Liga Narodów: Pierwsza wygrana Niemców. Trzy punkty zostają na Półwyspie Iberyjskim

uefa.com/uefanationsleague/ukraine-vs-germany/

Reprezentacja Niemiec odnosi historyczne, bo pierwsze zwycięstwo w Lidze Narodów. Bramki Matthiasa Gintera oraz Leona Goretzki dały byłym Mistrzom Świata komplet punktów w starciu z Ukraińcami. Hiszpanie kontrolując przebieg spotkania wygrywają skromnie ze Szwajcarią 1:0.

Październikowa przerwa na reprezentację w Europie poświęcona meczom barażowym do przyszłorocznego Euro, ale także Lidze Narodów. Opis dzisiejszego pojedynku pomiędzy Ukrainą, a Niemcami w dywizji A należy poprzedzić wynikami, jakie obie te nacje uzyskały trzy dni temu. W towarzyskim spotkaniu podopieczni Andrija Szewczenki ulegli wysoko Francuzom 7:1, natomiast nasi zachodni sąsiedzi zremisowali w eksperymentalnym składzie z Turcją 3:3. Wydarzeniem bez precedensu na Stade de France w pobliżu paryskiego Saint-Denis mógł być występ asystenta Szewczenki, czyli Ołeksandra Szowkowskiego. Giorgij Buszczan nie doznał jednak żadnego urazu i konieczność zmiany bramkarza nie była konieczna. Legendarny golkiper Dynama Kijów w chwili pojawienia się na boisku zaliczyłby swój 93 występ w narodowych barwach licząc na karku niespełna 46 lat.

W pierwszej połowie było widać wyraźnie kulturę gry niemieckiej ekipy, choć Ukraińcy wyszli odważnie na to spotkanie. Nie minęło 20 minut, a zespół Joachima Löwa wyszedł na prowadzenie. Gola otwierającego mecz dał Matthias Ginter po kluczowym przepuszczeniu piłki przez Gnabry’ego. Nie byłoby jednak trafienia środkowego obrońcy Borussii Mönchengladbach, gdyby nie asysta Antonio Rüdigera. Do przerwy Mistrzowie Świata sprzed sześciu lat powinni prowadzić już 2:0. Giorgij Buszczan uprzedził Serge’a Gnabry’ego. Niekryty ofensywny zawodnik Bayernu nie zdołał umieścić piłki w siatce po strzale głową.

Druga część zawodów na stadionie Olimpijskim w Kijowie rozpoczęła się fatalnie dla golkipera Ukrainy. Buszczan mając praktycznie piłkę w obu rękach po dośrodkowaniu z prawej flanki Lukasa Klostermanna ni stąd, ni zowąd ją wypuścił, a Leon Goretzka przytomnie zareagował umieszczając futbolówkę głową niemalże do pustej bramki. Goście postanowili, że podadzą tlen Ukraińcom, a dokładnie zrobił to Niklas Süle, który sprowokował rzut karny. Rusłan Malinowski sprawił, że miejscowi złapali kontakt. Koniec końców, reprezentacja Niemiec dowiozła rezultat 1:2 do końca i tym samym odniosła pierwsze w historii Ligi Narodów zwycięstwo licząc poprzednią edycję.

W drugim meczu tej grupy, Hiszpanie skromie pokonali Szwajcarów. Bramkę na wagę trzech punktów dla La Roji zdobył Mikel Oyarzabal. Ostatnim spotkaniem dzisiejszego dnia w Lidze Narodów było starcie w dywizji D, gdzie Andora po raz kolejny zaskoczyła remisując bezbramkowo z Maltą.

10.10.2020; 3. kolejka Ligi Narodów – Liga A – Grupa 4; NSC Olimpiyskiy (Kijów).

Ukraina – Niemcy 1:2 (0:1)

20′ Matthias Ginter

49′ Leon Goretzka

77′ Ruslan Malinovskiy – rzut karny

Sędzia: Orel Grinfeld (Izrael).

Żółte kartki: Malinovskiy – Kroos, Ginter.

Ukraina: Bushchan – Karavaev, Zabarnyi, Mykolenko, SobolMalinovskiy, Sydorchuk (84′ Makarenko) – Kovalenko (76′ Shaparenko), Yarmolenko (C) (69′ Marlos), Yaremchuk – Tsygankov (70′ Zubkov).

Niemcy: Neuer (C) – Ginter, Süle, Rüdiger – Klostermann (90′ Emre Can), Kimmich, Kroos, Halstenberg – Goretzka, Draxler (80′ Werner) – Gnabry (90+3′ Havertz).