Oko na rodaka: Asysty Grosickiego i Płachety

Kamil Grosicki / fot. Mikołaj Barbanell (Piłkarski Świat)

III runda Pucharu Anglii przyniosła nam sporo dobrych nowin. Asysty dla swoich drużyn zanotowali Kamil Grosicki i Przemysław Płacheta. W barwach Derby County zadebiutował mający za sobą występy w juniorskiej reprezentacji Polski Bartosz Cybulski. Drugiego w tym sezonie niemieckiej 2. Bundesligi strzelił natomiast David Kopacz.

Specyfiką wczesnych rund Pucharu Anglii jest to, że zespoły teoretycznie mocniejsze bardzo często decydują się na wystawienie rezerwowego składu. Przemysław Płacheta w Norwich z pewnością nie jest rezerwowym, lecz balansuję na granicy wyjściowej jedenastki. Polak zagrał cały mecz w spotkaniu III rundy Pucharu Anglii, w którym lider Championship okazał się lepszy od 16. drużyny tych rozgrywek Coventry City. O zwycięstwie “Kanarków” zdecydowały świetne pierwsze minuty spotkania. W 6. minucie po dograniu z lewej strony boiska Płachety Todd Cantwell dograł prostopadłe podanie do Kenny’ego McLeana. Chwilkę później było już 2:0 – Płacheta popisał się świetnym dośrodkowaniem wprost na głowę wbiegającego Jordana Hugilla. Płacheta, dla którego było to pierwsze spotkanie w wyjściowym składzie od wyleczenia kontuzji, zagrał cały mecz.

Kamil Grosicki po raz pierwszy w tym sezonie rozpoczął mecz w wyjściowym składzie West Bromwich Albion (był to jego trzeci występ w pierwszym zespole WBA w sezonie 2020/21). W III rundzie Pucharu Anglii zespół Polaka zmierzył się z występującym w League One Blackpool. Zespół z Premier League dość niespodziewanie męczył się na terenie niżej notowanego rywala. Asystę przy bramce na 1:1 zanotował Grosicki. Po krótkim rozegraniu rzutu rożnego w 52. minucie Grosicki wrzucił piłkę w pole karne. Dotarł do niej Semi Ajayi, który strzałem głową wyrównał stan meczu. W 79. minucie po zagraniu Grosika rzut karny podyktowany za zagranie ręką. “Jedenastkę” wykorzystał Matheus Pereira, doprowadzając tym samym do dogrywki. Ta nie przyniosła rozstrzygnięcia, w związku z czym sędzia zarządził serię rzutów karnych. Już w pierwszej serii jedenastek do piłki podszedł Grosicki. Reprezentant Polski zdołał przechytrzyć bramkarza Blackpool. W krok za tym nie poszli jego koledzy – aż trzy strzały piłkarzy WBA obronił Chris Maxwell i to Blackpool awansowało do kolejnej rundy tych rozgrywek.

O wiele większe problemy kadrowe przed dzisiejszym meczem pucharowym miało Derby County. Z powodu koronawirusa pierwszy zespół, a więc także Krystian Bielik i Kamil Jóźwiak, wylądowali na kwarantannie. W związku z tym na mecz III rundy Pucharu Anglii z szóstoligowym Chorley FC wystawieni zostali piłkarze występujący na co dzień w drużynach U-23 i U-18. Wśród nich znalazł się 18-letni polski napastnik Bartosz Cybulski, który od najmłodszych latach szkolił się na Wyspach Brytyjskich. Juniorski reprezentant Polski pojawił się na boisku w 73. minucie, lecz nie pokazał się z dobrej strony. Podobnie jak cały zespół Derby. Szóstoligowiec zdecydowanie zdominował swoich młodszych rywali, wygrali na swoim obiekcie 2:0 i wywalczyli tym samym historyczny awans do IV rundy najstarszych rozgrywek piłkarskich w Anglii. Co ciekawe, nie był to jedyny przypadek, gdy młody Polak niespodziewanie załapał się do kadry meczowej zespołu z Premier League lub Championship. W kadrze meczowej Aston Villi na spotkanie z Liverpoolem znalazł się Oliwier Zych. 16-letni polski bramkarz spędził całe spotkanie na ławce, z której obserwował wysoką porażkę swojego zespołu.

