Listkiewicz: Niedługo nie będzie można powiedzieć do bladego człowieka, że ma białą twarz

psg.fr


Echa wczorajszego skandalu nie milkną a Michał Listkiewicz przestrzega, by nie robić z arbitra rasisty. – Reakcja Basaksehiru jest dla mnie niedopuszczalna – uważa.

Sędzie techniczny, Sebastian Coltescu miał się zwrócić do drugiego trenera Basaksehiru Pierre’a Webo: “To ten czarny”, co natychmiast wywołało burzę na ławkach rezerwowych, a piłkarze obu zespołów geście solidarności opuścili murawę udając się do szatni. Rumuński minister sportu przeprosił w imieniu całego sportu za godny potępienia incydent.

Był prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej nie chce w tym momencie wydawać sądów, a w “Onecie” krytykuje postawę tureckich piłkarzy. – Reakcja Basaksehiru jest dla mnie niedopuszczalna. Powinno być tak, że kapitan, trener albo prezes zgłaszają sprawę delegatowi UEFA. Apeluję, by wstrzymać się z ocenami, póki sprawa nie zostanie przeanalizowana. Potrzeba tutaj jakiegoś językoznawcy, który wyda opinię na temat słowa “negru”. Wiemy, jakie są czasy i jaką rolę odgrywa dziś poprawność polityczna. Słowo “murzyn” uchodzi obecnie za obraźliwe, a ja uczyłem się w szkole wiesza o Murzynku Bambo i nikt nie widział problemu – oznajmia Listkiewicz.

– Nie mówmy więc na tym etapie, że sędzia jest rasistą. Niedługo nie będzie można powiedzieć do bladego człowieka, że ma białą twarz – dodaje. – Nie sądzę, że sędzia celowo użył rasistowskiego wyrażenia. Jeśli tak się stało, oznaczałoby to, że jest idiotą. Przecież rozmowy arbitrów są nagrywane, można też odczytywać komunikaty po ruchu ust. Nie pamiętam sprawy, by sędzia był oskarżany o rasizm. Zdarzało się natomiast, że arbiter używał wobec piłkarzy wulgarnych słów – wspomina. Spotkanie pomiędzy paryżanami a Basaksehirem zostanie dokończone dziś o 18:55, a w obsadzie sędziowskiej znalazła się dwójka arbitrów z Polski – Marcin Boniek oraz Bartosz Frankowski.

źródło: onet.pl /


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.