystiana Bielika. Polak w 35. minucie meczu ligowego z Bristol City upadł na boisko i momentalnie złapał się za prawe kolano – to samo, które leczył przez większość ubiegłego roku. Na ten moment, bez dokładnej diagnozy, trudno jest wyrokować jak sytuacja będzie wyglądać.

Strach o zdrowie Bielika

Patrząc jednak na reakcję kibiców, dziennikarzy, a także samego Krystiana i kolegów z zespołu, którzy zadedykowali mu zwycięstwo, mamy się czym martwić. Bielik już raz uciekł przeznaczeniu, gdy dzięki przełożeniu mistrzostw Europy na 2021 rok, otrzymał drugą szansę wyjazdu na imprezę międzynarodową jako reprezentant Polski. Miejmy nadzieję, że historia z zerwanym więzadłem krzyżowym się nie powtórzy. Więcej o tej sytuacji można przeczytać tutaj.

Polska sobota na Półwyspie Apenińskim

Kolejne fenomenalne spotkanie ma za sobą Łukasz Skorupski. Bramkarz Bolognii w starciu z liderującym w tabeli AC Milan obronił swój pierwszy w tym sezonie rzut karny. W 26. minucie Polak zatrzymał strzał z jedenastu metrów Zlatana Ibrahimovicia. Niestety, przy dobitce Ante Rebicia Skorupski był już bezradny. Chwilę wcześniej 29-latek popisał się dwoma fenomenalnymi interwencjami przy strzałach Ibrahimovicia (wszystkie te interwencje w linku poniżej). Skorupski po powrocie do zdrowia po złamaniu palca spisuje się bardzo dobrze, dając nowemu selekcjonerowi reprezentacji Polski kolejną zagwostkę.

Polacy we włoskiej Serie B dali dzisiaj prawdziwy popis skuteczności. W przeciągu 45 minut aż trzech naszych rodaków zdołało trafić do bramki rywala. Jako pierwszy gola strzelił występujący w Brescii Calcio Filip Jagiełło. W 18. minucie spotkania Polak popisał się ładnym strzałem po ziemi z rzutu wolnego. To trafienie nie dało jednak Brescii zwycięstwa – Ascoli po bramce w 90. minucie wygrało 2:1. Dla Brescii była to czwarta porażka z rzędu po której zajmują 13. pozycję. Prócz Jagiełły, zawodnikiem Brescii jest także Jakub Łabojko, który całe spotkanie spędził na ławce rezerwowych.

Chwilę później czwartego w tym sezonie gola strzelił występujący w Pordenone Sebastian Musiolik. W 20. minucie Polak dobił piłkę odbitą przez bramkarza Lecce Gabriela, który zaliczył interwencję po strzale Chorwata Karlo Buticia. Ostatecznie w “polskim” starciu doszło do podziału punktów. W Pordenone Musiolik zagrał cały mecz, a na ławce pozostał Adam Chrzanowski. Po drugiej stronie boiska w drugiej połowie zmieniony został Mariusz Stępiński, natomiast chociażby na ławce zabrakło kontuzjowanego Marcina Listkowskiego.

Trzecie trafienie nadeszło z nieco nieoczekiwanej strony. Wypożyczony z Fiorentiny do Empoli Szymon Żurkowski w dzisiejszym spotkaniu z Frosinone strzelił swojego pierwszego gola w tym sezonie, a drugiego w barwach Empoli na boiskach Serie B. W 42. minucie meczu Polak otrzymał podanie z prawej strony boiska od Stefano Sabelliego i precyzyjnym strzałem zza pola karnego pokonał Francesco Bardiego. Prowadzące w tabeli włoskiej Serie B Empoli wygrało ostatecznie 3:1 z Frosinone, w barwach którego zagrali Piotr Parzyszek i Przemysław Szymiński.

Kończąc włoskie klimaty, przejdziemy na trzeci stopień rozgrywkowy, na którym występuje Michał Lewandowski. Jest to 24-letni bramkarz, który już czwarty sezon (z półroczną przerwą) broni bramki Teramo Calcio. Po poprzednim sezonie, gdy nie zagrał w żadnym spotkaniu ligowym, tym razem Polak jest podstawowym zawodnikiem swojego zespołu.

Wychowanek Stali Mielec w 54. minucie meczu z Bari popisał się dwiema świetnymi interwencjami. Najpierw obronił rzut karny wykonywany przez Manuela Marrasa, a po chwili w świetnym stylu obronił dobitkę Nicoli Citry (sytuacja od 3:04). Jego zespół ostatecznie wygrał 2:1 i zajmuje obecnie czwarte miejsce w tabeli ligowej.

