Oko na rodaka: Dublet Stępińskiego nie dał awansu

Mariusz Stępiński

W przedostatniej kolejce włoskiej Serie B dwie bramki dla Lecce strzelił Mariusz Stępiński. Te trafienia nie przedłużyły jednak szans jego zespołu na bezpośredni awans do Serie A, przez co Lecce zagra w barażach. Tam może spotkać się z innymi drużynami, w których występują Polacy.

Rozgrywki włoskiej Serie B weszły w decydującą fazę. W poprzedni weekend awans do Serie A wywalczyło Empoli, do którego wypożyczony jest Szymon Żurkowski. Bardzo blisko dołączenia do tego grona jest także Salernitana, w kadrze której znajduje się aż trzech Polaków – Patryk Dziczek (wypożyczony z Lazio), Paweł Jaroszyński (wypożyczony z Genoi) oraz Tomasz Kupisz. Ich drużyna wygrała w piątkowym meczu 37. kolejki 2:0 z Empoli i obecnie zajmuje drugie miejsce w tabeli z przewagą dwóch “oczek” nad trzecią Monzą. By ich drużyna wywalczyła bezpośredni awans to w następnej kolejce, która zostanie rozegrana już w poniedziałek, Salernitana musi wygrać z Pescarą, która ma już iluzoryczne szanse na utrzymanie lub liczyć na remis lub porażkę Monzy z Brescią.

W piątek szansę na bezpośredni awans straciło natomiast Lecce Mariusza Stępińskiego i Marcina Listkowskiego. Ich drużynie nie pomógł nawet dublet ustrzelony w przeciągu dwóch minut przez Stępińskiego. Nie wystarczyło to jednak na pokonanie Regginy, w której cały mecz na ławce rezerwowych spędził Thiago Cionek. Remis 2:2 oznacza, że Lecce przed ostatnią kolejkę traci do drugiego miejsca już cztery punky i na pewno będzie miała przedłużony sezon poprzez udział w barażach o awans.

pW tych barażach udział weźmie sześć drużyn, które zakończyły sezon zasadniczy na miejscach 3-8. W pierwszej rundzie piąty zespół zmierzy się z ósmym, natomaist szósty z siódmym – na tym etapie zostanie rozegrany tylko jeden mecz. W kolejnej fazie zostanie rozegrany dwumecz, a do gry dołączy także trzeci i czwarty zespół Serie B. Zwycięzcy drugiej rundy zmierzą się w finałowym dwumeczu o trzecią przepustkę do Serie A. Lecce ma już zapewniony udział w barażach od drugiej rundy. O ostatnie dwa wolne miejsca powalczy m.in. Brescia (Filip Jagiełło i Jakub Łabojko), SPAL (Jakub Iskra, Patryk Peda i Tomasz Woźniak), które mają po 53 punkt, a ich bezpośrednim rywalem będzie Chievo Verona. Zdecydowanie mniejsze szansę ma Reggina Thiago Cionka, która do miejsc barażowych traci trzy punkty.

Ciekawie prezentuje się także sytuacja na dole tabeli, gdzie na miejscach barażowych znajduje się Pordenone, w którym występują Adam Chrzanowski oraz Sebastian Musiolik. Zwycięstwo w ostatniej serii spotkań z Cosenzą da im utrzymanie w Serie B. O urlopach myśleć mogą w takiej sytuacji tylko dwa “polskie” zespoły – Empoli Szymona Żurkowskiego, które już wcześniej wywalczyło awans, a także Frosinone Piotra Parzyszka i Przemysława Szymińskiego, które zakończy sezon w środku stawki.

Podsumowanie występów polskich zawodników (7 maja)

Anglia

Jakub Stolarczyk (Leicester City FC – Premier League) – poza kadrą meczową na ligowy mecz z Newcastle United.

Bośnia i Hercegowina

Mateusz Zachara (NK Široki Brijeg – Ekstraklasa) – 81 minut w wygranym 3:1 ligowym meczu z FK Željezničar.

Islandia

Maciej Majewski (Grindavík – druga liga) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał u siebie 3:1 z ÍBV.

Niemcy

Rafał Gikiewicz (FC Augsburg – Bundesliga) – 90 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu ze Stuttgartem.

Robert Gumny (FC Augsburg – Bundesliga) – 90 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu ze Stuttgartem.

Marcin Kamiński (VfB Stuttgart – Bundesliga) – poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z Augsburgiem.

Adam Dźwigała (FC Sankt Pauli – 2. Bundesliga) – wszedł na boisko w 61. minucie przegranego 0:4 ligowego meczu z Holstein Kiel.

Adrian Stanilewicz (SV Darmstadt 98 – 2. Bundesliga) – poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z Hannoverem 96.

Patrick Schikowski (SC Verl 1924 – 3. Liga) – poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z Türkgücü München.

Rumunia

Kamil Wiktorski (Dunărea Călărași – druga liga) – 90 minut w wygranym 3:2 ligowym meczu z Rapidem Bukareszt.

Włochy

Adam Chrzanowski (Pordenone Calcio – Serie B) – cały mecz na ławce. Jego zespół bezbramkowo zremisował w lidze z Venezią.

Thiago Cionek (Reggina 1914 – Serie B) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował w lidze 2:2 z Lecce.

Patryk Dziczek (US Salernitana 1919 – Serie B) – poza kadrą meczową na wygrany 2:0 ligowy mecz z Empoli.

Jakub Iskra (SPAL 2013 – Serie B) – poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z Reggianą.

Filip Jagiełło (Brescia Calcio – Serie B) – 90 minut i żółta kartka w wygranym 4:3 ligowym meczu z Pisą.

Paweł Jaroszyński (US Salernitana 1919 – Serie B) – 68 minut w wygranym 2:0 ligowym meczu z Empoli. Zmienił go Tomasz Kupisz.

Tomasz Kupisz (US Salernitana 1919 – Serie B) – wszedł na boisko w 68. minucie w miejsce Pawła Jaroszyńskiego, a jego zespół wygrał w lidze 2:0 z Empoli.

Marcin Listkowski (US Lecce – Serie B) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował w lidze 2:2 z Regginą.

Jakub Łabojko (Brescia Calcio – Serie B) – wszedł na boisko w przerwie wygranego 4:3 ligowego meczu z Pisą.

Sebastian Musiolik (Pordenone Calcio – Serie B) – wszedł na boisko w 58. minucie bezbramkowo zremisowanego ligowego meczu z Venezią.

Piotr Parzyszek (Frosinone Calcio – Serie B) – 57 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z L.R. Vicenza.

Patryk Peda (SPAL 2013 – Serie B) – poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z Reggianą.

Mariusz Stępiński (US Lecce – Serie B) – strzelił dwie bramki w zremisowanym 2:2 ligowym meczu z Regginą. Zszedł z boiska w 70. minucie.

Przemysław Szymiński (Frosinone Calcio – Serie B) – 79 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z L.R. Vicenza.

Tomasz Woźniak (SPAL 2013 – Serie B) – poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z Reggianą.

Szymon Żurkowski (Empoli FC – Serie B) – wszedł na boisko w 56. minucie przegranego 0:2 ligowego meczu z Salernitaną.