Sezon ligowy rozruszał się na dobre. Na wielu piłkarskich arenach w różnych zakątkach świata polscy piłkarze walczyli ze swoimi zawodnikami o ligowe punkty.

Tradycją stają się już bramki Roberta Lewandowskiego dla Bayernu. Kapitan reprezentacji Polski tym razem strzelił dwa gole w starciu z Mainz. W Niemczech na listę strzelców wpisali się także Artur Sobiech i Mariusz Sowisło. Ten pierwszy strzelił swoją pierwszą bramkę w lidze w Darmstadt. Miejmy nadzieje, że to odblokuje polskiego napastnika. Mający polskie korzenie Sowisło, przebywający przez całą karierę zawodniczą w Niemczech zawodnik strzelił bramkę dla Magdeburga w przegranym 1-3 meczu z Zwickau.

Polacy w Palermo rozstrzelali się na dobre. Tydzień temu bramkę strzelił Thiago Cionek. Dzisiaj jego wyczyn powtórzył Radosław Murawski. Były młodzieżowy reprezentant Polski cztery minuty po wejściu na boisko strzelił bramkę na wagę remisu z Foggią Calcio.

Przykry aspekt tego weekendu spotkał nas w dalekiej Islandii. Drużyna Roberta Winogrodzkiego po raz kolejny przegrała mecz ligowy. Ostatnia porażka okazała się szczególnie bolesna, bo przypieczętowała spadek z drugiej ligi. Szczebel wyżej czeka nas bardzo ciekawa walka o utrzymanie w tamtejszej ekstraklasie pomiędzy drużynami Patryka Stefańskiego i Tomasza Łuby.

Podsumowanie występów polskich zawodników:

Anglia

Łukasz Fabiański (Swansea City – Premier League) – 90 minut w zremisowanym 0-0 meczu z Tottenhamem. Polak zebrał bardzo dobre recenzje, popisał się kilkoma interwencjami na światowym poziomie.

Grzegorz Krychowiak (West Bromwich Albion FC – Premier League) – 90 minut w bezbramkowo zremisowanym meczu z West Ham United.

Jan Bednarek (Southampton FC – Premier League) – poza kadrą meczową na wygrany 1-0 mecz z Crystal Palace.

Artur Boruc – (AFC Bournemouth – Premier League) – cały mecz na ławce. Jego drużyna wygrała 2-1 z Brighton.

Krystian Bielik (Arsenal – Premier League) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na wygrany 3-0 mecz ligowy z Bournemouth.

Tomasz Kuszczak (Birmingham City FC – Championship) – spędził cały mecz na ławce w przegranym 1-3 meczu z Preston North End FC.

Bartosz Białkowski (Ipswich Town FC – Championship) – 90 minut w wygranym 2-0 meczu z Boltonem.

Paweł Wszołek (Queens Park Rangers FC – Championship) – wszedł na boisko po przerwie i zobaczył żółtą kartkę. Jego zespół przegrał 2-3 z Middlesbrough

Ariel Borysiuk (Queens Park Rangers FC – Championship) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał 2-3 z Middlesbrough

Michał Żyro (Wolverhampton Wanderers FC – Championship) – poza kadrą meczową na wygrany 2-1 mecz z Nottingham Forest FC.

Kamil Grosicki (Hull City – Championship) – 90 minut i żółta kartka w zremisowanym 1-1 meczu ligowym z Sunderlandem.

Mateusz Klich (Leeds United – Championship) – poza kadrą meczową na przegrany 0-1 mecz ligowy z Millwall FC.

Austria

Bartłomiej Żynel (FC Liefering/ FC Salzburg – druga liga) – poza kadrą meczową. Jego drużyna przegrała 2-3 z Wattens.

Azerbejdżan

Jakub Rzeźniczak (Qarabağ Ağdam – Ekstralasa) – 90 minut w wygranym 2-0 meczu ligowym z Kəpəzem Gəncə.

Belgia

Łukasz Teodorczyk (Anderlecht – Ekstraklasa) – zszedł z boiska w doliczonym czasie gry. Jego drużyna zremisowała 2-2 z KV Kortrijk.