Trudno okreslić przygodę Dennisa Jastrzembskiego z Paderborn jako udaną. Młodzieżowy reprezentant Polski przebywał w tym klubie na wypożyczeniu z Herthy Berlin. Przez dwie rundy Jastrzembski zagrał w zaledwie dziewięciu meczach ligowych, a wraz z Paderborn spadł do 2. Bundesligi. Jesienią sezonu 2020/21 20-letni pomocnik zagrał w trzech spotkania drugiej ligi niemieckiej.

Nowy start Jastrzembskiego

Więcej występów na razie nie będzie. Hertha zdecydowała się na skrócenie wypożyczenia do Paderborn i odesłała Jastrzembskiego poziom niżej, do trzecioligowego SV Waldhof Mannheim. Wydaje się, że będzie to zmiana na lepsze – zaledwie cztery dni po ogłoszeniu transferu Jastrzembski zaliczył pierwszy występ w barwach nowego klubu. Wszedł na boisko w 74. minucie wygranego 2:0 meczu z Türkgücü München. Drużyna z Mannheim jest obecnie siódmym zespołem niemieckiej 3. Ligi.

Patrick Schikowski utrzymuje dobrą dyspozycję z ostatnich spotkań. Przed tygodniem występujący w SC Verl 28-latek strzelił gola w starciu z Wehen Wiesbaden. Były juniorski reprezentant Polski tym razem gola nie strzelił, lecz w spotkaniu 22. kolejki niemieckiej 3. Ligi z Meppen zaliczył dwie asysty, a także miał udział przy samobójczej bramce strzelonej przez Larsa Bunninga. Z jego podań dwukrotnie skorzystał Zlatko Janjić, którego co bardziej oddani kibice Ekstraklasy mogą pamiętać z występów w Koronie Kielce.

Podsumowanie występów polskich zawodników (29-30 stycznia)

Anglia

Jan Bednarek (Southampton FC – Premier League) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z Aston Villą.

Kamil Grosicki (West Bromwich Albion FC – Premier League) – poza kadrą meczową na bezbramkowo zremisowany ligowy mecz z Fulham.

Oliwier Zych (Aston Villa FC – Premier League) – poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z Southamptob.

Bartosz Białkowski (Millwall FC – Championship) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Cardiff City.

Krystian Bielik (Derby County FC – Championship) – z powodu kontuzji zszedł z boiska w 36. minucie wygranym 1:0 ligowym meczu z Bristol City.

Bartosz Cybulski (Derby County FC – Championship) – poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z Bristol City.

Michał Helik (Barnsley FC – Championship) – 90 minut w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z Nottingham Forest

Kamil Jóźwiak (Derby County FC – Championship) – 87 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z Bristol City.

Przemysław Płacheta (Norwich City FC – Championship) – wszedł na boisko w 70. minucie bezbramkowo zremisowanego ligowego meczu z Middlesbrough.

Kacper Miałkowski (Rochdale AFC – League One) – poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z Bristol Rovers.

Australia

Filip Kurto (Western United FC – A-League) – 90 minut w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z Melbourne Victory.

Bahrajn

Łukasz Gikiewicz (East Riffa Club – Ekstraklasa) – mecz jego zespołu został odwołany.

Belgia

Łukasz Teodorczyk (Royal Charleroi SC – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 76. minucie wygranego 3:1 ligowego meczu z KV Kortrijk. Polak strzelił nawet gola, jednak nie został on uznany.

Cypr

Patryk Procek (AEL Limassol – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował 2:2 w lidze z Ermísem Aradíppou.

Francja

Arkadiusz Milik (Olympique de Marseille – Ligue 1) – mecz jego zespołu został odwołany.

Niemcy

Rafał Gikiewicz (FC Augsburg – Bundesliga) – 90 minut w przegranym 1:3 ligowym meczu z Borussią Dortmund.

Robert Gumny (FC Augsburg – Bundesliga) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 1:3 z Borussią Dortmund.

Marcin Kamiński (VfB Stuttgart – Bundesliga) – poza kadrą meczową na wygrany 2:0 ligowy mecz z Mainz.

Robert Lewandowski (FC Bayern München – Bundesliga) – gol i asysta w wygranym 4:1 ligowym meczu z Hoffenheim. Zagrał cały mecz.

Krzysztof Piątek (Hertha BSC Berlin – Bundesliga) – gol i żółta kartka w przegranym 1:3 ligowym meczu z Eintrachtem Frankfurt. Zagrał cały mecz.

Łukasz Piszczek (Borussia Dortmund – Bundesliga) – wszedł na boisko w 78. minucie wygranego 3:1 ligowego meczu z Augsburgiem.

Adam Bodzek (Fortuna Düsseldorf – 2. Bundesliga) – poza kadrą meczową na przegrany 1:2 ligowy mecz z Würzburger Kickers.

Martin Kobylański (Braunschweiger TSV Eintracht 1895 – 2. Bundesliga) – wszedł na boisko w 65. minucie przegranego 1:3 ligowego meczu z Holstein Kiel.

