MŚ U-20: Ukraina zwycięzcą

Ukraińcy po raz pierwszy w historii zostali Mistrzami Świata do lat 20.

Ukraina U-20 - Korea Południowa U-20 / fot. Mikołaj Barbanell (Piłkarski Świat)

Ukraina po raz pierwszy w historii została Mistrzem Świata do lat 20. W wielkim finale Ukraińcy okazali się lepsi od rówieśników z Korei Południowej, których pokonali 3:1.

Nawet kibice tych drużyn nie wierzyli, że Ukraina i Korea Południowa zagrają w finale Mistrzostw Świata do lat 20. A tymczasem obie reprezentacje pokonały w półfinałach wyżej notowanych rywali. Ukraińcy poradzili sobie z Włochami wygrywając 1:0, w takim samym stopniu Korea pokonała Ekwador. Przed dzisiejszym meczem minimalnym faworytem bukmacherów była Ukraina, ale Korea po raz kolejny chciała zaskoczyć.

Już w 4. minucie mieliśmy rzut karny dla Korei Południowej. Na linii pola karnego faulowany był Kim Jung Min, a sędzia po analizie VAR wskazał na wapno. Do piłki ustawionej 11 metrów od bramki podszedł Kangin Lee i pewnym strzałem pokonał Andrija Łunina. Do remisu mógł doprowadzić Sergij Buleca, ale Gwangyeon Lee pewnie złapał piłkę po jego uderzeniu z rzutu wolnego. Ten sam gracz miał kolejną okazję w 34. minucie, tym razem strzelał sprzed pola karnego jednak kopnął w trybuny. Chwilę później Ukraińcom udało się wyrównać. Buletsa dośrodkował z rzutu wolnego, Se Yun Kim źle wybił futbolówkę, trafiła ona pod nogi Władysława Supriahy, a ten strzałem “z czuba” doprowadził do remisu. W doliczonym czasie gry ponownie na prowadzenie mogła wyjść Korea. Z dystansu uderzał Se Hun Oh i minimalnie się pomylił. Do przerwy Ukraina remisowała z Koreą Południową 1:1.

W pierwszych minutach drugiej połowy Ukraińcy rzucili się do ataku i w 53. minucie udało im się wyjść na prowadzenie. Jukchym Konoplia zagrał prostopadle do Supriahy, ten wyszedł sam na sam z Koreańskim bramkarzem i pewnym strzałem go pokonał. Okazję na podwyższenie prowadzenia miał Buleca, ale z rzutu wolnego strzelił niecelnie. Swoją szansę miał także Wiktor Kornijenko, który przejął piłkę na skraju pola karnego, popędził w stronę pola karnego, uderzył sprzed szesnastki i strzelił tuż obok bramki. Blisko bramki wyrównującej w 70. minucie był Se Hun Oh, ale Andrij Łunin kapitalną interwencją zatrzymał strzał napastnika Korei. W 90. minucie Ukraińcy zapewnili sobie zwycięstwo. Gjorgi Cwitaiszwili przejął piłkę po niedokładnym podaniu, popędził w pole karne, przymierzył i trafił tuż przy słupku. Ostatecznie Ukraina pokonała Koreę Południową 3:1 i mogła świętować pierwsze w historii Mistrzostwo Świata do lat 20.