Bułgaria

Jacek Góralski (Łudogorec Razgrad – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 85. minucie wygranego 2-1 meczu ligowego z Botewem Płowdiw.

Daniel Kajzer (Botew Płowdiw – Ekstraklasa) – nie zagrał w przegranym 1-2 meczu z Łudogorcem.

Chorwacja

Michał Masłowski (HNK Gorica – druga liga) – zadebiutował w nowym zespole w wygranym 2-0 meczu ligowym z NK Lučko. Polak grał do 67. minuty meczu.

Czechy

Łukasz Pielorz (MFK Frýdek-Místek – druga liga czeska) – 90 minut w zremisowanym 1-1 meczu ligowym z SK Dynamo České Budějovice.

Cypr

Patryk Procek (AS Ethnikós Áchnas – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego drużyna przegrała 1-2 z Olympiacosem.

Dania

Kamil Wilczek (Brøndbyernes IF – Ekstraklasa) – 57 minut w zremisowanym 0-0 meczu ligowym z Ålborg Boldspilklub

Francja

Kamil Glik (AS Monaco FC – Ligue 1) – 90 minut w wygranym 3-0 meczu z RC Strasbourg.

Igor Lewczuk (Bordeaux – Ligue 1) – cały mecz na ławce. Bordeaux wygrał 1-0 z Toulouse.

Damien Perquis (Gazélec Ajaccio – 2. liga francuska) – poza kadrą meczową. Jego zespół wygrał 2-1 z Clermont Foot.

Ludovic Obraniak (AJ Auxerre – 2. liga francuska) – 90 minut w przegranym 0-3 spotkaniu ligowym z Nîmes Olympique.

Grecja

Piotr Grzelczak (AÓ Plataniá Chaníon – Ekstraklasa) – pojawił się na boisku w 77. minucie zremisowanego 0-0 meczu ligowego z PAE AO Kerkyra.

Bartłomiej Babiarz (GS Apóllon Smýrnis – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 0-1 meczu ligowym z Panathinaikosem.

Hiszpania

Przemysław Tytoń (RC Deportivo de La Coruña – Ekstraklasa) – spędził cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał 1-2 z Betisem Sevilla.

Cezary Wilk (Real Zaragoza CD – druga liga) – nie zagrał w przegranym 1-2 meczu z Lugo. Polski pomocnik wciąż nie może dojść do siebie po kontuzji kolana.

Paweł Kieszek (Cordoba CF – druga liga) – 90 minut w wygranym 2-0 ligowym meczu z CD Tenerife.

Adrián Wójcik (AD Unión Adarve – trzecia liga) – wszedł na boisko w 75. minucie przegranego 0-1 meczu ligowego z C.C.D Cerceda.

Holandia

Piotr Parzyszek (PEC Zwolle – Eredivisie) – 59 minut w wygranym 2-1 meczu ligowym z Heraclesem Almelo. Polak zaliczył asystę przy pierwszej bramce dla swojego zespołu.

Filip Kurto (Roda JC Kerkrade – Eredivisie) – cały mecz na ławce w przegranym 1-3 meczu z Willem II.

Bartłomiej Urbański (Willem II Tilburg – Eredivisie) – cały mecz na ławce w wygranym 3-1 meczu z Rodą. Młody Polak czeka na debiut w nowym zespole.

Wojciech Golla (NEC Nijmegen – druga liga) – 90 minut w zremisowanym 1-1 meczu ligowym z FC Emmen.

Filip Bednarek (De Graafschap – druga liga) – 90 minut w wygranym 4-1 meczu ligowym z rezerwami Utrechtu.

Mikołaj Smyłek (MVV Maastricht – druga liga) – cały mecz na ławce w bezbramkowo zremisowanym meczu ligowym z rezerwami PSV. Polski bramkarz wciąż czeka na debiut w MVV.

Irlandia

Łukasz Skowron (St. Patrick’s Athletic – Ekstralasa) – jego drużyna nie grała w ten weekend.

Michał Sadyś (Cobh Ramblers FC – druga liga) – 21-letni z ławki oglądał porażkę swojego zespołu 0-3 z Cabinteely. Sadyś nie zdołał jeszcze zadebiutować w swoim zespole.

Islandia

Patryk Stefański (ÍA – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisowała 2-2 ze Stjarnan.

Tomasz Łuba (Víkingur Ólafsvík – Ekstraklasa) – nie zagrał w przegranym 1-3 meczu ligowym z Víkingur Reykjavík.

Maciej Majewski (Grindavík – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego drużyna wygrała 4-3 z Breidablik.

Robert Winogrodzki (Leiknir – islandzka druga liga) – zagrał cały mecz, jego drużyna przegrała 0-2 z ÍR. Tą porażką drużyna Polaka nie ma już szans na utrzymanie się w lidze.

Japonia

Krzysztof Kamiński (Júbilo Iwata – J-League, Ekstraklasa) – zagrał cały mecz, jego drużyna zremisowała 1-1 z Urawa Red Diamonds.

Jordania

Łukasz Gikiewicz (Al-Faisaly SC – Ekstraklasa) – zagrał w zremisowanym 2-2 meczu ligowym z Al-Jazeera.

Niemcy

Robert Lewandowski (Bayern München – Bundesliga) – dwie bramki w wygranym 4-0 spotkaniu lgowym z Mainz.

Łukasz Piszczek (Borussia Dortmund – Bundesliga) – zagrał cały mecz, jego zespół wygrał 5-0 z 1. FC Köln. Polski obrońca zaliczył asystę przy czwartej bramce.

Jakub Błaszczykowski (VfL Wolfsburg – Bundesliga) – poza kadrą meczową na przegrany 0-1 mecz z VfB Stuttgart.

Bartosz Kapustka (SC Freiburg – Bundesliga) – wszedł na boisko w 69. minucie, a jego zespół przegrał 0-4 z Bayerem Leverkusen. Był to jego debiut w Bundeslidze.

Rafał Gikiewicz (SC Freiburg – Bundesliga) – cały mecz na ławce, jego drużyna przegrała 0-4 z Bayerem Leverkusen.

Paweł Olkowski (1. FC Köln – Bundesliga) – poza kadrą meczową na przegrany 0-5 mecz ligowy z Borussią Dortmund.

Eugen Polanski (TSG 1899 Hoffenheim – Bundesliga) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował 1-1 z Herthą.

Marcin Kamiński (VfB Stuttgart – Bundesliga) – 90 minut w wygranym 1-0 meczu z Wolfsburgiem.

Waldemar Sobota (FC Sankt Pauli – 2. Bundesliga) – 90 minut w przegranym 0-4 meczu ligowym z Ingolstadt.

Artur Sobiech (SV Darmstadt 98 – 2. Bundesliga) – zagrał 88 minut i strzelił bramkę. Jego zespół wygrał 4-3 z Arminią Bielefeld.

Kacper Przybyłko (1. FC Kaiserslautern – 2. Bundesliga) – poza kadrą meczową. Jego drużyna przegrała 0-1 z Sandhausen.

Adam Bodzek (Fortuna Düsseldorf 1895 – 2. Bundesliga) – 90 minut w przegranym 1-3 meczu ligwoym z SpVgg Greuther Fürth.

Oskar Zawada (Karlsruher SC – 3. liga) – na boisku pojawił się w 81. minucie, a jego zespół wygrał 1-0 z Sportfreunde Lotte.

Rafał Kazior (rezerwy Werderu Brema – 3. liga) – wszedł na boisko w 81. minucie. Jego zespół bezbramkowo zremisował z Hansą Rostock.

Martin Kobylański (SC Preußen Münster 06 – 3. liga) – pojawił się na boisku w 81. minucie przegranego 1-2 meczu ligowego z Paderborn.

André Dej (Sportfreunde Lotte – 3. liga)90 minut w przegranym 0-1 spotkaniu ligowym z Karlsruher SC.

Jarosław Lindner (Sportfreunde Lotte – 3. liga) – pojawił się na boisku w 77. minucie meczu. Jego drużyna przegrała 0-1 z Karlsruher SC.