David Kopacz (FC Würzburger Kickers – 2. Bundesliga) – z powodu pauzy za żółte kartki poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z Fortuną Düsseldorf.

Dawid Kownacki (Fortuna Düsseldorf – 2. Bundesliga) – 90 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z Würzburger Kickers.

Jakub Piotrowski (Fortuna Düsseldorf – 2. Bundesliga) – poza kadrą meczową na przegrany 1:2 ligowy mecz z Würzburger Kickers.

Adrian Stanilewicz (SV Darmstadt 98 – 2. Bundesliga) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z SSV Jahn Regensburg.

André Dej (FC Viktoria Köln 1904 – 3. Liga) – mecz jego zespołu został odwołany.

Dennis Jastrzembski (SV Waldhof Mannheim – 3. Liga) – wszedł na boisko w 74. minucie wygranego 2:0 ligowego meczu z Türkgücü München. Był to jego debiut w nowym klubie.

Adrian Małachowski (1.FC Magdeburg – 3. Liga) – mecz jego zespołu został odwołany.

Sebastian Mrowca (SV Wehen Wiesbaden – 3. Liga) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z Kaiserslautern.

Marcus Piossek (SV Meppen 1912 – 3. Liga) – 69 minut w przegranym 1:3 ligowym meczu z SC Verl.

Patrick Schikowski (SC Verl 1924 – 3. Liga) – 74 minuty i dwie asysty w wygranym 3:1 ligowym meczu z Meppen.

Szkocja

Maciej Dąbrowski (Hibernian FC – Premiership) – poza kadrą meczową na wygrany 2:0 ligowy mecz z Dundee United.

Patryk Klimala (Celtic FC – Premiership) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidz 1:2 z St. Mirren.

Dominik Naglik (Dundee United FC – Premiership) – poza kadrą meczową na przegrany 0:2 ligowy mecz z Hibernian.

Maksymilian Stryjek (Livingston FC – Premiership) – 90 minut w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z Aberdeen.

Turcja

Damian Kądzior (Alanyaspor Kulübü – Ekstraklasa) – mecz jego zespołu z Sivassporem został przerwany z powodu opadów śniegu i został przełożony na jutro. Kądzior rozpoczął mecz na ławce.

Konrad Michalak (Çaykur Rizespor Kulübü – Ekstraklasa) – 69 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z Fenerbahçe

Paweł Olkowski (Gazişehir Gaziantep FK – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z Galatasaray.

Artur Sobiech (Fatih Karagümrük SK – Ekstraklasa) – 68 minut w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z Yeni Malatyasporem.

Węgry

Lukas Klemenz (Budapesti Honvéd SE – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 2:1 z MOL Fehérvár FC.

Włochy

Bartosz Bereszyński (UC Sampdoria – Serie A) – 90 minut w przegranym 0:2 ligowym meczu z Juventusem.

Bartłomiej Drągowski (ACF Fiorentina – Serie A) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Torino.

Kamil Glik (Benevento Calcio – Serie A) – 90 minut w przegranym 0:4 ligowym meczu z Interem.

Karol Linetty (Torino FC – Serie A) – 66 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Fiorentiną.

Łukasz Skorupski (Bologna FC 1909 – Serie A) – obronił rzut karny w przegranym 1:2 ligowym meczu z AC Milan. Zagrał cały mecz.

Wojciech Szczęsny (Juventus FC – Serie A) – 90 minut w wygranym 2:0 ligowym meczu z Sampdorią.

Adam Chrzanowski (Pordenone Calcio – Serie B) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował w lidze 1:1 z Lecce.

Filip Jagiełło (Brescia Calcio – Serie B) – strzelił gola w przegranym 1:2 ligowym meczu z Ascoli. Zszedł z boiska w 72. minucie.

Jakub Łabojko (Brescia Calcio – Serie B) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 1:2 z Ascoli.

Marcin Listkowski (US Lecce – Serie B) – z powodu urazu poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Pordenone.

Sebastian Musiolik (Pordenone Calcio – Serie B) – 90 minut i gol w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Lecce.

Piotr Parzyszek (Frosinone Calcio – Serie B) – wszedł na boisko w 67. minucie przegranego 1:3 ligowego meczu z Empoli.

Mariusz Stępiński (US Lecce – Serie B) – 63 minuty w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Pordenone.

Przemysław Szymiński (Frosinone Calcio – Serie B) – 90 minut w przegranym 1:3 ligowym meczu z Empoli.

Szymon Żurkowski (Empoli FC – Serie B) – strzelił gola w wygranym 3:1 ligowym meczu z Frosinone. Został zmieniony w 57. minucie.

Michał Lewandowski (Teramo Calcio – Serie C) – 90 minut, obroniony rzut karny i żółta kartka w wygranym 2:1 ligowym meczu z Bari.

Szymon Matysiak (AS Livorno Calcio – Serie C) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 0:1 z Lecco.