Oko na rodaka: Dublet Karola Świderskiego

Karol Świderski

facebook.com

Wydarzeniem niedzieli dla kibiców śledzących losy polskich zawodników występujących za granicą były dwie bramki strzelone przez Karola Świderskiego. Prócz tego, hat tricka w drugiej lidze słowackiej ustrzelił Dawid Kurminowski, a po jednym, premierowym trafieniu zanotowali Piotr Grzelczak oraz Łukasz Zwoliński.

Karol Świderski mecz z AÉK-iem Ateny rozpoczął w wyjściowym składzie. Miało to miejsce po raz trzeci w sezonie. 22-letni napastnik potrafi odpłacić się trenerowi za zaufanie, bo właśnie w tych trzech spotkaniach strzelił swoje wszystkie cztery bramki w tym sezonie. W niedzielnym spotkaniu Świderski strzelił dwie bramki i grał do 64. minuty, kiedy zastąpił go Chuba Akpom. Nie wystarczyło to jednak do odniesienia zwycięstwa nad rywalem ze stolicy Grecji. PAÓK w tym momencie ma na koncie 11 punktów i jest trzecim zespołem greckiej ekstraklasy. Sam Świderski dzięki ostatnim dwóm trafieniom przewodzi klasyfikacji strzelców ligi. Prócz tego, Polak został także najlepszym strzelcem swojego zespołu w 2019 roku – w szesnastu spotkaniach strzelił jedenaście bramek.

Dawid Kurminowski strzela kolejne bramki na Słowacji. To jest dobra informacja, bez wątpienia. Nieco gorszą jest to, że wypożyczony z Lecha Poznań napastnik występuję na co dzień w drugoligowych rezerwach MŠK Žilina. 20-latek niemal w pojedynkę pokonał FK Železiarne Podbrezová, strzelając im aż trzy bramki. Jego zespół ostatecznie wygrał 4:1, dzięki czemu przesunął się na czwarte miejsce w lidze. Sam Kurminowski również przesunął się w górę klasyfikacji strzelców, gdyż ma już osiem bramek strzelonych po jedenastu kolejkach.

Piotr Grzelczak pod koniec sierpnia trafił do kazachskiego FK Atyrau. W dzisiejszym meczu ligowym z Okżetpesem Kokczetaw 31-latek strzelił swojego pierwszego gola w barwach nowego klubu. Mimo tego, że Atyrau praktycznie od początku spotkania grał w osłabieniu po czerwonej kartce dla Witalija Ustinowa zdołał wywalczyć remis 2:2. Ich sytuacja w lidze jest jednak nie do pozazdroszczenia. Po 28 kolejkach FK Atyrau zajmuje przedostatnie, jedenaste  miejsce w lidze ze stratą jednego punktu do miejsca oznaczającego grę w barażach i ośmiu punktów do bezpiecznej strefy.

Pierwszego gola w tym sezonie chorwackiej ekstraklasy strzelił Łukasz Zwoliński. Polak zachwycał w poprzednim sezonie w barwach HNK Gorica, natomiast wejście w ten sezon miał dużo słabszy. Wydaje się jednak, że 26-letni napastnik najgorsze ma za sobą, a pierwsze trafienie, które dało zwycięstwo nad Interem Zaprešić będzie przełamaniem dla Zwolińskiego.

Bułgaria

Jacek Góralski (Łudogorec Razgrad – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 58. minucie wygranego 1:0 ligowego meczu z Dunawem Ruse. Zobaczył żółtą kartkę w doliczonym czasie gry.

Jakub Świerczok (Łudogorec Razgrad – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z Dunawem Ruse.

Chorwacja

Michał Masłowski (HNK Gorica – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 56. minucie wygranego 2:0 ligowego meczu z Interem Zaprešić.

Łukasz Zwoliński (HNK Gorica – Ekstraklasa) – strzelił gola w wygranym 2:0 meczu ligowym z Interem Zaprešić. Zagrał cały mecz.

Dania

Kamil Wilczek (Brøndbyernes IF – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z SønderjyskE.

Grecja

Karol Świderski (PAÓK – Ekstraklasa) – strzelił dwie bramki w zremisowanym 2:2 ligowym meczu z AEK-iem Ateny. Grał do 65. minuty.

Sebastian Chruściel (Paniónios GSS – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na przegrany 0:1 ligowy mecz z Panathinaikosem.

Hiszpania

Grzegorz Kleemann (Yeclano Deportivo – trzecia liga) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 2:0 z CF Talavera.

Krzysztof Sendorek (CD Izarra – trzecia liga)  – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 0:2 z Club Haro Deportivo.

Kazachstan

Piotr Grzelczak (FK Atyrau – Ekstraklasa) – strzelił gola w zremisowanym 2:2 ligowym meczu z Okżetpesem Kokczetaw. Grał do 78. minuty.

Konrad Wrzesiński (Kajrat Ałmaty – Ekstraklasa) – wystąpił w wygranym 4:1 ligowym meczu z Ordabasami Szymkent.

Niemcy

Adam Bodzek (Fortuna Düsseldorf 1895 – Bundesliga) – 90 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z SC Freiburg.

Dawid Kownacki (Fortuna Düsseldorf 1895 – Bundesliga) – 76 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z SC Freiburg.

Jakub Bednarczyk (FC Sankt Pauli – 2. Bundesliga) – poza kadrą meczową na wygrany 2:0 ligowy mecz z Sandhausen.

Waldemar Sobota (FC Sankt Pauli – 2. Bundesliga) – 90 minut w wygranym 2:0 ligowym meczu z Sandhausen.

