Kolejne 5 osób aresztowanych po meczu Bułgaria – Anglia

www.themag.co.uk

Spotkanie el. Euro 2020 pomiędzy Bułgarią, a Anglią odbywało się w akompaniamencie rasistowskich wyzwisk bułgarskich kibiców. Lokalna policja aresztowała kolejnych pięciu pseudokibiców biorących udział w tym rasistowskim skandalu.

O zajściu w Sofii i jego następstwach pisaliśmy już wcześniej tutaj. Podsumowując w czasie spotkania eliminacji Mistrzostw Europy 2020, w którym Anglia rozgromiła Bułgarię 6:0, kibice przegrywających gospodarzy zachowywali się rasistowsko w stosunku do reprezentantów Anglii. Bułgarscy kibice m.in udawali odgłosy małp, gdy przy piłce był któryś z czarnoskórych piłkarzy czy też wykonywali nazistowskie pozdrowienia. Sędzia dwukrotnie w pierwszej połowie wstrzymywał grę, by kibice się uspokoili.

Strona bułgarska po meczu nie uważała, żeby kibice zrobili coś złego. Trener Krasimir Bałykow stwierdził, że nie słyszał żadnych rasistowskich krzyków trybun, a jeśli nawet były to powinno się zwrócić uwagę także na angielskich kibiców, bo też mieli się źle zachowywać. Natomiast bramkarz Bułgarów Płamen Iliew stwierdził, że w sumie kibice zachowali się nieźle i Anglicy przesadzają. Do tego doszła sytuacja na konferencji prasowej trenera Lwów Albionu Garetha Southgate’a.

Po meczu momentalnie zareagował rząd. Premier Bułgarii nakazał zaprzestania wspierania i finansowania Bułgarskiego Związku Piłki Nożnej przez Ministerstwo Sportu dopóki obecny prezes BZPN-u nie odejdzie. Borisław Michajłow po tych słowach długo nie czekał z rezygnacją. Do tego doszło poszukiwanie zamieszanych w zajście kibiców.

Jak mówi rzeczniczka prasowa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych sofijska policja zatrzymała pięciu pseudokibiców w pierwszym dystrykcie stolicy Bułgarii. Kolejnych pięciu jest szukanych w innym regionie Sofii, co daje szesnastu jak dotąd zidentyfikowanych osób. Rzeczniczka powiedziała również, że wciąż trwa identyfikacja kolejnych zamieszanych w wydarzenia na stadionie Wasiła Lewskiego.

Wcześniej zatrzymano sześć osób. Czterech z nich otrzymało dwuletnie zakazy stadionowe oraz grzywnę w wysokości 1000 lewów (około 2200 złotych). Jedna osoba czeka jeszcze na swój proces i do tego czasu może pozostać w areszcie.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *