Mistrzostwa świata 2022: Rozczarowanie Katarczyków w meczu otwarcia, Enner Valencia bohaterem Ekwadoru

fifa.com

Przez najbliższe 28 dni cały świat skieruje wzrok na Katar. W meczu inauguracyjnym mistrzostw świata 2022 Katarczycy ulegli z Ekwadorem (0:2) po dublecie Ennera Valencii.

Ruszył kontrowersyjny mundial na Bliskim Wschodzie. Na każdym kroku przypominano łamanie praw człowieka, mniejszości seksualnych czy migrantów, którzy budowali potrzebną infrastrukturę. FIFA zalecała federacjom, by skupić się na futbolu, nie na kwestiach politycznych. To nieszczególnie dobrze zostało przyjęte w zachodnim świecie. Oliwy do ognia przeddzień MŚ 2022 dolał Gianni Infantino mówiąc o hipokryzji.

Jestem Europejczykiem. Za to, co robiliśmy przez 3000 lat na całym świecie, powinniśmy przepraszać za następne 3000 lat, zanim udzielimy lekcji moralnych – mówił prezydent FIFA. Również selekcjoner Kataru wspominał o historycznym momencie dla całego Kataru i szczególnym dla arabskiego świata. Podjęliśmy ogromny wysiłek w tym kraju. Wszyscy jesteśmy oddani MŚ i tak wiele zainwestowaliśmy. Mam nadzieję, że to świetna impreza, podczas której będziemy mogli cieszyć się piłką nożną – mówił Felix Sanchez.

W trzeciej minucie  gola strzelił Enner Valencia po efektownym podaniu Felixa Torresa, lecz Włoch Daniele Orsato otrzymał po chwili sygnał z VAR-u o pozycji spalonej Ekwadorczyków, co wywołało mnóstwo kontrowersji. W 15. minucie rozpędzonego na bramkę Ennera Valencię nieprzepisowo zatrzymał Saad Al Sheeb i arbiter wskazał na jedenasty metr. Sam poszkodowany podszedł do rzutu karnego i z wielkim spokojem otworzył wynik.

33-letni snajper Fenerbahce stał się najlepszym strzelcem swojego kraju w historii MŚ z czterema trafieniami, wyprzedzając Agustína Delgado. Gospodarze nie wyglądała na drużynę, która trenuje razem od dobrych pięciu miesięcy. W 31. minucie z prawej flanki dośrodkował Angelo Preciado na głowę Valencii, który fantastycznie umieścił piłkę w siatce po raz drugi. Dla Katarczyków był to szok. Z pewnością nie było w ich scenariuszu.

W 55. minucie z dobrej strony pokazał się golkiper Katarczyków, interweniując po chytrym uderzeniu Romario Ibarry. Druga połowa nie przyniosła wielu emocji, a Ekwadorczycy mądrze bronili rezultatu. W 86. minucie bliski szczęścia był Mohammed Muntari. Reprezentacja gospodarzy w następnym meczu zmierzą się z Senegalem, zaś drużyna z Ameryki Południowej spotka się z Holandią.