Adam Matuszczyk (KFC Uerdingen 1905 – 3. Liga) – 77 minut i żółta kartka w wygranym 2:1 ligowym meczu z SV Meppen 1912.

Marcus Piossek (SV Meppen 1912 – 3. liga) – 62 minuty w przegranym 1:2 ligowym meczu z KFC Uerdingen 1905.

Norwegia

Maciej Gostomski (FK Haugesund – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na zremisowany 2:2 ligowy mecz z Kristiansund BK.

Łukasz Jarosiński (Hamarkameratene – druga liga) – 90 minut w wygranym 2:0 ligowym meczu z Sanefjordem.

Portugalia

Paweł Kieszek (Rio Ave FC – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z FC Porto.

Tomasz Kucz (Vitória SC Guimarães – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z Paços de Ferreira.

Rosja

Rafał Augustyniak (Urał Jekaterynburg – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 0:3 ligowym meczu z CSKA Moskwa.

Michał Kucharczyk (Urał Jekaterynburg – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 67. minucie przegranego 0:3 ligowego meczu z CSKA Moskwa.

Rumunia

Łukasz Gikiewicz (FCSB Bukareszt – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na wygrany 3:0 ligowy mecz z Academica Clinceni.

Słowacja

Jakub Kiwior (MŠK Žilina – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z DAC Dunajská Streda.

Dawid Kurminowski (MŠK Žilina B – Ekstraklasa) – strzelił trzy bramki w wygranym 4:1 ligowym meczu z FK Železiarne Podbrezová.

Daniel Skiba (FK Železiarne Podbrezová – druga liga) – poza kadrą meczową na przegrany 1:4 ligowy mecz z rezerwami MŠK Žilina.

Stany Zjednoczone

Przemysław Frankowski (Chicago Fire – MLS, pierwszy poziom rozgrywek w USA) – 90 minut i asysta w zremisowanym 2:2 ligowym meczu z Toronto FC.

Kacper Przybyłko (Philadelphia Union – MLS, pierwszy poziom rozgrywek w USA) – 90 minut i żółta kartka w przegranym 0:2 ligowym meczu z Columbus Crew.

Przemysław Tytoń (FC Cincinnati – MLS, pierwszy poziom rozgrywek w USA) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Orlando City.

Konrad Plewa (Real Monarchs – USL, drugi poziom rozgrywek w USA) – 90 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z Reno 1868.

Wojciech Wójcik (Hartford Athletic – USL, drugi poziom rozgrywek w USA) – wszedł na boisko w 76. minucie przegranego 0:4 meczu ligowego z Charlotte Independence.

Dariusz Formella (Sacramento Republic FC – USL, drugi poziom rozgrywek w USA) – wszedł na boisko w 80. minucie przegranego 1:2 ligowego meczu z El Paso Locomotive FC.

Turcja

Michał Pazdan (MKE Ankaragücü SK – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 2:1 ligowym meczu z Gençlerbirliği. Po jego zagraniu głową samobójczą bramkę na 1:0 strzelił Daniel Candeias.

Ukraina

Tomasz Kędziora (Dynamo Kijów – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 2:0 ligowym meczu z Dnipro.

Włochy

Paweł Dawidowicz (Hellas Verona FC – Serie A) – 90 minut i żółta kartka w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Cagliari.

Bartłomiej Drągowski (ACF Fiorentina – Serie A) – 90 minut w wygranym 3:1 ligowym meczu z AC Milan.

Filip Jagiełło (Genoa CFC 1893 – Serie A) – poza kadrą meczową na przegrany 0:4 ligowy mecz z Lazio.

Arkadiusz Milik (SSC Napoli – Serie A) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 2:1 z Brescią.

Krzysztof Piątek (AC Milan – Serie A) – 58 minut w przegranym 1:3 ligowym meczu z Fiorentiną.

Łukasz Skorupski (Bologna FC 1909 – Serie A) – 90 minut i żółta kartka w przegranym 0:1 ligowym meczu z Udinese.

Mariusz Stępiński (Hellas Verona FC – Serie A) – 88 minut i żółta kartka w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Cagliari.

Łukasz Teodorczyk (Udinese Calcio – Serie A) – poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z Bologną.

Sebastian Walukiewicz (Cagliari Calcio – Serie A) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował w lidze 1:1 z Hellasem Verona.

Piotr Zieliński (SSC Napoli – Serie A) – 90 minut w wygranym 2:1 ligowym meczu z Brescią.

Szymon Żurkowski (ACF Fiorentina – Serie A) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 3:1 z AC Milan.

Patryk Dziczek (US Salernitana 1919 – Serie B) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 3:2 z Livorno.

Paweł Jaroszyński (US Salernitana 1919 – Serie B) – 90 minut i żółta kartka w wygranym 3:2 ligowym meczu z Livorno.

Jan Jurczak (Pordenone Calcio – Serie B) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował w lidze 1:1 z Chievo.

Szymon Fyda (Ravenna FC 1913 – Serie C) – wszedł na boisko w 60. minucie przegranego 0:2 ligowego meczu z Sambenedettese.

Michał Lewandowski (Teramo Calcio – Serie C) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 0:2 z Monopoli.

Wyspy Owcze

Łukasz Cieślewicz (B36 Tórshavn – Ekstraklasa) – zagrał w zremisowanym 2:2 ligowym meczu z HB.

Michał Przybylski (B36 Tórshavn – Ekstraklasa) – zagrał w zremisowanym 2:2 ligowym meczu z HB.