Liga Europy

Krzysztof Drobnik (Piłkarski Świat)

W meczu 3. kolejki grupy A Ligi Europy Astana na swoim boisku rozbiła 4-0 Maccabi Tel Awiw. Trzy punkty swojej drużynie dał duet Patrick Twumasi – Junior Kabananga, którzy strzelili po dwie bramki.

Mimo, że w dalekim Kazachstanie naprzeciw siebie stanęły dwa najsłabsze zespoły grupy A. Mimo to, stawka tego pojedynku jest wysoka. Obie drużyny w dwóch dotychczasowych spotkaniach zgromadziły po jednym punkcie. Ewentualna porażka znacznie utrudni włączenie się do walki o wyjście z grupy. Gospodarze grający w swojej twierdzy wydają się być nieznacznym faworytem tego starcia. Kazachowie na swoim boisku kontynuują serię szesnastu spotkań w europejskich pucharach bez porażki. Po raz ostatni u siebie przegrali… 21 sierpnia 2014 roku, kiedy to u siebie przegrali 0-3 z Villarreal. W tej edycji Ligi Europy Kazachowie u siebie zremisowali 1-1 ze Slavią Praga. Dorzucić do tego trzeba także porażkę 1-3 z Villarreal. Z hiszpańskim zespołem swój jedyny punkt w tej kampanii zdobyło Maccabi. Na Winner Stadium w Netanyi padł bezbramkowy remis.

Piłkarze gości od początku meczu grali tak, jakby mieli w głowach te liczby. Gospodarze prowadzili grę, stwarzając sobie liczne sytuacje bramkowe. Z początku Maccabi stwarzał sobie jeszcze sytuacje bramkowe, lecz z upływem czasu schodziło z nich powietrze. Pierwsze, nieśmiałe jeszcze próby Astany nie zaskoczyły Predraga Rajkovicia. Z rzutu wolnego zaskoczyć próbował Patrick Twumasi, lecz uderzył zbyt słabo, by zmusić rywala do błędu. Chwilę później ekwilibrystycznym zagraniem popisać się chciał napastnik gospodarzy Junior Kabananga.  Tym atakom brakowało jednak iskry.

Przełom nastąpił w 33. minucie spotkania. Sędzia tego meczu, pochodzący z Ukrainy Serhij Bojko podyktował rzut karny dla gospodarzy za zagranie ręką w polu karnym. Do jedenastki podszedł aktywny Twumasi, który otworzył wynik spotkania. Ghańczyk przed przerwą jeszcze raz zdołał trafić do bramki rywali. W 42. minucie po dośrodkowaniu Dmitrija Szomko z lewej strony boiska Twumasi urwał się obrońcy i pewnie podwyższył wynik. Po stracie tych dwóch bramek Maccabi stało się bezradne, nie potrafiło nawiązać walki z rywalem.

Bramka stracona tuż przed przerwą w dużym stopniu zdezorganizowała strategie gości. Z szoku nie potrafili wyjść również po przerwie. Już dwie minuty po wznowieniu gry, w pozornie trudnej sytuacji, osamotniony na połowie rywali Junior Kabananga zdecydował się na uderzenie ze stosunkowo ostrego kąta. Wyszło mu to znakomicie, lecąca futbolówka skozłowała tuż przed interweniującym Rajkoviciem, skutecznie uniemożliwiając mu obronę tego strzału. Rozbici piłkarze z Izraela w kolejnych akcjach popełniali coraz więcej błędów w defensywie. Ostatecznie zostali za to ukarani tylko raz. W 53. minucie dobrze dysponowany dzisiaj Szomko odegrał piłkę do ustawionego na piętnastym metrze Kabanangi. Kompletnie niekryty napastnik Astany ustalił wynik spotkania.

Goście po stracie czterech bramek nie byli w stanie nawiązać walki w tym spotkaniu. Gospodarze, ku uciesze swoich kibiców, uzyskali dla siebie bardzo korzystny rezultat. Wystarczyło im tylko spokojne kontrolowanie gry, starając się jeszcze parę razy dać swoim sympatykom okazję do euforii. Astana wygrywając utrzymuje się w walce o awans z grupy. Maccabi pozostanie na dole grupy, z minimalnymi szansami na awans.

W drużynie gospodarzy zagrali byli piłkarze odpowiednio Korony Kielce i Zawiszy Bydgoszcz – Abzał Biejsiebiekow oraz Iwan Majewskij.