Niewielu obserwatorów spodziewało się, że David Kopacz, który niespecjalnie zaprezentował się w Górniku Zabrze, poradzi sobie na poziomie 2. Bundesligi. Jego Würzburger Kickers od samego początku sezonu ma bardzo duże problemy i wciąż plasuję się na ostatniej pozycji w ligowej tabeli. Kopacz na tle swoich kolegów z zespołu wyróżnia się. Do trzech asyst uzbieranych w poprzednich meczach 21-latek dorzucił dzisiaj drugie trafienie w tym sezonie zaplecza Bundesligi. W 80. minucie Kopacz wykorzystał długie podanie Arne Feicka i strzelił dla Würzburger Kickers gola na 3:1 w starciu z VfL Osnabrück Davida Blachy (grał do 75. minuty). Ostatecznie zespół Kopacza wygrał 3:2, notując tym samym swoje dopiero drugie zwycięstwo w tym sezonie. Pomimo triumfu Würzburger Kickers pozostaje najgorszym zespołem 2. Bundesligi w sezonie 2020/21.

Podsumowanie występów polskich zawodników (9 stycznia)

Anglia

Jan Bednarek (Southampton FC – Premier League) – mecz jego zespołu został przełożony.

Kamil Grosicki (West Bromwich Albion FC – Premier League) – zaliczył asystę w przegranym po rzutach karnych meczu III rundy Pucharu Anglii z Blackpool. W regulaminowym czasie było 2:2.

Jakub Stolarczyk (Leicester City FC – Premier League) – poza kadrą meczową na wygrany 4:0 mecz III rundy Pucharu Anglii ze Stoke City.

Bartosz Białkowski (Millwall FC – Championship) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w III rundzie Pucharu Anglii z Boreham Wood.

Krystian Bielik (Derby County FC – Championship) – poza kadrą meczową na przegrany 0:2 mecz III rundy Pucharu Anglii z Chorley FC.

Bartosz Cybulski (Derby County FC – Championship) – wszedł na boisko w 73. minucie przegranego 0:2 meczu III rundy Pucharu Anglii z Chorley FC.

Kamil Jóźwiak (Derby County FC – Championship) – poza kadrą meczową na przegrany 0:2 mecz III rundy Pucharu Anglii z Chorley FC.

Przemysław Płacheta (Norwich City FC – Championship) – 90 minut i asysta w wygranym 2:0 meczu III rundy Pucharu Anglii z Coventry City.

Kacper Miałkowski (Rochdale AFC – League One) – poza kadrą meczową na zremisowany 3:3 ligowy mecz z Crewe Alexandra.

Jakub Niemczyk (Burton Albion FC – League One) – poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z Gillingham.

Bahrajn

Łukasz Gikiewicz (East Riffa Club – Ekstraklasa) – wystąpił w przegranym 1:2 ligowym meczu z Al-Riffa.

Belgia

Łukasz Teodorczyk (Royal Charleroi SC – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 81. minucie przegranego 2:3 ligowego meczu z KV Oostende.

Cypr

Patryk Procek (AEL Limassol – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował w lidze 1:1 z Omónia Nikozja.

Francja

Radosław Majecki (AS Monaco – Ligue 1) – poza kadrą meczową na wygrany 3:0 ligowy mecz z Angers.

Niemcy

Bartosz Białek (VfL Wolfsburg – Bundesliga) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował w lidze 2:2 z Unionem Berlin.

Łukasz Piszczek (Borussia Dortmund – Bundesliga) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 3:1 z RB Leipzig.

David Blacha (VfL Osnabrück – 2. Bundesliga) – 75 minut w przegranym 2:3 ligowym meczu z FC Würzburger Kickers.

Adam Dźwigała (FC Sankt Pauli – 2. Bundesliga) – 79 minut i żółta kartka w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Holstein Kiel.

David Kopacz (FC Würzburger Kickers – 2. Bundesliga) – strzelił gola w wygranym 3:2 ligowym meczu z VfL Osnabrück. Został zmieniony w doliczonym czasie gry.

André Dej (FC Viktoria Köln 1904 – 3. Liga) – poza kadrą meczową na bezbramkowo zremisowany ligowy mecz z Kaiserslautern.

Adrian Małachowski (1.FC Magdeburg – 3. Liga) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z KFC Uerdingen 05.

Sebastian Mrowca (SV Wehen Wiesbaden – 3. Liga) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Hallescher FC.

Marcus Piossek (SV Meppen 1912 – 3. Liga) – 88 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z 1. FC Saarbrücken.

Szkocja

Dominik Naglik (Dundee United FC – Premiership) – mecz jego zespołu został przełożony.

Turcja

Dominik Furman (Gençlerbirliği SK – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 0:6 z Galatasaray.

Paweł Olkowski (Gazişehir Gaziantep FK – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z Sivassporem.

Włochy

Kamil Glik (Benevento Calcio – Serie A) – 90 minut w przegranym 1:4 ligowym meczu z Atalantą.

Karol Linetty (Torino FC – Serie A) – wszedł w przerwie przegranego 0:2 ligowego meczu z AC Milan.

Łukasz Skorupski (Bologna FC 1909 – Serie A) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na przegrany 0:2 ligowy mecz z Genoą.

Michał Lewandowski (Teramo Calcio – Serie C) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Avellino.