Marcus Piossek (Sportfreunde Lotte – 3. liga) – 79 minut w przegranym 0-1 spotkaniu ligowym z Karlsruher SC.

David Blacha (SV Wehen Wiesbaden – 3. liga) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 2-1 z Chemnitzer FC.

Sebastian Mrowca (SV Wehen Wiesbaden – 3. liga) – 90 minut w wygranym 2-1 meczu ligowym z Chemnitzer FC

Rafał Koczor (FC Carl Zeiss Jena – 3. Liga) – 90 minut w zremisowanym 2-2 meczu z Meppen.

Przemysław Płacheta (SG Sonnenhof Grossaspach – 3. liga) – poza kadrą meczową na wygrany 4-1 mecz ligowy z SpVgg Unterhaching.

Mariusz Sowisło (1. FC Magdeburg – 3. Liga) – urodzony w Polsce pomocnik strzelił bramkę w przegranym 1-3 meczu ligowym z FSV Zwickau. Sowisło zagrał cały mecz.

Norwegia

Piotr Leciejewski (SK Brann – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 1-0 meczu ligowym z Sandefjord.

Jakub Serafin (FK Haugesund – Ekstraklasa) – wypożyczony z Lecha Poznań z powodu kontuzji nie zagrał w wygranym 1-0 spotkaniu z Sogndal.

Grzegorz Flasza (Tromsdalen UIL – druga liga ) – jego drużyna rozegra mecz ligowy we wtorek.

Portugalia

Mateusz Zachara (CD Tondela – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 58. minucie meczu ze Sportingiem Lizbona. Jego drużyna przegrała 0-2.

Michał Miśkiewicz (CD Feirense – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce w przegranym 1-2 spotkaniu z Portimonense. Polak czeka na debiut w nowym zespole.

Rosja

Maciej Wilusz (FK Rostow – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 0-2 meczu ligowym z CSKA Moskwa.

Janusz Gol (Amkar Perm- Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 64. minucie. Amkar wygrał 1-0 z Lokomotivem.

Maciej Rybus (Lokomotiv Moskwa – Ekstraklasa) – wszedł na boisko po przerwie. Jego drużyna przegrała 0-1 z Amkarem Perm.

Rumunia

Piotr Polczak (Astra Giurgiu – Ekstraklasa) – 90 minut i żółta kartka w wygranym 3-1 meczu z Viitorulem.

Słowacja

Gerard Bieszczad (MFK Zemplín Michalovce – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego drużyna wygrała 2-1 z Senicą.

Jakub Więzik (1.FC Tatran Prešov – Ekstraklasa) – 62 minuty w przegranym 0-2 meczu ligowym ze Spartakiem Trnawa.

Dawid Szymonowicz (FC ViOn Zlaté Moravce – Ekstraklasa) – wypożyczony z Jagiellonii Białystok zawodnik wszedł na boisko w 84. minucie przegranego 2-3 meczu ligowego z DAC 1904 Dunajská Streda.

Szymon Gruca (Partizán Bardejov – 2. liga słowacka) – 90 minut i żółta kartka w przegranym 0-1 meczu ligowym ze Skalicą.

Mateusz Góra (Partizán Bardejov – 2. liga słowacka) – Poza kadrą meczową, jego drużyna przegrała w lidze 0-1 ze Skalicą.

Sebastian Szczepański (Partizán Bardejov – 2. liga słowacka) – 90 minut w przegranym 0-1 meczu ligowym ze Skalicą

Stany Zjednoczone

Konrad Plewa (Saint Louis FC – USL, drugi poziom rozgrywek w USA) – nie zagrał w wygranym 2-0 meczu z rezerwami Orlando City.

Wojciech Wójcik (OKC Energy FC – USL, drugi poziom rozgrywek) – 60 minut w wygranym 2-0 spotkaniu z Tulsa Roughnecks.

Szkocja

Maciej Dąbrowski (Hiberniam FC, Premiership) – poza kadrą meczową na zremisowany 2-2 mecz ligowy z Motherwell FC.

Krystian Nowak (Heart of Midlothian FC – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową. Jego drużyna wygrała 2-1 z Hamilton Academicals.

Rafał Grzelak (Heart of Midlothian FC – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 2-1 meczu z Hamilton Academicals.

Turcja

Adam Stachowiak (Gaziantep Büyükşehir Belediyespor Kulübü – druga liga) – 90 minut w przegranym 0-1 meczu ligowym z İstanbulspor A.Ş.

Łukasz Szukała (MKE Ankaragücü SK – druga liga) – nie zagrał w swoim nowym zespole, który przegrał 1-4 z Çaykur Rizespor Kulübü.

Ukraina

Tomasz Kędziora (Dynamo Kijów – Ekstraklasa) – z powodu choroby nie zagrał w wygranym 2-1 spotkaniu z Olimpikiem Donieck.

Walia

Adrian Cieślewicz (The New Saints FC – Ekstraklasa) –79 minut w bezbramkowo zremisowanym meczu ligowym z Cardiff MU.

Arkadiusz Piskorski (Cefn Druids AFC – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na zremisowany 2-2 mecz z Prestatyn Town.

Włochy

Wojciech Szczęsny (Juventus – Serie A) – cały mecz na ławce. Juventus wygrał 3-1 z Sassuolo.

Arkadiusz Milik (SSC Napoli – Serie A) – cały mecz na ławce, jego drużyna rozgromiła 6-0 Benevento.

Piotr Zieliński (SSC Napoli – Serie A) – cały mecz na ławce, jego drużyna rozgromiła 6-0 Benevento.

Bartosz Salamon (SPAL – Serie A) – 90 minut w przegranym 0-2 meczu z Cagliari.

Karol Linetty (UC Sampdoria – Serie A) – wszedł na boisko w 82. minucie zremisowanego 2-2 meczu ligowego z Torino.

Bartosz Bereszyński (UC Sampdoria – Serie A) – wszedł na boisko w przerwie zremisowanego 2-2 meczu z Torino.

Dawid Kownacki (UC Sampdoria – Serie A) – Cały mecz na ławce, Samdporia zremisowała 2-2 z Torino.

Łukasz Skorupski (AS Roma – Serie A) – cały mecz na ławce. Roma wygrała 3-0 z Hellasem Verona.

Bartłomiej Drągowski (Fiorentina – Serie A) – cały mecz na ławce, jego drużyna wygrała 2-1 z Bologną.

Paweł Jaroszyński (Chievo Verona – Serie A) – cały mecz na ławce. Jego drużyna zremisowała 1-1 z Atalantą. Polak wciąż czeka na debiut w nowym zespole.

Mariusz Stępiński (Chievo Verona – Serie A) – cały mecz na ławce. Jego drużyna zremisowała 1-1 z Atalantą. Polak wciąż czeka na debiut w nowym zespole.

Paweł Bochniewicz (Udinese Calcio – Serie A) – cały mecz na ławce. Jego drużyna przegrała 1-2 z AC Milan.

Thiago Cionek (US Città di Palermo – Serie B) – 90 minut w zremisowanym 1-1 meczu z US Foggia.

Radosław Murawski (US Città di Palermo – Serie B) – strzelił bramkę na wagę remisu w meczu z US Foggia. Polak wszedł na boisko w 76. minucie meczu.

Przemysław Szymiński (US Città di Palermo – Serie B) – pozostał na ławce, jego zespół zremisował 1-1 z US Foggia.

Paweł Dawidowicz (US Città di Palermo – Serie B) – pozostał na ławce, jego zespół zremisował 1-1 z US Foggia.

Tomasz Kupisz (AC Cesena – Serie B) – pojawił się na boisku w 78. minucie wygranego 3-1 meczu ligowego z US Avellino.

Michał Lewandowski (Teramo Calcio – Serie C) – polski bramkarz nie zagrał w wygranym 3-2 meczu z Ravenna Calcio.

Wyspy Owcze

Łukasz Cieślewicz (B36 Tórshavn – Ekstraklasa) – zagrał całą pierwszą połowę wygranego 5-1 meczu ligowego z ÍF.

Michał Przybylski (Skála – Ekstraklasa) – spędził cały mecz na ławce. Jego zespół został rozgromiony 0-5 przez 07 Vestur.